Lütfen bekleyiniz...

Yurtdışında Lise Eğitimi Başvuru Son Tarihleri
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Yurtdışında Lise Eğitimi Başvuru Son Tarihleri

Yurtdışında Lise Eğitimi Başvuru Son Tarihleri

Yurtdışında lise eğitimi, başvuru tarihleri açısından Türkiye ile farklılık gösteriyor olabilir.  Yurtdışında lise okuyacak olan insanlar, minimum 6-7 ay öncesinde harekete geçmeleri gerekiyor ve böylece hem kendi okullarındaki hem de başvuru esnasında istenecek belgeleri sorunsuz, sıkıntısız toparlamaları ve tamamiyle eksiksiz bir başvuru gerçekleştirmeleri gerekiyor. İki yıllık bir geçerliliği olan ve yurtdışında lise eğitiminizi sağlayacak olan sınavlara katılımınız, sınav sonucunu elde etmeniz ve sizlere verilecek olan ‘sınavı geçti, geçer not aldı’ belgesiyle gerekli dairelerde ve departmanda işlerinizi tamamiyle çözmeniz yaklaşık  5 6 aylık bir süreç isteyecek. Zira, bu süre en az verebileceğimiz süredir. York Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’ndaki çözüm merkezimiz bu konuda sizlere yardımcı olacak. Ancak şöyle bir toparlarsak, yurtdışında lise eğitimi başvuru son tarihleri ve gereklilikleri özetlemek gerekiyor.

Amerika’da Yurtdışı Lise Eğitimi İçin Başvuru

Türkiye’deki lise sistemiyle tamamiyle farklılık gösteren Amerika’da lise eğitimi, kabaca ağustos ayında başar, mayıs ya da haziran ayında tamamlanıyor. Faydalı olacak olan, Amerika’da yurtdışı lise eğitimi için 7 ay öncesinden harekete geçilmesi ve şu an okuduğunuz okuldaki başarı belgelerini, sınav sonuçlarınızı, niyet mektuplarınızı ve pasapartonuzu henüz 7 veya 6 ay öncesinden bir araya getirmeniz gerekiyor. Ardından, Amerika’da lise başvurusu, kabul ve vize başvuruları gibi biraz yorucu ama güzel bir süreç sizleri bekliyor olacak. merikan eğitim sistemi yabancı öğrenciler için son derece zengin imkanlar sunan bir yapıdır. ABD’li öğrencileri bile geniş yelpazedeki seçenekleriyle etkileyen pek çok okul, program ve bölge mevcut. Amerika’da lise eğitimi arama aşamasında, Amerikan eğitim sistemi hakkında bilgilenmeniz çok önemlidir. Sistemi doğru bir şekilde anlamak, Amerika’da lise seçeneklerinizi daha kolay daraltmanıza ve eğitim planınızı sağlıklı bir şekilde yapmanızda yardımcı olacaktır.

Kanada’da Lise Eğitimi İçin Yine ABD’ye Benzer Bir Süreç Sizleri Bekliyor!

Hem aile yanı konaklamalı hem de yurt konaklamalı varyasyonlarıyla her zaman cazip bir seçenek olan Kanada’da lise eğitimi, ABD’ye benzer bir süreç uygulayacak lakin Kanada vize süreci oldukça meşakatli bir durum olsa da, ülkenin tam olarak bir öğrenci ülkesi olması nedeniyle biraz daha sıkıntısız bir süreç geçirebilirsiniz. Kanada liselerinde Matematik, Tarih, Edebiyat, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, gibi çeşitli zorunlu derslere ek olarak, Aşçılık, Çizim, Hukuk, Psikoloji, Grafik Tasarım, Müzik gibi çok farklı alanlarda seçmeli derslere katılabiliyorsunuz.

Kanada’da lise eğitiminin ilk senesi olan 9. sınıfta ağırlıklı olarak zorunlu dersler alabilirsin. Takip eden yıllarda/sınıflarda ise zorunlu ders oranın azalırken, seçmeli ders oranında  artış görebilirsin.Özellikle son sınıfta sayısı artacak olan seçmeli dersler ile üniversitede eğitim görmek istediğin alana daha iyi hazırlanabilir ve yurt dışında bir üniversiteye kabulünü kolaylaştırabilirsin.

Üstelik Kanada’da tercih edeceğin liseyi,sizlere sunulan seçmeli derslerin içeriğine göre belirleyebiliyorsunuz. Örnek vermek gerekirse; tıpkı Türkiye’deki üniversite sistemi gibi, ileride mimarlık alanında üniversite eğitimi almayı planlıyorsan, 11. ve 12. sınıfta resim, çizim ya da tasarım alanında seçmeli dersler sunabilen bir lisede eğitim görebilirsin. Bununla beraber konservatuara gitmeyi düşünüyorsan, müzik alanında kendini geliştirebileceğin bir Kanada lisesini tercih edebilirsin. Kanada’da Lise Eğitimi için gerekli olan belgeler, yine yaklaşık 6 7 aylık bir süreç istiyorlar. Öğrenci Türkiye'de okumaya devam ediyorsa, okuduğu eğitim kurumundan alınmış transkript, başarı belgeleri, pasaport,3 farklı akademisyeninizin öğrencinin hakkında yazdığı referans mektubu. Bu referans mektubunda, daha çok sınıf içi durumu, İngilizce derslerindeki özverisi, mevcut İngilizce bilgisi ve sınav notları ya da sınav başarı durumları gibi detaylar hazırlayabilirler. Öğrencinin gelecekle ilgili planlarını anlattığı ve neden Kanada'da lise eğitimi almak istediğini belirten bir niyet mektubu, öğrenci tarafından hazırlanacak ve bunun yanısıra elbette olmazsa olmazlarımızdan İngilizce seviyeyi gösterir belge IELTS, TOEFL veya Cambridge Sınavı ile verilebilen İngilizce eğitim alabileceğine dair seviye göstergesi, sizlerden istenecek.

Yukarıda basettiğimiz İngilizce belgelerine  ek olarak, eğer İngilizce yeterliliğiniz yoksa İngilizcenizi geliştirmek için Kanada’daki yaz okulları  da tamamiyle yurt dışından gelecek olan öğrencilere, Kanada’da lise eğitimi alabilmeleri için, akademik eğitim odaklı İngilizce dil eğitimi sağlayabiliyorlar.

Kanada'da kalacağınız süre boyunca sizin yaşam ve eğitim masrafınızı karşılayabilecek miktarda nakit paranın bulunduğu  banka hesabını gösteren bir banka mektubu,

Sizleri Kanada’da lise eğitimine yollayan ebeveynlerden ‘iznim var’ anlamına gelen muvaffakatname, Kanada’da elise eğitimi öncesi sizlerden istenecek belgelerdir. Ancak, hatırlatmakta ya da yinelemekte fayda var; yurtdışında lise eğitimi için hazırlayacağınız her bir evrakın içeriği İngilizce olarak hazırlanması gerekiyor.

Kanada’nın her eyaleti farklı bir kültüre sahiptir. Çocuğunuzun tercihlerine, seçeceği bölüme ve almak istediği kültüre göre okulları araştırmanızda fayda vardır. İleride yapmak istediği mesleğin temellerini almak için ihtiyacı olan eğitimi bulabileceği bir okul tercih edilmelidir. Hangi okulun, hangi alanda daha başarılı olduğuna dikkat edilerek seçim yapmanız gerekecek. Daha önce de belirttiğimiz gibi hem seçmeli derslerle yan branşlarda başarılı olabilir, isterseniz de müzik ve sahne sanatları gibi güzel sanatlar branşından bir okul seçebilirsiniz.

 

Eklenme Tarihi: 2018-05-15 11:01:31