York Eğitim Danışmanlığı
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

İngiltere Yurt Dışı Üniversite Eğitimi

İngiltere Yurt Dışı Üniversite Eğitimi

İngiltere Yurt Dışı Üniversite Eğitimi

Üniversiteyi İngiltere'de okumak eskisinden daha çok tercih edilirken, bunun için seçilen ülkelerin başında da İngiltere geliyor. Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan okullara ev sahipliği yapan İngiltere’de üniversite eğitimi almak pek çok kişinin hayali. Bu hayal için neler yapmak gerektiğinden biraz bahsedelim. İngiltere; Oxford başta olmak üzere, dünya çapında iyi olduğu bilinen pek çok üniversiteye ev sahipliği yapıyor. Şehir hayatı,öğrenci hayatı, yapısı ve düzeni, diğer Av...

Üniversiteyi İngiltere'de okumak eskisinden daha çok tercih edilirken, bunun için seçilen ülkelerin başında da İngiltere geliyor. Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan okullara ev sahipliği yapan İngiltere’de üniversite eğitimi almak pek çok kişinin hayali. Bu hayal için neler yapmak gerektiğinden biraz bahsedelim.

  1. İngiltere; Oxford başta olmak üzere, dünya çapında iyi olduğu bilinen pek çok üniversiteye ev sahipliği yapıyor.
  2. Şehir hayatı,öğrenci hayatı, yapısı ve düzeni, diğer Avrupa ülkelerinden çok daha farklı değil.
  3. İngilizcenin en güzel aksanla konuşulduğu ülkedir.
  4. Kariyer hedeflerini yüksek tutanların iyi bir eğitim alması gerektiğini bilen ve Avrupa’da eğitim almak isteyenlerin yeridir.

Yurt dışından İngiltere’ye üniversite okumak için gidenlerin, “University Foundation” denilen hazırlık eğitimini alması İngiltere Üniversite başvurusnu çok kolaylaştırır. Bu hazırlık sürecinde; alan dersleri, beceri geliştirme dersleri ve İngilizce eğitim verilmektedir.

Ortalama olarak 1 yıl sürecek olan İngiltere Üniversite hazırlık sınıfının sonunda, alanınızın 1.sınıfına başlayabilirsiniz. İngiltere Hazırlık ve esas seçtiğiniz bölümü aynı üniversitede okumak zorunda değilsiniz. Okul değişimi yapma hakkınız bulunmaktadır. Ancak okuyacağınız okulda hazırlığı tamamlamanız, adaptasyon sürecinizin hızlanmasını sağlayacaktır.

İngiltere’de üniversite eğitim süresi kaç yıldır?

1 yıl süren University Foundaiton sonunda başlayan İngiltere lisans eğitimi genellikle 3 yıldır. Diş hekimliği ve tıp fakültelerinin süreleri ise 4 ve 5 yıldır.

Her okulun başvuru şartları değişmektedir. Foundation adı verilen hazırlık bölümünü başarıyla bitirmeniz ve İngilizcenizin iyi derecede olması, her okul için geçerlidir.

Bitirdiğiniz lisenin  transkripti, okulunuzdan aldığınız referans mektubu, İngiltere UCAS formunda yazılmış olan niyet mektubunuz ve en az 4.5 olması gereken IELTS puanınızla başvuru yapabilirsiniz.

Lise eğitimini İngiltere’de aldıysanız; okul puanınız ve A- Level sonunda girdiğiniz sınav sonucuna göre üniversitelere kabul edilirsiniz.

Başvuru tarihleri 

Okul başvuruları genellikle 1 yıl öncesinden başlar. Geç başvurulduğu takdirde, yer bulmak zordur. Okulların bekleme listeleri bulunmaktadır.

1 Eylül – 30 Ocak arasında başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Geç kalırsanız, Ağustos ayında açılan kalan kontenjanlarda yeniden başvuru yapma fırsatını değerlendirebilirsiniz.

Bazı İngiltere üniversiteleri yıl boyu başvuru kabul etmektedir.

İngiltere'de Kabul Şartları

Başvuran öğrencinin akademik ve İngilizce yeterliliği uygun görülürse, şartsız kabul edilir. Eğer öğrenci, eğitimini henüz tamamlamadıysa ya da İngilizcesi yetersiz bulunduysa, şartlı kabul edilir.

İngiltere’de Üniversite Fiyatları

Seçilecek olan okul ve bölüme göre okul fiyatları değişiyor. Eğer sanat ve sosyal bölümlerde okuyacaksanız, ortalama olarak 8000-14000 pound arası yıllık bir ücret ödemeniz gerekecektir.

Fen ve Teknik bölümler üzerine eğitim alacak kişiler; yıllık 15000-18000 arası bir okul ücreti ödeyecekler.

Tıp, Veterinerlik ya da Diş Hekimliği gibi bölümler için verilecek ücret ise, ortalama 18000 ile 27000 pound arasında değişiklik gösterebiliyor.

Yaşam masrafları Londra’da daha yüksekken, Londra dışına çıkıldıkça daha da azalıyor.

İngiltere’de hangi üniversiteler tercih edilmelidir?

Okul tercihi yaparken göz önünde bulundurulması gereken bazı faktörler vardır. Öğrencinin başarısı, okumak istediği bölüm ve eğitim için ayırmış olduğu bütçe.

Bu faktörlerden en önemlisi okunmak istenen bölüm ve okuldur. Çünkü başarılı olarak bilinen okulların her bölümde iyi olduğu düşüncesinden uzaklaşamayan bir öğrenci yanlış tercih yapabilir. Sanat alanında okuyacak olan öğrenci ile tıp okuyacak öğrenci aynı okulu tercih etmemelidir. Bu konuda doğru yönlendirme çok önemli. Bu yüzden eğitim danışmanınızı titizlikle seçmelisiniz.

Okul başarınız ve IELTS puanınız en önemli faktörlerden biri. Bunun için hedefinizi erken belirleyip, çalışmalarınıza da erken başlamalısınız ki, sonucunuz başarılı olsun.

Okul için ayırdığınız bütçeye göre, okul seçiminiz değişecektir. Londra dışındaki okul fiyatlarının ve yaşam standartlarının daha uygun olduğu düşünülürse, yüksek bütçe ayırmayanları bu bölgeye yönlendirmek daha doğru olacak.

İngiltere’de üniversite eğitimi hakkında daha detaylı bilgi ve doğru bir danışmanlık hizmeti almak için York Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı ofisimizle iletişim kurabilirsiniz.

 

Hepsi bu kadar

Hepsi bu kadar