Lütfen bekleyiniz...

Yurtdışında Eğitim Programlarıyla Sertifika ve Diploma Kazanımı
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Yurtdışında Eğitim Programlarıyla Sertifika ve Diploma Kazanımı

Yurtdışında Eğitim Programlarıyla Sertifika ve Diploma Kazanımı

 

Herhangi bir yurtdışı üniversite veya ileri seviye bir yurtdışı eğitim kolejinde alınan lisans veya yüksek lisans gibi akademik derecelerden ziyade mesleki düzeyde bilgi edinilen programların genel adı sertifika veya diploma programları olarak adlandırılıyor. Kısa süren sertifika eğitimleri olduğu gibi bir seneyi hatta 2 seneyi bulan sertifika programları da bulunabilir. Amerika’da yurtdışı eğitim programlarında yer alan community college, İngiltere’de yer alan 1 yıllık foundation programları gibi çeşitli programlar bulunuyor.

Bu tarz yurtdışı eğitim programları, sertifika ve diplomalarla süslendiğinde kesinlikle kariyerinin yönünü değiştirmek isteyenler için ideal programlardır diyebiliriz. Örnek vermek gerekirse 4 sene boyunca ulusl ararası ilişkiler eğitimi alıp moda tasarımcısı olarak kariyerini sürdürmek isteyen birisi bir senelik bir diploma eğitimi ile bu programlara katıldığı görüldü. Ya da foundation gibi çeşitli hazırlık programı çerçevesinde belgeli bir İngilizceye sahip olursunuz.

Tüm Çeşitliliğiyle Yurtdışında Sertifika ve Diploma Eğitim Programları

Yurtdışında yaşayarak büyük tecrübeler kazanmayı isteyen öğrencilere bir dönem ya da bütün bir senelik lise programları öneriyoruz. Öğrenciler isteğe göre aile yanında, okul yurdunda yaşayabilir, özel okul ya da devlet okuluna kayıt yaptırabilirler. Böylece yabancı dil yeteneklerini geliştirirken farklı kültürlerle ilgili bilgi edinme fırsatı da elde etmiş olurlar.

Master olarak tanımlanan yurtdışı yüksek lisans eğitimi daha çok eğitim alanında uzmanlaşmak ve daha derin bilgileri edinmek için öğrencilere göre hazırlanır ve verilir. Lakin bir sertifika programı sizin konu ile ilgili hiçbir bilgiye sahip olmadığınız düşünülerek tasarlanmıştır.

Bazı sertifika programları lise mezunu olanlara hitap eder. Bir kısmı da üniversite mezunlarına yöneliktir. Lise mezunlarının da alındığı programları bitirdikten sonra eğitimin devamını üniversitede de alabilirler. Örneğin Amerika’da var olan community college çerçevesinde verilen 2 yıllık diploma programları ile mesleki kariyerinize yönelik eğitimler alabilirsiniz veya üniversitede eğitiminize devam edip mezun olunca kariyerinize daha ileri bir boyut kazandırabilirsiniz. Üniversite mezunlarına hitap eden sertifika programları ise bazen o alanda master eğitimi almanızı da sağlayabilir. Örneğin üniversite mezunu olup bir sene moda tasarımı üstüne sertifika eğitimi alıp, devamında moda tasarımı üstüne master yapabilirsiniz.

İdeal bir sertifika programı en kısa 3 ay kadar sürer. Devamında staj yapılabilen programlar da vardır ve bu sayede 6 ay kadar eğitim ve daha çok staj kombinasyonu ile bu alanda daha çok bilgi sahibi olursunuz. Kısa süren eğitimleri daha çok Yönetim konularında görüyoruz. Uzun süren programlar ise içeriği daha çok yetenek ve yaratıcılık gerektiren Tasarım veya Aşçılık gibi programlarda görüyoruz. Bu uzun programlar doğası gereği uygulamalı olduğu için bitiminde stajla pekiştirmektense direk iş hayatına başlayabilirsiniz. Elbette staj yaparak kazanacağınız yurtdışındaki deneyim karşınıza daha çok kariyer fırsatı çıkaracaktır. Turizm ve Otelcilik gibi bazı eğitimlerin zorunlu stajı olduğunu da unutmamak gerekir.

Amerika yurtdışı eğitim programlarında ve Kanada’da yer alan programlarda verilen bir yıllık sertifika eğitimleri mezunlarına sağladığı çeşitli programlar çerçevesinde yani bir sene eğitim aldığı konu ile ilgili çalışma hakkı sayesinde diğer ülkelere göre avantajlı sayılabilirler. Bir sene pazarlama eğitimi alıp, bir senede bir Amerikan şirketinde edineceğiniz iş deneyimi kendinize güveninizi artıracağı kesindir.

Yurtdışında Workshop Çerçevesinde Mesleki Eğitim Programları

Workshop diye adlandırılan çalışma programları 2 ila 4 hafta arasında süren daha çok bir alanda proje çalışarak kazanılan tecrübe olarak ön plana çıkıyor. Elde edilen sertifikalar konu üzerine aldığınız eğitimin ispatı niteliğindedir. Workshoplar daha çok üniversite öğrencileri de gelebilsin diye yaz aylarında verilir. Sinema, oyunculuk, mimarlık, fotoğrafçılık, tasarım, moda gibi daha pek çok alanda ve aktiflik isteyen iş alanlarına yönelik verilen workshoplar kısa ama çok yoğun sertifika programlarıdır

Amerika’da Community College Eğitimi

Pre-Master eğitim programları mesleki sertifika programlarından sayılmamalıdır. Pre-Master programlarının öncelikli amacı mesleki eğitimden ziyade sizin master eğitimine girmenizi sağlayacak dersleri, becerileri kazanmanızı sağlamaktır. Bir master hazırlık kursunu tamamladıktan sonra o üniversitenin master eğitimini almaya hak kazanırsınız. Hatta birçok üniversite size pre-master programına kayıt olduğunuzda master programından şartlı kabulde sağlar. Sertifika eğitiminin maliyet açısından daha fazla tercih ediliyor. Fakat, sertifikaların da bir şekilde düşüşte olduğunu söylemek mümkün ve böylece işin içerisine community college’lar giriyor.  Community College’lar, kısaca söylemek gerekirse mevcut  sistemdeki 2 yıllık üniversitelere denk geliyor. Bu okullar Amerika'da yüksek öğretim sisteminin bir halkasını oluşturuyor. Amerika'da 20 milyondan fazla öğrenci, vey başka bir deyişle bütün üniversite öğrencilerinin % 40’ı, Community College'lere devam etmektedir.

İngiltere’de Foundation Programları

13 yıldan az bir eğitim tamamladıysanız ve ilk diplomanızı İngiltere’den almak istiyorsanız, bir İngiliz üniversitesinde hazırlık derslerini vermeniz gerekir. Hazırlık dersi, yabancı öğrenciler için tasarlanmış, 1 yıllık altyapı derslerinden oluşur ve öğrencileri İngiltere’deki lisans programlarına hazırlar.

Hazırlık dersleri, İngiltere dışında eğitim almış ve İngiliz üniversitelerinden diploma almak isteyen öğrenciler içindir. Hazırlık dersleri, şimdiki vasıflarınız ve İngiliz üniversite lisans giriş gereksinimleri arasında bir köprüdür. Akademik boşluklarınızı doldurmayı, İngilizcenizi geliştirmeyi ve İngiliz yaşam tarzına ve kültürüne adaptasyonunuzu amaçlar.

Yurtdışı Foundation Programları

Hazırlık dersleri sizi birçok bölüme hazırlayabilir: İşletme, Ekonomi, Mühendislik, Hukuk, Sanat, Sosyal Bilimler, Tıp, Medya gibi alanlarda foundation programlarına katılabilirsiniz. Hazırlık derslerinin bazı finansmanları diğer üniversitelerle ortaklık içindedir ve öğrenciler yeteri kadar iyi notlara sahipse, o kurumun gelişmesine yardım ederler. Çoğu hazırlık programında öğrenci kampüsteki kütüphanelerden, ekipmanlardan ve spor tesislerinden yararlanabiliyorlar.

Eklenme Tarihi: 2018-05-07 14:52:36

2018-05-07 11:52:36