Lütfen bekleyiniz...

Yurtdışı Üniversite Eğitiminde Şartlı Kabul Nedir? Şartlı Kabul Eden Amerikan Üniversiteleri
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Yurtdışı Üniversite Eğitiminde Şartlı Kabul Nedir? Şartlı Kabul Eden Amerikan Üniversiteleri

Yurtdışı Üniversite Eğitiminde Şartlı Kabul Nedir? Şartlı Kabul Eden Amerikan Üniversiteleri

Yurtdışı üniversite eğitimi almak için muhakkak IELTS, TOEFL, SAT IBT gibi sınavlardan başarılı sonuç almanız gerekiyor. Amerika’da yurtdışı üniversite eğitimi için, 6.9, 550 veya 90 gibi çeşitli notlar istenmesiyle birlikte, özellikle Amerika’daki üniversite eğitimi, uluslar arası öğrencilerden başarı pırıltılarına bağlı olarak şartlı kabul olarak adlandırılan bir program yürütüyorlar. Bu program sayesinde,  belirli seviyede İngilizce bilgisine ulaşma ve sınav sonucunda başarı sözüyle üniversiteler sizi kabul edebiliyor. 1 yıl devam eden şartlı kabul programı, öğrencinin yeterliliği sağladığı takdirde; bir sonraki akademik eğitim yılı içerisinde üniversite eğitiminde akademik eğitime başlayabiliyor.

Yurtdışı üniversite okumak isteyenler, kabul şartları arasında, kendileri tarafından belirlenen asgarî bir not ortalaması ve sınav puanı tutturmak zorundalar. Standart olarak da belirledikleri not ortalamasının altındaki öğrencileri zaten kabul etmezler. Lakin, yurtdışı eğitim sağlayan bazı üniversite programları, bu hususta bazı öğrenciler için istisna yapabiliyorlar.

Örneklendirmek gerekirse, 10 üzerinden asgari 7.5 not ortalamasını şart olarak koşan bir yurtdışı üniversite, diğer şart kategorileri tamam ise 7′lik bir öğrenciyi şartlı kabul edebilir. Öğrencinin kesin kabulü, ilk dönem göstereceği performansa bağlıdır. Eğer öğrenci derslerinde başarılı olup yeterli not ortalamasını tutturabilirse şart yerine gelmiş olur ve öğrenci normal statüye geçirilir. Keza, aksi taktirde öğrencinin üniversite ile ilişiği kesilir.

Hedefinizde yurtdışı üniversite eğitimi için verilen sınavlarda olmalı yine... Yine aynı şekilde GRE’ den veya GMAT’den istenenden az puan almış bir öğrencinin, diğer kriterleri uygunsa şartlı olarak kabul edilmesi mümkün gayet mümkün olbilir. Şartlı olarak, yine akademik başarı veya örneğin altı ay içinde testlerin tekrarlanarak istenen puanın tutturulması olabilir.

Örnekleriyle Şartlı Kabul Detayları Conditional Offer Nedir?

Diğer taraftan, şartlı kabul denince asıl akla gelen, İngilizce dil seviyesi ve bilgisi yetersiz öğrencilerin üniversitelerden akademik kabul nasıl sağladıkları. Burada, Conditional Offer olarak açıklanan şartlı kabul ortaya çıkıyor ve İngilizceleri “iyi” veya “orta” olup üniversitelerinin aradığı seviyenin altında kalan öğrencilerin, akademik bakımdan yeterli olmaları koşuluyla, bazı üniversitelerden şartlı akseptans sağlamaları mümkündür. Somut olarak ifade edersek bir Amerikan yurtdışı üniversitenin yaklaşık 550  puanı istiyor. Zaten, Amerika’daki üniversitelerin istediği puanlar aşağı yukarı bu rakamalarda oluyor. Öğrenci ise ancak 470 TOEFL puanı alabildiğini farz edelim. Buna karşın öğrencinin diğer nitelikleri uygunsa, bazı üniversiteler kendisine şartlı kabul verebilir. Ancak, yurtdışı üniversite eğitiminde  şartlı kabul almış olan öğrencinin akademik programa başlayabilmesi için önce ya kabul edildiği üniversitenin dil okuluna ya da başka dil okuluna devam ederek İngilizcesini geliştirmesi ve yeterli duruma getirmesi gerekir. Bazen İngilizce eksiği çok az olan öğrenciler akademik programa başlatılabilirler ama ek olarak bazı ileri düzeyli İngilizce dersleri almaları şartı konabilir.

TOEFL Sınavı Sonuçlarına Göre Şartlı Kabul ve Çeşitleri

İngilizce programlarına devam eden şartlı kabul sahibi öğrenciler, İngilizcelerinin akademik programa başlayabilmek için yeterli seviyeye geldiğini okula belgelemek için, ya tekrar TOEFL sınavına girerler ya da bazı okullarda “Institutional TOEFL” adı verilen şartlı akseptansı veren okul tarafından belirli zamanlarda yapılan sınavlara girerler. Yurtdışında üniversite eğitimi alan öğrencinin şartlı başvuru sonrasında başarılı oldukları taktirde, kabul oldukları akademik programa başlayabiliyorlar.

Üniversiteye kabul edilmenin 2. yolu Direct Entry olarak adlandırılan direkt kabul durumu var. Başvurduğunuz üniversitenin akademik ve İngilizce yeterlilik şartlarını yerine getirmiş öğrencilerin başvuru evrakları danışmanlarımız tarafından direkt olarak üniversiteye gönderilerek başvuru gerçekleştiriliyor. Tamamlanmış ve eksik olmayan bir dosya ile başvuru yapan öğrenci, yurtdışı üniversite eğitimi için tam kabul alır.

Yurt dışındaki üniversitelerden kabul alabilmenin son yolu ise yurt dışında dil eğitimi, Foundation (hazırlık yılı) eğitimi programlarına katılarak üniversiteye başlamaktır. Bu programlar üniversiteye kabul için akademik veya dil yeterlilik gibi kriterleri elde edememiş ve bu sebeple üniversite eğitimi öncesinde dil eğitimi almak zorunda olan veya Foundation programına katılması gerekli olan öğrenciler için uygundur. Dil eğitimi ya da Foundation programı sunan üniversiteler aynı zamanda size uygun eğitimi alabilmeniz için danışmanlık hizmeti de vermektedir.

İngiltere’deki Üniversiteler Şartlı Kabul Programı Yürütüyor Mu?

Kriterleri hemen hemen farklı olsa da evet. Ancak İngiltere’de ağırlıklı olarak sınav sonucuna göre değil, İngilizce dil bilgisine göre foundation programı uygulanıyor. İngiltere’ede üniversiteler, şartlı kabul oranlarını pre-master programlarıyla düzenlemiş ve böylece Mezuniyet not ortalamanız düşük kalıyorsa ya da İngilizceniz yeterli değilse, yurtdışı üniversite eğitimi için Pre- Master programına katılım sağlanabilir. Pre-Master programını akademik başarı durumunuzu yükseltmek ve daha iyi programlar tarafından kabul edilmek için bir alternatif olarak da değerlendirebilirsiniz. İngiltere’de her üniversitenin Pre-Master programı yoktur. Bazı üniversitelerin Pre-Master programı anlaşmalı oldukları College’lar bünyesinde verilmektedir. Pre- Master programları, okumak istediğiniz bölüme göre değişir. Örneğin, Business Pre-Master programı ile örneklendirebiliriz.

 

Eklenme Tarihi: 2018-05-10 12:52:31