Lütfen bekleyiniz...

Yurt Dışında Eğitime Giderken Yanımıza Ne Almalı Ne Almamalı?
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Yurt Dışında Eğitime Giderken Yanımıza Ne Almalı Ne Almamalı?

Yurt Dışında Eğitime Giderken Yanımıza Ne Almalı Ne Almamalı?

Yurt dışı eğitim hayaliniz sonunda gerçekleşti, yola çıkmaya az kaldı, bavullar seçildi. Peki, şimdi bavulumuzu nelerle dolduracağız? Yanınıza mutlaka almanız ve yanınıza almaktan mutlaka kaçınmanız gereken şeyleri size yardımcı olmak amacı ile listeledik. Bavulu kapatmadan önce bir göz atın deriz!

Küçük bir bavulla yetinin!Öncelikle seçtiğiniz bavulun mümkün olduğunca küçük, hafif ve portatif olmasına özen göstermenizi öneriyoruz. Bu durum sizi hem havaalanındaki ağırlık sınırlamalarına takılıp ekstra ücret ödemekten hem de taşımakta zorlanacağınız bavulunuzla eziyet çekmekten kurtarabilir. Bir diğer önemli konu ise; bavulunuzu aşırı miktarda sıvı ile doldurmamanız. Sıvı ürünlere mümkün olduğunca az yer verin. Şampuan, diş macunu, krem gibi gittiğiniz yerde kolayca bulabileceğiniz kozmetik ürünleri geride bırakın. Vazgeçilmez makyaj malzemeleriniz ve en sevdiğiniz parfümü elbette alabilirsiniz fakat 100 ml üzeri sıvılar uçağa alınmadığı için bavulda ve güvenli şekilde hazırlamayı unutmayın!

İlaçlar Önemli!Eğer alerjik ya da kronik bir rahatsızlıktan ötürü sürekli doktor kontrolü ve ilaç kullanımı gibi bir durum varsa yola çıkmadan son kez hekiminize uğrayın! Gideceğiniz yer ve kalacağınız süreyi hesaplayarak düzenli olarak kullandığınız ve önemli olan ilaçları reçetesi ile birlikte yanınıza almayı ihmal etmeyin. İlaçlar kadar önemli olmayan ve mutlaka arkada bırakılması gereken bir diğer şey ise yiyecekler! Anneniz en sevdiğiniz kurabiyeyi paketlemiş olabilir, hasret kalacağınız için simit stoklamış olabilirsiniz. İnanın hiç gerek yok. Alışkanlıklarınızı bırakın ve yeni keşiflere açık olun!

Kıyafetten önemli şeyler var!Yurt dışında eğitime giderken kıyafet konusuna gelince gittiğiniz ülke, süre ve iklim koşulları gibi etkenler sebebi ile farklı sonuçlar doğuyor. Genel olarak almanızı önerdiğimiz şeylerin başında yağmurluk gibi hafif ve sıcak tutabilecek bir ceket geliyor. Bol bol gezeceğimizi düşünürsek kıyafetlerimiz ve ayakkabılarımızın rahat olması önemli. Özel etkinlikler için alacağınız elbise ya da gömlek ütü istemeyen kolay temizlenen şeyler olursa daha rahat edersiniz. Kısacası mümkün olduğunca az kıyafet alın ve bavulunuzu ayakkabı ile doldurmayın. Gittiğiniz ülkede de kıyafet bulma şansınız var fakat daha önemli olan; Powerbank yani taşınabilir şarj cihazı, evrensel adaptör, hard disk ya da müzik çalar gibi şeyler hayat kurtarıcı olabilir. Gittiğiniz yerde her şeyden çok anı biriktireceksiniz bu anıların belgelenmesi için ‘Go Pro’ gibi bir fotoğraf makinesi oldukça iş görür. Taşınabilir hoparlör ile müzik size eşlik eder. Yanınıza alacağınız ufak bir fön makinesi ya da saç düzleştiricisi size pratik çözümler sağlayabilir ya da bir çorap eksik alıp onun yerine iskambil kâğıdı koyarak uluslararası kağıt oyunlarını öğrenerek keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Zaten öğrenmeye gidiyorsunuz kitaba ne gerek var?Bu kısmı özellikle kütüphanesinden kopamayan kitap kurtlarına ithaf ediyorum. Bavulunuzu kitapla doldurmayın. Anılarınıza eşlik edecek bir-iki roman olabilir ya da e-kitap okuyucu gibi portatif bir çözüm bulabilirsiniz. Yanlış anlamayın kitap okumayın demiyoruz. Sadece kitap, gittiğiniz yerde sık sık karşılaşacağınız ve erişebileceğiniz en kolay şey olacak ve o kitaplarda keşfedecek pek çok İngilizce kelime var. Sonuçta siz de yurt dışına İngilizce öğrenmeye gidiyorsunuz. Türkçe kelimeleri kitaplarla birlikte geride bırakın! Hatta kitapları bırakmışken kendi hikâyenizin yazarı olmak için günlük almanızı önerebiliriz. Yanınıza bir günlük alın ve içini anılarınız, resimleriniz, çizimleriniz ve notlarınız ile doldurun!

Pahalı ve değerli eşyalar evde kalsın!Elektronik eşyalar bu denli vazgeçilmez hale gelmişken eğer ki laptop alma planınız varsa telefon ve fotoğraf makinesinin de ‘olmazsa olmaz’ olduğunu düşünürsek ekstra yüke ihtiyacınız yok. Hatta yurt dışında eğitime gittiğinizde dil okulu, yaz okulu ya da üniversitede kullanabileceğiniz teknoloji odaları bulunacaktır. Fazladan elektronik eşyaları geride bırakın. Böylece sorumluluğunuz da azalır. Ayrıca sizin için manevi değeri olan eşyaları da geride bırakmayı düşünebilirsiniz. Çalınmasından endişe etmemizin yanı sıra zarar görmesinden çekindiğimiz için bu uyarıda bulunuyoruz. Kaldığınız yerin şartları nedeni ile kaybolabilir ya da saklama alnınız sınırlı olabilir. Bunları göz önüne alın. Pahalı ve değerli eşyaları bavula koymadan önce ayıklamayı ihmal etmeyin! Pahalı ve elektronik şeylerden vazgeçmişken belki birkaç aksesuar ekleyebilirsiniz. Örneğin özellikle sıcak bir yere gidiyorsak, mayomuzu/bikinimizi unutmayalım. Bir deniz havlusu, güneş kremi ve en önemlisi üçten fazla olmamak kaydıyla güneş gözlükleri ekleyebiliriz. Sandaletlerinizde hem yurtta hem de plajda hayat kurtarıcı olabilir.

Bavulda yer kalması şart!Yurt dışında eğitime giderken yanınıza almamanız gereken ve almayı ihmal etmemeniz gereken şeylere az çok değindik. Şimdi bavulumuz hazırsa şöyle bir göz atalım. Dönerken sevdiklerimize alacağımız hediyeler için yer var mı? Bir de bavulu kapatıp kaldırdığımızda kolayca taşınabilir hissettiriyor mu? Eğer her iki konuda da gönlünüz rahatsa sıra geldi el valizinizi hazırlamaya…

Evrak, kağıt, belge, bilet yoksa her şey başlamadan bitebilir!Yurt dışında eğitime giderken sırt çantası, laptop çantası ya da spor çantası gibi ufak bir ek çanta önerimiz var. Bu çanta aynı zamanda orada gezerken de epey işe yarayacaktır. Bu çantayı hazırlarken sürekli elimizin altında olması gereken; Pasaport, vize, uçak bileti, gittiğiniz okulun kabul kağıtları, okulun ve kalacağınız yerin adres ve telefon bilgileri, cep telefonu, nakit para (gideceğiniz ülkenin para biriminde) ve uluslararası kullanıma açık kredi kartını da düzenli şekilde yerleştirin. Her eşyanın ve evrakın ayrı bir yeri olsun ve siz bu yerleri ezberlemeye çalışın ki, pasaport kuyruğunda bütün çantanızı boşaltmak zorunda kalmayın! Unutmayın, fazla miktarda para, mücevher, ticaret amaçlı götürüldüğünü düşündürten sayıda her türlü eşya havaalanında takılmanıza neden olur bunlara dikkat edin. Uçakta ihtiyaç duyacağınız hırka, mp3, kitap ve belki kağıt kalem gibi şeylerin bavula karışmadığına emin olun. Eğer uçaktan korkuyorsanız ve yolculuğunuz uzun ise sakinleştirici ilaçlara ihtiyacınız olabilir bunları da el çantanıza atabilirsiniz. Belki değiştirmeniz gerekebilir diye bir yedek tişört, saç fırçası ve ıslak mendil alabilirsiniz. Evet.. Bavul hazır, el çantamızda hazır, şimdi heyecanlı ve sabırsız olduğumuz yurt dışında eğitim maceramıza doğru yola çıkabiliriz!

Öyleyse iyi yolculuklar..

Hatırlatma; York Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı aracılığı ile yurt dışında eğitime katılıyorsanız bünyemizde hizmet sunan danışmanlarımız size uygun eğitim planını seçmenize yardımcı olur ve sonra dilerseniz yurt dışında eğitime giderken ihtiyaç duyacaklarınızın ayrıntılı listesini sizinle paylaşırlar. Öncesinde ve eğitim süresince onlarla iletişime geçerek merak ettikleriniz konusunda ayrıntılı bilgi ve destek alabilirsiniz.

Yurt dışı eğitim ile ilgili merak ettikleriniz konusunda ücretsiz olarak bilgi almak için bize danışabilirsiniz. Yine danışmanlarımızın size uygun eğitim programını tasarlaması için web sitemizden form bırakabilir ya da Nişantaşı’nda ki York Yurt Dışı Eğitim ofisimizi ziyaret edebilirsiniz. 

Eklenme Tarihi: 2017-12-05 16:40:25

2017-12-05 13:40:25