Lütfen bekleyiniz...

Yurtdışında Üniversite Hazırlık Eğitimi Mümkün Mü?
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Yurtdışında Üniversite Hazırlık Eğitimi Mümkün Mü?

Yurtdışında Üniversite Hazırlık Eğitimi Mümkün Mü?

Yurtdışında üniversite hazırlık eğitimi çerçevesinde çeşitli alternatif yollarla yurtdışında veya yurtiçinde üniversite hayatınıza başlayabilirsiniz. En bilindik programlardan bir tanesi ise elbette Foundation olarak bilinen ve İngiltere’de daha yaygın bilinen bir eğitim programı. Türkiye’de iyi bir üniversite eğitimi yapmak isteyen, fakat sınav sistemi ve kontenjan yetersizliği nedeniyle istediği üniversitelere giremeyen binlerce öğrenci, yurtdışında üniversiteye gitmek istiyorlar.

Yurtdışında üniversite eğitimi çok zor olmamasına rağmen çok sayıda seçenek olması karar vermeyi zorlaştırabilir; özellikle öğrenciler açısından dil yeterlilik, akademik başarı ve ilgi alanı, mali durum gibi farklı kategorileri göz önünde bulundurarak en uygun seçimi yapmak durumunda kalyorlar.

Üniversitelere doğrudan kabul için yeterli olmayan öğrenciler "Foundation", "Access", "Bridging" veya “A Level” olarak adlandırılan ve genelde bir akademik yıl süren hazırlık programını takip etmek zorundalar. Bu hazırlık programı kolejler ve bazı dil okulları tarafından düzenlenir. Yoğunlukla  Ekim aylarında veya Ocak aylarında başlar.  Bu yurtdışı eğitim ile birlikte, programda öğrenciler hem İngilizcelerini geliştirirler, hem de üniversite eğitimine temel oluşturacak bazı dersleri önden takip etme fırsatı yakalayabiliyorlr.

Avantajlarıyla Yurtdışında Akademik Eğitim: Foundation Programı, Hazırlıklar ve Sonrası...

Bu programı başarıyla tamamlayan öğrenciler, akademik danışmanları tarafından yurtdışı üniversitelerine yerleştirilirler. Program İngiltere, Amerika, Kanada gibi ülkelerde ve diğer ülkelerin uluslar arası okullarında gerçekleştiriliyor.  Üniversiteye hazırlık programları, yurtdışında eğitim kategorisi içerisinde 6 ay ya da 8 ay süresince devam eder. Programı başarıyla tamamlayan öğrenciler, başarı seviyesine, istedikleri bölüme göre bir üniversiteye yerleştirilmeye başlayabilriler. Bu program, özellikle yurtdışında doğrudan üniversite eğitimi yapmak için İngilizce bilgisi veya akademik seviyesi yetersiz olan öğrenciler için tasarlandı. Dersler, özellikle bir üniversite kampüsünde ya da üniversiteden bağımsız bir kolejde verilir. 

 

Amerika ve Avustralya’daki okullardan bazıları sadece yaz aylarında hazırlık programı açmaktadır. Bu nedenle program daha kısa, 12 hafta civarında sürmektedir. Programa kabul edilen öğrenciler, aynı zamanda bir veya birkaç üniversiteye şartlı kabul edilebilirler.

 

Hangi Ülkelerde Yurtdışında Eğitim için Foundation Gerekiyor?

 

Hazırlık eğitimi, sadece dil eğitimini değil akademik bir hazırlığı da kapsar. Özellikle İngiltere’de uygulanan Foundation programı, 1 akademik yıl üzerinden zorunlu tutuluyor. Zira İngiltere’de üniversite eğitimi, 3 yıl sürdüğü takdirde bu foundation eğitimi tam olarak 1 yıl sürecektir. Lakin; Kanada, Amerika gibi ülkelerde akademik hazırlık, zorunlu değildir. Kanada ve Amerika’da öğrencinin İngilizce seviyesi yetersiz ise İngilizce hazırlık eğitimi yapması gerekebilir. Eğer çok iyi seviyede İngilizceye sahipse ve bunu çeşitli sertifikalar ve sınavlar ile belgeleyebiliyorsa ise üniversitelerin ilk yılından eğitimine başlayabilirler. Öğrencilerin, iyi bir dil bilgisine sahip olsalar dahi, Amerika ve Kanada’da en az 3-6 ay civarında bir hazırlık eğitimi yapmaları tüm eğitim kurumlarınca tavsiye ediliyor.

 

 Size En Uygun Yurtdışı Eğitim Programları İçin Buradan Bilgi Alabilirsiniz

 

Avrupa ülkelerinde resmi bir hazırlık eğitim yılı zorunluluğu yoktur. Buna karşın;  başta Almanya, İtalya, Fransa olmak üzere tüm Avrupa ülkelerinde öğrencilerin eğitim yapmak istediği ülkenin dilini çok iyi öğrenmeleri açısından bir akademik yıl dil hazırlık programlarına katılmalarında fayda görüyoruz. Eğer eğitim dili İngilizce ise öğrenci dil yeterlilik belgesi ile 1. sınıftan üniversite derslerine resmi olarak başlayabilir.

Yurtdışında Üniversitelere Hazırlık? Ya Da Yurtdışında Dil Okulu Mu?

Yurtdışında eğitim kategorisi içerisinde üniversitelere hazırlık için, foundation gibi popüler programlar elbette tercih ediliyor. Bu programlar, ağırlıklı olarak 1 yıllık ve akademik eğitim çerçevesinde gerçekleştiriliyor. Bir diğer taraftan haftalık rutinlerle gerçekleştirilen yurtdışında dil okulu programları ise bir başka tercih konusu.  Amerika’da yurtdışında üniversite hazırlık programları da gerçekleştiriliyor. Amerika’daki üniversite hazırlık programlarında; yoğun İngilizce eğitiminin yanı sıra, üniversite hazırlık dersleri, akademik araştırma dersleri ve kompozisyon yazma gibi konularda da eğitim vermektedir. Hazırlık eğitimi, sadece dil eğitimini değil akademik bir hazırlığı da kapsar. Amerika’daki üniversite hazırlık programalarında yoğun olarak İngilizce’nin geliştirilmesi için çaba sarf edilir. Eğer öğrencinin İngilizcesi yetersizse kesinlikle hazırlık programına devam etmesi gerekmektedir. Öğrencilerin  hazırlık eğitimleri seviyelerine bağlı olmak şartıyla genellikle 3-6 ay arası sürmektedir.

 

Hazırlık programlarında lisans programlarına giriş dersleri de verildiğinden sebeptir; hazırlık sınıfına başlayacak olan öğrencinin de bir miktar İngilizce bilmesi bir alternatif değil bir zorunluluk haline geldi . Belirli bir temeli olan öğrencinin İngilizcesi yoğun ders programıyla kısa sürede geliştirebiliyorlar. Hazırlık programını tamamlayan öğrenci üniversitelere doğrudan başvurma hakkı gibi bir ayrıcalık da edinebilirler. Gitmek istediği üniversitenin hazırlık programına kayıt olan ve başarıyla tamamlayan öğrenci doğrudan aynı üniversitede lisans eğitimine başlayabilir. Elbette bu sistemlerin geçilmesiyle yurtdışında üniversite eğitimi için bir basamak daha atlatılmış olacaktır.  Araştırmanız ve soruşturmanız gereken ve dil yeterliliğini belgeleyemeyen ve üniversitelere doğrudan kabul edilemeyen bazı öğrenciler için "Foundation", "Access", "Bridging" veya “A Level” olarak adlandırılan ve genelde bir akademik yıl süren hazırlık programları, radarınızda olmalı. Bu programda öğrenciler hem yabancı dillerini geliştirmekle birlikte, hem de üniversite eğitimine temel oluşturacak bazı dersleri önden takip edebilecekler.

 

Eklenme Tarihi: 2018-05-04 15:00:52

2018-05-04 12:00:52