Lütfen bekleyiniz...

Yurtdışı Eğitimde Başarı Bursu Nasıl Alınır?
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Yurtdışı Eğitimde Başarı Bursu Nasıl Alınır?

Yurtdışı Eğitimde Başarı Bursu Nasıl Alınır?

Yurtdışında eğitim almaya yaklaştıkça;  dersleri geçmek, farklı bir kültüre adapte olmak vb. gibi çeşitli problemlerin yanısıra, ‘yurtdışı eğitimde burs nasıl alırım’ sorusu daha da sık soruluyor. Bazılarına göre imkansız, bazılarına göre mümkün. Lakin bu durum tamamiyle ne eğitimine gittiğiniz, hangi progrmla gittiğiniz oldukça önemli. Örneğin Amerika’da lise eğitimi alıyor ve burs istiyorsanız bu durum oldukça zor. Amerika lise programları 1 yıllık ya da 7 aylık düzenleniyor ve gider gitmez, yurtdışı eğitim çerçevesinde eğitim alan öğrencilere fazla başarı bursu verilemiyor. Bunun aksine; yurtdışında üniversite eğitimi için burs imkanları daha da mümkün durumda. Müzisyen olabilirsiniz, mühendis olabilirsiniz ya da bir doktor adayı... Amerika’da üniversite eğitim bursu, biraz daha mümkün bir durum. Spor bursu, başarı bursu gibi çeşitli burslar, yurtdışında eğitim alan kişilere sağlanabilir. Üstelik bu burs durumu ‘Ben ne iş yapacağım?’ sorusunun üzerine geçti bile.

Yurtdışında Yüksek Öğrenim Eğitim Bursları

İşte bu noktada lisans diploması hiçbir zaman bu kadar değerli ve nitelikli olmamıştı. İş hayatımızda ve hayatın diğer detaylarında hiçbir zaman yüzüne bakmadığımız üniversite diplomalarımız, yurt dışında eğitim için daha da yüksek değere çıkıyor, üzerinde yazan notlar ve diğer sayılar hayatınızın diğer kalanını etkileyebilecek . Peki, yüksek lisans, doktora veya dil eğitimi için Amerika, Kanada gibi ülkelere gidip bir de yüksek lisans dolaylarında yurtdışı eğitim için burs almak ne kadar mümkün? Kolay mı? Kesinlikle kolay değil! Sadece ücretlerle değil, öğrenciler ‘Amerika’da burs kazandım’ cümlesini kurabilmenin yükümlülüğü arttı ve şu sıralar altından daha değerli.  Zira, Amerika’da bir yüksek lisans yurtdışı eğitimi için, not ortalaması yüksek olarak ve üzerine bir de burs aldığınızda sadece belirli bir kesim değil, gelecekteki ve şimdi takip eden profesyoneller dahi bu durumu gıpta edeceklerdir.  Yurtdışı eğitimi için başarılı öğrencilere burs veren kurumları, şartlarını ve sağladıkları imkanları nelerdir?

Öncelikle yurtdışında burslu okumak kesinlikle şans meselesi değil, her yurtdışında okul ve üniversite, burs vereceği öğrenciden bazı şartları yerine getirmesini istiyor. Bu şartların başında öğrencinin akademik olarak başarılı olması yani yüksek not ortalamasına sahip olması geliyor. Aslında hem yurtdışı eğitimde başarı hem de Türkiye’deki eğitim geçmişinde başarı gerekiyor. Akademik olarak çok başarılı olmasanız bile spor veya sanatın herhangi bir dalında çok başarılıysanız yine burs almak için şansınız olabilir.

Amerika’da Üniversite Eğitim Bursu Ne Kadar Mümkün?

Yurtdışı eğitim bursları çok rekabetçidir ve dünyanın her yerinden binlerce öğrenci başvuru yapıyor. Eğitimi veren üniversitelerin bazılarında eğitim bursları olduğu gibi, bazı vakıf ve dernekler de başarılı öğrenciler için burs imkânı bulunmaktadır. Ancak yine de çok sınırlı sayıda burs verildiği için öğrencinin kuruma kendini doğru ifade etmesi ve gerçekçi olması çok önemli bir detay. 

Yurtdışı Eğitim Bursları Konusunda Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

Öncelikle; gitmek istediğiniz ülkenin dilini çok iyi bilmelisiniz. Akademik anlamda başarılı ve başarılarınızı belgeleyebiliyor durumda olmalısınız, örneğin başka bir yerde burslu okuyorsanız neden bu bursa seçildiğinizi kurumdan alınan belge ile kanıtlayabilirsiniz ayrıca onur belgesi veya başarı belgelerinizi transkriptinize ekleyebilirsiniz.Eğer herhangi bir sportif yeteneğe sahipseniz bunu madalya, sertifika, lisans gibi belgelerle başarınızı ve alanınızdaki uzman yatkınlığını ya da uzmanlığınızı kanıtlamanız gerekir.

Tüm bursların son başvuru tarihleri vardır ve zamanında başvuru yapmazsanız çok başarılı ve yetenekli bir aday bile olsanız bursu alamayabilirsiniz. yurtdışında bazı eğitim kurumları kısmi burs, bazıları ise tam burs verebilmekteler ancak yine de yurtdışında çeşitli maliyetleriniz olacaktır, hiçbir ödeme yapmaksızın her şeyi kurumun ödemesi genellikle söz konusu değildir. Burslarla ilgili olarak öğrenciler kendine karşı rasyonel olmalıdırlar. Burs almak oldukça rekabetçi bir çalışma gerektirir.

Yurtdışında Burs Nasıl Alınmaz?

Yurtdışında üniversite eğitimi almak istiyorsanız gitmek istediğiniz ülkenin diline hâkim değilseniz burs şansınız oldukça düşüktür. Ya da eğitim almak istediğiniz ülkenin diline hâkimsiniz ancak burs almaya yetecek kadar akademik, sportif ya da sanatsal başarınız yok ise burs şansınız yine yoktur diyebiliriz.

Burslar konusunda bir genelleme yaparsak,  akademik başarı, spor ve ya özel yeteneğe dayalı burslar için Amerika Üniversiteleri daha cömerttir. Yüksek lisans ve doktora burslarında Amerika, İngiltere, Kanada ve diğer yurtdışı üniversiteler daha çok akademik başarıya dayalı burslarda yoğunlaşmışlardır. Üniversiteler özel bir alanda projesi olan ve/veya akademik kariyer hedefleyen öğrencilere öncelik tanımaktadır.

Bunların dışında Almanya Devlet Üniversite bursları, İngiltere Üniversitelerinden kısmi burslar, Amerikan üniversitelerinde yüksek lisans ve doktora bursları, işletme konusunda devlet teşvikleri ve okulların teşvik bursları gibi çeşitli varyasyonlarda yurtdışı eğitim katılımcılarına burs verilebiliyor. Özellikle güzel sanatlar, spor, teknoloji ve bilim alanlarında öne çıktığınızı düşünüyorsanız, yurtdışı eğitim bursu alabilme olanağınız çok da uzak bir durum değil. Amerika’da, İngiltere’de ya da Kanada’da akademik eğitim bursları için tüm detaylı bilgileri York Education Solutions’tan öğrenebilirsiniz.

 

Eklenme Tarihi: 2018-05-15 15:26:04