Lütfen bekleyiniz...

Yurtdışı Eğitim Programlarında Başarı Bursu Ne Kadar Mümkün?
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Yurtdışı Eğitim Programlarında Başarı Bursu Ne Kadar Mümkün?

Yurtdışı Eğitim Programlarında Başarı Bursu Ne Kadar Mümkün?

Yurtdışı eğitimde burs olanakları, özellikle internetteki yanlış bilgilendirmelerle de yanlış anlaşılıyor. Öncelikle yurtdışı üniversiteler ve yurtdışı liseler direkt olarak yurtdışı eğitim programına katılan kişilere direkt olarak burs sağlamazlar. Üstelik, yurtdışı liselerde burs imkanları genellikle lise son katılımcılarından oluştuğu için, pek fazla başarı bursu imkanı olmuyor. Keza, yurtdışı üniversite başarı bursu konusunda, eğer yurtdışı liselerden bir geçiş sağladıysanız ve 2 veya 3, üstelik 4 yıllık bir yurtdışı üniversite eğitimi düşünüyorsanız şansınız artabilir.

 Zira burada yurtdışı eğitim bursu kategorisindeki sanat bursu ya da spor başarı burslarından faydalanabilirsiniz.   Bu şartların başında öğrencinin akademik olarak başarılı olması yani yüksek not ortalamasına sahip olması da ayrıca gerekiyor. Akademik olarak çok başarılı olmasanız bile spor veya sanatın herhangi bir dalında çok başarılıysanız yine burs almak için şansınız olabilir. Yurtdışı eğitim bursları çok rekabetçidir ve dünyanın her yerinden binlerce öğrenci başvuru yapılıyor.

Akademik başarıdan bahsetmişken yurtdışı eğitim bursu söz konusu olmasa bile, oralarda eğitim hayatınızı sürdürebilmek adına yine de minimum C+ not ortalamasını, yani 65 ile 75 arasında notları yakalamanız gerekecek. 65 notuna düştüğünüz anda, akademisyenleriniz notlarınızı yükseltmenizi isteyecektir.

Yurtdışı Eğitim Başarı Bursu İçin Gereklilikler ve Detaylar

Yurtdışı eğitim veren üniversitelerin bazılarında eğitim bursları olduğu gibi, bazı vakıf ve dernekler de başarılı öğrenciler için burs imkanı veriliyor. Ancak yine de çok sınırlı sayıda burs verildiği için öğrencinin kuruma kendini doğru ifade etmesi ve gerçekçi olması çok önemli bir detay.

Gitmek istediğiniz ülkenin dilini çok iyi bilmelisiniz. Konuşma, yazılı dilde ve branşlarınızda başarılı olmanız gerekli. Biraz daha detaylandırırsak; akademik anlamda başarılı ve başarılarınızı belgeleyebiliyor durumda olmanız zorunluluk gibi bir durumr, örneğin başka bir yerde burslu okuyorsanız neden bu bursa seçildiğinizi kurumdan alınan belge ile kanıtlayabilirsiniz ayrıca onur belgesi veya başarı belgelerinizi transkriptinize ekleyebilirsiniz.

Eğer herhangi bir sportif yeteneğe sahipseniz bunu madalya, sertifika, lisans gibi belgelerle başarınızı kanıtlamanız gerekir. Tüm bursların son başvuru tarihlerinin olduğunu unutmayınve zamanında başvuru yapmazsanız çok başarılı ve yetenekli bir aday bile olsanız bursu alamayabilirsiniz. Çok yazık olur, üzer.

Bazı kurumlar kısmi burs, bazıları ise tam burs verebilseeler de ancak yine de yurtdışında çeşitli maliyetleriniz olacaktır, hiçbir ödeme yapmaksızın; altını çizmek gerekirse her şeyi kurumun ödemesi kesinlikle söz konusu değildir. Burslarla ilgili olarak öğrenciler kendine karşı rasyonel olmalıdırlar. Burs almak oldukça rekabetçi bir çalışma gerektirir.

Yurtdışı Eğitim Bursu Nasıl İmkansızlaşır?

Yurtdışında üniversite eğitimi almak istiyorsanız gitmek istediğiniz ülkenin diline hakim değilseniz burs şansınız oldukça düşüktür. Ya da eğitim almak istediğiniz ülkenin diline hâkimsiniz ancak burs almaya yetecek kadar akademik, sportif ve sanatsal başarınız yok ise burs şansınız yine yoktur diyebiliriz. Burslar konusunda bir genelleme yaparsak,  akademik başarı, spor ve ya özel yeteneğe dayalı burslar için yurtdışı eğitim programlarıyla katıldığınız Amerika üniversiteleri daha bonkör davranırlar. Amerika üniversiteleri, spor ve spor branşlarına fazlasıyla yatırım yapıyorlar ve bu alanda başarılı olan sporcuları da elbette ödüllendiriyorlar. NCAA Amerikan Kolej Ligi basketbol turnuvaları gibi turnuvalarda veya Amerikan Kolej Futbol Ligi’nde başarılı birer spocu olmanız takdirde Amerikan üniversiteleri, yurtdışı eğitim bursları sağlayabilir. Buna karşın tracking gibi alanlarda da burs olanağınız artacaktır

Bir diğer taraftan, yurtdışı eğitim bursu konusunda, çeşitli internet sitelerinde ABD hükümetinin kendi vatandaşlarına sağladığı başarı burs olanaklarından da faydalanabileceğinizi yazmış ve bu durum herhangi bir gerçeklik yaşımıyor. Kısaca bakarsak; sadece kadın öğrencilere sağlanan uluslar arası yurtdışı eğitim bursları, George Washington Üniversitesinin PhD seviyesindekilere sağladığı yurtdışı eğitim başarı bursları ve buna ek olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin 25’e yakın yurtdışı eğitim programlarıyla eğitim almak isteyen kişilere burs sağladığı paketler var.

Yurtdışı Yüksek Öğrenimde Başarı Bursları Ne Alemde?

Yüksek lisans ve doktora burslarında Amerika, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda daha çok akademik başarıya dayalı burslarda yoğunlaştılar. Üniversiteler özel bir alanda projesi bulunan ya da bu alanda  kariyer hedefleyen öğrencilere öncelik tanıyabiliyorlar. Bunların dışında Almanya Devlet Üniversite bursları, İngiltere Üniversitelerinden kısmi burslar, Amerikan üniversitelerinde yüksek lisans ve doktora bursları, Fransa işletme okulları kısmı burslar, Fulbright, Chevening bursu gibi çeşitli hükümet destekli burslar da bulunuyor. Özellikle yüksek lisans, yani yüksek öğrenim seviyesinde yurtdışı eğitim bursu arayan adayların en çok amaçladıkları ve çalıştıkları burs çeşitleri.

 Yurtdışında ilgili üniversite tarafından kabul edilen adaylar çoğunlukla eğitim ücretinden muaf tutulur ve buna ek olarak üniversitenin koşullarına göre belirli bir miktar maaş alabilirler. Asistanlık alabilmek için yapılması gereken üniversitenin ilgili bölümüyle veya bir öğretim görevlisi ile direk irtibata geçerek kendinizi, çalışmalarınızı, başarılarınızı, üniversiteye katabileceğiniz faydaları detaylı bir şekilde açıklamaktır. Asistanlık için yapılan başvurularda adayın kendisinin ilgili departman veya öğretim görevlisi ile iletişime geçmesi olduka önemli bir detay. Aracılar kullanılarak yapılan işlemler genellikle ciddiye alınmaz.

Eklenme Tarihi: 2018-05-09 10:58:00