Lütfen bekleyiniz...

Yurtdışı Eğitimde Tavsiye Edilen Ülkeler

Yurtdışı Eğitimde Tavsiye Edilen Ülkeler

Amerika Eğitim sistemi nasıldır?

Amerika Lise sistemi 4 sene olup American Diploma, IB gibi farklı eğitim sistemlerini bünyesinde barındıran uluslararası liseler proje tabanlı eğitimi baz alırlar.

Amerika Üniversiteleri şüphesiz dünyanın en popüler ve en gözde eğitim merkezleri.Amerika'da Yale Üniversitesi, Colunbia üniversitesi, New York Üniversitesi, Harward üniversitesi ve Stanford Üniversitesi dünyada markalaşmış üniversilerin başında geliyor. bunun dışında Amerika yaklaşık 400 üniversite, yüzlerce uluslararası lise ve dil okuluna ev sahipliği yapıyor. Amerika' da üniversite eğitimi 10.000 dolardan başlayıp 60.000 dolara kadar çıkabiliyor. SAT sınavını şart koşan üniversilerin yanında SAT sınavı olmadan da girebileceğiniz üniversiteler bulunmakta.

Kanada Eğitim sisteminin farkları nelerdir?

 Fransızca ve İngilizce gibi dünyada en aktif iki dile ev sahipliği yapan Kanada’da lise eğitimi 4 senelik olup 9. ve 12. sınıfları kapsamaktadır. Bu doğa harikası ülkeye lise öğreniminizin yarısında girebilirsiniz veya tamamını burada okuyabilme şansını neden kaçırmak isteyesiniz ki?

Öğrencilere lise boyunca verilen AP (Advanced Placement) dersleri ve üniversiteye hazırlanmaları da bu şekilde sağlanır. Kayıt şartlarının IELTS ya da TOEFL yeterliliğinizin yanı sıra ortaöğretim başarı puanınızla birlikte neden o bölümü okumak istediğinize dair niyet mektubunuz, sizi istediğiniz bölüme yerleştirmek için yeterli olacaktır. Mcgill, Toronto, British Columbia gibi Amerikalı öğrencilerinde tercihi olan dünya markası üniversitelerde yıllık eğitim masrafı, 15.000 Kanada Doları ile 30.000 Kanada Doları arasında değişmektedir. Master için Fransızca konuşulan Quebec bölgesi Fransız ekolünden mezun olan ve mutfak sanatlarıyla ilgilenen öğrenciler için bir cazibe merkezi. Dünyada genellikle film, görsel sanatlar, gaming, yazılım ile ilgili bölümlerde Kanada uluslararası bir üne sahiptir. Ayrıca 1 yıl çalışma izniniz de bulunmakta. MBA ve sayısal bölümlerde dünya sıralamasında ilk 50’deki birçok üniversite gibi GMAT ve GRE sınavları istenebiliyor. Eğer Amerika’nın alternatifini arıyor iseniz ve kış sporlarına ilginiz var ise, Kanada mükemmel bir tercih.

İsviçre Eğitim Sistemi Türkiye'den farklı mı?

 Alp’lerin yamacında mükemmel bir doğaya ve çok çeşitli bir eğitim sistemine sahip olan İsviçre’de öğrenciler kapasitelerine göre A, B ve C gruplarına ayrılırlar. Hızlı öğrenen öğrenciler ileri seviye sınıfı olan “Matura” için hazırlanırlar. İstedikleri dilde eğitim seçenekleri sunulan yüksek vizyon sahibi okullarda başarılı olan öğrenciler, IB diploması almaya hak kazanırlar ki amacımız da bu diplomayı alıp dünyadaki tüm üniversitelerden kabul almaktır.

İsviçre’de lise eğitimi konaklama dahil 70.000 CHF ve 110.000 CHF arasındadır. Le Rosey, Leysin American, Alp in Zouz, Beau Soleil’de yeni açılan kampüsü ile çocukların ve ailelerin hayallerini süsler. Prens ve Prenseslerin bile ilk tercihi olan İsviçre’de neden eğitim almak istemeyesiniz ki? Otelcilik ve aşçılık konusunda İsviçre’deki üniversiteler 1 numaradır. Ayrıca bu liselerin salonlarında dünyaca ünlü filarmoni orkestralarını da dinleme şansınız var. Oxford, Cambridge, Harvard gibi üniversiteleri hedefleyen bu liseler size hayallerinizin kapısını açacak ve doğa bilinci, bilim, sanat, teknoloji ve finans bağlamında sizi çok üst seviyelere çıkaracaktır. Ayrıca farklı uluslardan gelen öğrencilerine kendi ana dillerini ve köklerini unutmamaları adına en az 3 kredilik kendi dillerinde dersler sunuyor.

İngiltere Eğitim sistemi hakkında bilmedikleriniz neler?

Yurt dışında eğitim almak isteyen öğrencilere ilk tavsiyemiz daha lise yıllarındaysanız dünyanın en prestijli okullarına sahip çok uluslu muhteşem kampüslerde yatılı ve gündüz okullarında, A Level sisteminde (kredili sayısal ve sözel dersleri öğrencilerin seçebildiği) yıllık 25.000 Pound ile Harry Potter’ın eğitim aldığı görkemli okullara gidebilirsiniz. 11. ve 12. sınıfı bitirdiyseniz ve Türkiye’den mezun olup İngiltere Üniversitelerinin ekonomi, siyaset ve işletme programlarının neden dünyaca ünlü olduğunu merak ediyorsanız City, Cambridge ve Kings gibi proje tabanlı eğitimi ve uygulamalı yöneticiliği ön planda tutan 3 yıllık üniversite sistemine sahip bu ülke neden sizin ilk seçeneğiniz olmasın?

IB programından mezun değilseniz bile Amerika gibi SAT üniversite giriş sınavı olmadan, hatta İngilizcenizi yeterli ya da ortalamanızı düşük görüyorsanız hazırlık okuyup hayallerinizdeki üniversite eğitimini tamamlayabilirsiniz. Bu eğitim sadece 3 yıl sürer. İngiltere’ye master konusunda bir şampiyonlar ligi diyebiliriz. Çünkü içinde pazarlama için 30’dan fazla program ve yeni yaklaşımlar bulunduran eğitiminizi 1 yılda bitirip iş hayatına atılabilirsiniz. Fiyatları 11.000 GBP ile 28.000 GBP arasında değişir ve çalışma izninizle iş dünyasını da deneyimleyebileceğiniz dünyada ilk üniversite sıralama ligini yaratan bu ülkede eğitim görmek istemez misiniz?

İspanya'da Eğitim ekonomik ve kaliteli mi ?

 Aşçılıkta dünyanın damak tadını oluşturan İspanya, yine dünyadaki en iyi işletme okullarına ev sahipliği yapmaktadır. Okullarında çift diploma ile mezun etme fırsatı bulunduran İspanya’nın sigortacılık ve modada öğrencilerine çok büyük markalarla çalışma fırsatı sunduğu bilinmektedir. Özellikle pazarlama projeleriyle öğrencilerini belli bir statüye sokan İspanya’daki üniversitelerin çalıştığı partner şirketleri vardır. Dünyanın 16. Ekonomisine sahip İspanya’daki bazı ünlü markaları Zara, Mango, Pronovias vs. olarak sıralayabiliriz. Real Madrid ve Barcelona gibi akademilerini de bünyesinde bulunduran ülke, dünya sporu açısından da 1 numaradır. Bu sıcak Akdeniz ülkesinde hem ekonomik hem de huzurlu bir eğitim almak amacındaysanız önerimiz Barcelona.

Üniversite fiyatları hem uygun hem de eğitim seviyesi açısından tatmin edici. Dünyaca ünlü sanat galerileri ve müzelerini de ziyaret edebileceğiniz bu içinizi ısıtacak ülkede, devlet üniversitelerinin senelik fiyatları 1.000-3.000 Euro arasında değişiyor, özel üniversiteler ise ortalama 10.000-12.000 Euro arasında. Diğer giderleriniz içinde ayda 600 Euro harcayarak muhteşem bir öğrenim hayatı geçirebilir, çalışma izninizle de para biriktirebilirsiniz.

İtalya eğitimde hangi konularda dünya lideri?

 Naba, Domus, Marangoni gibi dizayn, moda okullarını ve Politecnico de Milano gibi mimarlıkta ikon haline gelmiş üniversiteleri bünyesinde barındıran İtalya Devlet Üniversitelerinin uygun fiyatlı oluşu ve öğrenciler için yaşam maliyetlerinin düşük olması ülkeyi eğitim açısından çekici kılıyor. Dünyanın en büyük 12. Ekonomisine sahip İtalya; gastronomi, sanat, galeri, dizayn, moda, kozmetik, yaratıcılık ve mimari konularda gerek lisans gerek master seviyesinde dünyadaki tüm öğrencilerin ilk tercihidir. Ayrıca ayakkabı bağcığından, parfümeriye kadar birçok master programı da İtalya’da bulunuyor. Üniversitelerinde partner firmaları olan, Porsche, Pepsi gibi markalar, İtalya’da yarışmalar düzenleyip öğrencilere iş imkanı sunuyor. Fashion Week ve lüks markaların tanıtım, iletişim ve tasarımlarını buradaki sanat okulları yapıyor. Yarışmalarda derece alan öğrencilerine hem burs hem iş imkanı sağlıyor.

Mimari konularda da dünyanın önde gelen hocaları öğrencilerine derslerde eşlik ediyor. Restorasyon, teknik ve mimari açıdan İtalya’daki üniversiteler dünya çapında eğitim fırsatı sunuyor. Ayrıca eğitiminiz süresince çalışma izninizin de bulunduğu ülkede, Schengen’le serbest dolaşma hakkı veriliyor. Roma, Venedik ve Floransa gibi turizm ve cazibe merkezlerini bünyesinde bulunduran ülke, turizm ve management isteyen öğrencilere İsviçre’den sonra dünyanın en kaliteli 2. eğitimini sunuyor.

Polonya Üniversitelri neden bu kadar popüler?

 YÖK tarafından tanınan dünyanın en kaliteli ilk 100 üniversite listesinde, 3 üniversitesi bulunan Polonya vatandaşlarının %80’inin İngilizcesi ana dili gibidir. İngilizce programlarına fazlasıyla önem veren Polonya’da yıllık üniversite ücretleri özelde 7.000 Euro civarı. Schengen vizesi olanlara serbest dolaşım hakkı sağlar. Ülkedeki hareketli hayat ve insanların sıcak kanlı olması ülkeyi çekici kılıyor. Türk öğrenciler için hem ekonomik hem kaliteli eğitimin adresi Polonya Üniversiteleri YÖK denklikleri bulunmakla beraber, Avrupa’nın eğitim bağlamında en ekonomik ülkesi durumunda. İngilizcede yetersiz olanlar için hazırlık programları ücretleri Türkiye’nin 4’te 1 fiyatı, konaklama ve yaşam masrafları olarak aylık 500 Euro’ya Avrupa’daki öğrenciler tarafından büyük rağbet gören Polonya. Üniversite yerleştirme sınavında barajı geçip lise ortalamanızı 70’in üzerine çıkartmanız yeterli.

 

 

Eklenme Tarihi: 2018-01-02 15:46:51

2018-01-02 12:46:51