Lütfen bekleyiniz...

TOEFL Hazırlık İçin Ne Yapmalı? TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanabilirsiniz?
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

TOEFL Hazırlık İçin Ne Yapmalı? TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanabilirsiniz?

TOEFL Hazırlık İçin Ne Yapmalı? TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanabilirsiniz?

Sadece Amerika değil, Avustralya, Kanada, Birleşik Krallık gibi eğitim sistemlerinin tepe seviyesindeki ülkeler dahil, 130’dan fazla ülkede üniversitek apılarını aralayan TOEFL sınavı, her yıl düzenli olarak düzenleniyor. İyi bir hazırlık ve diğer sınavlara nazaran farklı bir hazırlık dönemi isteyen TOEFL sınavı, pratik İngilizce’nin ne kadar gelişebildiğini gösteren bir sınav çeşidi. Yani, ezber İngilizce değil spontane ve pratik bir İngilizce daha fazla yararlı oluyor. Elbette TOEFL sınavı ile Centenary College-Louisiana, Texas Tech, Massachutsetts Anna Maria College gibi ve bununla birlikte Kent Üniversitesi gibi okullar TOEFL sınav sonuçları çerçevesinde değerlendirildiği için, öğrencilerin motivasyonları yüksek seviyede olabiliyor.

TOEFL sınavı hazırlık detaylarına değinmeden önce, özellikle Türkiye’de yaygın olarak yapılan bir hataya değinmek gerekli. internet dünyasında sadece soru çeşitlerine ve soru kalıpları üzerinden bir hazırlık süreci geçiriliyor. Yani, daha önceki sınavlara göz atmak, sınava ezber olarak yaklaşmak, TOEFL sınavının başarısız olmasına birinci sebep.  Bildiğiniz gibi TOEFL sınavı,  dinleme ve kelimeleri anlama yeteneklerinden oluşan bir sınav. Başarının yolu, anlamaktan ve dinlemekten geçiyor diyebiliriz.

TOEFL Sınavı İçin Nasıl Hazırlanabilirsiniz?

Mutlaka, TOEFL sınavı konusunda başarılı bir eğitmenden ders almak, başarı sağlama konusunda ilk kural. Fakat, özel ders öncesinde daha iyi hazırlanabilmek, süreci hızlandırmak ve kolaylaştırmak adına film izleme, günlük tutma, not alma, bol bol e-posta yazmak, videolu İngilizce görüşmeleri gibi çeşitli aktivitelerle bu sürece hazırlanabilirsiniz.

İngilizce’de nasıl iletişim kurmayı, kendinizde daha başarılı görebiliyorsanız o noktadan başlayın. Örneğin, yazma konusunda başarılıyım diyebiliyorsanız ilk başta internet platformlarından uygun partnerleri bularak, yazma konusunda öncelikle özgüveninizi artırabilirsiniz. Elbette bu konuda kendi dil eğitiminizden biraz daha gelişmiş bir kişi ve hemen hemen aynı amaç için bir araya gelmiş olmanız oldukça önemli.  Anlık yazışma uygulamalarından çok, uzun uzadıya yazılan e-postaları tercih edebilirsiniz.  Bunun yanısıra günlük notlarınızı, aklınıza o an gelebilecek herhangi bir cümleyi not alın. Ayrıca günlük cihazlarınızı da ‘formal İngilizce’ için İngilizce’ye çevirmeniz, sizin için faydalı olacaktır.

Film seyredin: Gişe filmlerinden çok festival filmi izleyin. Festival filmleri, daha seçkin bir kitleye yönelik yapıldığı için festival filmlerinin İngilizcesi daha kurallı bir yapıya sahiptir.  Bununla birlikte, podcast, İngilizce haber kanalları da sizin için ‘dinleme ve anlama’ konusunda yardımcı olacaktır. Sadece bu değil, Spotify’da da çeşitli sınavlara yönelik dersler ve dinlenceler yer alıyor.

Elbette bir önemli detay, okumak! Özellikle uluslar arası haber sitelerini sesli okumak, İngilizce dergiler, oldukça faydalı olacaktır. Hatırlatalım, bunlar gibi alıştırmalar yapıyorsanız bu esnada TOEFL kitaplarından uzak kalmayı tercih edebilirsiniz. Çünkü bu kitaplar sizi yine sınav sonucuna yöneltecektir ve dolayısıyla ezber odaklı davranabilirsiniz.

Konuşma konusuna bakarsak, en büyük hatalardan bir tanesi sizden daha düşük bir İngilizceye ve eş değer İngilizceye sahip bir kişiyle İngilizce konuşma alıştırması yapmak olabilir. Sizden daha iyi, üstelik ana dilinin İngilizce olduğu bir kişiyle konuşma sağlamanız oldukça önemli. Yakınlarınızda, ana dili İngilizce olan kişiler bulamıyorsanız, eğitim amaçlı görüntülü sohbet uygulamalarından ve Apple’ın iTunes’taki çeşitli servislerinden destek alabilirsiniz.

Bunlar da yetmez, üstelik klavye yazma hızınız da oldukça önemli. QWERTY klavyelerde başarılı olmanız, hız olarak ve bakmadan yazma açısından hatasız olmanız TOEFL sınavı esnasında başarı ihtimalinizi yükseltecektir.

Elbette daha da önemlisi, TOEFL sınavı konusunda uzmanlaşan eğitimcilere danışmanız ve onlardan özel içerikli dersler almanız, TOEFL sınavı başarı grafiğinizi yükseltecektir.

 

 

 

 

Eklenme Tarihi: 2018-04-16 11:43:35