Lütfen bekleyiniz...

Yurtdışında Girişimcilik Eğitimleri ve Yaz Okulu: Çocuklar için Girişim!
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Yurtdışında Girişimcilik Eğitimleri ve Yaz Okulu: Çocuklar için Girişim!

Yurtdışında Girişimcilik Eğitimleri ve Yaz Okulu: Çocuklar için Girişim!

Girişimcilik ekosistemi gelişirken yaş ortalamaları da gün geçtikçe düşüyor! Girişimciliğin üssü olarak kabul edilen Kaliforniya Silikon Vadisi’nde yer alan girişimlerin sayısı gün geçtikçe, üstelik saatler geçtikçe artış gösterirken dünya çapında girişimlere yönelim açısından yaş ortalaması düştükçe düşüyor! Özellikle yazılım ve bilgisayar teknolojilerine başlangıç yaşı, 12’lere kadar düşmüşken yurtdışı yaz okulları da bu değişime ayak uydurmuş, özellikle Amerika’daki yaz okulları teknoloji geliştiriciliğine yönelik eğitimler veriyor. Multimedya, dijital medya, yazılım, oyun geliştiriciliği, pazarlama, fotoğrafçılık gibi alanlarda dersler sağlanırken bu eğitimler esnasında öğrencilere girişimcilik eğitimleri de veriliyor.

Girişimler, ağırlıklı olarak teknolojiyle temellendirildi. Son zamanlar Raspberry Pi’nın yazılım ve girişimcilik alanında yetkisi çoğalırken yapay zeka nedeniyle kodlamanın etkisi her geçen gün düşüyor ve böylece çocuklar çeşitli oyunlar ile birlikte girişimcilik ve teknolojiyi öğrenebiliyorlar. Bu programlar, Amerika’da, İngiltere’de ve Kanada’daki yaz okulları çerçevesinde ‘liderlik ve girişimcilik’ programları olarak adlandırıldı. Programda 13-15 yaş arası öğrenciler etkili liderlik, doğru iletişim, takım çalışması, hitabet ve analitik düşünce gibi etkili liderlik için gerekli pratik becerileri öğrenirler. Bu beceriler sınıf için tartışma ve münazaralar ile desteklenir. Bir çok tarihi ve güncel olayları incelerler. Liderlik konusunda uluslar arası kategoride doğru bir perspektif kazanırlar. ayrıca başka insanların düşüncelerini ile nasıl yapıcı ve saygılı şekilde karşılamaları gerektiğini öğrenirler.

Çocuklar ve Genç Yetişkinler İçin Girişimcilik Yaz Okulu Programları

Bu programda 13-15 yaş arası öğrenciler kendi işlerini kurma ve yönetme için ne gibi becerilerin gerektiğini öğrenirler. Kurs boyunca başarılı girişimcilerin amaçlarına nasıl eriştikleri incelenir ve öğrencilerin bu kişilerin başarı öykülerinden ders çıkarırlar. Aynı zamanda ulusal ve uluslararası finans dünyasına nasıl yaklaşmaları gerektiği ve şirketlerin gerileme vs.. gibi beklenmedik zor dönemler ile naıl başa çıktığını da değerlendirirler. Pazarlama ve markalaşma konuları üzerinde de dururlar.  Ayrıca, haftalık kodlama dersleri sağlayan Bucksmore kodlama yaz okulu programı, İngiltere’de tercih edilen yaz okullarından bir tanesi. Maksimum 16 kişilik sınıflarda, Stencyl platformu çerçevesinde çocuklara girişimcilik ve teknoloji dersleri veriliyor.  

Stencyl mümkün olduğunca çabuk kendi video oyunlarını oluşturan genç kodlayıcılara ulaşmayı amaçlayan sezgisel, kullanımı kolay bir oyun geliştirme programıdır.” Bir kez tasarla, her yerde oyna” sloganı ile Stencyl IOS, Android, Windows, Mac, Linux, HTML5 ve Flash dahil birçok platformlarda oyun yayınlamak için inanılmaz derecede çok yönlü bir program. İngiltere’deki bu yaz okulu programı, haftada 20 ders (15 saat) İngilizce eğitimi vardır. Kodlama dersleri hafta içi her gün öğleden sonra gerçekleştiğini yinelemekte fayda var.

Bununla birlikte çocuklar için Stafford House – Cambridge’in sunduğu Coding-Digital Media yaz okulları da çocuklara hem girişimcilik konusunda hem de kodlama konusunda eğitimler sağlıyorlar. Lakin, çocuklarınızın sadece girişimcilikten yana eğitimler almasını istiyorsanız; ilk olarak Leadership&Enterpreneurship programlarına katılmanız gerekiyor.

 İngiltere’de yer alan bu yaz okulu programlarının yanısıra Amerika’daki yaz okulu programları da bu yaş aralığına girişimcilik eğitimleri veriyorlar. Sunum, proje teknikleri, oyunlarla teknoloji üretme gibi faydalı eğitim içerikleri yer alıyor! Öğrenciler, Amerika’daki yaz okulları çerçevesinde sağlanan girişim okullarıyla ilgi duydukları veya yeni bir şeyler denemelerine imkan tanıyan farklı alanlarda dersler seçerler. Öğrenciler; edindikleri altyapı ve kaliteli eğitimin yanı sıra ömür boyu devam ettirecekleri arkadaşlıklar kurarak, geleceğin liderlerinin küresel bir ağını kurmuş olacaklar.

Amerika Yaz Okulları Programları Silikon Vadisi’ni Arkasına Alıyor!

Amerika’da yaz okulları çeşitli bölgelerde girişimcilik, liderlik ve teknoloji eğitimleri verse de, tüm ülke çapında, Amerika’nın teknoloji bölgesi olan Silikon Vadisi’nin meyvelerini yiyor. Amerika’da girişimcilik için yaz okulları programlarına katılacak olan insanlar, yurttdışında kodlama için gerçekleştirilen eğitim programı, katılımcılarına en fazla 11 kişilik sınıflardan oluşan, haftada 15 saat olarak sunulan İngilizce derslerinin yanı sıra yazılım tasarımı (software design) alanında temel unsurları aktarma üzerine kuruludur. İngilizce eğitiminin yanı sıra, kampüste yer alan modern bilgisayar laboratuvarlarında haftada 7,5 saat programlama eğitimi sunuluyor.

Programlama alanında verilen eğitimde, öğrencilerin programlamanın temel gereksinimlerini keşfetmelerine imkan sağlamak amacıyla minyatür Raspberry Pi bilgisayarları kullanılıyor. Asıl hedeflenen, elbette Windows programları çerçevesinde değil daha geniş yeplazede yazılım ve programlamayı öğrenmektir. Yeni nesil teknoloji alanları, kesinlikle kişilerden tamamiyle Windows’tan ayrılarak daha çeşitli platformları tanıma ve bilme yetenekleri istiyorlar.  Eğitim programı bitiminde öğrencilere çalışmalarına daha sonra devam edebilmeleri için Raspberry Pi cihazları verilmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi; Raspberry Pi, eğitimleri İngiltere yaz okulları çerçevesinde çocuklara sunuluyor. Bir benzerini de Arduino platformu altında gördüğmüz Raspberry Pi, temel olarak İngiltere’den çıkma bir teknoloji ve İngiltere’de oldukça yoğun bir uygulama hacmine sahip bir cihaz.  Temel olarak bakıldığında Raspberry Pi, kendi içerisinde ayrı bir ekosistemi bulunan bir bilgisayar kartıdır. İçeriğinde normal SD kart girişleri, usb portları vb bilgisayar arayüzleri bulunuyor.  Yani, kodlama, programlama bilgisinin yanısıra Arduino ve de Raspberry Pi bilgileri, bir teknoloji meraklısının veya bir yazılımcının bilmesi gereken cihaz yelpazesinin içerisinde yer alıyor.

Bununla birlikte, Amerika’daki yaz okulları çerçevesinde,  çocuklara sadece girişimcilik eğitimi veren leadership yaz okullarında iseçocuklara sunum yapma becerisi, ifade becerisi, yöneticilik ve liderlik gibi dersler ve eğitimler sağlanıyor.

Eklenme Tarihi: 2018-05-15 14:10:45