Lütfen bekleyiniz...

Yurt Dışında Staj Nasıl Yapılır? Nerelere Başvurulmalı?
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Yurt Dışında Staj Nasıl Yapılır? Nerelere Başvurulmalı?

Yurt Dışında Staj Nasıl Yapılır? Nerelere Başvurulmalı?

Yurt dışı staj imkanı gün geçtikçe artıyor ve internetin de yaygınlaşmasıyla şirketler insan kaynakları yönetimleri ile uluslar arası düzeyde stajyer kabul edebiliyorlar. 

Bildiğiniz gibi stajyerlik için ilk şartlardan bir tanesi 18 yaşının doldurulması olarak gösterilir. Lisans, ön lisans, yani hazırlık sınıflarında okuyan öğrenciler, yurt dışı staj fırsatlarından faydalanabilirler. Böylesi bir fırsatı değerlendirebilmek için elbette Intermediate veya Advaced seviyesinde İngilizce biliyor olmanız gerekiyor. Ek olarak İngilizce metinle hazırlanmış referans mektupları ve 1 yıllık veya 6 aylık iş tecrübesi isteniyor. Burası önemli; yurt dışı staj başvurusu için kesinlikle o alanla ilgili bir tecrübeniz olması gerekli.  Özetlemek gerekirse ortalama 1 yıllık iş deneyimi, referans mektupları, sektöre bakış açısını değerlendiren bir portfolyö, yurt dışında staj fırsatlarını değerlendirmede en önemli şartlardan.

Bir diğer staj türü ise, tamamiyle İngilizce ya da diğer yabancı dilleri iş ortamı içerisinde geliştirmekten ibaret.  Dil eğitimi odaklı yurt dışı staj programları, Kanada, ABD, İspanya, İngiltere gibi ülkelerde gerçekleşiyor.

Yurt Dışında Staj Ücretli Mi?

Çeşitli varyasyonlarla birlikte yurt dışında ücretli olarak staj gerçekleştirebileceğiniz imkanlar bulunuyor. Ancak ücretli yurt dışı stajlar daha çok master düzeyindeki adaylar ve üniversite son sınıf öğrenciler için geçerli. Eğer üniversiteden veya master programınızdan mezun olduysanız öncelikli şartlardan bir tanesi; mezuniyetin üzerinden en fazla 1 yıl geçmiş olması gerekiyor. Yani, 1 yıldan fazla dönem içerisinde mezun olduysanız stajınız kabul edilmeyebilir.

Yurt Dışında staj programları yaygın olarak maaşlı olarak geliştirilse de avrupa’nın bazı ülkeleri verdikleri sertifikaları, maaş yerine sayıyorlar.

Ayrıca, mezuniyetinin 1 yılını doldurmayan adaylar, ABD, Kanada ve avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yine ücretli olarak staj yapabildikleri, eğitim odaklı bir staj programına katılabilirler.

Hangi Ülkeler Yurt Dışı Staj Kategorisinde Değerlendirilmeli?

İşe alım şirketlerin zaten çok uluslu yaıda olmaları nedeniyle çok büyük farklar yok ancak staja başvuran adaylar, ağırlıklı olarak ABD, Kanada, İspanya’yı tercih ediyorlar. Buna karşın İngilizce dilinin gün geçtikçe artan mesleki ihtiyacı nedeniyle ABD ve Kanada en çok tercih edilen ülkelerin başında geliyor.

Almanca diline yönelik bir meslek seçen kişiler ise Yurt Dışı staj programlarını Almanya ve Avusturya gibi ülkeler üzerinden tasarlıyorlar.

 

Kanada’da İş Tecrübesi Aranmıyor!

Kanada’da stajyerlik yapmak istiyorsanız, pekçok şirket ve kurum adaylardan iş tecrübesi  istemiyorlar. Ülkedeki stajların çoğu, maaş karşılığında eğitim ağırlıklı ve iş tecrübesi olarak geçer. Yani, hem maaş alıyorsunuz, hem öğreniyorsunuz hem de mesleğinizle ilgili tecrübe ediniyorsunuz.  Çalışma biçimi olarak Work&Study programlara benzese de eğitim çevresi şirketlerin kampüslerinde gerçekleştiriliyor.

 

5 – 6 Yıllık Tecrübe İstenen Staj!

Bir teknoloji sitesinin resmi sayfasında yayımlanan duyuruda, 5 ile 6 yıllık tecrübelerle stajyer programının açıldığı duyuruldu. Sadece yurt dışı adaylara açılan programda 18 aya kadar devam eden bir staj süresi vaad ediyor ve şartlarının arasında “zaten çalışıyor olmak” var.

 

Yurt Dışı Staj Programlarının Süreleri Ne Kadar?

Minimum 1 aylık olmak üzere, 12 aya kadar uzanabilen, bununla birlikte 12 hafta ile 36 hafta aralığında eğitim programlarından oluşan yurt dışı staj programları var.

Yurt Dışı Staj Fırsatları İçin Nasıl Başvuru Gerçekleştirebilirim?

Staj ilanını verecek şirketlerin çevrim içi platformlarında veya çeşitli Kariyer sitelerinde açacakları staj başvurularına 2-3 ay öncesinden başvurulması gerekiyor. İngilizce, ‘Resume’ başlıklı bir özgeçmiş, portfolyö, bölüm tercihlerinin yapılması, öncelikle iş veren ve şirket yetkilileriyle internetten görüşme gerçekleştirilmesi, işe kabul için gerekli evrakların sağlanması gibi adım adım çeşitli şartları tamamlamanız gerekli.  Vize işlemleri de şirketinizin gönderdiği kabul mektubu doğrultusunda gerçekleşir.

 

Eklenme Tarihi: 2018-04-11 12:21:24

2018-04-11 09:21:24