Lütfen bekleyiniz...

Yurtdışında Başarı Yakalayabileceğiniz Yeni Bir Alan: 3D Printer
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Yurtdışında Başarı Yakalayabileceğiniz Yeni Bir Alan: 3D Printer

Yurtdışında Başarı Yakalayabileceğiniz Yeni Bir Alan: 3D Printer

Üç boyutlu (3D) yazıcı teknolojisi sadece sanayide endüstriyel tasarım yapanların kullandığı bir yöntem olmaktan çoktan çıktı. Artık 1500 dolarlık cihazlarla evinizde yapamayacağınız şey yok gibi. üstelik;  yeterli bütçeniz olsa bile alamayacağınız öyle şeyler var ki, 3D yazıcısı olan için sadece bir tuşa basmak yeterli olacak. Teknoloji sektörü, 2000’lerin başında 3D Printer ile tanışmış olsa da 2014 yılından bu yana hem kişisel hem de sanayi odaklı 3D Printer kullanımları artıkça artış gösterdi. Yani, bahsettiğimiz bu konu, yurtdışı eğitim adı altında alacağınız UX Design eğitimi ile birleşitirldiğinde muhakkak harika bir kariyer fırsatı açacaktır, sizlere. Öncelikle, 3D printer ile ilgili kısaca kaba taslak bir bilgi geçtikten sonra, yurtdışında eğitim alacağınız UX Design eğitimlerinden bahsedeceğiz.

UX Design Eğitimi ve 3D Printer Harmanı

Çok uygun fiyatlara alınan lazer yazıcılarla istediğiniz dökümanın çıktısını alıp arşivleyebiliyor veya başka birine gönderebiliyorsunuz. Aynı şekilde özellikle prototip geliştiren ya da 3 boyutlu tasarım yapmak isteyen kişiler, ister bir makinenin parçası, ister o makineyi muhafaza edecek bir kutu isterse de daha daha karmaşık bir parça olsun bunu evlerinde ve işyerlerinde üretme imkanına kavuştular böylece. Önceki yıllarda böyle bir ihtiyacınız için önce o parçanın modelini çıkartmanız ardından bunu bir kalıba dönüştürtmeniz sonrasında da o kalıbı kullanarak dökümünü sağlamanız gerekiyordu. Bunların hepsi ayrı ayrı uzmanlık gerektiren pahalı işlemlerdi. Lakin 3D printer teknolojileri mobilize hale getirildi ve böylece hem maliyet açısından hem de üretim olanakları açısından daha da ulaşılabilir hale geldi.

 

Günümüzde 3D yazıcılar ile adı geçen işlem basamaklarını uygulamadan çok hızlı bir şekilde ve uygun maliyetlerle bu işler gerçekleştirmek mümkün.Son 4 yılın en popüler teknolojilerinden biri de 3D printer teknolojisi. Maker hareketinin ülkemizde yaygınlaşmasıyla 3D yazıcıların da popülerliği artış gösterdi ve son kullanıcının eline ulaşacak hale geldi. Üstelik,  kendi 3D yazıcısını kendi yapan insanlarla karşılaşmak münkün. 3D yazıcılar ile bilgisayarınızda çeşitli modelleme araçlarıyla oluşturduğunuz ya da İnternet’ten hazır indirdiğiniz bütün 3 boyutlu objelerin çıktısını almak mümkün. Tabi 3d yazıcının büyüklüğüne göre alacağınız çıktının boyutu değişiyor.

 

3D yazıcı almaya karar verenlerin aslında ilk düşünmeleri ihtiyaçlarnın ne olduğudur. Eğer çok fazla çıktı almıyacaksanız çok büyük maliyetler harcamanıza gerek yok. İşinizi görecek bir çözümü tercih etmelisiniz.3D yazıcılar genelde filament denen tabi veya plastik tabanlı bir hammadde kullanıyor. 3D yazıcı alırken kullandığı filament tipine dikkat edilmeli. Çoğu kullanıcı PLA denen filament hammadesini kulanıyorlar.3D printer boyutları kadar baskı hızları da çok önemli. Çok yüksek hızda baskı yapmak istediğinizde bu sefer baskı kalitesinden ödün verir ve istenmeyen çıktılar elde edebilmeniz oldukça mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Kaliteli bir 3D, yani 3 boyutlu baskıyı hızlı br şekilde gerçekleştiren 3D printer’lar tavsiye ediliyor.3D  printer ile ilgili daha iyi bir verim yakalamak adına için dikkat edilmesi gerek özelliklerden biri de veri giriş yöntemidir. Kimi 3D yazıcılara SD kart ile veri aktarılırken kimileri de Wifi özelliği taşımaktadır. Yine bazı 3D yazıcılar mobil cihazlar tarafından kontrol edilebiliyor.

3D Printer ile Yurtdışında UX Design Eğitimi Almak İyi Bir Kariyer Sağlayacaktır

UX Design, yani arayüz tasarımı ya da kullanıcı arayüzü tasarımı olarak bilinen yeni sektör hem dijitalin hem de üretimin en çok insan kaynağı sağladığı sektörlerden bir tanesi. Özellikle İngiltere ve Amerika’daki yurtıdışı eğitim programlarının sağladığı UX Design kursları, katılımcılara 3D printer’lar ile eğitim olanakları da sağlıyor. Kullanıcı deneyimi tasarımı, yani UX design son yılların en gözde iş alanarından bir tanesi. Henüz tam olarak nesillerini vermemişken etrafındaki sektörlerdeki insanların bu mesleğe yönelmesi pek de ilginç bir durum değil. Ürünlerin geliştirilmesi, daha anlamlı ve kullanıcı için daha kullanılabilir bir ürünün sağlanması için ortaya çıkarılan UX design, ölçülebilir platformda en nitelikli meslek gruplarından bir tanesi.

UX Design, Üretimin Bir Parçası ve Yurtdışı Kariyer Önünü Açan Bir Detay

Günümüzde ortaya çıkan ve üzerinden neredeyse ülke bütçesi kadar para kazanılan akıllı telefonların odak noktası UX design olarak belirgin. Zira, iPhone gibi popüler teknoloji ürün modelleri donanım özelliklerinden çok silüet ve tasarımıyla ve kolay kullanımı ile konuşulur, dolayısıyla şirketlerin ‘ana departmanlarından’ birisidir, UX design. Kısacası, bir ürünün geliştirilmesiyle ilgili, marka kalitesi, tasarım, kulanılabilir, fonksiyonel olması, markayı taşıması, ürünün dayanıklılığı gibi tüm süreçler, UX designer’ların elinden geçer. Dolayısıyla en fazla kazanan ve en gözde kişilerdir. Bugün, yurtdışında kariyer gibi bir hayaliniz varsa muhakkak ki yurtdışı eğitim ya da yurtdışında bir iş geçmişinizin olması gerekiyor. Bununla birlikte çocuklara yönelik eğitim sağlayan çeşitli tasarım ve dizayn yaz okulları da 12-17 yaş aralığındaki çocuklara geleceğin sektör özelliklerini şimdiden aşılamayı başarıyorlar.

 

Eklenme Tarihi: 2018-05-23 19:03:58