Lütfen bekleyiniz...

Yurtdışında 1 Yıllık Tezli Master Mümkün Mü?
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Yurtdışında 1 Yıllık Tezli Master Mümkün Mü?

Yurtdışında 1 Yıllık Tezli Master Mümkün Mü?

Yurtdışında master eğitimi alacak olan kişiler 2 yıllık eğitimden geçerek tezli ya da tezsiz programlarla akademik eğitimlerini tamamlayabiliyorlar.  Özellikle yurtdışında tezli master programları daha fazla tercih edilse de son zamanlar kamuoyunda ‘ yurtdışında 1 yıllık tezli yurtdışı master mümkün mü’ sorusu soruluyor. Buna ek olarak, baştan söylemek gerekiyor; yurtdışında 1 yıllık master eğitimi almak tezli programlarca pek mümkün değil. Specialization programları sayesinde yurtdışında 1 yıllık fakat tezsiz master yapabilirsiniz. Yurtdışında master programıyla ilgili, specialization katılımı söz konusu ise akıllara Amerika master programları ve İngiltere master programları gelmesi pek haksız bir durum değil; lakin yurtdışında master söz konusu ise en çok Amerika ve İngiltere’deki master programları tercih ediliyor. Kabul şartları diğer yurtdışı akademik eğitim programlarıyla hemen hemen aynı, tek fark muhakkak fiyatlarda olacaktır; ayrıca 1 yıllık yurtdışında master programlarının tezsiz olarak ayarlandığını yinelemekte fayda var.

Yurtdışında Tezsiz Master Şartları ve Fiyatları

Öncelikle akademik geçmişinizi gösteren evraklara ihtiyacınız olacaktır. Transkript ve diploma bunların başında gelir. Arkasından "statement of purpose" adı verilen niyet mektubu ve başvuracağınız üniversitelere sizin hakkınızda bilgi verebilecek iki akademisyenin veya bir akademisyen, bir işverenin referansı istenir. İngilizce bilginizi gösteren, IELTS veya TOEFL gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlardan birinden sonuç belgesi de istenmektedir. IELTS sınavında istenilen ortalama skor "6,5", TOEFL sınavından istenen ortalama skor ise İngiltere genelinde "90"’dır. Son olarak özgeçmişiniz ve pasaportunuzla birlikte başvuru evraklarınızı kolayca tamamlayabilirsiniz. ABD’de ise bu belgelere ek olarak en basit hali ile Türkiye’de ALES ile kıyaslayabileceğimiz GMAT ve GRE adı verilen sınavlara girmeniz istenmektedir. Bu da İngiltere’de üniversite başvurusunu daha kolay ve cazip hale getirmektedir.

Şartlı kabul sistemi nedir? (Conditional Admission)

Şayet henüz bir IELTS skoruna sahip değilseniz paniklemenize gerek yok. Yukarıda belirtilen evraklar ile İngiltere üniversitelerine başvurabilirsiniz. Üniversiteler bu başvurunuzu değerlendirip, sizi akademik açıdan uygun gördükleri takdirde şartlı kabul adını verdikleri "conditional admission" belgesini yollayacaklardır. Bu sayede üniversitede yerinizi garanti edebilir ve size tanınan süre içerisinde istenilen IELTS skorunu alabilirsini. Özellikle yüksek talep gören üniversiteler ve bölümlerde IELTS skorunu beklemeden şartlı kabul sisteminden faydalanarak başvurularınızı tamamlamanız size önemli bir avantaj sağlayacaktır.

Yurtdışında Specialization Master Programları ile PhD Maser Arasındaki Farklar

Net farklar var aslında! Specialization master programları, ağırlıklı olarak kısaltılmış ve hızlandırılmış programlardan oluşuyor.  Yani Specialization’da, bir tez hazırlıyor olmasanız da; çeşitli eğitim belgeleriyle nitelendiriliyorsunuz. Bu tarz programları tercih eden kişiler, kariyerlerinde birkaç basamak atlamak ve eğitim süreçlerini hızlandırmak isteyen kişiler oluyor genelde. ngiltere master programlarına başvururken akademik olarak hazırlanmış bir CV hazırlanması gerekiyor. Hazırlanan CV ‘ye iş deneyimleri ve stajların da yazılması master programlarına kabul aşamasında önemli birer etkiye sahipler.

Öğrencilik veya mezuniyet sonrası yaptığınız stajlar ve varsa iş tecrübelerini mutlaka ama mutlaka belgelemeniz ve ek olarak dosyanıza sunmanız gerekir. Staj ve iş referans mektuplarında yapılan çalışmanın detayı, alınan sorumluluklar da detaylıca anlatılması lazım.

Amerika’da Specialization Yurtdışı Master Programları

Özellikle ABD’de tercih edilen çeşitli bölümler,  1 yıllık master master programlarında Management alanından IT alanına, design tasarım alanlarından Communication alanlarına kadar bulunan çok çeşitli master programlarından en çok communication technologies bölümleri, IT bölümleri broadcasting bölümleri ilginizi çekecektir ve belki de iş hayatınıza başlamadan önce son bir adım olarak lisans eğitiminiz ile birlikte alacağınız bu master programını destekleyerek kendiniz için daha uygun bir kariyer çizebileceksiniz. Günümüzde artık birçok işveren, iş başvurusunda bulunan kişinin sadece lisans mezunu olmasını yeterli görmemekte ve üniversiteden mezun olduktan sonra öğrencini kendisini hangi alanlarda geliştirdiğine de dikkat etmektedir. Kariyerine doktora yaparak devam etmeyi düşünmeyen ve lisans eğitimini özel bir meslek üzerine almadan tamamlayan bir öğrenci için 1 yıl süren hızlandırılmış master programları ile de kendi alanında uzmanlaşacaktır ve kariyerde basamak atlamak için ideal bir girişim.

Yurtdışında Master (Specialization) Fiyatları

Amerika’da ve İngiltere’de ‘şu fiyat’ diyebileceğimiz herhangi bir çok geniş bir aralıkta. Yani aslında yüksek lisans için maliyet şu kadardır demek oldukça zor. Siz öncelikle master eğitiminiz için ayırabileceğiniz bütçenizi belirleyin. Bir sonraki aşamaya geçmeden önce eğitim boyunca tüm masraflarınız için ne kadar ayırabiliyorsunuz bu net bir şekilde belirlenmiş olmalı. Eğer başarılı ve İngilizceyi hem konuşma hem de yazma, üstelik kendi düşüncelerinizi savunabilecek kadar İngilizce biliyorsanız,  Amerika’da ve İngiltere’de yurtdışı master programlarına katılabilirsiniz.

Ezcümle;

İngilizce seviyeniz öğretim dili İngilizce olan bir üniversitede yüksek lisans yapmak için yeterli mi? TOEFL sınavına girdiniz mi veya girmeniz durumunda yeterli puan, yani IBT gibi bir sınavdan 90 ve etrafındaki notları alabileceğinize inanıyor musunuz? Zira, eğer İngilizce konusunda şüpheleriniz ve korkularınız varsa bu dilinizin yeterli olmadığını gösterir ki bu durumda yüksek lisans eğitiminizden önce dil eğitimi almanız gerekebilir.

Dil eğitiminizi de Amerika’da alabileceğiniz gibi daha az masraf olsun isterseniz yaşadığınız yerde de TOEFL hazırlık kursları, İngilizce dil okulları ile bu durumun üstesinden gelebilirsiniz.

 

Eklenme Tarihi: 2018-05-10 11:41:44