Lütfen bekleyiniz...

Yurtdışında Lise Okumak İçin Hangi Sınavlara Girilir?
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Yurtdışında Lise Okumak İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Yurtdışında Lise Okumak İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin başvurdukları programlara kabul edilemeleri için bazı sınavlara girmesi gerekebiliyor. Bu sınavların bazıları öğrencilerin yabancı dil seviyelerini test eden sınavlar olabileceği gibi, bazı sınavlar ise öğrencilerin belirli bir alandaki bilgisini test eder. Yurtdışında eğtitim alacak olan öğrencilerin önlerine en fazla çıkan sınavlar TOEFL IBT, IELTS, SAT, ACT, SSAT, GMAT, GRE adlı sınavlardır.

Yurtdışında Lise Okumak İçin Hangi Sınavlara Girilir?

York Education Solutions  olarak öğrencilerimizin bu sınavlara hazırlanarak yurtdışındaki en iyi üniversitelere ve liselere yerleşebilmeleri için SAT, ACT, AP, IB, A-Level, TOEFL, IELTS, GMAT, GRE Sınavlarına Hazırlık Kursları organize edebiliyoruz. Detaylı bilgi için Nişantaşı’ndaki ofisimize bekliyoruz!

TOEFL IBT Sonuçları İle Yurtdışında Lise Eğitimi Mümkün Mü?

TOEFL başta Amerika ve Kanada olmak üzere tüm dünyada kullanılan bir testtir. Merkezi New Jersey’de bulunan ETS aracılığı ile düzenlenen ve bu kurum tarafından hazırlanan bir sınavdır. TOEFL IBT sınavı ana dili İngilizce olmayanların yurtdışında eğitimlerine devam etmeleri için almaları gereken bir sınavdır. TOEFL IBT sınavı okuma, yazma, anlama ve dinleme bölümlerinden oluşur ve sınav internet üzerinden online olarak gerçekleşmektedir.  TOEFL IBT sınavı dört bölümden oluşan bir sınavdır ve toplamda dört saat sürmektedir. 

Bu sınava başvurular internet üzerinden yapılmaktadır. Sınav yıl içinde 30-40 kere düzenlenmektedir ve sınava istediğiniz kadar katılma hakkınız vardır. Sınava giriş ücreti ülkemizde 185 dolardır fakat; yine de herhangi bir değişikliğe karşı sınav merkezinden teyit etmekte fayda vardır. TOEFL IBT sınavının geçerliliği iki yıldır. TOEFL IBT sınavında dört bölüm için ayrı ayrı puanlama sistemi birde hepsini kapsayan bir toplam puan vardır.  Böylelikle hangi alanda daha başarılı, hangi alanda eksiklerin olduğu daha rahat anlaşılmaktadır. Sınav internet üzerinden gerçekleştiğinden, sınava girenler 15 gün sonra sınav sonuçlarına internet üzerinden ulaşabilmektedirler. Daha sonrasında skorlar posta yoluyla ulaşıyor.   

Reading ve Listening bölümleri bilgisayar tarafından 0’dan 30’a kadar olan bir puan aralığında hesaplanır. Speaking bölümde ise; her bir göre 0 ile 4 arasında puanlanır ve toplamda 0-30 bir puan üzerinden ölçeklendirilir. Bu sınav puanlayıcıları konuyu nasıl geliştirdiğinizi ve demek istediklerinizi İngilizce olarak ne kadar düzgün yansıttığınıza göre değişir.

IELTS İle Yurtdışında Hangi Liselerde Okuyabilirim?

IELTS sınavı İngilizce’nin kullanıldığı ülkelerde okumak ya da çalışmak isteyenlerin İngilizce dil düzeyini ölçmek için kullanılan bir sınavdır. 1989 yılında yapılmaya başlanmış olan bu sınav Cambridge Üniversitesi Yabancıla için İngilizce Sınav Merkezi, British Council ve IDP Education tarafından düzenlenmektedir. IELTS sınavı dünya çapında kabul edilmiş bir standart çerçevesinde uygulanmaktadır. Başlangıç seviyesinden en ileri düzeyde İngilizce seviyesine kadar tespit etmek mümkündür. Dünyanın her yerinde kabul gören ve doğruluğuna güvenilen bir sınavdır. Gelecek planlarınıza göre IELTS Akademik ya da IELTS Genel Eğitim sınavlarından birine girebilirsiniz.  Akademik sınav yurtdışında üniversite eğitimi almak veya mesleklerini orada sürdürmek isteyenler için gereklidir. Genel sınav ise akademik olmayan amaçlar için gereklidir. Sınavın geçerliliği iki yıldır.

Ağırlıklı olarak, IELTS ile birlikte Amerika’da lise eğitimi için kapılarınız açılır.

IELTS dinleme, konuşma, okuma ve yazma olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Dinleme, okuma ve yazma sınavlara aynı gün içinde bir ara olmaksızın girilir. Sınav merkezine göre değişmekle beraber konuşma sınavı aynı gün içinde ya da ana sınavdan yedi gün önce ya da sonra yapılır.

Dinleme bölümü kendi içinde dört ayrı bölümden oluşmaktadır. Her bölümden önce katılımcıya bölümle alakalı kısa bir bilgi verilir. Daha sonrada sorulara göz gezdirmeleri için bir süre verilir. İlk üç kısmın yarısında katılımcıya biraz daha süre verilerek kalan diğer sorulara göz gezdirmeleri için biraz daha zaman tanınır. Her kısım bir kere dinlenir tekrar şansı malesef yok.

Yazma bölümüne baktığımızda iki bölümden oluşuyor. İlk bölümde bir tablo verilir ve bu tablonun anlatılması istenir. İkinci kısımda ise seçilen bir başlıkta kompozisyon yazılması istenir.

Konuşma bölümüyse üç bölümden karşımıza çıkıyor. İlk kısımda katılımcı hakkında genel bilgi, ilgi alanları vb. gibi konular üzerinde konuşulur. İkinci kısımda katılımcıya bir konu verilir. Önce bu konu üzerinde biraz düşünmesi ardından konuyla alakalı yorum yapması beklenir. Üçüncü bölümde ise ikinci bölümde verilen konu üzerinden denetmenle münazara yapılır. Dinleme 40 dakika, okuma 60 dakika, yazma 60 dakika ve konuşma 10 ila 15 dakika sürmektedir. Sınav toplamda üç saattir. İlk üç bölüm yani dinleme, okuma ve yazma bu sırayla olmak üzere arka arkaya ara verilmeden yapılmaktadır. Konuşma bölümü sınav merkezinin iradesine göre aynı merkezde ya da başka bir merkezde yapılır. 

ACT Sınavı Nedir, Ne Değildir?

ACT American College Testing , Amerika’da lise okumak isteyen öğrencilerin seviyelerini tespit etmek için 1959’dan beri uygulanan bir sınavdır. SAT 1  sınavına alternatif bir sınavdır. Uzun yıllardır sunulan bir sınav olmasına rağmen 2000’li yıllarda daha çok popüler olmaya başlamıştır ve birçok üniversite ACT skoruyla öğrenci alır.

İlk kısım İngilizce bölümünden oluşuyor ve bu bölüm 45 dakika sürüyor. Bu bölümde öğrencilerden 45 dakika içerisinde 75 soru cevaplandırmaları isteniyor. Bu kısımda genellikle anlam bozukluğu ve retorik ile ilgili sorular cevaplıyorlar. Ardından öğrenciler Matematik bölümüne geçiyorlar. Bu bölümde öğrencilere 60 soru ve cevaplamaları için 60 dakika veriliyor. Sınavda hesap makinesinin kullanımına izin veriliyor. Matematik dışındaki bütün alanlarda sorularda 4 cevap şıkkı bulunurken matematik kısmındaki sorularda 5 cevap şıkkı bulunuyor. Üçüncü bölümse Reading’tir. Bu bölümde 35 dakikada 40 soru cevaplandırılması isteniyor. Bu bölüm her biri on soru içeren ve edebiyat, doğal bilimler ve sosyal bilimler alanlarından seçilmiş dört pasajı kapsıyor. Science (fen) bölümünde ise; 35 dakika içinde 40 soru cevaplanması gerekiyor. İsteğe bağlı verilen Writing (Kompozisyon) kısmı sınavın dört ana testi tamamlandıktan sonra geliyor. 30 dakika süren bu bölümde öğrenciler sosyal içerikli bir konu hakkında kompozisyon oluşturuyorlar. Kompozisyondan alınan puan öğrencinin yalnızca İngilizce test skoruna etki yapıyor.

SSAT ile Yurtdışında Lise Eğitimi

SSAT, yurtdışında iyi bir lisede okumak isteyenlerin girmesi gereken bir sınavdır. Dünyanın en iyi okullarında eğitim alabilmek için bu sınava girmek şarttır. SSAT, öğrencinin orada başarılı bir şekilde okuyabileceğinin belgesi niteliğini sağlayan bir sınav sistemi. 5. sınıf ile 11 arası sınıflarda okuyan ve eğitimine yurtdışında iyi bir lisede devam etmek isteyen öğrenciler bu sınava girebilirler. Öğrencilerin sınıflarına göre seviyelendirilmiş bir sınavdır.

 Sınavın  içeriklerine bakacak olursak kompozisyon matematik 1, okuma-anlama, kelime ve matematik 2 olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır. SSAT için sınav başvuruları sadece online olarak yapılmaktadır. Sınav sırasında yanınızda nüfus cüzdanınız, parayı ödediğinize dair dekont ve kaydınızın alındığını belgeleyen yazı mutlaka yanınızda olmalıdır. Sınav sonuçları 15 gün içerisinde e- posta ve posta yoluyla size ve başvuru yaptığınız okullara gönderilir.

 

 

 

Eklenme Tarihi: 2018-06-12 12:35:29

2018-06-12 09:52:43