Lütfen bekleyiniz...

Yurtdışında Lise Eğitimi: Diplomalı Yurtdışı Lise Programları
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Yurtdışında Lise Eğitimi: Diplomalı Yurtdışı Lise Programları

Yurtdışında Lise Eğitimi: Diplomalı Yurtdışı Lise Programları

Bir 'Dream Catcher' olarak lise eğitimi; tüm imkanlar çerçevesinde hayatınızı baştan şekillendirebilirsiniz. Yurtdışında lise eğitimi, diplomalı programlarla da genişletiliyor. 1, 2 ve 3. sınıf derslerini tamamiyle çözümledikten sonra, lise son yurtdışı eğitimi almak oldukça mümkün ve bununla beraber yurtdışı üniversite hayaliniz de varsa bu hayale bir adım daha yaklaşmış olabilirsiniz. Zira yurtdışı eğitim kategorisinde, üniversiteler yurtdışı eğitim geçmişinize ve bu konudaki tecrübelerinize epeyce dikkat ediyorlar.  Dolayısıyla, yurtdışında lise eğitimi programlarıyla hem yurtdışından diplomanız olmakla kalmaz, iyi bir akademik kariyerin ve iyi bir iş kariyerinin başlangıcı için güzel bir başlangıç yapmış olabilirsiniz.

Çoğu öğrenci yurtdışında lise eğitimi deneyimi yaşadıktan sonra, muhakkak yurtdışında eğitim hayatını sürdürmeye dikkat eder ve amacı bu olur . Bunun en önemli nedeni, bu liselerde yalnızca son yıl eğitim alıp mezun olunsa da söz konusu yurtdışında lise eğitimi programları ile okulun diplomasına sahip olunabiliyor. Böylece, mezun öğrenci uluslar arası güçte geçerliliği olan bir diplomaya, bunun getirdiği hak ve ayrıcalıklara sahip olabilirsiniz.

Hangi Ülkede Yurtdışında Lise Eğitimi Tercih Ediliyor?

Örneğin Kanada’da yurtdışı eğitim almak isteyen ve üniversite okumak isteyen kişiler, çeşitli avantajlarla karşılaşabilirler. Lakin, bun karşın yurtdışında lise eğitimi planlarınızı  Kanada’da gerçekleştirebilme imkanınız varsa, çeşitli programlar çerçevesinde lise not ortalamanız ile birlikte üniversite başvurusu yapabiliyorsunuz. Avrupa’da ve Amerika’da lise 3. ve 4. sınıfı okumayı tercih ederseniz, üniversite eğitiminize bu ülkelerde devam etmeniz önemli ölçüde kolaylaşacaktır.

Yurtdışında lise eğitiminize Amerika’da devam etmeyi tercih eden öğrenciler , üniversite başvurularınıza yardımcı Advance Placement olarak adlandırılan derslere tabi tutulabilir ve böylece; SAT sınavlarına daha verimli bir biçimde hazırlanıp daha yüksek skorlar elde edebilirsiniz. Bunun dışında uluslar arası programlar olan çeşitli materyallerle mezun olursanız, elde ettiğiniz derecelerle yurtdışında lise eğitimi sonrasında üniversite kapıları açılacaktır.

Yurtdışında Lise Eğitimi ile Burs İmkanları Merak Ediliyor

Lise eğitimi süresince, yurtdışı eğitim ile katılım sağlayan öğrenciler pek fazla burs olanağı kazanamıyor. Buna karşın; üniversitelerde de çeşitli alanlarda başarı bursu ya da spor bursu kazanabilirsiniz. Böylece, yurtdışında lise eğitimi sonrasında, daha kaliteli eğitim alma imkanı varken neden kullanılmasın ki? Açılacak bir kapı var ve açmaya korkuyoruz. Bir şeyi denemeyip keşke demektense deneyip pişman olmak her zaman daha az üzüyor bireyi, psikolojik olarak daha az yıpratıyor. Birinin sonucunda istediğinize göre hareket ettiğinizi fark ediyorsunuz, diğerinde isteyip de yapamama hali var. O nedenle kafanızda olanı denemekten vazgeçmeyin. Lise son sınıfı yurtdışında okuyarak yurtdışında üniversite eğitimi hayalinizi gerçeğe dönüştürebilir, kariyerinize ve geleceğinize yön verebilirsiniz.

Böylece yurtdışında lise eğitimi sonrasında kurguladığınız üniversite tecrübesi için ‘nasıl olacak’ stresinden kurtulabilir ve o sınav sistemine daha yakın olmanız nedeniyle puanının yettiği değil tercih ettiğin bölümde okuyabilir ve gelecekte, istediğiniz bölüme dair daha sağlam adımlar atabileceksiniz.

Lise eğitimini yurtdışında  sağlalmanın öğrencilere kazandırabileceklerini biraz daha açarsak; ilk olarak eğitiminin tamamını Amerika, Kanada ya da İngiltere gibi bir ülkede alarak, Türkiye ile birlikte dünyadaki birçok üniversiteye, ve iş olanaklarına daha da yaklaşabilirsiniz.

Yurtdışında lise eğitimi,  matematik, fen ve sosyal bilimler gibi derslerin yanı sıra çizim, heykel, drama, bilgisayar bilimleri, marangozluk, muhasebe, grafik tasarım, metal işçiliği, gazetecilik, finans, işletme, aşçılık, çocuk gelişimi, hemşirelik, pazarlama, İspanyolca gibi çeşitli alanlarda da eğitimler alabileceksiniz. Zira, bu alanlarla ilgili bir bölüm istiyorsanız, temelendirilmiş bilginiz sayesinde daha kolay bir başlangıç olacaktır. Elbette bu dersler ve alanlar, bölgelere göre değişiklikler gösterebiliyor.

Varyasyonlarıyla Yurtdışında Lise Eğitimi Programları

Hatta gideceğin lisede “Advanced Placement” programınun bulunup bulunmadığını muhakkak soruşturmanız gerekiyor. Velev ki bulunuyorsa, aldığın derslerin bazılarını üniversitede göreceğin derslere saydırabilirsin.

Eğitimin sırasında ise İngilizce’yi öğrenmenin ötesine geçebilir, sadece yabancı dilini değil kendini de fazlasıyla geliştirebilirsin. Yine okul içinde, hem yeni arkadaşlar edinebileceğin, hem çeşitli projelere katılabileceğin, hem de farklı alanlarda kendinizi geliştirebileceğiniz Satranç, Okul Yıllığı, Fotoğrafçılık, animasyon tasarımı, Müzik, Kitap, Spor, Tiyatro, Dans, Uzay, tartışma programları,  gibi çeşitli okul kulüplerine de katılabilirsin.

İngiltere'de Yurtdışı Lise Eğitimi

Yurt dışında alacağın lise eğitimini ister üniversite hayatını kolaylaştıracak bir adım olarak  görebilir ve tamamını Amerika, Kanada ya da İngiltere gibi bir ülkede  alabilir; dilerseniz de kendini ve İngilizce’ni geliştirebileceğiniz bir değişim programı olarak görebilir istediğiniz herhangi bir akademik dönem süresince lise eğitimini yurt dışında görebilirsiniz.

Şunu her zaman göz önünde bulundurmanız gerekecek;  kararını kesinleştirmeden önce bütçene, eğitim planlarına ve yaşam tarzına uygun bir ülke seçerek bu yolda ilk adımı atabilirsiniz.Örneğin ileride üniversite eğitimini İngiltere‘de almayı planlıyorsan, lise eğitimini de bu ülkede tamamlayarak istediğin üniversiteye daha kolay kabul edilebilirsin.Zira farklı ülkelerin lise eğitim sistemini kabul etmeyen İngiltere, üniversitelerine başvuran yabancı öğrencilerden, bir çeşit lise eğitimi sayılan Foundation eğitimi görmelerini ister. Demek istediğimiz, yurtdışında lise eğitimini İngiltere’de alarak, bu süreçte yaşayabileceğin zaman kaybının önüne geçebilir ve İngiltere’deki üniversitelere daha kolay giriş yapılabilir.

 

 

 

 

 

 

Eklenme Tarihi: 2018-05-04 14:13:57