Lütfen bekleyiniz...

Yurtdışına Çıkacak Olanlar Nasıl Oy Verebilir? Yurtdışı Gezisindekiler Nasıl Oy Kullanacaklar?
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Yurtdışına Çıkacak Olanlar Nasıl Oy Verebilir? Yurtdışı Gezisindekiler Nasıl Oy Kullanacaklar?

Yurtdışına Çıkacak Olanlar Nasıl Oy Verebilir? Yurtdışı Gezisindekiler Nasıl Oy Kullanacaklar?

Yurtdışına çıkan kişiler nasıl oy verebilecek, şu sıralar sık sık tartışılmaya başlandı. Saat 17.00 civarında, hükümet tarafından erken seçim duyuruldu ve tüm Türkiye 24 Haziran günü Cumhurbaşkanlığı seçimlerine gidecek. Şimdi, yurt dışına gidecek olanlar nasıl oy verebileceklerini, yurtdışına geziye çıkanlar nasıl oy verebileceklerini araştırmaya başladılar. Konuyla ilgili şu sıralarda net bir bilgi olmasa da; özellikle uzun dönemli yurt dışına çıkacak olan kişiler açısından yurt dışında nasıl oy kullanabilecekleri önem taşıyor.

Seçim kararı, Devlet Bahçeli’nin çağrısıyla gerçekleştirilen toplantının ardından resmi olarak Beştepe’den duyuruldu. Açıklanan net tarih ise, 24 Haziran 2018 tarihi. Daha önce, Cumhurbaşkanlığı seçimleri resmi olarak 2019 yılı içerisinde olacağı söylenmişti. 

Yurtdışına Çıkacak Olanlar, Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Nasıl Oy Kullanacaklar?

Yurtdışında yaşayan göçmenler, her seçimlerde havaalanlarında veya konsolosluklarda kurulan sandıklarda, Türkiye yasaları çerçevesinde oy veriyorlar. Buna ek olarak, yurt dışına geziye çıkanlar, yurt dışı eğitime katılanlar da, bulundukları bölgenin havaalanlarında oy kullanabiliyorlar. Yurt dışı için oy kullanımı, muhtemelen yaklaşık 1 ay önceden başlatılır.

Resmi yasalara göre, yurtdışı seçmeni, yurtdışından oy vermek isteyen kişiler, Oy kullanmak için yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı olmak şartı ise devam ediyor mu bilinmiyor. Yurtdışındaki seçmenler bugüne kadar sadece bağlı oldukları temsilciliklerde oy verebiliyordu. Hatırlayacak olursak; Referandum çerçvesinde yapılan halk oylamasında, Oy kullanmak için yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı olmak şartı ise devam ediyor. Yurt dışındaki seçmenler bugüne kadar sadece bağlı oldukları temsilciliklerde oy verebiliyordu. Buna karşın, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurtdışına eğitim amacıyla ya da tatil amacıyla giden kişiler nasıl oy verecek, detaylı bir bilgi ve yeni bir bilgilendirme nihayet geldi.  Yurtdışında oy kullanımı ya da yurtdışına tatil ve eğitim amacıyla giden seçmenler ellerindeki evraklarla; yani pasaport ve TC kimlik numaraları ile 8 Haziran gününden itibaren havalimanına kurulan sandıklara oylarını kullanabilecekler. 

Önemli: Yurtdışında Oy Vermek İsteyen Vatandaşlara Farklı Rota, Farklı Alternatifler!

Yüksek Seçim Kurulu, sık sorulan soru ile ilgili net bir açıklama getirdi. 24 Haziran'da birlikte  yapılacak olan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde Yurt Dışı  Seçmen Kütüğü'ne kayıtlı vatandaşların, toplam 34 karayolu, havalimanı ve liman  gümrük kapısında 7 Haziran Perşembe'den itibaren günün 24 saati oy  kullanabilmesine karar verdi. 

YSK'nın, Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'ne  ilişkin 327, 330, 333 ve 334 sayılı kararları Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında  yayımlandı.

Seçimlerde gümrük kapılarında görev yapacak geçici gümrük kapısı seçim  kurulları ve sandık kurullarının görev ve yetkileri ile buralarda oy verme  işlemlerine ilişkin YSK kararına göre, Yurt Dışı Seçmen Kütüğü'ne kayıtlı  seçmenlerin gümrük kapılarında oy verme işlemleri 7 Haziran Perşembe günü  başlayacak, 24 Haziran Pazar günü saat 17.00'de sona erecek.

24 Haziran Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci oylamaya kalması durumunda ise  gümrüklerdeki oy verme işlemi 30 Haziran Cumartesi saat 08.00'de başlayacak ve 8  Temmuz Pazar saat 17.00'ye kadar devam edileceği duyuruldu.

İlk Karar: Yurtdışı Seçmen Kütüğüne Kayıtlı Vatandaşlara Yönelik Açıklandı

Ayrıca YSK'nın belirttiği gümrük bölgelerinin bulunduğu 37 ilçede 24 Mayıs  Perşembe saat 17.00'ye kadar "geçici gümrük kapıları seçim kurulları"  oluşturulacak ancak İstanbul Atatürk Havalimanı gümrük kapısında oy pusulalarının  yurtdışına gönderilmesi ile yurt dışından gelen oy torbalarının teslim alınması  ve Yurt Dışı İlçe Seçim Kuruluna ulaştırılması işlerini yürütmekle görevli  Bakırköy 4. Geçici Gümrük Kapısı Seçim Kurulu, 12 Mayıs Cumartesi günü göreve  başlayacak şekilde kurulacak.

Her bir geçici gümrük kapısı seçim kurulu; kendilerine bağlı olarak  üçer sandık kurulu oluşturacak ancak lüzum gördüğü takdirde sandık kurulu adedini  artırmaya veya azaltmaya, oy verme saatlerinin başlangıç ve bitiş saatlerini 8  saatlik dilimler halinde belirlemeye yetkili olacak.

24 Haziran Seçimlerinde Yurtdışında Eğitim Amaçlı Ya da Seyehat Amaçlı Bulunanlar Nasıl Oy Verecek?

Resmi Gazete'de yer alan YSK'nın 334 numaralı kararında ise yurt dışı  temsilciliklerde kurulacak sandık sayıları ve oy verme süreleri belirlendi. Buna unsurlara göre, Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Seçimi'nde Yurt  Dışı Seçmen Kütüğü'ne kayıtlı seçmenler için 60 ülke ve 123 temsilcilikte sandık  kurulması kararlaştırıldı.

Yurt dışı temsilciliklerde sandık kurulması için gereken asgari seçmen  sayısı ülke genelinde 500 olarak belirlenirken, bir sandıkta oy kullanacak seçmen  sayısı ise bin 200 olarak tespit edildi. 24 Haziran'da birlikte yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem  Milletvekili Genel Seçimi için 7-10 Haziran tarihlerinde ve azami 13 gün süre ile  oy kullandırılmasına, başlangıç ve biliş tarihlerinin ise ülkelere göre farklı olabileceğine karar verildiği duyuruldu.

Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kalması halinde ise 30 Haziran-4  Temmuz tarihlerinde ve azami 5 gün süre ile oy kullandırılması, başlangıç ve  bitiş tarihlerinin de ülkelere göre farklı olabileceği kararlaştırıldı.

 

24 Haziran Seçimlerinde Hangi Ülkelerde Hangi Tarihlerde Oy Verilebilecek?

Tatil amaçlı ya da eğitim amaçlı yurtdışında bulunan vatandaşların; ya da biletlerini sonbahar döneminde ayırtan kişiler, merakla 24 Haziran seçimlerine ne zaman oy kullanabileceklerini araştırıyorlardı. YSK, yayımladığı bülten ile ülke ülke oy verme gününü aşağıdaki gibi duyurdu.

Almanya, Avusturya, Fransa: 7-19 Haziran tarihlerinde, Danimarka: 9-19 Haziran tarihleri arasında, Avustralya, 9-17 Haziran tarihleri arasında, Norveç'te eğitim ya da seyehat amaçlı bulunan Türk vatandaşları, 14-19 Haziran tarihleri arasında oy kullanabilecekler.

Bazı ülkeler;Belçika, Hollanda, İsviçre gibi: 5 günlük bir oy verme süreci olacak. Bu ülkelerde tatil ya da eğitim amaçlı bulunan kişiler 15-19 Haziran günleri arasında TC kimlik numarası ve de pasaportlarıyla havalimanında oy verme işlemlerini gerçekleştirebilirler. İngiltere'de oy verecek olan kişiler; yine daha öne belirttiğimiz gibi seçim gününden yaklaşık 1 hafta önce oy verme işlemini gerçekleştirmek zorundalar. İngiltere'de eğitim ya da tatil amaçlı bulunan vatandaşlarımız,  16-19 Haziran arasında seçime katılabilecekler.

 

E-devlet sisteminde ise geçen bir diğer ifadelere göre beraberinizde olması gereken evraklar da belli oldu. Duyuruya göre, e-devlet sisteminden barkod alınabilecek ve böylece seçim için başvuru yapılabilecek.

 YSK'nın 327 sayılı kararında, 24 Haziran Pazar günü birlikte yapılacak  Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'ne ilişkin siyasi partiler  tarafından YSK'ya milletvekili aday listeleri verilirken, nüfus kayıt örneği,  öğrenim/mezun belgesi, adli sicil ve arşiv kaydı belgesi ile askerlikle ilişiği  olmadığına dair belgelerin "e-Devlet" kapısından alınmış  barkodlu olanların da kabul edileceğinin altı çizildi. Resmi Gazete'de yer alan YSK'nın 330 sayılı kararında ise 24  Haziran'daki Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile ilk  oylamada geçerli oyların salt çoğunluğu sağlanamadığı takdirde ikinci oylaması 8  Temmuz Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanı Seçimi'nde yurt dışında yaşayan  seçmenlerin oy kullanmaları amacıyla ihtiyaç duyulan mal ve hizmet alımları ile  seçimlerle ilgili yurt dışındaki diğer harcamalarda uygulanacak usul ve esaslar  yayımlanan genelge ile belirlendi.

Eklenme Tarihi: 2018-05-25 14:15:26

2018-05-25 11:15:26