Lütfen bekleyiniz...

Türkiye’ye Eşdeğer Maliyette Eğitim; Polonya Üniversiteleri
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Türkiye’ye Eşdeğer Maliyette Eğitim; Polonya Üniversiteleri

Türkiye’ye Eşdeğer Maliyette Eğitim; Polonya Üniversiteleri

Polonya, özellikle yurt dışında üniversite okumak isteyen gençlerin tercihleri arasında öncelikli olarak yer alması gereken ülkelerden biri! Eğitim kalitesi ve üniversite ortamının Türkiye’ye kıyasla hem daha kaliteli olması hem de daha ekonomik olması Polonya’yı cazip hale getiren özelliklerden bazıları. Peki, Polonya üniversitelerinde bizi başka hangi avantajlar bekliyor? Polonya’da okumak için neler gerekiyor? Konu ile ilgili aradığınız tüm cevapları bu yazıda bulabilirsiniz.

Polonya Üniversitelerinin Avantajları

 

Kalite ve MaliyetAvrupa'nın en çok genç nüfusa sahip ülkelerinden biridir Polonya! Burada üniversite eğitimi almak ise, oldukça popüler hale gelmiş, dünyanın dört bir yanından öğrencileri bu ülkeye çekmiştir. Genellikle öncelikli olarak tercih edilen İngiltere, Amerika, Kanada gibi ülkelerle kıyaslandığında Polonya’da eğitim kalitesi açısından neredeyse hiçbir fark bulunmamaktadır. Aksine Polonya üniversitelerinin birçoğu kucak açar nitelikte İngilizce eğitim sunmaktadır. Polonya’da eğitim ve yaşam giderlerinin oldukça ekonomik olması ve eğitim kalitesinin yüksek olması Türkiye’dekine eşdeğer maliyetler ile Avrupa standartlarında eğitim almanıza ve kariyeriniz adına güçlü alt yapılar oluşturmanıza olanak tanır. Polonya’da üniversite ücretleri, diğer Avrupa ülkelerine kıyasla çok daha uygundur. Polonya’da eğitim ücretleri yıllık 1.500 ile 4.500 € arasında değişkenlik gösterir. İngiltere, Fransa, İskandinav ülkelerinde ise bu ücret minimum 10.000 € civarındadır. Ayrıca Polonya’nın diğer ülkelere göre daha uygun yaşam maliyetlerine sahip olması da avantajdır. Belirtmek isterim ki; Türkiye’nin aksine, Polonya’da özel okulların ücretleri, devlet okullarının ücretlerinden daha ekonomiktir.

 

YÖK Tarafından TanınmaPolonya üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır. Böylece Avrupa’da almış olduğunuz diplomanıza denklik alarak mesleğinizi hem Türkiye’de hem de yurt dışında gerçekleştirme şansınız bulunur. Bu noktada, Avrupa Birliği diplomasına sahip olmanın getireceği avantaj ve ayrıcalıkları varsayarak Polonya'da eğitim almayı tekrar düşünebilirsiniz.

Yurt Dışı Eğitim ve Yaşam DeneyimiKaliteli ve kapsamlı üniversite eğitimi almış olmak kadar, yaşadığınız şehir ve o şehrin size sunduğu kültürel olanaklar ile bireysel gelişim ve vizyon edinmeniz de önemli rol oynar. Polonya bu konuda da size pek çok avantaj sunar. Avrupa’da yaşamak, yurt dışında yaşam ve okul deneyimi edinmek, İngilizcenizi geliştirmek, uluslararası ortamda eğitim görmek ve farklı kültürlerden arkadaşlar edinmek bu avantajlardan bazılarıdır. Ayrıca Polonya üniversitelerinin birçoğu dünya sıralamasında ilk 500’de yer almaktadır. Eğitiminizi tamamlayıp ülkenize döndüğünüzde yaşadığınız deneyimin size sağladığı katkıların karşılığını görmeye başlayacağınızdan şüpheniz olmasın.
Dünya kültürü hakkında bilgi sahibi olmanızın yanı sıra, Polonya kültürü hakkında da bilgi edinmek elde edeceğiniz diğer kazanımlar arasında. Partiler, spor ve sanatsal etkinlikler, konserler, bayramlar ve daha fazlası eğitim döneminize renk katmanız için sizleri bekliyor. Hem de tüm bunların Türkiye’ye kıyasla daha ekonomik olması öğrenci olarak yaşanılan maddi sıkıntıların yerini inanılmaz bir hazineye bırakıyor.

Eğitim İçin Gerekli Şartlar

 

Polonya’da eğitimin bir diğer avantajı ise; lise mezunu olmanızın yeterli olması. Üniversite sınavında başarılı olma ya da her hangi bir üniversitede öğrenci olma şartı aramayan Polonya, lisede almış olduğunuz dersler, başarı durumu, yeterlilik ve tercihleriniz doğrultusunda yerleştirme yapar. Fakat Tıp ve Hukuk alanları için Polonya’da eğitime başlayacağınız yıl üniversite sınavına girmiş ve ilk 150 bin kişi arasında yer almış olmanız gerekiyor. Tıp ve eczacılık gibi alanlarda lisans süresi 5-6 yıl diğer bölümler için ise sadece 3 yıldır. Dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde yer alan Jagiellonian Üniversitesi ve Varşova Üniversitesi en çok ilgi gören okulların başında geliyor. Bu nedenle öğrencilerini seçerken ciddi bir eleme sürecine tabi tutuyorlar. Fakat tabi ki bu iki üniversite dışında, Polonya’da kaliteli eğitim veren birçok üniversite mevcut.

Polonya Üniversitelerinden Bazılarını Tanıyalım

 

Varşova Teknoloji ÜniversitesiVarşova Teknoloji Üniversitesi eski ve köklü bir kurumdur. Okul  1826 yılında kurulmuş olup 1915 yılında mühendislik bölümlerine yoğunluk vermeye başlamıştır. Polonya’nın başkenti Varşova’da bulunan okul tarihi yapısı ve dekoru ile devasa bir kampüse sahiptir ve oldukça ilgi çekicidir. Fotoğraflarından hayal ettiğim üzere bu bina içerisinde eğitim görmek eminim ki çok zevkli ve farklı olacaktır. Varşova Teknoloji Üniversitesi alanında Polonya’da büyük başarılara sahip olmasının yanı sıra lisans, yüksek lisans ve doktora alanlarında İngilizce olarak eğitim sunmaktadır. Okul, birbirinden farklı etnik kökenden uluslararası pek çok öğrenciye ev sahipliği yapar. Ayrıca bünyesinde bulunan 11 farklı yurt seçeneği ile ayrıcalık sağlayan kurumlardan biridir.
Okulun aynı zamanda İngilizce hazırlık programları da bulunmaktadır ve hazırlık programının 1 yıllık ücreti; 3000 €’dur.
Eğitim alabileceğiniz başlıca bölümler; İnşaat Mühendisliği, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Bilgisayar Bilimi, Çevre Mühendisliği, Mimarlık, Teknoloji ve Çevre Mühendisliği gibi alanları kapsamaktadır. Polonya üniversitesinde yıllık eğitim ücretleri ise; 2700 € ile 4000 € arasında seyretmektedir.

Lazarski Üniversitesi

 

Lazarski Üniversitesi’nin kampüsü çok uluslu bir ortama sahip başlıca üniversitelerden biridir. Öğrencilerin yaklaşık %75’i Polonya dışından gelip eğitimlerini İngilizce olarak almaktadır. En çok tercih edilen bu kurum kariyer basamaklarını hızla atlamanız adına pek çok yenilik ve avantajı bünyesinde barındırır. Bu üniversiteden mezun olan öğrencilerin %90’ı kısa sürede Avrupa’da iş  imkanlarından faydalanmaktadır. Okul yer aldığı eşsiz lokasyon ile pek çok kolaylık sunar. Metro ile şehir merkezine sadece 10 dakikada ulaşabilirsiniz. Çevresinde ihtiyacınız olan her şeyi bulmanız mümkün. Bulunduğu lokasyonun geleneksel güzelliği ise size kendine hayran bırakacak nitelikte.
Lazarski Üniversitesinde yer alan çift diploma programı kapsamında İngiltere Üniversitesi ve Coventry Üniversitesi diplomaları verilmektedir.

Kapsamlı olarak eğitim sunduğu bölümler arasında ise; Hazırlık programı, İşletme, Ekonomi, Uluslar arası İlişkiler ve Yönetim alanları yer alır. Yıllık eğitim ücretleri ise; 3250 € ile başlamakta ve 4500 €’ya kadar seyretmektedir. Okul kayıt masrafları ise sadece 150 €’ya denk gelmektedir.

Rzeszow Teknoloji ve İşletme Üniversitesi

 

Rzeszow Teknoloji ve İşletme Üniversitesi, 1996 yılında kurulan yenilikçi ve modern bir üniversitedir. Rzeszow Üniversitesi özellikle bilimsel çalışmalarıyla dünyaya adını duyurmuş kapsamlı bir kurumdur. Bünyesinde her yıl yaklaşık 5000 uluslararası öğrenci ağırlayan okul tahmin edeceğiniz üzere devasa bir kampüse sahiptir. Krakow şehrine yakın konumlanması sebebi ile farklı bir atmosferde eğitim imkanı sunan okul aynı nedenle tercih önceliğine de sahiptir.

Rzeszow Üniversitesi özellikle Fizyoterapi alanında sunduğu ucuz ve kaliteli eğitim nedeni ile ayrıcalık yaratmaktadır. İngilizce olarak eğitim görebileceğiniz diğer bölümler arasında ise; Havacılık, Yönetimi, Uluslararası Yönetim, turizm, Bilgi Teknolojisi, Lojistik, Finans ve Muhasebe bölümleri yer almaktadır. İngilizce hazırlık programı ne yazık ki bulunmamaktadır fakat anlaşmalı üniversitelerde hazırlık alan öğrencileri kabul etmektedir. Tüm bölümler için yıllık eğitim ücreti standart olarak 3000 €’dur. Kayıt masrafları ise; 150 €’ya denk gelmektedir.

Ve Geri Kalan Herşey…

 

Polonya’da üniversite okumanın avantajlarına genel olarak değindik. Peki, karar verdiniz diyelim. Nasıl bir hazırlık süreci gerekir, gitmeden neler yapılır? Gittikten sonra ise temel olarak nelere ihtiyacınız olur ve nerde kalır, nasıl yaşarsınız? Bunları da kısaca açıklayalım.

Polonya’da öğrenci olmanız halinde; toplu taşıma, yurt ve konaklama, restoranlarda yemek ve sağlık hizmetlerinden indirimli faydalanabilme gibi çeşitli avantajlara da sahip olursunuz. Dolayısıyla Polonya’da okumak isteyen öğrencilerin yaşam giderleri konusunda endişe duymasına gerek yoktur.

Polonya'da konaklama seçeneklerinden en çok tercih edilen seçenek yurttur. Ancak diğer şehirlerden farklı olarak Varşova üniversitelerinin birçoğunun yurdu bulunmaz ve öğrencileri anlaşmalı oldukları otel ve aile yanı gibi konaklamalara yönlendirirler. Polonya üniversitelerinin aylık yurt ücretleri 100 € ile 250 € arasında değişmektedir.

Gelelim eşsiz Polonya mutfağına; yüzyıllar boyunca Rus, Yahudi, Alman kültürlerinden etkilenmiş olmasına rağmen; bizim gibi Doğu ülkelerinin damak tadına yakın lezzetler ile karşılaşacağınız aşikar. Polonya’nın geleneksel yemekleri yanında, dünya mutfaklarından çeşitli tatlar deneyebileceğiniz birçok restoran bulmanız mümkün. Ancak biraz meraklı olmanız ve geleneksel tatlara açık olmanız önemli.

Boş zamanlarda neler yapılır? Nerelere gidilir? Elbette ki okul bünyesinde alanınıza bağlı olarak gerçekleştirilen gezi organizasyonları yer alır. Böylece tarihi ve geleneksel yerleri kolayca keşfedersiniz. Eğer ki, doğa sporlarına, dağ gezilerine, şirin kasabalara, geleneksel mimariye meraklı iseniz, Polonya’da hiç boş vaktiniz kalmayacak olabilir. Ayrıca Polonya’daki üniversite eğitiminiz boyunca çeşitli kültürlerden arkadaş edinecek ve belki de hiç unutamayacağınız anıları beraber yaşama şansı bulabileceksiniz.

York Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı olarak yurt dışı üniversiteleri ve Polonya Üniversiteleri için bünyemizdeki tecrübeli çalışanlar ile akademik danışmanlık hizmeti sunmaktayız. Ayrıca örnek verdiğimiz kurumlar dışında bünyemizde pek çok alternatif yer almaktadır. Tecrübeli danışmanlarımız ücretsiz olarak okul, lokasyon seçimi, konaklama, transfer, uçak bileti, başvuru işlemleri ve vize işlemleri için size özveri ile destek sunmaktadır. Tek yapmanız gereken ise bize ulaşmak ve ihtiyaçlarınızı bizimle paylaşmaktır.

Polonya üniversiteleri ile ilgili merak ettikleriniz konusunda ücretsiz olarak bilgi almak için bize danışabilirsiniz. Yine danışmanlarımızın size uygun eğitim programını tasarlaması için web sitemizden form bırakabilir ya da Nişantaşı’nda ki York Yurt Dışı Eğitim ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.
 

  

 

Eklenme Tarihi: 2017-12-05 17:00:19

2017-12-05 14:00:19