Lütfen bekleyiniz...

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi

Yurtdışında eğitim çerçevesinde mimarlık eğitimi almayı düşünüyorsanız, yurtdışında eğitim görebileceğiniz çok sayıda, yüksek kaliteli eğitim müfreataylar ve modern tesisleri ile göz dolduran üniversite opsiyonlarınız var. Mimari eğitiminizi güçlendirmek ve global bir vizyona sahip olmak istiyorsanız; ABD, İngiltere, İtalya ve İsviçre gibi ülkeleri tercih edebileceğiniz gibi farklı ülkelerde  yurdışı mimarlık eğitim programlarınızı tamamlamakla birlikte 3 ile 7 yıl arası bir süreyi ile master veya doktora eğitimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Lakin; eğer lisans üstü eğitim veya yurtdışında daha nitelikli bir okul okuyabilmeniz için, üniversite öncesinde matematik, fizik, tasarım teknolojisi gibi dersleri almış olmanız beklenir.

Yurtdışında mimarlık lisansının düzenlemeleri her ülkede farklılıklar gösterebiliyor. Hal böyle iken  şartlarınıza en uygun ve kolaylıkla kabul edilebileceğinizi düşündüğünüz üniversitelere başvurmanızda fayda görüyoruz. Yurtdışında mimarlık eğitimi sağlayan üniversiteler; bir kirişin nasıl çalıştığından 3D tasarımların ve çizimlerin doğru bir şekilde işlenmesine, tarihi yaklaşımlardan bilgisayar programlarının kullanılmasına kadar birçok konuda dersler sunar. Yurtdışında üniversite ğitiminizin büyük bir bölümü tasarım çalışmaları için stüdyolarda geçerken kritiklerin yapıldığı sanat ve tasarım eğitim oturumlarıyla, eleştirel düşünme ve projenizi sunma ve projelerinizi savunabilme becerileriniz gelişir.

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Esnasında Sahip Olacağınız Yetenek ve Tecrübeler

Mimarlık eğitimi; uzun yıllar yürütebileceğiniz, çevreler tarafından saygınlık gören, yüksek kazançlar sağlayan ve eserlerinizin yüzyıllar boyunca ayakta kalacağı, adeta bir imza değeri taşıyan ve bir o kadar da kalıcı bir meslek grubudur. Yurtdışında mimarlık eğitimi almak ve çoğu ünlü mimarın eserlerini yakından görme fırsatına sahip olmak size estetik bir göz zevki, sanatsal bir bakış açısı ve yaratıcılıkta özgürlük kazandıracaktır. Aynı zamanda yeni projeleri, teknolojiyi, yeni teknikleri, trendleri takip etme ve araştırma konusunda uzmanlık kazanan mimarlar; stresi yönetme, çizim yeteneği kazanma ve kendilerini özgürce ifade edebilme becerileri kazanırlar.

Yurtdışında mimarlık eğitimi lisans programlarına kayıt olmayı düşünen öğrencilerin, öncelikli olarak gitmek istedikleri üniversitelerin başvuru tarihlerine dikkat etmeleri gerekiyor. Zira her ülkenin kendi eğitim sistemine bağlı olarak giriş koşulları ve gerekli şartlar değişiklik gösterir.

IELTS ya da TOEFL gibi İngilizce yeterlilik testlerinden geçerli bir not almak. Eğer Almanya ya da İtalya gibi ülkelerde öğrenim almak istiyorsanız, o ülkelerin dil testlerine de girmeniz istenebilir. Elbette her ülke, kendi resmi diline göre sınav uyguluyor lakin; İngilizce gerekliliği her ülkede eşit seviyede önemli. Elbette, Türkiye’den yurtdışında mimarlık eğitimi almak isteyen kişiler İtalya’dan çok Almanya’yı tercih ediyorlar.

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak İçin Gerekli Şartlar ve Diğer Gereklilikler

Öncelikle, elbette iyi bir not ortalaması istenecektir, sizden. Seçtiğiniz üniversiteye hitaben hazırlanmış, akademik ve mesleki yeterliliğinizi gösteren niyet mektubu, farklı farklı eğitmenlerinizden alabileceğiniz akademik mektuplar önemli. Ancak bu mektuplar elbette bölüm başkanları gibi akademisyenelrden alındığı takdirde daha ayrıcalıklı olacaktır. Buna ek olarak; bazı okullar sizden önceki çalışmalarınızı içeren veya becerinizi yansıtan portfolyo da isteyebiliyor.

Yurtdışında mimarlık eğitimi veren üniversiteler, öğrencilerin kariyer seçeneklerini ve ilgi alanlarını desteklemek için tavsiyeler ve rehberlik hizmetlerinde bulunurlar. Öğrencilerin sektöre girmelerine ve profesyonel seçimler yapmalarına yardımcı olacak deneyimlerini paylaşan danışmanlar, aynı zamanda aklınıza takılan birçok konuda sorularınızı cevaplarken, doğru CV hazırlama teknikleri konusunda da sizi bilgilendirirler. Amerika, İtalya, Almanya gibi ülkelerde lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler için sayısız lisans üstü fırsatlar ve akademik kariyer yapabilecekleri uzmanlık dereceleri olduğunu söylemek gerekiyor.

Mimarlık sektörü, gelişen teknoloji ve ülkelerin ekonomilerine bağlı olarak daha rekabetçi bir hal alıyorken adayların daha yetenekli ve yaratıcı olmaları beklenir. Pekçok mimar, veya mimar adayı lisans eğitiminden sonra kendileri için çalışmayı tercih edebilir ve buna karşın bir mimarlık ofisinde ya da daha büyük şirketler için çalışarak, müşteriler için kamu projelerinde ve ticari tasarımlar üzerine yoğunlaşabilirler.

Yurtdışında Mimarlık Yüksek Lisans Eğitimi

Yurtdışında mimarlık ya da farklı bir alanda yüksek lisans eğitimi almak; şu sıralar yoğun olarak tercih edilen eğitim seçeneklerinden bir tanesi. Bu seçeneği kullanan kişiler, ağırlıklı olarak uluslar arası projelerde çalışmak isteyen veya mimarlık alanında akademisyen olmak isteyen kişiler tercih ediyor. Tipik bir mimarlık derecesi ile belli başlı yerlerde çalışabileceğiniz gibi küreselleşen ve gelişen dünyada mimarlık eğitimizi bir yüksek lisans derecesi ile taçlandırmak, hem akademik kariyer yapmak için hem de çalışma alanlarınızda daha üst seviyelere gelmek için faydalı olabilir. Günümüze mimarlık eğitimini tamamlayan çoğu öğrenci yüksek lisans eğitimlerini yurtdışında almayı tercih ediyor.

Genel hatlarıyla mimari tasarım alanında yoğunlaşan çoğu öğrenci, aynı zamanda mimarlık ve çevre tasarımı, iç mimarlık, kentsel tasarım alanlarında uzmanlaşır. Yurtdışında mimarlık üzerine yüksek lisans eğitimlerine devam edecek öğrenciler için öğrenim süreleri ülkelere ve programlara göre değişiklik gösterir. Yurtdışında yüksek lisans eğitiminin size kazandıracağı dil avantajı ve kültür çeşitliliğinin yanı sıra farklı bakış açıları, yeni tasarımları, yayınları ve projeleri daha yakından gözlemleyebilme ve içinde olma fırsatı sunar.

Mimarlık Eğitimi Veren Yurtdışı Üniversiteler

Yurtdışında mimarlık eğitimi almak öğrenciler için sayısız fırsatlar sunarken, üniversiteler yüksek kaliteli eğitimleri, modern teknolojileri ve yabancı öğrencilere sağladıkları burs imkanları ile dikkat çeker. Mimarlık eğitimi için ister modern mimarileriyle göz dolduran Amerika, Almanya ya da İngiltere’de iyi bir şekilde mimarlık eğitimi alabilirsiniz.

Eklenme Tarihi: 2018-05-08 12:43:49

2018-05-08 09:43:49