Lütfen bekleyiniz...

Yurtdışı Eğitim Sırasında Çalışmak Mümkün Mü? Master ve Lisans Eğitimi Esnasında Yurtdışında Çalışılır mı?
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Yurtdışı Eğitim Sırasında Çalışmak Mümkün Mü? Master ve Lisans Eğitimi Esnasında Yurtdışında Çalışılır mı?

Yurtdışı Eğitim Sırasında Çalışmak Mümkün Mü? Master ve Lisans Eğitimi Esnasında Yurtdışında Çalışılır mı?

Yurtdışı eğitim sırasında, hem okuyup hem çalışmak isteyen kişiler, ağırlıklı olarak kendi alanlarında çalışmak istiyorlar. Fakat ülkeler yasa dışı göç olaylarını engellemek ve popülasyon erozyonunu engellemek amacıyla yurtdışından okumaya gelen kişilere prosesler çerçevesinde çalışma imkanları sağlanıyor. Bu çalışma izinlerinin amacı, yurtdışında okurken çalışmak isteyen kişilerin kariyer rehberini de şekillendiriyor. Eğitim süresince çalışan kişiler, ağırlıklı olarak psikoloji, mühendislik akademisyenlik, gazetecilik, güzel sanatlar gibi mesleklerden oluyor. Bu profesyonel çalışma alanlarını dışında, yurtdışında okurken çalışmayı tercih eden kişiler, ağırlıklı olarak bakıcılık, öğretmenlik ve kampüs içi işler buluyorlar. Ancak bu yazı bu grup değil, yüksek lisans ve üniversite eğitimi esnasında bölümleriyle ilgili işlerde çalışmak isteyen kişilere hitap ettiğini baştan söyleyelim.

 

Yurtdışında okurken kendi alanlarınızda çalışmak dil eğitimi, akademik kariyer ve kariyer gelişimi açısından çok önemli.  Okurken calışmak ve aynı zamanda kariyeri de yönlendirebilmek, kendi paranı kazanmak, sosyalleşmek ve yabancı dil pratiğini ilerletmek açısından oldukça araştırılan bir konu.

 

Yurtdışında Okurken Kendi Alanlarımda Çalışabilir Miyim?

 

İnternetteki pekçok bilgi de yanıltıcı bilgilerle donanmış olabiliyor. Bununla ilgili olarak birçok ülke özellikle aldığınız eğitimin aksamamasına özen gösteriyor. Özellikle gelişmekte olan ülkelerden  eğitim amaçlı gelip calışma hayatına girdikten sonra okulu bırakan kişileri engellemek için bu konuda oldukça sıkı prosesler ve kurallar uygulanmış durumda.Yurtdışında okurken çalışma kararı almadan önce, şunu göz önünde bulundurmalısınız; yurtdışındaki okullar sizlerin başarı puanlarınızla, kişisel gelişimlerinizle, dile yatkınlığınızla ve iletişiminizle değerlendiriyor. Notlarınız oldukça önemli ve eğitmenlerinizin size ne şekilde referans olabileceği de oldukça önemli. Her şekilde, gittiğiniz dönem içerisinde önceliğinizin çalışmak değil, okumak ve başarılı bir akademik kariyer olması sizin okul sonrası hayatınızı direkt olarak etkileyecektir. 

Yurtdışında okurken çalışmakla ilgili ülkelerin, öğrenciyken çalışma konusunda getirdiği kısıtlamaların bir diğer ortak tarafı da çalışılacak alanlar. Öğrenci vizesi ile çalışabileceğiniz alanların kısıtlı olduğunu söylemeliyiz. Lakin eğer hemşirelik ve öğretmenlik uzmanlığınız varsa ve Avrupa Birliği statüsündeki ülkelerinden birinin pasaportuna sahipseniz okurken hemşirelik  ya da öğretmenlik gibi meslekleri yapabilirsiniz.

Kanada, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri Yurtdışında Okurken Çalışmak İsteyen Kişilerle Ortaklık Yürütüyor

Kanada’da okurken calışma olanakları ABD’deki sistem ile benzerlikler olduğunu görüyoruz. Okurken çalışma sistemi Kanada’nın çeşitli devlet daireleri ve kuruluşları tarafından yürültülüyor. Üniversite kampüsleri içerisinde bulabileceğiniz calışma olanakları bütün öğrenciler için geçerlidir. Kampüs dışı calışma ise yani asıl merak edilen konu ise, tüm öğrencilere açık değil ve bununla birlikte kendi alanlarınızda başarınızla dolaylı olarak staj yapma imkanı var. Kanada’da çalışma programlarının en yaygın görüleni ise ise okul sonrası çalışma planları. Çeşitli planlar çerçevesinde,  öğrenciler gerekli aşamaları geçtikten sonra ve okulunu bitirdikten sonra 3 yıl boyunca Kanada’da çalışabiliyorlar ve çalıştıkları alanın kendi okudukları sahada olması gibi bir zorunluk da yok.

 

Kısaca toparlayacak olursak; .alışma olanaklarından yararlanabilmeniz için Tier 4 statüsünde olmalısınız. Ek olarak Student Visitor yani, 6 aydan az süreli eğitim statüsündeki öğrencilerin calışma izni olmaz. Diğer ülkelerde de olduğu gibi, İngiltere’de de sömestr döneminde yarı zamanlı çalışabilirsiniz. Zira yüksek öğrenim için yurtdışına gidiyorsanız, 6 aydan kısa süreli eğitim vizeleri de tercih edilmiyor.

 

Eklenme Tarihi: 2018-04-19 18:34:51

2018-04-19 15:34:51