Lütfen bekleyiniz...

Yurtdışında A Level Eğitim ve İngiltere’de Üniversite Hazırlık
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Yurtdışında A Level Eğitim ve İngiltere’de Üniversite Hazırlık

Yurtdışında A Level Eğitim ve İngiltere’de Üniversite Hazırlık

General Certificate of Education Advanced Level isimiyle uzattıkça uzatılan, daha pratik bir deyişle GCE Advanced Level ve daha genel adi ile bilinen A Level, Ingiltere’de egitim sisteminde lise seviyesinde ve universite oncesi eğitim alan 16-19 yasindaki öğrencilere sunulan eğitimdir. 2 yıllık eğitimden sonra öğrenci aldığı dersler ile ilişkili olan bölümleri sunan üniversiteye direkt geçebilir. Bu programın süresi iki yıl olarak tanımlandı. Öğrenci öğrenim gördüğü süre boyunca toplamda en az 3 ders almaları gerekiyor. Genele yayarsak 4 ders alınan bir sistem. Birici yıl özelinde alınan eğitim AS Level yani Advanced Subsidiary Level olarak tanımlanır ve programini basari ile tamamlayan öğrenciler ikinci yil A2 hakkini aldıktan sonra, eğitim döneminin sonunda programi bitirenler A Level kalifiyesi kazanarak Ingiletere'nin en iyi üniversitelerine de başvuru yapabilirler.

A Level Eğitim İngiltere'de Sınavsız Eğitim Sağlar Mı?

Bu programi en cok Ingiltere ve Ingiliz egitimine yakin olan Avustralya ve Yeni Zelanda tanimaktadir. Ingiltere'de A Level tamamlayan ogrenciler diger tum Ingiltere universitelerinin yani sira Oxford, Cambridge gibi Ingiltere'nin en koklu universitelerinde de egitim alma sansini elde ederler.

A Level Programının Önemi: Neden Tercih Etmeliyim?

A-Level sistemi ile katılımcılar, Oxford ve Cambridge dahil olmak üzere öğrenciye en iyi İngiliz üniversitelerinin radarına giriyor. Yukarıda belirttiğimiz en köklü İngiltere üniversiteleri, Köprü Yılı olarak isimlendirilen ve daha önce de pekçok kez üzerine dğindiğimiz Foundation Year programından geçiş yapan öğrencileri kabul etmezler. Dolayısıyla sadece A Level ve IB yapan öğrenciler bu üniversitelere başvurabilir.

İngiltere’de eğitim sistemi daha farklı bir içeriğe sahip olması nedenmiyle Türkiye’de liseden mezun olan öğrenci üniversiteye başlayabilecek yeterliliğe sahip olmadığı kabul ediliyor ve hangi üniversitede okuyabileceğini saptamak için ek bir eğitimden geçmesi gerekir. İngiltere’deki ek eğitimlerden en iyisi İngiltere’de A Level’dır lakin İngiltere’nin resmi üniversite girişi için geçerli olan sistemdir.

GCSE, yani okulların junior sınıflarına denk gelen bir programın sınavlarında başarılı olan öğrenciler A’Level Advanced -Level GCE ya da A2 de olabilir- bilinen ve üniversiteye hazırlayan programa yönlendirilirler.

A Level’ın ilk yılını tamamlayan öğrenciler AS-Level seviyesini tamamlayarak başarılarının ilk dilimini tamamlarlar. Bunun ardından A Level’ın ikinci yılını tamamayarak, İngiltere’de eğitim alan öğrenciler A2 başarırlar.

A Level ise bu her iki yılda aynı konu ve bölümden AS ve A2’yi başarınca kazanılır. İki yıl farklı konular seçilirse A Level tamamlanmış olmaz. Yil içindeki başarıya ek olarak Advanced Level eğitimini senelik başarısı Haziran ayı içinde yapılan sınavlar sonucunda belli olur. Sınav sonuçları Ağustos ayında belli olur ve yeterli dereceyi alamayan öğrenciler o yılın ocak ayında yeniden sınava girebilir. Bu sınavın sonuçları da Mart ayı içersinde belli olur.

Bu eğitimi bitiren her öğrenci muhakkak bir üniversiteye yerleşmeye hak kazanabiliyorlar. Yurtdışı eğitim alacak olan öğrencinin başarı notu ne kadar yüksek olursa, öğrenci de o kadar  yüksek segmentteki bir üniversiteye kabul edilir. Bununla birlikte, İngiltere’deki bu eğitim bitiminden sonra her dersin sonunda alınan belgeye verilen isimde A Level'dir. Advanced Level (A Level) eğitimi süresince, edebiyat, matematik ve kimya derslerini almış olan bir öğrenci eğer her 3 derste de başarılı elde ederse edebiyat , matematik ve kimya Advanced Level  diploması olmak üzere 3 ayrı belge alacaklar.

İngiltere’de A-Level Eğitim Sırasında Sizlerden Beklentiler Nedir?

Reading (Okuma), Translation (Çeviri) ve Writing (Kompozisyon yazma) olarak üç aşamalı olan AS ve A2 sınavlarının her biri için üçer saat süre tanınıyor.  Özellikle translation ve writig kısımları oldukça ilginç içeriklere sahip. Örneğin; çeviri session’ında, yurtdışı eğitim alan öğrenciler cümle ya da kelime bazlı çeviri değil makalenin ya da çalışmanın genel anlamıyla ilgili, makalenin taşıdığı genel durumuyla ilgili çeviri isterler. AS sınavında 200 kelimelik, A2 sınavından ise topik yada kitaplardan oluşan sorulardan 250 kelimelik 2 adet kompozisyon yazmanız gerekir.

Alacağınız puanlara göre de değerlendirme notu aşağıdaki çizelgede gösterilen puan sistemine göre belirlenir. AS ve A2 sınavlarında alınabilecek dereceler A ile E arasındadır. Üniversitelerin çoğu A ile C arasındaki dereceleri kabul ediyorlar.

A-Level’in İngiltere’de Üniversite Eğitimindeki Rolü Nedir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, A-Level kısaca İngiltere’de ve belirlenen çeşitli ülkelerdeki yüksek segment üniversitelerde eğitim almanızı sağlayan bir eğitim sistemidir. Genel olarak 2 yıl devam eden A-Level süresince İngiltere’de Oxford ve Cambridge gibi İngiltere üniversite ekosistemine girecekler. Esas olarak, İngiltere’de merkezi herhangi bir sınav sistemi bulunmaz ve Foundation, A-Level, CAE gibi sınavlar ile İngiltere’de eğitim fırsatınız doğabiliyor

Eklenme Tarihi: 2018-06-04 15:59:12