Lütfen bekleyiniz...

TOEFL Nedir, Ne Değildir? TOEFL Sınavı Hakkında Her Şey!
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

TOEFL Nedir, Ne Değildir? TOEFL Sınavı Hakkında Her Şey!

TOEFL Nedir, Ne Değildir? TOEFL Sınavı Hakkında Her Şey!

TOEFL, 2017 yılında değişen formatıyla dünyanın bir ucundaki öğrenciyi, diğer ucundaki üniversiteyle buluşturmaya devam ediyor. Sınav, son yıllarda kağıt üzerinde sınav ile dijital sınav olmak üzere ikiye bölünde ve dolayısıyla TOEFL kursu seçme konusunda bu detaya önem vermeniz oldukça önemli.  Sınavın kısaca tanımlamasını yapmak gerekirse; hem analitik hem de pratik alanlarda İngilizce dil yeterliliğinizi konuşma ve anlama becerinizi test eden ve bu yeteneklerinize göre puan alabildiğiniz bir sınav biçimi. TOEFL eğitmenleri, bilginin yanısıra birikimin de fazlasıyla yardımcı olduğu düşüncesinde.

TOEFL sınavı, sonuçları ile 130’dan fazla ülkenin 10.000’ı aşkın üniversitesi tarafından göz önünde bulunduruluyor. Hal böyle olunca dünyanın en itibarlı sınavı olması kaçınılmaz. Bakalım, TOEFL sınav sonuçları ve puanları, hangi üniversiteler tarafından kabul görülüyor?

TOEFL Sınavı İle Girilebilecek Üniversiteler; Hangi Üniversiteyi Listenize Ekleyebilirsiniz?

Öncelikle, TOEFL ile üniversite kazanabilmek için ülkelerin uluslar arası vize kriterlerine uyulması gerekiyor.  Vize şartlarının göz önünde bulundurulmasının ardından ilgili internet sitelerine IBT ve PBT puanları yazılarak aldığınız puanı kabul edebilen üniversiteleri görüntüleyebilirsiniz. Buna ek olarak popüler üniversitelerden; Centenary College-Louisiana, Texas Tech, Massachutsetts Anna Maria College gibi ve bununla birlikte Kent Üniversitesi gibi okullar TOEFL sınav sonuçları çerçevesinde öğreci alımları gerçekleştirebiliyor.

TOEFL Sınavı İçin Nasıl Hazırlık Süreci Gerekiyor? TOEFL Sınavı Örnekleri Yeterli Mi?

Türkiye’de, muhtemelen ortak bir hata, soru kalıpları üzerinden sınava hazırlık süreci üzerinden yapılan hazırlıklar, adayların TOEFL performansını düşürüyor. TOEFL sınavı, ağırlıklı olarak dinleme yeteneğine yönelik hazırlanması dolayısıyla ve metin odaklı bir sınav olmasıyla ezber sistemin dışında kalan bir sınav çeşidi. Türkiye’de yaygın olarak görülen bu problemle karşılaşmamak için elbette bir danışmana danışmakla birlikte  yurt dışı kaynaklı pekçok TOEFL sınavı soru örnekleri ile ve metin dinleme alıştırmalarıyla sınava hazırlık süreci yaşayabilirsiniz.

TOEFL Kadar Bir Başka Önemli Konu: Vize Şartları!

Çeşitli ülkeler çalışma vizesi, mesleki beceri vizesi ve ayrıca ticari vize için gerekli dil şartları karşılanabiliyorsa kabul edebiliyorlar. Bu ülkelerden biri, Avustralya.  İngiltere, öğrencilere 4 aşamalı bir vize programı sunuyor. Zira İngiltere, TOEFL ile ilgili çeşitli değişiklikler gerçekleştirdi ve vize işini epey çetin tutuyor. Öncelikle TOEFL puanınızın kesinlikle kabul edilmiş, üniversite ile internet aracılığı ile kayıt sürecine girilmiş ve belirlenen B2 düzeyinde puan koşullarını karşılamanız gerekiyor. Bu puanların istenen ve beklenen toplamı 72!

Yeni Zelanda, Becerili Göçmen Kategorisi Yerleşimci Vizesi isiminde bir vize programı uyguluyor. Şartlar, İngiltere ile hemen hemen aynı.

 

TOEFL Sınavları Ne Zaman, Hangi Tarihlerde Düzenleniyor?

Yılda 50 kereden fazla düzenlenen TOEFL sınavı, yerel bölgelere göre değişiklikler gösterse de bu yıl Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında gerçekleştirilecek.

 

TOEFL iBT ile TOEFL ITP Arasındaki Farklar Neler?

Çeşitli varyasyonlarla öğrencilere sunulan TOEFL, bünyesinde iBT ve ITP gibi çeşitlendirmeler barındırıyor. iBT olarak karşımıza çıkan TOEFL sınavı türü, “internet based test” olarak adlandırılır. TOEFL iBT sınavı, 30 ülke tarafından ve diğer sınava nazaran daha fazla talep edilen bir sınav türü. Maksimum sınav puanı 120. Bir diğer taraftan da TOEFL ITP olarak gördüğümüz sınav, International Testing Program olarak adlandırılıyor. Genel puan aralığı 310 – 677 puan, başlangıç seviyesinde ise 200-500 puan aralığında.  Ağırlıklı olarak birinci dili İngilizce olmayan ülkeler tarafından tercih ediliyor.Eklenme Tarihi: 2018-04-10 17:47:51