Lütfen bekleyiniz...

Yurtdışında Lise Okumak İçin İngilizce Seviyesi: İsviçre’de Lise Okumak
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Yurtdışında Lise Okumak İçin İngilizce Seviyesi: İsviçre’de Lise Okumak

Yurtdışında Lise Okumak İçin İngilizce Seviyesi: İsviçre’de Lise Okumak

Yurtdışında lise okumak isteyen kişiler, belirli İngilizce seviyesini karşıladıktan sonra çeşitli sınavlara tabi olmalarının ardından diplomalı program da dahil bütün programlara dahil olabiliyorlar. Yurtdışında lise okumak, ülkelerin kabul ettiği dil eğitimine ek olarak İngilizce bilgisi istiyor ve aynı zamanda çeşitli sınavlardan başarı ve kendi okullarında yeterli başarıyı da sağlamış olmaları gerekiyor. IB diploması sağlayan İsviçre’de lise eğitimi, sadece İngilizce değil Almanca ve Fransızca gibi 2. dil seçeneklerini de kullanabilirler. Çeşitli varyasyonlara sahip olan İsviçre’de lise programları, yerel İsviçre liseleri, özel okullara, çift dilli okullara, uluslararası okullara kadar uzanan geniş bir yelpazedeki okullar ile eğitim standartları son derece yüksek bir ülke olduğunu söylemeliyiz. İsviçre’de lise okumak, dil odaklı eğitim ve insan gelişimi odaklı eğitimlerle tanınır.

İsviçre'de eğitim sistemi büyük ölçüde merkezden uzaklaştırıldı. İsviçre’de eğitim, dolayısıyla liseler Araştırma ve Yenilik (SERI) Sekteretliği kurumu  tarafından denetlenen 26 kanton bulunuyor. Bununla birlikte, her kanton, kendi standartlarını oluşturur ve uygular; bu, ülkenin bir bölgesinden diğerine geçiş yapan öğrenciler farklı eğitim sistemi uygulamalarıyla karşılaşabilir.

İsviçre’de Lise Eğitimi Nasıl? Yurtdışı Lise Okumak ve Diploma Geçerlili Nasıl?

Okulların büyük çoğunluğu, International Baccalaureate(IB) diploması veriyor. Yani, uluslar arası geçerlilik sağlayan İsviçre’de lise eğitimi, diploma gücüyle de adından söz ettiriyor.  İsviçre, son 15 yılda OECD / PISA olarak adlandırılan eğitim standartlarına ilişkin yapılan bir ankette 65 ülke ve ekonomiden dokuzuncu sırada yerini aldı. Yerel ve uluslar arası okulların çoğu sınav neticesinde eğitim sağlıyorlar ve böylece, İsviçre’de lise eğitimi ile ilgili disiplin bozacak herhangi bir programın da ortaya çıkması, oluşması imkan dahilinde değil. İsviçre'de lise eğitim zorunludur, bu yüzden velilerin böyle vergileri ödemelerini engelleyebilecek hiçbir yolu yoktur .

Yurtdışında Lise Eğitimi İçin Gerekli İngilizce Bilgi Seviyesi ve Sınavları

SSAT sınavı, yurtdışında iyi bir lisede okumak isteyenlerin girmesi gereken bir sınavdır. Dünyanın en iyi okullarında eğitim alabilmek için bu sınava girmek şart olduğunu söylemek de bir şart. SSAT, öğrencinin yurtdışında lise öğrenimini başarılı bir şekilde okuyabileceğinin belgesi niteliğinde ve aynı zamanda yurtdışına uyum sağlayabileceğini gösteren ve İngilizce bilgisinin ispatnı gerçekleştirilen sınavlardan bir tanesi.

5-11 arası sınıflarda okuyan ve eğitimine yurtdışında iyi bir lisede devam etmek isteyen öğrencilerin hepsi bu sınava girebilirler. Öğrencilerin sınıflarına göre seviyelendirilmiş bir sınavdır. Sınav kompozisyon, matematik , okuma-anlama, kelime ve matematik 2 olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır. SSAT için sınav başvuruları sadece online olarak gerçekleştiriliyor.  

Sadece bu değil, İsviçre’de lise okumak için her lise muhakkak IELTS sınavını zorunlu kılıyor. Buradaki danışmanlar da İsviçre’de lise okumak isteyen öğrencileri IELTS sınavı koşulları ile yurtdışında lise okumaya göndermeyi tercih ediyorlar.

 

İsviçre’de lise eğitimi, zorunlu eğitim kategorisinde 9-11 yıl sürer; ve bununla birlikte  bazı çocuklar dört yaşındayken zorunlu eğitime başlarken, diğerleri altı yılda yaklaşık 15 yaşına kadar zorunlu eğitim görebiliyorlar. ABD'deki pek çok eyalet lisesinde de olduğu gibi, İsviçre okul yılı da her ülkede olduğu gibi geleneksel olarak Ağustos ve Eylül ayları arasında başlar ve bir defada 12 hafta iki dönem devam eder. İki dönem sömestr tatilinden oluşan Amerikan liselerinden farklı bir işleyişi var.

Tekrar hatırlatmakta fayda var, International Baccalaureate diploması veren liseleri iyiden iyiye araştırmak adına; başvurmadan önce soruşturmanız iyi olacaktır.

Öğrencilerin ders dışı faaliyetlerde bulunmaları için her hafta çeşitli aktiviteler, öğrecilere sağlanıyor. İsviçre’de lise eğitimi almak isteyen öğrenciler için lise programları, çeşitli alanlarda ve çeşitli profesyonel branşların eğitimleriyle beraber bu öğrencilere spor eğitimleri de veriliyor. Standart eğitim müfredatına ek olarak; fotoğrafçılık, drama ve müzik enstrümanı dersleri de verilmektedir. Ayrıca, tüm bunlara ek olarak astronomi, finans, toplum bilimi gibi derslerle öğrencileri sosyal ve kültürel açıdan geleceğe hazırlanıyorlar.

İsviçre’de Lise Eğitimi Esnasında Konaklama Şartları

Öğrenci yurtlarında veya aile yanında konaklama seçenekleri mevcut olduğunu da söylemek gerekli. Yurtların kampüs içinde yer alıyor olması öğrenciler için konaklama açısından büyük kolaylık sağlıyor. Tüm bunlara ek  olarak, her 4 öğrenciye 1 öğretim görevlisi dağıtılmış ve bu eğitmenler öğrencilerin tüm eğitimlerine destek gelmeye çabalıyorlar. Böylelikle öğrencilerle yakından ilgilenmekle birlikte , aile yanında veya yurtta kalan öğrenciler periyodik olarak kontrol edilebilecek ihtiyaçları karşılanabiliyor. Yurtdışında lise eğitimi almak isteyen yüzden fazla lise öğrencisi, İsviçre’de lise eğitimi veren en iyi okullara dağıtılıyor ve dil eğitimlerinin yanısıra branş dersleri de sağlanıyor.

Sonuç olarak, İsviçre’de iyi bir lise eğitimi ile sadece İngilizce geliştirmez, iyi bir profesyonel haline de gelebilirsiniz. Günümüzde, İngilizce’nin yanısıra çeşitli dil hakimiyetleri ve çok uluslu bir kültür geleneği kariyer açıısndan olmazsa olmazlardan bir tanesi. Size uygun en iyi İsviçre lise eğitimi programlarını öğrenmek için danışmanlarımıza başvurabilirsiniz.

İsviçre lise eğitimi esnasında, sadece okul eğitimi değil çeşitli spor branşlarında, sanat aktivitelerinde, sahne sanatlarında da uzmanlaşabiliyorlar.

Eklenme Tarihi: 2018-04-30 15:05:42

2020-05-15 01:52:07