Lütfen bekleyiniz...

Üniversite Sonrası Kanada'da Yurtdışı Master Nasıl Yapılır?
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Üniversite Sonrası Kanada'da Yurtdışı Master Nasıl Yapılır?

Üniversite Sonrası Kanada'da Yurtdışı Master Nasıl Yapılır?

Türkiye’de üniversite sosnrası Kanada’da master programlarına katılım sağlanıp sağlanamayacağı merak ediliyor. Türkiye’de 4 yıllık üniversite eğitimi sonrasnda Kanada’da yurtdışı master nasıl yapılır? Kanada’da master yapmak için neler gerekiyor, başvuru şartları neler? Sıkça sorulan bu sorulara önemli detaylarıyla yaklaşalım...

Kanada’da lise akademik eğitim ikiye ayrılmış durumda. İlk seçenek elbette Kanada üniversiteleri ikinci seçenek ise yüksek okullar olarak biliniyor. Kanada’da master konusunu irdelemeden önce, bir detaya göz atmak gerekiyor;Üniversiteler akademik mesleki eğitim verir ve öğrencilere lisans ve üzeri diploma dereceleri kazandırmakla hükümlü. Sanat, teknik gibi çeşitli yüksek okul programları ise çeşitli sanat dallarında ve teknoloji alanlarında sertifika sunar ve iş imkanı verirler.

Kanada’da master öncesi yüksek okullar, üniversitelere geçiş imkanı verebiliyorlar. Kayıt kolaylığı açısından ise önce 2 yıllık bir okula koleje kaydolmak sonrasında 3 ve 4. Yıllar için dilediğiniz başka bir üniversiteye geçip eğitiminizi tamamlamak direk 4 yıllık bir üniversiteye kayıt olmaktan daha fazla tercih ediliyor. Uzun süre eğitim görülmesinin de göz önünde bulundurduğumuzda akademik eğitim sonrasında sizlere fayda sağlayabilecek kariyer imkanlarını da berabinde getirebilecektir. Kolejler 4 yıllık bölümlere nazaran daha ekonomik bir çözüm olabilir. 

Burada Başlıyor: Türkiye’de Üniversite Mezuniyeti Sonrasında Kanada’da Master Nasıl Yapılır?

Türkiye’den gelen katılımcılar, öğrenciler Kanada’da master eğitimi alabiliyorlar. Ayrıca yarı zamanlı ve tam zamanlı sertifika programları da mevcut olduğunu söylemekte fayda var. Bu sertifika programları, master eğitimi esnasında yaz okulu veya çeşitli kurslar vasıtasıyla, elbette resmi olarak üniversitelerin sağladığı eğitimlerle sertifika edinebilirler.. Kanada’nın tam zamanlı şekilde eğitim alan öğrenci sayısı bulunduğu yere göre değişiklik gösterse de öğrenci ülkesi adına yakışır bir biçimde kendisini gösteriyor ve bu durum üniversitelere göre değişmektedir.  Kanada’nın resmi dili İngilizce ve Fransızca olduğu için öğrenciler eğitimlerini her iki dilde de alabilirler. Çok kültürlü bir ülke olan Kanada’da lisans eğitiminizi alırken İngilizce bilginiz ileri seviyeye taşınır. Aynı zamanda yaşadığınız alanda Fransızca da konuşulacağı için ikinci bir dil öğrenebilme şansı elde edersiniz.

Bu detayları da verdikten sonra şunu bir daha geçelim; YÖK tarafından tanınmış her üniversitenin 4 yıllık bölümlerinden mezun, lisans diplomanasına sahip her öğrenci, notlarına ve başarılarına bağlı olarak Kanada’da master programlarına başvurabilirler ve master programlarına katılabilirler.

Türkiye’de Üniversite Sonrası Kanada’da Master İçin Gerekli Şartlar

Elbette alacağınız sınav sonuçları çok önemli, Kanada’da master için. Okulların Kanada’da master yapmak isteyen öğrencilerden istediği en önemli kriter; TOEFL, IELTS, hatta GMAT veya GRE sınavlarından en az bir tanesinde başarılı olmaları ve geçer not almaları. Üniversite esnasında öğrencinin lisans mezunu yada son sınıf öğrencisi olması ve en düşük 3.00 ortalamasına sahip olması en büyük gerekliliklerin içerisinde yer alıyor. Elbette bunların her birini resmi olarak belgeleyebilen evraklar da, Kanada’da master için kapınızı aralayacak olan detayların arasında.

Bunun ardından yine önem sırasına göre; dil yeterliliği, maddi yeterlilik, akademik başarı, bilgi ve yetenek test sonuçları, referans mektupları önemli bir rol oynar. Genel olarak baktığımızda Kanada’da kaliteli bir master programına katılmak için için üniversitelere başvuru yapmada öğrencilerin yüksek dil yeterliliğine sahip olmaları gerekir. Böyle bir belgeleri yoksa belli süreleri kapsayan dil okulları aracılığıyla da önce dil eğitimlerini almada sonrasında da master eğitimlerinde okullara yerleştirilmeleri yapılır.

 

Kanada’nın sahip olduğu çok uluslu toplum eğitimde farklı avantajlar sağlarken, zengin ve sürekli büyüyen ekonomisi üniversite mezunlarına çok çeşitli alternatifler sunar. Kanada Birleşmiş Milletler tarafından birçok kez dünyanın yaşam kalitesi en yüksek ülkesi olarak seçilmiştir. Kaliteli yaşamın yanı sıra yaşam maliyeti Amerika veya İngiltere ile karşılaştırıldığında daha azdır. Dolayısıyla üniversitelerin harç miktarı da yine bölgeden bölgeye değişmekle birlikte pek çok seçenekte Türkiye’deki vakıf üniversiteleri ile aynı fiyatta üniversite okumanız mümkündür. Kanada’da öğrencilere öğrenim süreleri boyunca haftada 20 saat yaz tatillerinde ise tam gün çalışma izni verilir. Eğitim sürecinin başlaması ile birlikte çalışma izni de başlar. Ayrıca Kanada’da ister lisans ister yüksek lisans bitirsin her uluslar arası öğrencinin 3 yıl yasal çalışma izni olur.

Yök Denkliği ve YÖK Tanınması

Yukarıdaki paragrafta geçen, YÖK’ün tanıdığı üniversiteler kısmı ile, öğrencilerin kafası YÖK denkliğine gidiyor. İkisi arasında hem anlamda hem de uygulamada oldukça derin farklar var; Denk durmak zor değil aslında. İşin özü şu, yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından alınan diplomaların Türkiye`de geçerli olması için Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından denklik belgesi verilmesi gerektiğini söyleyelim. Konuyla ilgili olarak bazı detaylara ve bazı uygulamalara dikkat edilmesi gerekiyor. bazı yerlerde, YÖK’ün tanımadığı üniversiteleri, tanınırlık olarak göstererek öğrencileri veya master adaylarını mağdur edebiliyorlar. Dolayısıyla böyle bir durumla ilgili detaylı bir çalışma yapılması, YÖK tarafından direkt olarak bilgi almakta fayda vardır.

Eklenme Tarihi: 2018-04-27 11:59:30

2018-04-27 08:59:30