Lütfen bekleyiniz...

YÖK Denklik Hakkındaki Güncel Bilgiler
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

YÖK Denklik Hakkındaki Güncel Bilgiler

YÖK Denklik Hakkındaki Güncel Bilgiler

Yurt dışında eğitim almayı planlayan öğrencilerin kafasında oluşan sorulardan biri de YÖK denkliği. O nedenle YÖK denkliği ve YÖK denkliği ile ilgili uygulamalar hakkındaki güncel bilgileri sizinle paylaşmak istedik. YÖK denkliği nedir? Hangi şartları kapsar? Önemi nedir? gibi merak ettiğiniz soruların cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.

YÖK Denkliği Nedir?YÖK yani Yüksek Öğrenim Kanunu; üniversite mezuniyetinin resmi kriterler açısından geçerli olması için yürütülen uygulamaları kapsar. Resmi geçerlilik için üniversite eğitiminizi YÖK bünyesinde yer alan ya da yurt dışında ise YÖK’ün onay verdiği kurumlardan birinde almanız gerekmektedir. Kısacası YÖK denkliği ile resmi olarak üniversite mezunu olarak adlandırılır ve resmi kuruluşlarda görev yapabilirsiniz. YÖK denkliği bulunmayan bir okuldan mezun olduğunuz takdirde ise ön lisans mezunu kabul edilirsiniz. Yurt dışındaki üniversiteler için geçerli olan YÖK tarafından tanınma durumu ise; bazı kriterlerin araştırılarak uygunluğun kontrol edilmesi işlemidir. YÖK tarafından tanınan kurumlar genelde devlet üniversiteleri ve bazı köklü özel üniversitelerdir. YÖK denklik için ise; yurt dışında eğitim aldığınız bölümün içeriğinin ve yoğunluğunun Türkiye’deki ile uyumlu olup olmadığına bakılır. Eğer uyum var ise denklik alabilirsiniz. Fakat uyum olmaması durumunda eksik dersleri Türkiye’deki bir üniversitede tamamlamanız ya da denklik sınavına girmeniz beklenir. Denklik sınavında başarılı olmanız durumunda diplomanıza denklik verilir. Uzaktan öğretim ile alınan diplomalara ise denklik verilmez.

YÖK denklik başvurusu için ihtiyacınız olan belgeler ise;

 

*Diploma aslı veya onaylı sureti ve fotokopisi
*Denkliği istenilen diplomanın noter onaylı tercümesi
*Transkript ve noter onaylı tercümesi         
*Pasaport        
*Yabancı uyruklular için oturma izni belgesi

 

YÖK Tarafından En Çok Denklik Verilen Ülkeler

   

YÖK tarafından denkliğin yoğun olarak verildiği ülkelerin başında; İngiltere, Amerika, Kanada, Almanya ve Azerbaycan geliyor. İngiltere’de ki her üniversite YÖK tarafından tanınıyor. ABD’de de bu değer İngiltere ile neredeyse aynı Kanada ise eğitim kalitesi sebebi ile dünya çapında başarılara sahip olduğu için üniversiteleri YÖK tarafında tanınmaktadır. Sırayı takip eden Almanya ve Azerbaycan’da da aynı şekilde hemen hemen her üniversitenin denkliği bulunmaktadır. Fakat önemli olan eğitim alacağınız bölüm içeriğinin YÖK denkliğine uygun olmasıdır. En çok diploma denkliği verilen bölümler ise; İnşaat Mühendisliği, Tıp, Mimarlık, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, Öğretmenlik, Uluslararası İlişkiler, Bilgisayar Mühendisliği, İşletme ve Hukuk bölümleridir. Ayrıca şu noktaya da değinmekte fayda var; YÖK açıklamasına göre dünya sıralamasında ilk 1000’e giren üniversiteler YÖK tarafından kesinlikle tanınıyor. Fakat YÖK sistemi güncelliğini sürekli koruduğu için yanılgıya düşmemek adına gittiğiniz ülke ve kurumun denkliğini öncesinde sorgulamak ve bölüm içeriğini araştırmak gerekiyor.
YÖK’ün yurt dışında denklik verdiği üniversiteleri http://www.yok.gov.tr/web/denklikbirimi adresinden sorgulayabilirsiniz.

 

YÖK Gündemindeki Bazı Güncel KonularYÖK yurt dışındaki bazı üniversitelerde denklik işlemini zaman zaman durdurabiliyor. Önceki yıllarda denklik verdiği üniversitelerde özellikle tıp, hukuk ve mühendislikler başta olmak üzere bazı bölümlerde eğitimin niteliğini artırmak hedefiyle denklik işlemlerini durdurmuştu. Bu üniversitelerin ve bölümlerin hangileri olduğuna dair bilgi sadece YÖK'te mevcut.

Ayrıca YÖK 25 Ağustos 2016 tarihinde, yurt dışında üniversite eğitimi almak isteyenler için bir duyuru yayınladı. Bazı kurumların basın-yayın organlarına ilanlar vererek reklamlarını yaptıkları yurt dışı üniversitelerinin YÖK tarafından tanındığı bilgisini verdiklerini söyledi. Fakat YÖK'ten onaylatmadan bu tür bilgilerin doğruluğuna kesinlikle inanılmaması gerekiyor.

Yurt dışındaki üniversitelerin sürekli olarak değerlendirmeye alındığını belirten duyuruda; ‘Daha önceki yıllarda tanınmakta olan bazı üniversiteler hakkında tanımama kararı alınabilmekte. Tanınmasına karar verilen yükseköğretim kurumlarında daha önce öğrenimine başlayan öğrencilerin hakkı saklı kalmakta ancak söz konusu tanımama kararının alınmasından sonra bu kurumlarda eğitime başlayarak diploma alanlara denklik belgesi verilmemekte" deniliyor. Bu nedenle yurt dışında eğitim almaya karar verirken YÖK Denklik Birimi'ne başvurarak üniversitenin tanınıp tanınmadığı konusunda bilgi almakta fayda var.

Bir de son olarak kısaca Bologna Süreci’ne değinelim.

Bologna Süreci ve YÖK Denklik Açısından Önemi1999’da 29 Avrupa ülkesinin eğitim bakanlarınca görüşülerek imzalanan Bologna Süreci, tüm Avrupa'da yüksek öğretim ve akademik konularda standartlar geliştirmek ve ayrılıkları en aza indirgemek amacı ile oluşturulmuş bir programdır. YÖK’ün bu konuda açıklaması ise; ‘Yükseköğretim sistemlerinin kendilerine özgü farklılıkları korunarak birbirleriyle karşılaştırılabilir olması ve uyumlu hale getirilmesinden ibarettir. Bu şekilde, bir ülkeden yada yükseköğretim sisteminden bir diğerine geçişin kolaylaşması ve böylece öğrenciler ve öğretim görevlilerin hareketliliği ve istihdamının artırılması planlanmaktadır.’ şeklindedir. Kısacası Bologna Bildirgesine aday bir ülkede üniversite eğitimi alacaksanız temel olarak YÖK'ün denklik koşullarını karşıladığını söyleyebiliriz. Ayrıca yine Bologna kapsamında olan ülkelerde, okuduğunuz bölümde mezuniyet sonrasında denklik alıp alamayacağınızı belirlemeniz daha kolay oluyor.

YÖK Denklik açısından önemli olan güncel bilgiler 2016-2017 eğitim dönemi için bu şekilde. York Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı olarak diğer güncel bilgileri düzenli olarak aktarmaya devam edeceğiz.

Yurt dışı eğitim ve YÖK denklik ile ilgili merak ettikleriniz konusunda ücretsiz olarak bilgi almak için bize danışabilirsiniz. Yine danışmanlarımızın size uygun eğitim programını tasarlaması için web sitemizden form bırakabilir ya da Nişantaşı’nda ki York Yurt Dışı Eğitim ofisimizi ziyaret edebilirsiniz. 

Eklenme Tarihi: 2017-12-05 16:47:03

2017-12-05 13:47:03