Lütfen bekleyiniz...

Yurtdışı Eğitim: Moda Tasarımı İçin Yurtdışı Üniversiteler
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Yurtdışı Eğitim: Moda Tasarımı İçin Yurtdışı Üniversiteler

Yurtdışı Eğitim: Moda Tasarımı İçin Yurtdışı Üniversiteler

Yurtdışı eğitim kategorisinde en fazla tercih edilir olan moda tasarımı, yurtdışı üniversiteler tercih edildiğinde kariyer için daha dolu bir adım olabilir. İtalya ve Amerika üniversiteleri bu konuda ‘amiral gemisi’ olurken sonrasında yapılacak yurtdışı master ile özgeçmişinizi güçlendirmekle birlikte okuduğunuz yurtdışı üniversitelerde kariyerinizi geliştirebilir, birer akademisyen olabilirsiniz. En çok merak edilen moda tasarımı için okunabilecek yurtdışı üniversiteler sadece İtalya değil; Amerika üniversiteleri, konuya hakimliği ile gelişen ve Güzel sanatlarda bir lider olan İngiltere’nin adını geçirebiliriz. Elbette öğrenciler, yurtdışı üniversiteler ile moda tasarımı okuyacakları zaman öncelikle diplomada geçecek olan ülkelerin isimlerine baksalar da; daha da önemlisi okulda alacakları eğitimlerin hangi akademisyenler tarafından sağlanacağı ve bununla birlikte ülkedeki modacılık sektörünün nasıl bir işe alım stratejisi olması gerektiği ile ilgili olmalı. Yurtdışı eğitim çerçevesinde moda tasarımı için yurtdışı üniversiteler ile kariyer geliştirmek isteyenler, 4 yıllık bir eğitimden geçecekler.

Öncelikle detayın da detayına inelim ve yurtdışı üniversiteler, hangi bölümlerden ve hangi branşlardan moda tasarımı için öğrenci alıyorlar, bir bakalım.

Moda Tasarımı İçin, Yurtdışı Üniversiteler Hangi Bölümlerden Öğrenci Alıyorlar?

Yurtdışı üniversiteler, moda tasarımı programında öğrenim görmek isteyen adaylardan hangi alanlarda okumuş olduklarını da inceler. Eğer yurtdışı üniversiteler konusunda moda tasarımı kariyeri geliştirmek istiyorsanız,  liselerin Sosyal Bilimler, Edebiyat, Sosyal Bilimler ve Edebiyat, Dil ve Edebiyat ve Genel Kültür , Türkçe-Matematik alanları, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının Moda Resmi Moda Tasarım, Moda Tasarım, Tekstil Konfeksiyon alanlarından mezun olmanız yeterli olabilir. Elbette bunun yanısıra okul başarı puanları, okul başarı evrakları ve son olarak akademik mektuplar, yurtdışı üniversiteler ile moda tasarımı eğitimi ve kariyeri yapmak isteyen kişilerden istenir. Moda tasarımı okumak istiyorsanız, matematik, bilgisayar kullamabime yeteneği; daha doğrusu tasarım programlarını kullanabilme yetenekleri aranır. Yurtdışı üniversiteler, öğrencilerden üniversiteye girdikleri an itibariyle hazır haliyle, tasarım programlarını bilmelerini isterler. Yani, ders saatiniz başladığında ve bilgisayarın önüne oturduğunuzda ‘PS bilmiyorum’ gibi bir söylem lüksü yok.

Moda Tasarımı İçerisinde Hangi Alanlar, Branşlar ve Bölümler Yer Alıyor?

Yurtdışında üniversiteler, eğitim müfredatlarını uluslar arası kamuoyuna göre şekillendiriyor. Türkiye’deki müfredattan pek farkı olmayacak gibi; eğitim ve öğretim materyalleri de hemen hemen aynı olacak. Moda tasarımı için yurtdışında üniversiteler ile kariyer yapmak isteyen kişiler, okullarında Moda Tasarımı veya Moda ve Tekstil Tasarımı bölümünü bitiren kişiler hazır giyim ve ısmarlama giyim, giyim aksesuarı üzerine çalışan işletmelerde model hazırlama, kalıp hazırlama, üretim, pazarlama ve kalite kontrol birimlerinde görev alabilirler, ürün geliştirmeçalışmalarını yürütebiliyorlar. Yine çeşitli işletmelerde ise,  endüstriyel tasarım, tekstil tasarım, grafik tasarımcısı olarak da çalışabilirler.

 Öğrencilerin, yurtdışında moda tasarımı okuduktan sonra tekstil sektöründeki gelişmişliği oranında dünya pazarlarında pay sahibi olabilecek yerlerde de gerekli izinleri ve şartları sağladığı takdirde uluslar arası şirketlerde stajlar gerçekleştirebilirler. Bu alanda yetişmiş ve yurtdışında üniversiteler ile kaliteli moda eğitimi almak, aynı zamanda yeni nesil moda anlayışının da doğmasına neden olacak, ve böylece bütün dünyada genç nesil sıkıntısı yaşayan sektör de aradığını ve umduğunu bulmuş olacak. Yani, yurtdışında üniversiteler ile eğitim almanız uluslar arası tekstil ve  tasarımcılığın dahada gelişmesine ve bu alanda istihdamın artmasına katkı sağlayacaktır. Giyim, mağazacılık, kozmetik üretimleri ve kozmetik tasarımı  ve bununla birlikte aksesuarların tasarımları yurtdışında üniversiteler ile eğitim alınmasının ardından geliştirileceği uzmanlık alanları ve iş-kariyerleri olabilir. Gün geçtikçe insanların global vizyonu geliştikçe ve çevre durumlarına paralel olarak modaya daha fazla ilgi duymaları mesleğin geleceğinin de iyi olacağını gösteriyor gibi. Özellikle yurtdışında üniversiteler ile eğitim sağlayan ve yurtdışında kariyer yapan öğrencilerin sayısı artıyor. .Yurtdışında eğitim alanlar, kendilerinin istemesi durumunda sanatsal ve daha yaratıcı çalışmalarını oluşturmak için kendi işyerini de açmkla birlikte kendi stüdyolarını da açabilirler.

 

Yurtdışı Üniversiteler ile Nasıl Moda Tasarımı ve Güzel Sanatlar Okunur?

Eğer tercihiniz 4 yıllık bir üniversiteye doğrudan kabul edilmek ise, o halde iki sınava girmeniz gerekiyor. TOEFL ve SAT. Bu sınavlardan alacak olduğunuz puanlar ile, lise not ortalamanız, başvurduğunuz üniversiteye kabul için çok önemlidir. Eğer İngilizce seviyeniz TOEFL ve SAT sınavlarını geçmek için yeterli değilse, ozaman öncelikle bir üniversiteye hazırlık programına katılarak bu eksiklerinizi gidermeniz gerekir.

Yurtdışında üniversiteler ile eğitim alacak olmanız ayrıca çeşitli yeteneklerin de sizlere ekleneceği anlamına geliyor. Yurtdışında üniversiteler ile moda tasarımı veya tekstil alanında diplomaya sahip olduğunuzda gelecek planlarınıza sadece tekstil ve kumaş ile haşırneşir olmayı değil, iyi bir tasarımcı olmak, bir tasarım akademisinde veya tasarım stüdyosunda kendi işletmenizi kurabilmek adına iyi bir adım atabilirsiniz.

Unutmayın, yurtdışında üniversiteler ile moda tasarımı eğitimi almak, güzel sanatlar fakültelerinin çatısı altında olacaktır. Güzel sanatlar fakülteleri sadece tasarım değil, teorik alanda da çeşitli eğitimler sağlayarak iyi bir akademisyenliğin ve bilim insanı olmanın yönünü tam istediğiniz şekilde açıyor.

 

 

Eklenme Tarihi: 2018-04-30 15:16:08

2018-04-30 12:16:08