York Eğitim Danışmanlığı
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

SAT

SAT

25 Mayıs 2018 19.05 SAT sınavı, yani Scholastic Aptitude Test Amerika’daki yüksekokul ve üniversitelere girişte hem amerikan vatandaşları hem de yabancı uyruklu öğrenciler tarafından alınan ve aynı zamanda Türkiye’deki yabancı uyruklu öğrencilerin Türk üniversitelerine yerleştirilmesi amacıyla uluslar arası arenada oldukça fazla üniversite tarafından kabul edilen bir sınavdır. The Collage Board tarafından düzenli olarak gerçekleştirilen SAT sınavı, Literature, Amerikan Tarihi, Matematik, Biyolo...

25 Mayıs 2018 19.05

SAT sınavı, yani Scholastic Aptitude Test Amerika’daki yüksekokul ve üniversitelere girişte hem amerikan vatandaşları hem de yabancı uyruklu öğrenciler tarafından alınan ve aynı zamanda Türkiye’deki yabancı uyruklu öğrencilerin Türk üniversitelerine yerleştirilmesi amacıyla uluslar arası arenada oldukça fazla üniversite tarafından kabul edilen bir sınavdır. The Collage Board tarafından düzenli olarak gerçekleştirilen SAT sınavı, Literature, Amerikan Tarihi, Matematik, Biyoloji, Fizik, Fransızca ve İspanyolca konularıyla oluşturulan, ezberden çok ‘okuduğunu anlamaya’ yönelik bir sınav çeşidi. Dünya çapındaki üniversitelerin radarında olmasıyla katılım sağlanan en popüler ve üzerinde yoğun olarak çalışma istiyor.

SAT Sınavı Giriş Ücretleri Ne Kadar?

SAT sınavı giriş ücreti ülkelere göre farklılık gösterirken listeye bakarken 'non-us' ibaresine dikkat etmeniz gerekiyor. Zira SAT sınavı giriş ücreti her ülkeye göre farklılık gösterebiliyor ve bunun yanısıra sizlerin ödeyeceği ücret her kategoriye göre değişiklik gösterebiliyor. Lakin temel olarak bakıldıında SAT sınav giriş ücreti şu şekilde belirlendi: Temel ücret, registration olarak adlandırılan ücretlendirme toplam 26 dolar. Konu başına test ücretlendirilmesi işlenir; bunlar da konu başına 22 doar ve Türkiye'ye uygulanan ek ücret 43 dolar.  Sadece bu değil, writing kategorisinde SAT sınavı ücreti 65,50 dolar iken Türkiye'ye uygulanan ek ücret 43 dolar olarak listelendi. Matematik ve essay sınavları öğrencinin insiyatifine bırakılırken 60'ar dakikalık fizik sınavı, kimya sınavı, biyoloji içerisinde ekolojik biyoloji ve moleküler biyoloji olarak kategorilendiriliyor. Sözel kısımda ise Amerikan Tarihi ve Dünya Tarihini kapsar, sözel sınavların süreleri de 60 dakika olarak ayarlandı.  SAT sınavı, uygulanan son sınav itibariyle sadece kağıt üzerinde değil, dijital sınav olarak da uygulandı. SAT 1 Reasoning Test ağırlıklı olarak sayısal alanın içerisinde, diş hekimliği, bilgisayar mühendisliği, işletme gibi bölümler var ve adayları en çok zorlayan bölüm olarak bilinir.

SAT Sınavını Hangi Üniversiteler Kabul Ediyor? SAT 1 ve SAT 2 Hakkında Her Şey!

SAT 1 ve SAT 2 kategorileri, ağırlıklı olarak 'SAT 1 mi almalıyım, SAT 2 mi almalıyım' sorusu ile karşı karşıya. SAT 1, resmi olarak standart SAT formatı olarak kabul görüldü. SAT 2 kategorisi ise, daha çok opsiyonel ve başvuracağınız üniversitenin bölümlerine göre SAT 2 sınavı alınır. Eğer SAT 2 sınavı aldıysanız, gönlünüzdeki üniversitenin SAT 2'ye dair bölümler barındırdığına emin olmanız herhangi bir sürprizle karşılaşılmaması açısından önemli.

SAT 2 olarak adlandırılan, Subject Test olarak sözel ağırlıklı kısım ise yetenek ve sözel bilgi ile harmanlanan reklamcılık, radyo sinema, sanat tarihi, basın ve yayın, gazetecilik, iletişim ve tasarım gibi alanları kapsıyor. SAT sınavı kabul eden üniversiteler 3 farklı politika izleyerek öğrenci alımlarını gerçekleştiriyorlar. Elbette bu politikalar üzerinden de öğrenciler, kendi SAT sınavı planlarını oluşturarak gelecek planı kuruyorlar.

Strateji 1: Sadece SAT 2’yi kabul eden, Subject Test’i değerlendirmeyen üniversiteler.  Bu üniversiteler, SAT sınavı ya da ACT de istiyorlar.

Strateji 2: SAT ve SAT Subject Test isteyen üniversiteler.  Ana akım Amerikan üniversitelerinin tercih ettiği sınavla alım stratejisi.  Örneğin, MIT üniversitesi de Strateji 2 ile SAT sınavı değerlendirmesi yapıyor.

 Strateji 3: Colorado, Middlebury, New York üniversitesi gibi hem analitik hem de sözlü sınav sonucunda öğrenci alan üniversiteler, ağırlıklı olarak bu stratejiyi izliyor.

Örnekle, SAT sınavı standart olarak SAT 1 olarak değerlendirilir. Subject odaklı SAT sınavlarının gerekliliğinin seviyesi, daha çok gelecek planlarınıza göre şekilleniyor. Anlaşıldığı üzre; SAT 2 sınavları daha çok geniş yelpaede yer alıyor ve üniversitelerin bölümlerine göre gereklilikleri ön plana çıkabilir. Türkiye’den rağbet gören üniversitelerin de hangi SAT sınavı ile öğrenci aldığı da ortaya çıktı.  Türkiye’den yoğun olarak başvuru olan Boston College, SAT 2 Subject testi opsiyonel kılıyor. Özellikle spesifik alanlarda eğitim görmek isteyen SAT adayları, Boston Üniversitesi’nin bölümlerine başvuruyorlar. Columbia Üniversitesinin de odağında Subject Test zorunlu olmadığını tekrar belirtmekte fayda var.

SAT sınavı sürecinde merak edilen diğer üniversitelerden olan Harvard Üniversitesi ise iki SAT Subject Testlerini de zorunlu tutuyor. Lakin, Harvard Üniversitesi’nin ‘yabancı uyruku öğrencilere’ yönelik sunduğu internet sayfasında “Ana dilinin İngilizce olmayan öğrenciler, Subject Test konusunda daha esnek davranabilirler’

SAT Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

Mezun öğrenci ve lise son sınıf öğrencilerine yönelik geliştirilen SAT sınavı, ağırlıklı olarak son lise son sınıf okumakta olan öğrenciler tarafından ilgi görüyor. Okuldan alınabilecek transkript başarısının yanısıra, Upper Intermediate olarak adlandırılan İngilizce bilgi seviyesinde olunması isteniyor.  Gerekli not ortalamasını ve İngilizce bilgi seviyesini de karşıladıktan sonra SAT sınavı hazırlık dönemi başlar. Uzmanlar, SAT hazırlıkları ile ilgili 1 yıl öncesinden başlamış olunmasını tavsiye ediyorlar. Buna ek olarak daha yetkin bir şekilde hazırlanabilmek adına; SAT yaz okulu ve SAT yaz kursları bulunuyor. Yaz okulları, İngiltere'de, ABD'de ve Malta'da SAT sınavı ile ilgili daha sağlıklı bir süreç geçirmek isteyen öğrencilerin tercihleri oldu.

SAT Sınavında Neler Soruluyor?

SAT sınavı ile başarı sağlamanın yolu yazma ve dil gücünden geçiyor. SAT sınav sonucu değerlendirmesinde, noktalama ve virgül işaretlerini, paragraf başlama, paragraf bitirme yerlerini titizlikle inceliyorlar.  Özellikle, SAT dil sınavı çerçevesinde bağlaçlar ekstra önem taşır. Örneğin paragraflarda kullanılabilecek 'Therefore', However' gibi ifadeler kazanma şansını yükseltecektir.  Matematik bölümlerinden, cebir matematiği, kümeler ve geometri bilgisi de oldukça önemli. 

SAT sınavı 3 saat sürer. İsteğe bağlı olan Essay kısmı için ise 50 dakika süre verilir. Eleştirel okuma ve yazma, Matematik ve Essay isteğe bağlı olarak girilen bölümlerdir. Essay yazma kısmı yeni sınav sistemine göre zorunlu değildir. Sınavın Essay kısmında verilen bir metni okuyarak yorumlamanız istenir. Eğer kayıt sırasında Essay’in dahil olduğu SAT’yi seçmeyi atlamış olsanız bile endişelenmeyin, sonradan ekleyebilirsiniz.

 

STA Subject Test, öğrencilerin bazı alanlardaki bilgilerini test etmek üzere hazırlanır. Bu alanlar; Matematik kısmı, 60 dakikadır ve 50 sorudan oluşur. Fizik sınavı 60 dakikadır ve 75 sorudan oluşur. Kimya sınavı 60 dakikadır ve 85 sorudan oluşur. Biyoloji bölümü Ekolojik Biyoloji ve Moleküler Biyoloji olarak ikiye ayrılır. Her sınav 60 dakikadır ve 80 sorudan oluşur. İngilizce, 60 dakikadır ve 60 sorudan oluşur. Tarih kısmı ise Amerikan Tarihi ve Dünya Tarihi olarak ikiye ayrılır. Amerikan Tarihi sınavı 60 dakikadır ve 90 sorudan oluşur. Dünya tarihi sınavı 60 dakikadır ve 95 sorudan oluşuyor.

Hepsi bu kadar

Hepsi bu kadar