Lütfen bekleyiniz...

Yurt Dışı Yaz Okulunun Çocuğunuza Kazandıracağı 7 Özellik
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Yurt Dışı Yaz Okulunun Çocuğunuza Kazandıracağı 7 Özellik

Yurt Dışı Yaz Okulunun Çocuğunuza Kazandıracağı 7 Özellik

Bahar geldi, havalar ısınmaya başladı, yakında çocuklarınız yaz tatiline girecekler. Peki, yaz tatilinde onlar için ne planlıyorsunuz? Muhtemelen, verimli bir yaz dönemi geçirmeleri için neler yapabileceğinizi düşünüyorsunuzdur. Oyun oynamak, denize gitmek yani kısacası tatilin tadını çıkarmak onların da hakkı! Ama öğrenim maratonu devam etmeli, böyle bir gerçek de var. İşte yaz okulları tam da bu nedenle var. Yaz döneminin en azından 2-4 haftasını ayırarak yaz okuluna katılan öğrencileri neler bekliyor? Neler yaparlar? Neler öğrenirler? Nasıl hissederler?  Çocuğunuzun kaderi ve karakterini şekillendirmeye yardımcı olacak 7 özelliği sizin için bu yazıda derledik.

ÖzgüvenÖzgüven derken aslında kendilerini ifade ederken gösterdikleri özgüvenden bahsediyoruz. Farklı bir ülkede, farklı bir çerçevenin içinde ve farklı bir dilde kendini ifade etmek durumunda kalmak çocukların özgüvenini besliyor. Çünkü yurt dışı yaz okullarında çocuklar sosyal ortamlarda diğer çocuklar ile iletişime girme konusunda teşvik ediliyorlar. Ders dışındaki zamanlarda spor ve sanat faaliyetleri, çeşitli okul oyunları, yarışmalar ve eğlenceli aktiviteler ile aktif ve rahat olmaları sağlanıyor.  Her çocuğa eş ilgi gösteriliyor. Böylelikle çocuklar “her şeyi ben bilirim”, “ben en iyisiyim” şeklinde gelişen tehlikeli türden bir ego geliştirmiyorlar.

DuyarlılıkÇocuğunuza kazandırdığınız temel insani değerler güçlü bir eğitim ortamında daha da gelişir. Çocuklar özgürce vakit geçirip hareket edebildikleri yani sevdiklerini gerçekleştirebildikleri ortamlarda öğrenmeye daha açık olurlar. O nedenle yaz okullarında genellikle dil eğitimine ek programlar mevcut. Biz bunlara +aktiviteli programlar diyoruz. Örneğin; ‘İngilizce+Hayvan Bakımı’ programı gibi. Bu program yeşil alanlarda doğa ile iç içe gerçekleştirilen programlardan biridir. Dil eğitimine ek olarak çeşitli hayvanları beslemek, taramak ya da bir şeyler öğretmek gibi keyifli görevleri içerir. İlgi alanları bu yönde olan çocukların, duyarlılık konusunda kazanımlar elde edebilecekleri eşsiz bir ortamdır. Çocukların farkındalıklarını bir adım ileriye taşır.

HayalgücüYurt dışı yaz okulları, güçlü eğitim metotları ile çocuğunuzun öğrenme isteğini harekete geçirir. Doğadan, dünyadan, bilimden, sanattan, hayatın gerçeklerinden haberdar olmak ister. Merak duygusu çocuklarda araştırma duygusunu besler. Araştırmak ise çocukların hayal dünyasını geliştirir ve hayallerinin gerçekleşebilmesi için onlara yol gösterir. Hayalgücü yüksek ve yaratıcılığa sahip olan çocuklar ise yaz okulunda sanat programlarına katılabilirler. İlgi duydukları alana yönelik olarak müzik, moda, sinema, resim ve fotoğrafçılık gibi alanlarda seçim yapabilirler. Böylelikle yaratıcılıklarını doğru kullanma konusunda çalışmalar yapma şansı bulurlar.

SaygıElbette hepimizin çocukları saygı kavramını biliyorlar ve saygı gösterme konusunda bilgililer. Sizin onlara aşıladığınızın aksine yaz okulları çocuklara korku ile saygı arasındaki farkı, en önemlisi de farklılıklara saygıyı öğretir. Çünkü yaz okullarına özellikle İngiltere yaz okuluna ve İsviçre yaz okuluna her yıl dünyanın dört bir yanından binlerce öğrenci katılır. Sınıflarda farklı milletten öğrencilere yer verilir. Okul ortamında meydana gelen kültürel zenginlik ise çocukların farklı kültürleri tanımasını ve keşfetmesini sağlar. Farklı görünüm ve görüşlere saygı duymanın temelleri de böylelikle atılmış olur.

EmpatiKarşıdakinin duygularını hissedebilme, düşüncelerini anlayabilme, kısacası kendini bir başkasının yerine koyabilme becerisi güçlü ve kaliteli bir eğitim ortamında kazanılabilir. Çocuklarımızın rutininde de empati duygusunu canlandıran pek çok faktör mevcut. Fakat yaz okullarında ‘empati’ bir duygu değil düşünce şekline dönüşüyor. Yapılan bazı araştırmalar sonucu, farklı giyinen, farklı görünen, farklı düşünen çocukların bir araya geldiklerinde, tüm bu farklılıkların altındaki temel nedenleri kavrayabilmek adına birbirleriyle empati kurmaya yatkın oldukları gözlemlenmiş. Yurt dışı yaz okuluna katılım sağlayan öğrencilerin çoğu ilk kez farklı kültür ve geleneklere sahip bir ortamda yer almış oluyor. Bu da empati kazanımı için en uygun ortamın yaz okulu olduğunu kanıtlıyor.

NetworkSosyal ilişkiler kurmak her bireyin gerçekleştirdiği zorunlu davranışlardan biridir. Çocuğunuz rutin hayatında çevresinde yer alan kişiler ile sürekli iletişim ve kendini ifade etme halindedir. Bazı çocuklar ise aksine çekingenlikleri nedeni ile iletişimden kaçar. Aslında genel olarak çocuklar tahmin ettiğinizden daha yaratıcıdırlar. Sürekli aktif şekilde düşünce ve fikir üretirler. Fakat bu konuda çocuklarda gözlemlenen genel sorun ise kendilerini tam anlamıyla ifade etmek ve farklı kişiler ile doğru şekilde iletişim kurmak konusunda yetersiz olduklarıdır. Cümleleri ard arda sıralar, kime hitap ettiklerini ve tam olarak ne anlatmak istediklerini önemsemezler. Yurt dışı yaz okullarında çocukların bu ayrımları yapmaları konusunda pek çok çalışma mevcuttur. Bu disiplini kazanmaları için bazen sadece doğru şekilde dinlemeleri ve bazen de düşüncelerini farklı kanallarla sınırlanarak ifade etmeleri istenir. Örneğin; Sportif faaliyetler, sanatsal etkinlikler, bazı geleneksel oyunlar ve yarışmalar gibi keyifli yolar izlenerek gelecekteki  iş ve sosyal ilişkileri için bir temel oluşturulur.

BaşarıTabii ki tüm bunlar beraberinde başarıyı getiriyor. Hem toplumsal, hem ailevi hem de benliği açısından tüm bu özellikleri görerek yetişen bireyler, kendi başarılarını da yanında getirmiş oluyorlar. Hayatının belli bir bölümünde yurt dışı yaz okulunda yer alan çocuklar, gelecekleri adına portföy oluşturma şansına sahip olmaları kaçınılmaz oluyor.

BONUS#Tüm bunlardan bahsetmişken yaz okulu için seçilecek ülke ve programında büyük rol oynadığını belirtmek isterim. Peki, çocuğunuz yaz okulu için hangi ülkeye gitmeli? Öncelikle bu konuya kısaca değinelim. 14 yaşın altındaki çocuklar için yakınlık nedeni ile Avrupa’yı öneriyoruz. Başlıca önerilerimiz ise İngiltere ve İsviçre yaz okulları oluyor. Eğer 14 yaşın üstünde ise Amerika ya da Kanada gibi uzak bir lokasyona seyahat etmesinde bir sakınca görmüyoruz. Hangi şehir uygun olur? Dil okulundan farklı olarak yaz okullarında lokasyon seçme olanağınız biraz kısıtlıdır. Tabi ki İngiltere ve Londra gibi bir seçim yapabilir ve bu bölgedeki okullardan birini tercih edebilirsiniz. Fakat bu durumda Londra’da yer alan programlardan birini seçmek durumunda kalırsınız. O nedenle öncelikle çocuğunuza uygun ve onun adına yeterliliği sağlayan programın seçimi ile başlamak daha mantıklı olur. Hangi yaz okulu programını seçmeliyiz? Yazıda da bahsettiğim gibi pek çok alana yönelik yaz okulu programı mevcuttur. Yaş aralığı ise genellikle 5-18 şeklinde ele alınabilir. Çocuğunuzun yaş aralığına öncelik vererek ilgi duyduğu alanla devam edebilirsiniz. Akademik hazırlık programları ile yoğun bir yaz dönemi ya da klasik yaz kursları ile dil eğitimi ve dengeli şekilde aktivite ve geziler sunan dinlendirici bir yaz dönemini tercih edebilirsiniz. Birlikte katılabileceğiniz aile programlarının yanı sıra tüm yaz bilgisayar başından ayrılmayan çocuğunuzun analitik yeteneklerini kuvvetlendirmeye yarayacak kodlama programına yollayabilirsiniz. En çok merak edilenlerden biri de, yaz okulları güvenli mi? Evet, kesinlikle! Yurt dışı yaz okullarında çocuklarınızın güvenliği ile ilgili hiçbir kaygı duymanıza gerek yoktur. Peki konaklamalar nasıl olur? Yaz okulu programları genellikle seçkin ve prestijli üniversitelerin ve okulların kampüslerinde yer alır. Çocuklar bu dönemde kampüs içindeki yurtlarda konfor ve güvenle konaklarlar. Yaz okulları pahalı mıdır? Fiyatları nelerdir? Seçilecek ülke, şehir ve programın büyük rol oynadığını hatırlatalım. Ama yine de her bütçeye uygun yaz okulu bulmak mümkündür. Yollayacağınız süreyi 1 ay yerine 2 hafta gibi ele alarak maliyeti düşürebilirsiniz. Peki 2 hafta yaz okulu verimli olur mu? Kesinlikle yeterlidir. Yaz okullarında haftalık programlar ciddi bir düzenle oluşturulur. 4 hafta katılım sağlandığında yapılan gezi ve aktiviteler 2 haftalık programda da aynı şekilde yer alır. 1 hafta katılmak da mümkündür ama biz minimumda 2 haftalık dönemi tavsiye ederiz.

Merak ettiğiniz her konuda ücretsiz danışmanlık almak için bizi arayabilir, iletişim formu bırakabilir ya da Nişantaşı’nda ki ofisimizi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca göz atmak isterseniz yurt dışı yaz okulu fiyat listemize alttaki linkten ulaşabilirsiniz.

Yurt dışı yaz okulu fiyat listemiz için tıklayınız.
 

Eklenme Tarihi: 2017-12-07 13:44:35

2017-12-07 10:44:35