Lütfen bekleyiniz...

Yurtdışında Diploma Programları: Kanada’dan Üniversite Diplomalı Mezuniyet
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Yurtdışında Diploma Programları: Kanada’dan Üniversite Diplomalı Mezuniyet

Yurtdışında Diploma Programları: Kanada’dan Üniversite Diplomalı Mezuniyet

Denklik şartları geliştikçe yurtdışında diploma programları da daha şeffaf hale geliyor. Yurtdışında üniversite eğitimi alanında sık sık tercih edilen ülkelerden bir tanesi olan Kanada, yurtdışı eğitim alanında ülkeye gelen kişilere de gerekli dersleri ve şartları karşılayabildiği takdirde diploma sağlayabiliyor. Kanada’da yurtdışı eğitim ile alakalı en popüler seçeneklerden bir tanesi elbette Kanada’da diploma alabilmek adına lisans tamamlama programları. Elbette York Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’ndan bununla ilgili net bilgiler alabilirsiniz ve bununla birlikte yapmanız gereken ve göz önünde bulundurmanız gereken tüm detayları bu blog yazısından öğrenebilirsiniz.

Kanada’da Yurtdışı Eğitim ve Lisans Tamamlama ile Diplomalı Mezuniyet

Türkiye’de pek çok öğrenci; 4 yıllık lisans programlarına geçiş yapma arzusuyla 2 yıllık “Ön Lisans” eğitimi veren meslek yüksek okullarını tercih etmektedir. Fakat eğitim hayatı kağıt üzerinde hesaplanandan daha zorlu geçebilmektedir... Ülkemizde öğrenci sayısının çok yüksek olması ve her geçen gün eğitim hayatınında da rekabetin artması dolayısıyla 4 yıllık lisans programlarına devam etmek isteyen gençlerin hayalleri suya düşmektedir. Bu noktada yurtdışı üniversiteler gençler için çok cazip bir alternatif olabilir. 

Yurtdışında lisans tamamlama denildiğinde de Kanada en çok tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır. Kanada’nın diğer ülkelere göre daha uygun fiyatlı eğitim sunması, yaşam koşullarının daha kolay olması, misafirperver ve yardımsever halkı dolayısıyla Kanada pek çok gencin ve ailenin ilk tercihlerinden oldu.

Kanada’da Yurdışı Lisans ve Üniversite  Tamamlama Süreci Nasıl İşliyor?

Kanada’da lisans tamamlama şartları üniversiden üniversiteye göre farklılık gösteriyor. Bu detaylarla ilgili York’a sorularınızı bekliyoruz. Lakin en temel konu öğrencinin yeterli seviyede İngilizce bilgisine sahip olmasıdır. Öğrenci yeterli seviyede İngilizceye sahipse ön lisans eğitimlerinde aldığı dersler başvuracağı üniversiteye uygunsa ve not ortalaması iyi bir dereceyse üniversiteye kabul şansları artabiliyor. Öğrenci ön lisans eğitimi süresince aldığı dersleri, başvurduğu üniversitenin müfredatına göre saydırma şansı yakalar. York Education Solutions’ın deneyimli danışmanlarının yardımıyla karar verilip, başvuru yapılan üniversitelerden kısa bir süre içerisinde cevap alabiliyoruz. Başvurulan tüm üniversiteler YÖK tarafından denkliğe sahip ve güvenilir eğitim kurumları olduğunu belirtmekte fayda var. Öğrencinin başvurusundan vize işlemlerine, niyet mektubu yazımından konaklama yerinin seçimine kadar tüm süreç danışmanların yardımıyla yürütülür.

Kanada’da Diploma İçin Eğitim Başvurusu  Gerekli Belgeler

 Ön Lisans Diploması, daha önce Türkiye’den aldığınız derslerin ve notlarının tek tek görüldüğü transkript İngilizce yeterlilik seviyesini gösteren belge, yani TOEFL ya da IETLS sınav sonuçlarından bahsediyoruz. Ayrıca 2 adet referans mektubu, niyet mektubu ve CV olarak tanımlanır. Eğitim sistemi ve üniversiteleri ile öğrencilerin ilk tercih ettiği ülkelerden olan Kanada her sene dünyanın her yanından başvurular almaktadır. Sunduğu sosyal haklar ve üniversite mezuniyeti sonra 2 seneye kadar Kanada’da yaşayıp iş bulma şansı sunan Kanada birçok konuda avantaj sunuyor. Özellikle Ontario (Toronto, Ottowa, Hamilton gibi bölgeleri içerir)  ve British Columbia (Vancouver, Langly, Richmond şehirlerini içerir)  bölgelerindeki çok başvuru alan üniversiteler başarılı mezunlar veriyor.

Kanada’da Diplomalı Yurtdışı Eğitim İçin Nasıl Başvurulır?

Kanada üniversiteleri her ne kadar başvuru için asgari bir Lise transkript notu istemese de Türkiye’deki liselerden mezun olmuş öğrencilerin başvuru yaptıkları üniversiteye yerleşebilmeleri için 70 üzerinde bir puana sahip olmaları gerekmektedir.

Lise Puanım Yeterli, İngilizcem Yetersiz, Kanada’da Yurtdışı Eğitim ile Diploma Alabilir Miyim

Eğer lise transkript puanınız 70’in altında ise Kanada’da üniversite okumak için diğer bir şansınız üniversitelerin Foundation programlarına katılarak puanınızı yükseltebilir ve sonrasında lisans derslerine başlayabilirsiniz. Elbette; İngilizce yeterlilik sınavlarına giriş yapacaksınız. Kanadada üniversite eğitimi ne başlamak için okulunuza minimum 6,5 ielts sınavı veya benzeri sınav skoru sunmanız gerekmektedir. Eğer bu puanı sunamıyor ve 5,5 – 6 puan sınırında kaldıysanız üniversitenin 1. sınıfını pathway programına katılarak lisans dersleriyle birlikte dil eğitimi alabilir ve 1 sene gibi bir zaman kaybı yaşamamış olursunuz. Eğer İngilizce seviyeniz ielts 5,5 puanın altında ise üniversite eğitiminiz öncesince İngilizce dil eğitimi almanız gerekmektedir.

Kanada Üniversite Ücretleri

Kanada Üniversite ücretleri yıllık 25 bin CAD ila 35 bin CAD, yaniKanada Doları arasında değişiyor. Okul ücretleri her dönemin başında ödenmelidir. Üniversiteler başarılı veya ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilere %25, %50 veya tam burs veriliyor. Peşinen söylemek gerekirse; yurtdışı eğitim programıyla ülkeye gelen öğrenciler pek fazla burs olanağı alamıyorlar

Hemen hemen her bölümde programlar sunan Kanada’da yurtdışı eğitim fırsatları için Türkiye’den başvuru yapacak öğrencilerimize önerimiz Mühendislik alanlarındaki bölümlere özellikle teknoloji ve enerji alanlarındaki bölümlere başvuru yapmaları olabilir. Nedeni ise bu alanlarda oldukça başarılı üniversiteler olması ve yabancı öğrencilerin bu alanlarda daha kolay okul kabulü alabilmeleri. Bu alanlardaki eğitiminizi 4 senede tamamlayabilirsiniz.

Tıp, diş hekimliği, eczacılık ve hukuk gibi alanlara da başvuru yapabilirler lakin daha önceki durumlar göz önünde bulundurulduğunda belirtelim ki Kanada’daki yabancı öğrencilerin bu alanlara kabul almaları oldukça zor bir durum.

Kanada ‘da Diplomalı Eğitim Başvuru Tarihleri

Kanada’da diplomalı üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler, detaylıca bir araştırmaya girişecekler. Kanada’da yurtdışı eğitim başvurularını ne zamana kadar yapabilirler diye merak ediyorsanız ortalama Eylül ayında başlayan akademik yıl için başvuru belgelerinizin orjinallerini okuldan okula değişebiliyor. Çeşitli üniversitelerde ise ağustos ayında da başlangıç tarihi belirlenebilir.

 

 

Eklenme Tarihi: 2018-05-29 15:37:08

2018-05-29 14:19:38