Lütfen bekleyiniz...

Yurtdışında Kodlama Eğitimi: Yetişkinler ve Çocuklar İçin
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Yurtdışında Kodlama Eğitimi: Yetişkinler ve Çocuklar İçin

Yurtdışında Kodlama Eğitimi: Yetişkinler ve Çocuklar İçin

İkinci bir eğitim lisanı; kodlama... Yurtdışında kodlama eğitimi ile hem yetişkinler hem de çocukların gelecek planları tekrar oluşturuluyor. Kodlama eğitimi, geleceğin ikinci dili olarak kabul edilen; İngilizce ve programcılığı (coding) bir araya getiren eşsiz bir eğitim programı deneyimidir. İngilizce ve kodlama eğitiminin bir arada sunulduğu ve her seviyeden öğrenciyi kabul eden eğitim programı, İngiltere’nin Brighton şehrine 20 dakikalık mesafede yer alan Plumpton College kampüsünde sunluyor.  

Resmi olarak, Bucksmore Education okul grubunun uyguladığı kodlama eğitimleri, Hem İngilizcelerini geliştirmek hem de geleceğin en önemli mesleklerinden biri olarak kabul edilen programlama dilleri dünyasıyla tanışmak isteyen 13-16 yaş grubu öğrencileri için ideal bir eğitim programıdır. Ancak şunu iyi belirlemeniz gerekebilir; hangi kodlama?

Yurtdışında Kodlama Eğitimi İçin Yaz Okulu Ama; Hangi Kodlama?

Makine öğrenimi dolayısıyla artık programlama ve kodlama sona eriyor. Yapay zeka, öğrenebilen makineler, deep learning gibi yeni nesil teknoloji prensipleri kodlama veya programlama devrini de sona erdirmeye hazırlanıyor. Buna karşın; kodlama eğitimleriniz IoT prensipleri çerçevesinde Raspberry Pi, Aurdino vb çeşitli platformlara yönelik kodlama geliştirme olursa, çocuklarınız 3. taraf yazılm geliştirme, uygulama geliştirme, büyük veri, Linux programlama gibi alanlarda girişkenlik kazanabilirse daha faydalı bir eğitim görebilirler.

Yurtdışında kodlama için gerçekleştirilen eğitim programı, katılımcılarına en fazla 11 kişilik sınıflardan oluşan, haftada 15 saat olarak sunulan İngilizce derslerinin yanı sıra yazılım tasarımı (software design) alanında temel unsurları aktarma üzerine kuruludur. İngilizce eğitiminin yanı sıra, kampüste yer alan modern bilgisayar laboratuvarlarında haftada 7,5 saat programlama eğitimi sunuluyor.

Programlama alanında verilen eğitimde, öğrencilerin programlamanın temel gereksinimlerini keşfetmelerine imkan sağlamak amacıyla minyatür Raspberry Pi bilgisayarları kullanılıyor. Asıl hedeflenen, elbette Windows programları çerçevesinde değil daha geniş yeplazede yazılım ve programlamayı öğrenmektir. Yeni nesil teknoloji alanları, kesinlikle kişilerden tamamiyle Windows’tan ayrılarak daha çeşitli platformları tanıma ve bilme yetenekleri istiyorlar.  Eğitim programı bitiminde öğrencilere çalışmalarına daha sonra devam edebilmeleri için Raspberry Pi cihazları verilmektedir.

Alternatif ve sistematik düşünme becerilerini geliştirmeye ve olaylar arasında bağ kurma yeteneğini arttırmayı hedefleyen kodlama eğitimi öğrencilerin temel programlama yapılarını keşfetmeye imkanı sağlamanın yanı sıra bilgisayar sistemleri ile ilgili bilgi sahibi olmalarını sağlamak üzerine kuruludur.

 

Yurtdışında Eğitim ile Kodlamayı Pekiştirmek: Aktiviteler ve Eğlenceler

İyi bir dil bilgisinin ve aynı zamanda iyi bir bilgisayar bilgisinin en büyük ihtiyaçlarından bir tanesi de elbette iyi bir çevre, sosyallik oluşturabilme ve insanlarla iletişim becelerileri oldukça önemli.

Eğitim içerikleri ise tekrar kodlama eğitimi çerçevesinde geliştirildi. Kişinin çevreyi tanıma amaçlı olarak planlanmış, her hafta 2 tam ve 1 yarım gün, Londra, Brighton, Cambridge, Oxford gibi şehirlere gerçekleşecek olan gezileri ve öğrencilerin bir arada paylaşımda bulunmalarına teşvik eden çeşitli kültürel, sportif ve eğlenceli aktiviteleri de içeriğinde barındırıyor.

Yurtdışında Kodlama Eğitiminin İngiltere Açısından Önemi

Yukarıda bahsettiğimiz gibi; Raspberry Pi, eğitimleri İngiltere yaz okulları çerçevesinde çocuklara sunuluyor. Bir benzerini de Arduino platformu altında gördüğmüz Raspberry Pi, temel olarak İngiltere’den çıkma bir teknolojidir ve İngiltere’de oldukça yoğun bir uygulama hacmine sahip bir cihaz.  Temel olarak bakıldığında Raspberry Pi, kendi içerisinde ayrı bir ekosistemi bulunan bir bilgisayar kartıdır. İçeriğinde normal SD kart girişleri, usb portları vb bilgisayar arayüzleri bulunuyor.  Yani, kodlama, programlama bilgisinin yanısıra Arduino ve de Raspberry Pi bilgileri, bir teknoloji meraklısının veya bir yazılımcının bilmesi gereken cihazdandır.

Yurtdışında Robotics Öğrenimi: Yaz Okulları Çerçevesinde Robotik Kodlama

Robotik, gözünüzü pek fazla korkutmasın. geleceğin meslekleri arasında gösterilen ve her zaman da gelecek sunan robot geliştiriciliği, robot programlama gibi meslek alanları aslında kendisini tek bir temele dayandırıyor; Android geliştirme, Java geliştirme ve Python dili bilgisi. Android, Java ve Python bilgileri, robotik yazılım öğrenmek için iyi bir tercih olmakla birlikte bu alanların üzerine iyice gidilmesiyle oldukça geniş kapsamda bir teknoloji bilginiz olacaktır.Akıllara, herhangi bir insansı robotlar veya Boston Robotics’te görüldüğü gibi mega robotlar değil, sürücüsüz otomobiller, sürücüsüz uçak teknolojilerini kapsayan; drone’lar da kesinlikle robotik geliştire içeriklerinde yer alır. Dünyada da  yükselen bir trend olan kodlama eğitimine istinaden günümüzde Türkiye’de şimdilik bazı özel okullarda başlatılan ve küçük yaşlardan itibaren verilen kodlama eğitimi de gösteriyor ki kodlama eğitimi ile gelecek sadece birkaç  yıl içerisinde ciddi bir kariyer alanı haline gelecek. Üstelik, lazım olan bir kariyer alanı, iş alanı haline gelecek. Bu anlamda eğer öğrencilere robot üretme, programlama ve düşünme fırsatı tanınmazsa, gelecekte bu becerilerin yetersizliği bir hayli hissedilecek.

Üstelik, Silikon Vadisi’nde de dahil, pekçok teknoloji şirketi kendi genç neslini, kendi genç nüfusunu çıkarabilmek adına ABD’deki dil okulları, yaz okulları ve üniversitelere sponsor olmakla birlikte bu okulları tamamiyle mercek altında tutuyorlar.

 

 

Eklenme Tarihi: 2018-04-30 16:15:32

2018-04-30 13:15:32