Lütfen bekleyiniz...

Üniversite Bitti Mi? Öyleyse, İngiltere’de Master’a Ne Dersiniz?
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Üniversite Bitti Mi? Öyleyse, İngiltere’de Master’a Ne Dersiniz?

Üniversite Bitti Mi? Öyleyse, İngiltere’de Master’a Ne Dersiniz?

York Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı olarak akademik danışmanlık alanında yıllardan beri süre gelen tecrübemizle hizmet sunuyoruz. Üniversite bittiğinde master planı yapan öğrencilerin kafalarını kurcalayan soruları ve cevaplarını gayet iyi biliyoruz.  O nedenle bu yazımızda İngiltere’de master hakkında merak edilenlere yer verdik. Çünkü İngiltere'deki en prestijli üniversitelerin birçoğu aynı zamanda lisansüstü programlara sahip.

Neden İngiltere'de Master Yapılmalı?

 

İngiltere eğitim kalitesi ile dünya çapında bilinirliğe sahip ülkelerin başında yer alır. Londra, Cambridge, Oxford ve Boston gibi tarihi ve geleneksel şehirlerinde pek çok eğitim kurumu ve seçkin üniversiteye ev sahipliği yapar. Bu da uluslararası öğrencilerin eğitim ve kariyer gibi hedeflerini gerçekleştirebilmek adına İngiltere’yi tercih etmelerine sebep olur. İngiltere dil okulları, İngiltere yaz okulları, İngiltere lise, üniversite ve master gibi alanlarda pek çok eğitim alternatifi bulunur.  Böylece öğrenciler kültürel açıdan zengin ve farklı bir çevrede, uluslararası alanda akademik nitelik kazanma fırsatına sahip olurlar. İngiltere Yüksek Öğretimi, öğretim ve araştırmanın kalitesi ile ünlüdür. İngiltere'nin önde gelen üniversitelerinden birçoğu, dünya çapında geçerliliği olan lisansüstü programlar sunarak her yıl binlerce uluslararası öğrenciyi kariyer hayalleri ile buluşturur. Öğrenmeye ve araştırmaya hevesli olan bireyler, saygınlığa sahip eğitimcilerin bilgi ve uzmanlıklarından yararlanabilme fırsatı bulurlar. İngiliz üniversiteleri, öğrencilere kariyerleri boyunca mükemmeliyet konusunda özgüven, bilgi ve yetenek kazandırarak yaratıcı ve bağımsız düşünmeye teşvik eder. Ayrıca İngiltere üniversiteleri eğitim kalitesi nedeniyle dünya çapında kabul görür ve değerlendirmeye alınır. Yani kısacası İngiltere’de master programına katılmak ve yaşamak size; İngilizce dil becerilerinizi geliştirmeniz için mükemmel bir fırsat sunar ve gelecekteki başarınızı daha da arttırır. Lisansınızı kendi ülkenizde yaptıktan sonra İngilizce, tarih, iş veya tıp alanında derece alıyorsanız derecelerinizi tamamlamak için İngiltere'de master seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

İngiltere’de Master Dereceleri ve Kalitesiİngiltere üniversitelerindeki yüksek öğretim kalitesi, İngiliz Hükümeti'nin Yüksek Öğretim için Kalite Güvence Ajansı (QAA) tarafından titizlikle değerlendirilir. Her bir üniversitedeki ders alanları ve bölümleri, müfredat tasarımı, değerlendirme, öğrenci desteği, öğrenme kaynakları vb. ölçütlere göre değerlendirmeye alınır. Konulara "Mükemmel", "Tatmin edici" veya "Yetersiz" şeklinde dereceler verilir. Daha sonra bölümlere 24 üzerinden puan verilir. İngiltere üniversite bölümlerinde araştırma faaliyetlerinin gücü düzenli olarak test edilir. Lisansüstü Yüksek Lisans Dereceleri, bir üniversiteden mezun olduktan sonra alınır ve tamamlanması yaklaşık bir yıl sürer. Bu bir yıllık süreçte kazanacaklarınız yanı sıra İngiltere’de master ücretleri tahmin ettiğiniz aksine ülkenizde alacağınız master eğitimden daha uyguna gelebilir. İngiltere üniversitelerinde tamamlayabileceğiniz master programları her üniversitede farklı alanları kapsar fakat genel olarak her üniversitede yer alan master programları; Antik Tarih, Felsefe, Antropoloji, İlahiyat veya Din, Tıbbi alanlar (her tip), Sanat (Film, müzik, güzel sanatlar), İngilizce (edebiyat, dilbilim vb.), Tarihçe (her türden), Bilimler (Biyoloji, Biyokimya, Astronomi, vb.), Hukuk, Herhangi bir dil, Sosyal Bilimler (sosyoloji, psikoloji) bölümlerini kapsar. İngiltere’de master, üniversite programında başlattığınız çalışmaları devam ettirmenizi ve ilgilendiğiniz diğer derecelere odaklanma yeteneğinizi besler. Yüksek lisans derecesine sahip olduğunuzda, uzmanlık alanınıza karşı daha kapsamlı bir görüşe sahip olursunuz. İşletme Yüksek Lisans (MBA) Dereceleri ise, iş dünyasında başarılı bir kariyer için ihtiyacınız olan becerilere sahip olduğunuzu söylemenin bir yoludur. İngiltere üniversiteleri farklı türden MBA kursları sunmaktadır. Bu programlar; işletme politikası, iş stratejisi, operasyonel ve stratejik yönetim, pazarlama, pazar araştırması, uluslararası işletme, finans, muhasebe, uluslararası ticaret, bilgi teknolojileri, insan kaynakları ve liderlik derslerini içermektedir.  İşletme master programları almak için İngiltere üniversiteleri ideal yeterliliği sağlamaktadır. Çünkü iş İngiltere ekonomisinin büyük bir parçasıdır ve bilinen işadamlarının birçoğu, İngiltere üniversitelerinde MBA eğitimi almıştır.

 

İngiltere Master Derecelerine Giriş Koşulları Nelerdir?

 

 

Giriş koşulları her üniversitede farklılık gösterir. Genellikle yüksek sıralamada yer alan üniversiteler yüksek standartlarda giriş koşulları belirlerler. İngiltere’de master programlarına kabul için İngilizce konusunda yeterliliğe sahip olmanız gerekir. İngilizce eğitim almayan öğrencilerin master programına katılmadan önce IELTS veya TOEFL gibi uluslararası düzeyde geçerliliği olan akademik sınavlardan yeterli puanları almış olmalısı beklenir. İngilizce gereksinimleri üniversiteye göre farklılık gösterir fakat genelde IELTS için 5.5 ile 7.5 arası TOEFL için ise 525-625 arası puana sahip olmanız gerekir. İngilizce eğitim gören öğrenciler ise IELTS veya TOEFL yerine lise İngilizce yeterlilik belgesi (IGCSE veya O seviyesi) sunabilirler. İngiltere’de master yapabilmek adına yeterli koşullara sahip olup olmadığınız konusunda akademik danışmanlık hizmeti almanızı tavsiye edebiliriz. York Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı ofimizde alanında profesyonel kişiler tarafından akademik danışmanlık hizmeti sunulmaktadır. Başvuru şartları, başvuru için gereken belgeler ve başvuru sürecinde dikkat edilmesi gereken konulara hakimdirler. Akademik danışmanlar sizin koşullarınızı değerledirir, hedeflerinizi inceler ve size uygun İngiltere master programını tasarlayabilirler. Ayrıca başvuru için gerekenler konusunda sizi bilgilendirir ve başvuru sürecini sizin adınıza yönetirler. Bu sayede İngiltere’de master programına katılmak için harcayacağınız emek ve vakit kaybının önüne geçebilirsiniz.

İngiltere’de Master İçin İngilizce Hazırlık Programlarıİngiltere’de master eğitimine devam etmek için yeterli İngilizce bilgisine sahip değilseniz İngilizce Hazırlık Programlarına katılabilirsiniz. Birçok üniversite, öğrencilerin seçtikleri akademik programlar için gerekli İngilizce seviyesine ulaşmasına yardımcı olmak için çeşitli dil eğitim programları sunmaktadır. Başka bir seçenek olarak İngiltere’de master öncesi maksimum birkaç aylık süre ile İngiltere dil okullarının özel programlarına katılabilirsiniz. Bu süreç sizin master dönemine başlamadan önce İngiltere’ye alışmanız konusunda yardımcı olabilir. Fakat özel bir İngiltere dil eğitim kurumundan eğitim aldığınızda başvuruda bulunacağınız üniversite tarafından kabul edilip edilmediğini araştırmanız gerekir. Kabul gören akredite ve kapsamlı kurumların dil eğitim programlarına katılmanız önerilir. Üniversitelerin sunduğu hazırlık programları ise yoğun dil kurslarını kapsamaktadır. Bu kurslar genellikle 4-16 hafta arasında değişir. Pre-Masters programları ise; seçtikleri bölüm için asgari akademik giriş koşullarını karşılamayan öğrencilerin master öncesi programa devam etme opsiyonuna sahip olmalarını sağlar. Bu programlar, İngiltere'deki lisansüstü eğitime hazırlamak için tasarlanmıştır. Bazı üniversiteler kendi master öncesi programlarını yürütürken bazıları uzman kolejlerle ortak çalışabilmektedir.

İngiltere’de Master Başvurusu İçin İzlemeniz Gereken Adımlar* Öncelikle seçtiğiniz İngiltere üniversitesine ‘Online Başvuru’ yapmanız gerekmektedir.
* Niyet mektubu ve 2 adet akademik referans gerekmektedir.
* Mezuniyet belgeleriniz ve diğer yüksek lisans üniversitelerinin programlarının transkriptlerini okula göndermeniz gerekir. Ayrıca burs için başvuruda bulunabilirsiniz. Bu noktada danışmanlık hizmetinin faydaları olacaktır.  
* İngilizce ana diliniz değilse İngilizce yeterlilik belgesini sağlamalısınız. IELTS ve TOEFL gibi akademik sınav sonuçlarını paylaşmalısınız.
* Bazı üniversiteler İngiltere master başvuru sürecince sizinle online mülakat yapmak isteyebilirler. Bu duruma karşı hazırlıklı olmanızı öneririz.
* Pasaportunuzun bir kopyasını, pasaport boyutundaki fotoğraflarınızı, doğum belgenizi ve her iki ailenin doğum yerini belirten sertifikaları derlemeniz ve onaylanan vizenizi iletmeniz gerekir.
* Eğitim ve yaşam masraflarınızı karşılayabileceğinizi kanıtlamanız istenmektedir. (vize başvurusunda da önemli rol oynar.)  Her üniversitenin özel kabul koşulları vardır, bu nedenle her zaman ek bilgi için araştırma yapmanızı öneririz.
* Uluslararası öğrenci işleri ofisi veya üniversite kabul bürosu kayıt işleminizde yardımcı olabilir.

İngiltere Master Programlarının Öğrencilere Sunduğu Desteklerİngiltere üniversitelerinde öğrenci desteği sunan ‘Öğrenci Birlikleri’ yer alır. Uluslararası öğrencilerin master programına başvuruları sırasında ve sonrasında danışmanlık ve destek hizmetlerinden faydalanmalarını sağlarlar. Öğrenci birlik uzmanlarından, sağlık, finans, inanç, barınma, engellilik, dil, meslek ve daha fazlası gibi konularda destek ve tavsiyeler alabilirsiniz. Üniversitelerdeki toplantılar, partiler veya geziler gibi sosyal etkinliklerden de sorumlu olan kurum öğrencilerin daha rahat hissetmelerine ve yeni çevreye entegre olmalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.  Üniversiteler, öğrencilerin öğrenim ücretlerini karşılamasına yardımcı olmak için kampüs içinde iş ve eğitim seçeneklerini de içeren çeşitli burs ve krediler sunmaktadır. Uygun şartlara sahip olan fakat yeterli maddi gücü olmayan öğrencilerin İngiltere’de master masraflarını karşılayabilmeleri için çeşitli alternatifler sunmaktadırlar. Bunlara başvurarak yıllık İngiltere master masraflarını daha ekonomik hale getirebilirsiniz.

İngiltere’de Master İçin Tercih Edilen Popüler Üniversiteler


Kent Universityİngiltere’nin Canterbury şehrinde yer alan Kent University lisansüstü programlar için en çok tercih edilen okullardan biridir. Kent University’de yıllık master ücreti 13.000 £ ile 17.000 £ tutarındadır. İngiltere’nin en iyi üniversiteleri arasında 25. sırada yer alan okul uluslararası öğrenci ortalaması %92 civarındadır. Üniversite’de İngiltere master hazırlık programları bulunmaktadır. Kapsamlı olarak eğitim sunduğu bölümlerden bazıları ise; Biyoloji Bilimleri, İşletme ve idari çalışmalar, Sosyal bilgiler, Tıpta itaat edilenler, Bilgisayar bilimi, Eğitim, Diller, Tarihsel ve felsefi çalışmalar, Hukuk, Yaratıcı sanatlar ve tasarım, Mühendislik ve teknoloji, Mimarlık, bina ve planlama, Fizik bilimleri, Matematik bilimleri, Kitlesel iletişim ve belgeler ile Tarım ve ilgili konuları kapsamaktadır.

City Universityİngiltere’nin en önemli kentlerinden biri olan Londra’nın kalbinde yer alan City University İngiltere’nin seçkin ve kapsamlı üniversiteleri arasında yer almaktadır. Uluslararası öğrenciler tarafından başkentte en çok tercih edilen popüler okulların başında gelmekte ve kapsamlı İngiltere master programları ile tanınmaktadır. City University’de yıllık İngiltere master fiyatları; 14.000 £ ile 16.550 £ arasındadır. Aynı şekilde bu İngiltere üniversitesinin bünyesinde de hazırlık çalışmalarına yer verilmektedir. İşletme ve idari çalışmalar, Tıp, Hukuk, Mühendislik ve Teknoloji, Kitle iletişim araçları ve belgeler, Sosyal bilgiler, Bilgisayar bilimi, Biyoloji bilimleri, Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım, Matematik bilimleri, Mimarlık, Yapı ve Planlama, diller ve Fiziksel bilimler alanlarında master yapmayı planlayan gençlere profesyonel ve geniş olanaklar sunan City University’yi gönül rahatlığı ile tercih etmenizi önerebiliriz.

Queen Mary UniversityLondra’da yer alan İngiltere’nin en iyi üniversiteleri arasında 34. sırada bulunan Queen Mary University oldukça etkileyici ve geniş bir kampüste uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapmaktadır. İngiltere’de master düşünen gençlerin tüm akademik ihtiyaçlarına cevap bulabilecekleri bu okulun yıllık master ücreti bölümlere göre 7000 £ ile başlamakta ve 20.550 £’a kadar seyretmektedir. Master hazırlık kursları, full time ve part time master programları ve burs imkanları sunan bu kapsamlı kurum bünyesinde 500’e yakın bölümde master imkanı sunulmaktadır. Popüler olarak tercih edilen bölümlerden bazıları ise; İşletme ve idari çalışmalar, Hukuk, Tıp ve diş hekimliği, Mühendislik ve teknoloji, Sosyal bilgiler, Bilgisayar, Fizik bilimleri, Biyoloji bilimleri, Tıpta itaat edilenler, Tarihsel ve felsefi çalışmalar, Matematik bilimleri, Yaratıcı sanatlar ve tasarım, Kitle iletişimi ve dokümantasyon bölümleridir. İlgi duydukları alanlarda uzmanlaşmak ve güçlü bir akademik gelecek oluşturmak adına pek çok imkanı bünyesinde barındıran Queen Mary’i tercih edebilirsiniz.

Greenwich University125 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren Greenwich University Londra’nın en büyük üniversitesi olarak biliniyor. İngiltere’de master adına öğrencilere yılların verdiği tecrübe ile eşsiz eğitim fırsatları sunan bu İngiltere üniversitesi aynı zamanda güçlü kariyer hedefi olan gençler için sağlam bir referans kaynağıdır. Greenwich Kampüsü, Thames Nehri kıyısında bulunmaktadır ve Unesco Dünya Mirası Listesinde yer almaktadır. Master hazırlık programları kapsamında da uluslararası öğrenci ağırlayan okulun öncelikli olarak tercih edilen bölümleri arasında; Tıpta itaat edilenler, İşletme ve idari çalışmalar, Eğitim, Bilgisayar bilimi, Mimarlık, bina ve planlama, Mühendislik ve teknoloji, Biyoloji bilimleri, Sosyal bilgiler, Tarım ve ilgili konular, Fiziksel bilimler, Matematik bilimleri, Yaratıcı sanatlar ve tasarım, Tarih ve felsefe çalışmaları, Diller, Kitlesel iletişim ve belgeler ile Hukuk gibi ana bölümler yer almaktadır. Greenwich üniversitesinde yıllık master ücreti ise; minimum 6.500 £ maksimum 19.000 £ tutarındadır.

Brunel UniversityBrunel University Londra’da, 1966 yılında sanayi ve toplumla ilgili öğretim ve araştırmaya adamış yeni bir üniversite olarak kuruldu. Üniversite kampüsü batı Londra'da Uxbridge’de yer almaktadır. Kısa bir yürüme mesafesi ile merkezi lokasyonlara ulaşılabilmektedir. Londra'ya ise metroyla 45 dakikalık bir yolculuk ile gidilebilmektedir. Üniversite 110'dan fazla ülkeden gelen öğrencileri ağırlamakta ve çeşitli uluslararası topluluklar yaratmaktadır. Eğitim metodları kapsamında bünyesinde yer alan birçok bölümde konuk konuşmacı etkinliklerine yer vermekte ve gerçek dünya projeleri üzerinde çalışma olanağı sunmaktadır. İngiltere master kapsamında; Ticari ve idari çalışmalar, Mühendislik ve Teknoloji, Sosyal bilgiler, Eğitim, Tıpta itaat edilenler, Yaratıcı sanatlar ve tasarım, Biyoloji bilimleri, Bilgisayar bilimleri, Fiziksel bilimler, Kitle iletişimi ve belgeler , Matematik bilimleri, Tarihsel ve felsefi araştırmalar sıklıkla tercih edilmektedir. Brunel University’nin master için yıllık talep ettiği ücret ise; 14.400 ile 17.500 £ arasında seyretmektedir.

The London School of EconomicsLondra Ekonomi ve Siyaset Bilimi Üniversitesi (LSE), sosyal bilimlerin gelişmiş çalışması için 1895 yılında kurulmuş uzman bir üniversitedir. LSE, şimdi, sosyal bilimler alanının tamamına yayılmış araştırma ve öğretim ile uluslararası alanda bir girişime ve küresel erişime sahiptir. LSE'de öncülük edilen konular arasında antropoloji, kriminoloji, uluslararası ilişkiler, sosyal psikoloji ve sosyoloji bulunmaktadır. Londra'nın kalbinde bulunan LSE'nin bölümleri ve enstitüleri, mükemmel iletişim ve seyahat bağlantılarıyla çok sayıda otobüs güzergahına ve metro istasyonlarına erişimi olan bir kampüste yoğunlaşmaktadır. Dünyanın dört bir yerinden en iyi akademik potansiyeli olan öğrenciler İngiltere’de master için LSE’yi tercih etmektedir. Öğretim ve değerlendirme, akademik danışmanlar ve denetçilerin bireysel ve grup desteği ile çalışmaları sağlanmaktadır. Zorlu, araştırma temelli öğretim, dersler ve sınıflar veya seminerlerden oluşan bir kombinasyon yolu izlenmektedir. Kullanılan öğretim yöntemi büyük oranda programın büyüklüğü ve belirli bir derste kapsanan konunun niteliğine göre belirlenmektedir. İngiltere’de master için LSE’nin yıllık olarak talep ettiği ücret ise; minimum 18.000 maksimum 24.500 £’dur. Fakat aynı zamanda okul yılda 12.000 £ civarında burs imkanı sağlamaktadır.

Imperial College LondonImperial College İngiltere’nin en iyi üniversiteleri arasında 5. Sırada yer almakta olan oldukça prestijli ve seçkin okullardan biridir. İngiltere’de master hedefi olan gençlerin hayalini süsleyen kampüslerden birine sahip olan bu İngiltere üniversitesinin misyonu, bilim, mühendislik, tıp ve işletme alanlarındaki araştırma ve eğitim alanlarında mükemmeli yakalamaktır. Uluslararası öğretim ve araştırma konusunda uluslararası bir üne sahip olan ve dünyanın en iyi üniversiteleri arasında sürekli olarak derecelendirilen Imperial, disiplinler arası işbirliği sayesinde araştırmacıların, bilim insanlarının ve akademisyenlerin yeni nesillerini geliştirmeye kararlıdır. Imperial öğretim kapsamında mükemmellik merkezi olarak dünya çapında ün yapmıştır. Tüm lisans öğrencilerine, yoğun olarak, üzerinde çalışılan konunun karmaşık karışımına sahip, konferanslar, seminerler ve sorun sınıfları, laboratuar ve klinik, pratik oturumlar ve öğreticiler kombinasyonu yoluyla yoğun bir şekilde eğitim verilmektedir. Kariyerinizin bir yıldız gibi parlaması Imperial College sayesinde oldukça kolaydır. İngiltere’de master için Imperial’a ödemeniz gereken yıllık ücret ise; minimum 14.500 £ ile başlamakta ve bölümlere göre farklılık göstermektedir.

Yurt dışı eğitim ve İngiltere’de master ile ilgili merak ettikleriniz konusunda ücretsiz olarak bilgi almak için bize danışabilirsiniz. Yine danışmanlarımızın size uygun eğitim programını tasarlaması için web sitemizden form bırakabilir ya da Nişantaşı’nda ki York Yurt Dışı Eğitim ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.
  

Eklenme Tarihi: 2017-12-05 17:34:19

2017-12-05 14:34:19