Lütfen bekleyiniz...

Yurtdışında MBA İçin Tavsiye Ülkeler
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Yurtdışında MBA İçin Tavsiye Ülkeler

Yurtdışında MBA İçin Tavsiye Ülkeler

Bugün bankacılık veya diğer finans sektörlerinde MBA yapmak hemen hemen herkesin isteği ve hedefi haline geldi. Özellikle Kanada’da MBA programları ile birlikte 30’lu yaşlarında orta düzey yöneticilik pozisyonuna gelmiş birçok kişi deneyimleriyle eğitimi harmanlayarak daha üst pozisyonlara yükselmek için MBA eğitimine başlıyorlar.

Yurtdışında MBA Programları İçin Katılım Şartları Neler?

MBA programlarına herhangi bir alanda lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler; not dökümleri, İngilizce seviye belgeleri, GMAT sınav sonucu, iş deneyimi ve referanslarıyla birlikte başvuru yapabilirler. MBA programında genelde, finans, finansal muhasebe, pazarlama, organizasyon davranışları, enformasyon yönetimi, e-ticaret, genel işletme ve insan kaynakları dersleri de sağlanıyor. MBA programları, genel işletme eğitimi olarak başlamış, ancak son yıllarda uzmanlık alanlarına da ağırlık verilir. Örneğin Finans, Pazarlama, İnsan Kaynakları veya E-ticaret gibi. 

Amerika’da ve avrupa genelinde MBA programı veren binin üzerinde üniversite ve kolej vardır. MBA programı İngiltere’de 1 akademik yıl, Avustralya’da 1 ya da 2 yıl, Kanada ve Amerika’da ise genelde 2 yıl sürer. Ancak, Kanada ve Amerika’da 1 yıl süren programlar da bulmak mümkün. Avrupa ülkelerinde ise genelde bir yıl sürer.

Son yıllarda internet üzerinden MBA programları verilmeye başlanmıştır. MBA programlarının maliyetleri yıllık 10,000 ile 50,000 Dolar arasında değişir. Bazı okullar alınan ders kredisi üzerinden fiyatları belirlerler. Örneğin; 36 kredi almak sureti ile MBA diploması verilen bir okulun kredi başına 500 USD fiyat uygulaması halinde, bu MBA programının maliyeti 20,000 USD civarına denk gelir.

Kanada’da MBA Fiyatları Ne Kadar?

MBA fiyatları ile ilgili farklılıklar, kişinin seçimini biraz daha zorlaştırabilir. MBA eğitim ücretlerinin düşük veya yüksek oluşu, eğitim kalitesinin doğrudan bir göstergesi olmasa da üniversitenin ya da kolejin büyüklüğü, sunduğu program türleri, bulunduğu yer ve sunduğu sosyal ve kültürel aktivite olanakları, ücretin artmasına neden olan faktörler arasında.İngiltere’de bir yıllık eğitim ücreti 15,000 ile  25,000 sterlin arasında değişmektedir ve bu ücretlere yaşam masrafları elbette dahil değildir. Yaşam masraflarından kastımız, sigorta, konaklama ve günlük sosyal yaşantı.

Amerika’da ise yıllık eğitim ücreti  10,000 ile  55,000 USD arasında değişir. Amerika’da MBA programları genelde 2 yıl devam eder. Bu durumda ücretler 2 yıl için $ 16,000- 110,000 arası değişkenlik yansıtabiliyor.  Kanada’da yıllık ücretler 8,000-35,000 Kanada Doları; Avustralya’da 12,000-30,000 Avustralya Doları arasında okuldan okula da değişen bir detay.

Executive olarak adlandırılan MBA programları, son yılların gözde MBA varyasyonlarından bir tanesi. Özellikle, Avrupa, Amerika ve Avustralya’da orta ve büyük ölçekli şirketler çalışanlarını Executive MBA programlarına yönlendirmekte ve program maliyetlerini karşılamaktadır. Ancak, Türkiye’de şirketler bu konuda çalışanlarına çok az destek vermektedirler. Executive olarak bilinen MBA programı, genelde akşamları, hafta sonları veya online olarak verilmektedir. Katılımcılar genelde kendi şirketlerinin özel sorunları ve problemleri üzerine proje çalışması yürütürler. Bu programların ücretleri genelde katılımcının firması tarafından ödenir.  

 

Executive MBA programları, genelde 2 yıl olarak tavsiye edilir ve tercih edilir. Buna karşın bazı üniversiteler, 1 yıl da süren programlar da elbette verebilirler. Bazı yarı zamanlı ya da Online olarak servis verenExecutive MBA programları ise 2 yıldan fazla devam edebilir.

MBA Kabul Koşulları Açısından Detaylar

    - Başarılı bir lisans diploması (Genelde 4 üzerinden en az 2,5)

    - Veya yüksek lisans diploması

    - Mesleki yeterlili referansı

    - 2 adet referans

    - TOEFL en az 80 puan

    - GMAT de istenebilir;  en az 550 puan 

    - Kendinizi tanıtan ve projelerinizi özetleyen bir yazı, yani essay

    - Pek çok MBA programı kabul için en az 2 - 3 yıllık iş deneyimi isteyebiliyor.

 

MBA’ye Alternatif Yüksek Lisans Programları Hangileri?

MBA programlarına bazı Üniversiteler iş deneyiminiz olmadan kabul edebilir, ancak, çoğunluğu 3-5 yıllık bir iş deneyimine sahip olunmasını önkoşul olarak istemektedir. Pek çok işveren deneyimsiz ve genç bir MBA mezununu yetiştirilecek eleman pozisyonu için fazla donanımlı bulmaktadır ve daha üst pozisyonlar için de deneyimli mezunları tercih etmektedir. Bu nedenle yeni mezunların MBA programlarına katılması kesinlikle tavsiye edilmez. Ayrıca, yaş ortalaması 27 olan ciddi MBA programlarına 22 -23 yaşında katılan bir kişi ciddi sıkıntılar yaşayabilir. Eğer üniversite eğitiminizin ardından hemen bir yüksek lisans eğitimi düşünüyorsanız mutlaka MBA programlarında alternatif olarak kabul edilen ve dünyanın pek çok farklı ülkesinden mezunlarında tercih ettiği diğer İşletme veya Yönetim Mastır programlarını tercih ediniz.

MBA Programı genelde 2-3 yıllık bir iş deneyimi sonrası iş yaşamına yönelik orta veya üst düzey yönetici yetiştirmeye yönelik genel işletme konusuna ağırlık veren programlardır. Pek çok Üniversitede MBA programları genel MBA olarak verilmesine rağmen bazı Üniversitelerde MBA in Finance, MBA in Marketing, MBA in Human Resources, MBA in IT gibi spesifik programlarda verilmektedir. Ciddi bir üniversitede  MBA programlarına girmek için, en az 2-3 yıl iş deneyimi yanı sıra, çok ciddi bir bütçe gerekir. Bu nedenle özellikle Üniversiteden yeni mezun öğrenciler ve hatta aktif  iş yaşamı içerisinden gelenler, son yıllarda, MBA programlarına alternatif olan programlara yönelmektedir. Bu programlar, öğrenciyi belirli bir alanda uzmanlığa yöneltirken aynı zamanda MBA programlarına göre hem giriş hem de programı başarıyla tamamlama açısından önemli bir avantaj teşkil eder.

Eklenme Tarihi: 2018-06-25 18:44:46

2018-06-26 08:21:42