York Eğitim Danışmanlığı
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

İngiltere Lise Eğitimi

İngiltere Lise Eğitimi

İngiltere Lise Eğitimi

İngiltere, lise eğitiminde en çok tercih edilen ülkelerden biri. Geleceğe yönelik başarılı kariyer planları için eğitimin ne kadar önemli olduğu herkes tarafından biliniyor. Liseden itibaren iyi bir eğitim almak ise, her şeyi daha da kolaylaştırıyor. İngiltere’de lise eğitimi almak, planlanan başarıyı garantilemek için iyi ve doğru bir adım Dünya çapında kabul edilen bir dil olarak İngilizceyi, ana vatanında öğrenmek için, Dünyanın her yerinde geçerliliği olan bir diplomaya sahip olmak için, ...

İngiltere, lise eğitiminde en çok tercih edilen ülkelerden biri. Geleceğe yönelik başarılı kariyer planları için eğitimin ne kadar önemli olduğu herkes tarafından biliniyor. Liseden itibaren iyi bir eğitim almak ise, her şeyi daha da kolaylaştırıyor. İngiltere’de lise eğitimi almak, planlanan başarıyı garantilemek için iyi ve doğru bir adım

Dünya çapında kabul edilen bir dil olarak İngilizceyi, ana vatanında öğrenmek için,

Dünyanın her yerinde geçerliliği olan bir diplomaya sahip olmak için,

Dünyanın en iyi üniversitelere girebilmenizi sağlayacak donanıma sahip olmak için İngiltere’de lise eğitimi almayı tercih etmelisiniz.

İngiltere'de Lise Eğitimi Kendi İçerisinde Ayrılıyor

İngiltere’de lise düzeyinde olan okullar, 4 farklı kategoriye ayrılırlar. Özel liseler, gündüz liseleri ve yatılı devlet liseleri, devlet kolejleri ve son olarak özel gündüz liseleri ile özel yatılı liseler olarak gruplandırabiliriz.

Özel liseler ile özel gündüz liseleri ve yatılı liseleri, en çok tercih edilen okul tiplerindendir. Yabancı öğrencilere açıktırlar. Her iki okul tipinin ortalama fiyatları ise, yıllık 40000 pound ile 25000 pound arasında değişmektedir. Yatılı okullarda, verilen ücretin içine yurt ücretleri de dahildir.

Devlet kolejleri, sadece üstün başarı sağlayan öğrencilere eğitim vermektedir.

Gündüz liseleri ve yatılı devlet liseleri ise, özel okullardan daha uygun fiyatlara eğitim alınabilecek okullardır. 20,000 pound ile 45.000 pound arasında değişkenlik gösteren fiyatlara sahiptir.

Yurt dışından İngiltere’ye lise eğitimi için gidecek olan öğrenciler daha çok; gündüz liseleri ve yatılı devlet liseleri ile özel gündüz liseleri ve özel yatılı liseleri tercih etmektedirler.

İngiltere’de Lise Okumak İçin Gerekli Şartlar

İlk olarak, IELTS sınavına girip yeterli puanı almanız gerekiyor.

Son okuduğunuz okuldan alınmış akademik mektuplar ve niyet mektubunuzun içeriği oldukça önemli bir detay.

İngiltere’deki lise eğitim sistemi, diğer ülkelerinkinden farklıdır. Burada, A-Level denilen eğitim sistemi işlemektedir. Bunun amacı; lise öğreniminin son iki senesinde öğrenciyi, üniversitede okuyacağı bölüme hazırlamaktır. Öğrenci, üniversitede okuyacağı bölüme karar verdiyse, o bölümde göreceği temel dersleri almaya başlar. Eğer hangi bölümü okuyacağına karar verememişse, pek çok bölümde geçerliliği olan temel dersleri görür.

A-Level sürecini başarılı bir şekilde bitirmek, üniversiteye girmek için gerekli olan temel şartlardan biridir. Öğrenciler, mezun olduklarında aldıkları bitirme notu ile üniversiteye yerleştirilmektedirler.

GSCE adı verilen bir sistem daha vardır. Bu da öğrencilerin 14 yaşından itibaren, üniversitedeki bölümlere hazırlanmalarını sağlayacak dersleri seçmeli olarak gördükleri sistemdir. 16 yaşına giren öğrenci, bu zamana kadar aldıkları dersler üzerinden sınava girmektedirler. Ardından, eğitimine devam etmek isteyen öğrenciler, A-Level seviyesine geçerler.

İngiltere’de 14-19 yaşları arasında lise eğitimi alınıyor. İsteyen kişi, ülkesinde orta okulu bitirdikten sonra direkt İngiltere’de lise eğitimi için başvurabilir. Ya da liseye kendi ülkesinde devam edip, okulun son yılında İngiltere’ye gidebilir. Bunun için; 16-19 yaş arasında olmak ve iyi bir İngilizce seviyesine sahip olmak gereklidir. Çünkü son senesinde giden öğrenci, Türkiye’de muadili olmayan A-Level ile eğitim sürecine başlayacaktır.

York Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı olarak, İngiltere’de lise eğitimi almak isteyen herkese, var olan süreçte destek vermekteyiz. Hangi okulu seçmesi gerektiği, bunun için yapması gerekenleri, başvuru belgeleri, kabul edildikten sonraki süreçte yapılması gereken her şeyde öğrencilerimize destek vermekteyiz.

İngiltere’de lise eğitimi almak için daha fazla bilgi edinmek ve başvuru yapmak isterseniz, York Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı ofisimizle iletişim kurabilirsiniz.

 

Hepsi bu kadar

Hepsi bu kadar