Lütfen bekleyiniz...

Yapay Zeka Alanında Yurt Dışı Eğitim Mümkün Mü?
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Yapay Zeka Alanında Yurt Dışı Eğitim Mümkün Mü?

Yapay Zeka Alanında Yurt Dışı Eğitim Mümkün Mü?

Yapay zeka geliyor, acaba robotlar mı hükmedecek? Makineler öğrenebiliyor, acaba işsiz mi kalacağız? Bu sorular son günlerde dünya çapında sıklıkla ortaya çıkıyor. Sormaktansa, yapay zekaya yön verebilmeniz, makinelere bir şeyler öğretebileceğiniz çok fazla fırsat var. Unutmayın ki, teknoloji şirketleri yapay zeka alanında halen insan yetiştmekle boğuşuyor ve bununla ilgili henüz ilk nesillerini tamamlayamadılar. Elbette tıp alanındaki yapay zeka yaklaşık 20 yıldır kullanımda ve tıp sektöründeki yapay zeka uygulamaları artık uzmanlık alanının da çok üzerinde. Lakin, yapay zeka son 3 yıldır tüketici elektroniğinde uygunlanmasıyla şirketler dil okulları, kurslar, liseler ve üniversitelerden öğrenciler devşirmeye başladılar. Tester’lar, programlamacılar, ağırlıklı olarak Python, C# ve Java’dan oluşan gereksinimler, sadece kodlama bilgisiyle değil, donanım bilgisiyle de değerlendiriliyor.

Hangi Ülkelerde Yapay Zeka Konusunda Yurt Dışı Eğitim Alabilirsiniz?

Öncelikle yapay zekayı tek başına bir kavram olmaktan çıkarıp, alt kategorilerindeki 20’den fazla ayrı kategoriye bakmak gerekiyor. Yapay zeka çatısı altında; sosyal medyada deep learning kullanımı, veri madenciliği, makine öğrenimi, chatbot üretimi, chatbot geliştiriciliği, deep learninge dayalı web site geliştiriciliği ve uygulama geliştiriciliği gibi çeşitli alt başlıklarda yapay zeka konusunda çalışmalar yürütebilirsiniz. Henüz geçtiğimiz yıl; hatırlayacak olursanız bir teknoloji şirketinin yapay zekaya dayalı chatbot’u, Twitter üzerinden kullanıma sunulmuştu.

Yapay zeka alanında en fazla rağbet gören alana bakarsak, bir önceki yazılarımızda da değindiğimiz veri madenciliği alanı. Veri madenciliği sadece endüstriyel konularda değil, internetten veri çekebilen her alanda gerekli bir sektör. Devre üretiminden, mobil uygulamalara kadar her detayın altyapısı artık, veri madenciliğine dayandırılarak geliştiriliyor.

Yurt dışı eğitim alabileceğiniz ülkeler ise; en çok rağbet gören ülkelerin sıralamasına göre; Kanada, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkeler. Kanada ve ABD’nin yanısıra, şirketler, İngiltere’deki mühendislik okullarından üniversite son sınıftaki öğrenciler üzerinden arayış sağlıyorlar. Yani daha fazla ‘senior’ sınıfındaki insanlar, İngiltere’de tercih ediliyor.

ABD ve Kanada’ya bakacak olursak, Kanada’da çeşitli dil okulları, aldıkları teşviklerle bölümlerine sektörel dil eğitimlerini de ekliyorlar. Ya da farklı bir bölüm-fakülte açarak yapay zeka konusunda insanları teşvik ediyorlar. ABD ve Kanada’da, yapay zeka üreticilerinin radarı, yaş ortalaması açısından her geçen gün düşüyor. Üstelik, Amerika ve Kanada liseleri, junior sınıf itibariyle ve çeşitli dil okulları vasıtasıyla mühendis ve geliştirici devşirmeye başlayabiliyor.

Elbette yapay zeka ve makine öğrenimi konusunda en fazla dikkat ettiğimiz detay, MIT’nin yapay zeka konusunda çeşitli kurs ve çeşitli öğrenim programları duyurması oldu. Yakın bir zaman içerisinde MIT de, çeşitli dil okulları çerçevesinde yapay zeka alanında insan yetiştirmeye başladı.  Zira, MIT’nin kendi kampüslerinde yurt dışında gelen öğrenciler için özel programlar yer alıyor. Amavelakin, MIT’nin yapay zeka kursları kendi alanlarında 3 adet sertifika istediğini söyleyebiliriz.

Yurt dışı eğitim alanında Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada sizin radarınızda ise, bu ülkelerdeki okullardan yapay zeka alanındaki bu insan yetiştirilme devriyle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

İnsan Gücüne İhtiyaç Duyan, Makine Öğrenimi Nedir?

Kısacası, artık bilgisayarların ve makinelerin kod yazmadan, generik algoritmalarla çalışmasına denir. Çeşitli yazılımlar, programlar, kod yazmak yerine algoritmaların verilerle beslenmesiyle çalışıyor. Yani, makineler internetten veri çekerek, bilgi çekerek kendi kendilerine hayat verebiliyorlar. Dolayısıyla kodlama yapan insanlar, yazılımcılar kesinlikle veri alanına yönelmek zorunda kalıyor. Elektronik postalardan, virüs yazılımlarına, banka uygulamalarından web sitelerine kadar her detay, artık yazılımcının kodlarıyla değil, internetten aldığı ‘popüler’ verilerle şekillenecek.

 

Eklenme Tarihi: 2018-04-16 13:09:01