Lütfen bekleyiniz...

Yurtdışında PreMaster Programları: İngiltere’de Master Eğitimi İçin Giriş Yöntemi
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Yurtdışında PreMaster Programları: İngiltere’de Master Eğitimi İçin Giriş Yöntemi

Yurtdışında PreMaster Programları: İngiltere’de Master Eğitimi İçin Giriş Yöntemi

İngiltere’de eğitim almak istediği alanla ilgili Akademik düzeyi ve İngilizce seviyesi bir master programına yetersiz olan öğrenciler “Pre-Master” adı verilen ve amacı öğrenciyi yurtdışında master programlarına hazırlamak olan bir hazırlık eğitimi alırlar. Bu hazırlık kursuna bir üniversite mezunu olan yani lisans diploması olan herkes katılabilir. Programı tamamlayan öğrenci kursa katıldığı üniversitede ya da başka bir üniversitede master eğitimine başlıyorlar. Yurtdışında eğitim kategorisindeki PreMaster programlarını kapsayan bir hazırlık kursunun süresi 3, 6 veya 9 ay olabilir.

İngiltere’de Yurtdışı Pre-Master Kursları Neden Önemli?

İngiltere’de Pre-Master kurslarında öğrencilere master programında ihtiyacı olacağı akademik hazırlık eğitimi ile birlikte İngilizce eğitimi de nihayetinde veriliyor. İngiltere’deki üniversitelerin Master Programlarına başvuru esnasında istedikleri şartlardan bir tanesi IELTS sınavında başarılı olmak ve en az 6.0-6.5 puan almanız gerekiyor. İngiltere’de Pre-Master kursları İngilizce eğitiminin yanısıra öğrencinin bu sınavlardan da başarılı olması için sınavlara odaklı tez hazırlığına odaklı ve konuşmaya odaklı hazırlandı. İngiltere’de Pre-Master eğitimi aldıktan sonra, yurtdışında bu eğitimi alan öğrenci bir sertifika alır ve bu sertifika dünyanın pek çok ülkesindeki üniversiteler tarafından bu sertifikalar tanınıyor. Bu bakımdan öğrencinin seçip yapacağı geniş bir okul seçeneği olmasını bekliyoruz ve eğer İngilizce ve akademik İngilizce düzeyiniz düşük ise ve İngiltere’de iyi bir üniversiteden master eğitimi için kabul almak istiyorsanız bu tarz bir Pre-Master kursuna katılmanızı tavsiye ediyoruz.

İngiltere’de Master veya Yurtdışında Master İstiyorsanız, Anadil Seviyesinde İngilizce Gerekiyor

İngilizce hazırlık eğitimi, yurtdışında master programına katılacak öğrencilerin eğitim süreçlerini, motivasyon, performans, pratik dil, spontane İngilizce dil bilgisi ve başarılarını doğrudan etkileyecek olan İngilizce dil bilgisi detayları çok hayati bir dönemdir. İngiltere’de pre master için geçen süreçte öğrenci eğitim yaşamı boyunca aktif biçimde kullanmak zorunda kalacağı İngilizce dilini öğrenmek ve bir üniversitede master programına hazırlanmak zorundadır. Bu sebeple yurtdışında bir üniversite master programına katılacak öğrencilerin, İngilizce öğrenme süreçlerini, bu dilin anadil olarak konuşulduğu bir ortamda, yurtdışı eğitim kapsamında eğitim alan öğrencilerle zaman geçirmeleri çok önemlidir.

İngiltere’de master programına doğrudan başlayabilmek için yeterli İngilizceye sahip olmayan İngiltere’de pre master eğitimi alan öğrenciler, bir üniversiteden bağımsız olarak İngilizce hazırlık eğitimlerini kendilerine sunulan pekçok alternatif dil okulu arasından seçerek gerçekleştirebilirler.

Seçkin dil okulları ve hazırlık programlarından oluşan master öncesi İngilizce eğitimi programları,  İngiltere’de bulunan dil okulları ve İngiltere’de İngilizce öğrenecek öğrencileri kapsıyor. İngilizce hazırlık eğitimi veren ve bu öğrencilerin gidecekleri üniversitede eğitimlerine başlayıp, sorunsuz biçimde okuyabilmelerini amaçlayan dil okulları varyasyonlarıdır.

Bir Diğer Taraftan, Yurtdışı Dil Okulu Programlarıyla İngiltere’de Master Eğitimi Hazırlık Süreci Yaşayabilirsiniz

Yurtdışı İngilizce eğitimin bu bölümünde öğrenciler, akademik öğrenim için gerekli olan temel becerileri kazanırlar. Alınan eğitim içinde bilgisayar becerileri, araştırma teknikleri, yazım teknikleri, analiz, sınav teknikleri gibi dersler  bulunmaktadır. Bunlara ek olarak yeterlilik ve ihtiyacınıza göre GMAT, TOEFL, IELTS sınavlarına hazırlık eğitimi de verilir.

Eğitimin ikinci aşamasında ise öğrencilere yüksek lisans yapmak istedikleri bölümle ilgili temel bilgi, beceri ve yeterlilikleri kazanmalarına yönelik bir eğitim verilir. Çoğu zaman bu dersler bölümün giriş dersleri ve terminoloji üzerine olur. Pre-Master programlarının süresi, seviyenize ve ihtiyaçlarınıza göre değişkenlik gösterir. Genellikle 10-30 hafta arası süren bu programlara kabul edilebilmek için öncelikli aranan şart; İngilizce seviyesidir. Kabul için TOEFL’dan en az 173, IELTS’den ise 5 - 5.5 arası bir skor almış olmanız ya da en az orta seviyede İngilizce biliyor olmanız gerekmektedir. Bunun aksine, İngiltere dil okulları ile herhangi bir şekilde İngilizce dil sınavı gerekmiyor.

Pre-Master eğitimi veren bazı üniversiteler, yüksek lisans programlarına şartlı kabul sunabilirler. Ancak bu imkanın her üniversitede sunulmadığı unutulmaması gerekiyor. Yüksek lisans eğitimine başlamadan önce gideceğiniz Pre-Master programı aynı zamanda, size yüksek lisans yapacağınız ülkeyi, şehri ve kampüsü daha yakından tanıma ve alışma fırsatı da sunar. Böylece asıl programa başladığınızda tüm bunlara alışma süreci yaşamadan yüksek lisansınıza yoğunlaşabilirsiniz.

İngiltere’de Master İçin Çeşitli Testlerle Sürekli Kendinizi Geliştirin

Pre-master veya dil okulu ile İngiltere’deki master programlarına hazırlanıyorsanız, bir taraftan da sürekli kendinizi test ediyor olmanız gerekli. İngiltere’de yüksek lisans eğitimi almak için gerekli maddi olanaklara sahip olmak tek başına yeteli değildir. İngiliz üniversiteleri prestijli oldukları kadar da seçici olduklarını söylemek de gerekiyor. İngiltere’de master için üniversitelere yüksek lisans başvurusu yapabilmek, yüksek rekabet içinde kaliteli bir İngiliz üniversitesine kabul edilmek için gerekli İngilizce donanımına sahip olmalı ve doğru yönlendirmelerle hareket etmelisiniz. Master programlarına genellikle ara dönemde öğrenci kabul edilmez. Doktora programlarına ise ara dönemde öğrenci kabul edilir.

 Başvurular kurumlarca bireysel olarak değerlendirilir ve her kurumun belirlediği bir son başvuru tarihi vardır. Bu tarihler kurumların prospektüslerinde belirtilir, fakat genellikle İngiltere’de master programına başlamayı düşündüğünüz tarihten bir yıl önce başvurular başldığını tekrar belirtmek gerekir.

 

Eklenme Tarihi: 2018-05-10 17:39:09