Lütfen bekleyiniz...

Teknolojiyle Harmanlanan Nesil: Çocuklar Otomobil Üretiyor!
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Teknolojiyle Harmanlanan Nesil: Çocuklar Otomobil Üretiyor!

Teknolojiyle Harmanlanan Nesil: Çocuklar Otomobil Üretiyor!

Geleneksel sınıf içi eğitim, avrupa ve Amerika liseleri aracılığı ile sınıf dışına çıkarılarak teknolojiyle buluşturulmaya devam ediyor.  360 derecelik gözlüklerin sağladığı artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik ortamları, ayrıca 3D Printer’lar, kağıt-defter-kalemlerden oluşan klasik eğitim sistemini bir kenara kaldırdı. Amerika’da bulunan Mayfield Innovation Center, yaş fark etmeksizin öğrencilere 3D Printer teknolojileriyle tasarım, mimarlık, proje üretimi gibi mühendisliğe dayalı ürünler geliştirmelerini sağlıyor. Örneğin, bir öğrenci kullandığı 3D Printer ile 20 metre karelik ve 3 katlı bir maket ev üretti.  Ardından bu tasarımda kullanılan plastik malzemeler; geri dönüştürülerek yeni projelere saklandı. 

Ayrıca bu inovasyon merkezi, öğrencilerin bir yörünge uydusu, uzay teleskopu, anatomik insan iskeleti gibi detayların da 3D Printer ile üretilmesine yardımcı oluyor. Öğrenci sayısı 4.300 ve her yeni gün yeni bir proje hayata geçirildi. Bu arada, öğrencilerin projelerine gerekli özeni göstermemeleri halinde de yaşayacakları problem, bir mühendisin bir proje inşası sırasında yaşayacağı problemlerle aynı sonuçları getirecek. Yani iyi bir şekilde çizilmemiş, iyi bir şekilde tasarlanmamış bir yapı projesi, bir süre sonra darmadağın oluyor!

 

Fabrika, Sınıf Oldu 14 Yaş Ortalaması Otomobil Üretiyor!

Bir otomobil şirketinin ABD’de ve Japonya’da açtığı inovasyon merkezi, 2 yıllık bir eğitimi tamamiyle robotlarla öğrencileriyle buluşturuyor. 256 liseyle ortak proje olarak hayata geçirilen bu fabrika, öğrenciler gerçek boyutlarıyla, gerçek malzemeleriyle üstelik gerçek fabrika süreçleriyle yaşayan bir otomobil üretebiliyorlar.  San Antonio’daki bu fabrika, profesyonel otomobil mühendisleriyle öğrencileri yan yana çalışmasına katkı sundu.  Ağırlıklı olarak Lise 1. ve 2. sınıf öğrencilerinin katıldığı bu program, yetenekli mühendis adaylarının okul hayatına sponsor olmakla birlikte kendi fabrikalarında iş fırsatları veriyorlar.

14 yaş gibi mühendislik ve üretim açısından oldukça genç bir yaş olmasına karşın; üniversiteler ve liseler özellikle teknoloji alanlarındaki eğitimlerin 4 yaş itibariyle başlamasını tavsiye ediyorlar. Bu durum Türkiye’de de henüz başlamış durumda, 4-5 yaş arası çocuklara kodlama eğitimi vererek geleceğin mühendislerini ve analitik zekalarını ortaya çıkarma amacı var.

 

VR Gözlükler ile Ameliyat, Yeni Gezegenler Keşfetme ve Artırılmış Gerçeklik!

Günümüzün pahalı oyun teknolojilerinden VR gözlükler, kullanıcılara 360 derecelik bir görüş vererek sanal bir ortam verir. Ana bilgisayara bağlı olan bu aletler, çeşitli lise, üniversite ve tıp merkezleri tarafından nesil yetiştirme amacıyla kullanılmaya başlandı. Özellikle tıp okulları doktorlara ameliyat simülasyonlarını VR gözlüklerle gerçekleştirirken liseler, ağırlıklı olarak uzayın derinliklerine gitmek amacıyla kullanıyorlar. Farklı bir eyaletteki eğitim programı ise, SpaceX projesi ile ortaklığı sonucunda lise eğitimi alan çocukları Mars gezegenini keşfetme imkanı veriyor. SpeaceX Falcon ve SpaceX Dragon roketleriyle tüm öğrenciler Mars’ın keyfini çıkarabilir!  VR teknolojileriyle verilen bu eğitim programı, hem uluslar arası öğrencilere hem de yurt içi öğrencilere hizmet veriyor. Dolayısıyla bu eğitim programları Türkiye’den de öğrenci kabul edebilir. Kurumun internet sayfasındaki resmi ifadelere bakılırsa 6 ay ile 12 ay arasında, yurt içi öğrencilere 2 yıllık verilen bir eğitim programı söz konusu.

 

 

Bu eğitim programlarının çoktan uygulanmaya başlanmasıyla beraber şimdilik bir eğitmen problemi yaşanıyor. Bu eğitim kurumlarının yetkili isimleri, bu eğitim programlarıyla birlikte yeni bir öğretmen-eğitmen ihtiyacı doğduğunu söylüyorlar. Bu durum, öğretmenlik fakültelerinde okuyan öğrencilerin yeni yeni hayatımıza giren inovasyon odaklı eğitim sistemine ayak uydurmalarını gerektirecek. Yani, öğretmenler ve eğitmenler için de yeni bir eğitim kolu açılmış oldu.

 

 

 

 

 

 

Eklenme Tarihi: 2018-04-11 12:07:36