Lütfen bekleyiniz...

Spotify ve YouTube ile İngilizce Öğrenmek Mümkün Mü? Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Spotify ve YouTube ile İngilizce Öğrenmek Mümkün Mü? Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Spotify ve YouTube ile İngilizce Öğrenmek Mümkün Mü? Nelere Dikkat Etmelisiniz?

YouTube, bünyesinde barındırdığı milyonlarca İnglizce dil eğitim videoları ile eğitim konusunda da tercih edilen bir platform. Çocuklar, çizgi film videoları ile YouTube üzerinden İngilizce ders alma seçeneğini kullanırken yetişkinler için yurt dışı eğitim platformları, dil okulları, yaz okulları da dil eğitimlerinin bir kısımını dijital platformlara, yani YouTube’a taşıyorlar.  Bunun yanısıra dakika sınırlamalı Türkçe – İngilizce eğitim paketleri de YouTube sitesi üzerinden abone sistemiyle kişilere aktarılır.

Bu kadar tercih edilebilen bir platform, her tık üzerinden para kazanılan ve kullanım şartlarının günbegün iyileştirildiği YouTube’ta, elbette tüm içerikler ‘sadece İngilizce eğitimi’ kadar saf, iyi niyet taşımıyor. Amacınız YouTube ile İngilizce öğrenmek veya çocuklarınıza çizgi filmler ile İngilizce eğitimi vermek istiyorsanız bazı detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle sahte içerikler, İngilizce eğitimi verme amaçlı yapılan bir çizgi filmin taklidi olarak koyulan çizgi filmler çocukların ruh sağlığını bozabiliyor.

Sadece YouTube değil, yeni kuşak İngilizce eğitimi ve yabancı dil öğrenimi ile ilgili farklı bir alternatif geliştirdi; Spotify! Spotify’da da işitsel olarak İngilizce eğitim ve pratik yapabilirsiniz.

Peki, YouTube’ta İngilizce öğrenmek ne kadar mümkün?

YouTube’ta Son Yılların Artan Olayı: Sahte Çizgi Filmler!

Pekçok ebeveynin tercih ettiği yöntemlerden bir tanesi, okul tatili günlerinde çocukların dil eğitiminin aksamaması yönünde çizgi filmlerden faydalanılması. Elbette bunun için en çok elaltı platform, YouTube tercih ediliyor. Bunu fark eden siber zorbalar ise gerek çocukların üzerinden para kazanabilmek gerek zorbalık için çizgi filmlerin orijinal görüntüsü üzerinden korku ve şiddet içeren materyaller ekleyebiliyorlar. Ortalama 30 dakikalık bu YouTube videoları, 15.  ve 16. dakikasının ardından tamamen şiddet içerikli materyallere dönüşüyor. Bu videoları tamamiyle çocuklara teslim etmeden önce videoya genel olarak göz atarak kontrol edilmesi gerekli. Zira, bu videoların kapak görselleri ve ilk 15-20 dakikaları standart çizgi film olarak ilerlese de, sonrasında işler değişiyor.

Eğitim Kurumları YouTube’un İngilizce Eğitimi Hakkındaki Cevherini Anladı!

Daha çok tanıtım amaçlı olsa da, çeşitli eğitim kurumlarının sayfalarında YouTube İngilizce eğitimi programları ve rehberleri bulunuyor. Yaklaşık 20 dakikalık sekanslarla sağlanan bu eğitici videolar, ağırlıklı olarak İngilizce eğitimi hakkındaki ipuçlarını barındırıyor.  Bununla birlikte okullarda eğitim veren eğitimcilerle, YouTube videoları aracılığı ile tanışabiliyorsunuz.

 

İnsan Kaynakları, Eğitimlerini YouTube’a Taşıyor

 

Şirketlerin İnsan kaynakları da YouTube kanalları ile personellerine İngilizce eğitimleri sağlıyorlar. İşe giriş şartlarının ilk maddesi İngilizce konusunda başarılı olabilmek fakat, şirketler dil eğitimi süreçlerini daha hızlı halledebilmeleri adına YouTube İngilizce eğitimlerinden faydalanıyorlar.  

Son yıllarda YouTube uygulamasına ve sitesine eklenen altyazı seçenekleri de YouTube’u İngilizce öğrenimi konusunda bir adım öne çıkarmaya yetti.  Mükemmel bir şekilde çalışıyor olmasa da, İngilizce eğitim amaçlı kullandığınız içeriklerde veya Türkçe kanallarda altyazı seçeneğini kullanmanız faydalı olacaktır.

 

YouTube İle İngilizce Öğrenmeye Çalışanara Çeşitli Tavsiyeler

 

İngilizce eğitim odaklı içerikler, yaklaşık 30 dakika ile 40 dakika arasında değişiklik gösterse de 40 dakikanın aşılmaması konusunda fayda var. 40 dakikadan fazla alınabilecek bir YouTube İngilizce eğitimi, kafa karışıklığına, dikkat bozukluğuna neden olabilir.  

İngilizce öğrenmenin, duyulanları aklınızda tutmanın en etkili yolu yazmak... İzlediğiniz içerikleri yazarak, YouTube içeriğinin yazılı olarak özetinin çıkarılması anladıklarınızı pekiştirmenize ve daha fazla aklınızda tutmanıza fayda sağlar.

 

YouTube Tamam, YouTuber’lar ile İngilizce Öğrenmek...

 

Daha farklı, günümüz Y kuşağının çözümü... YouTube’ta yayın hayatını sürdüren YouTuber’lar, Google’ın ‘Partner’ programına uyabilmek, bu programdan reklam payı ve kazanç sağlayabilmek adına birbirileriyle yarışıyorlar. Son dönemlerde YouTuber’lık popüler, onları izleyerek İngilizce eğitimi almak da bir başka popülerlik kazandı.

 

Çok Farklı Bir Yol: Spotify İle İngilizce Öğrenmek!

Yurt Dışında eğitim alabilmek gibi bir fırsatınız henüz yoksa, Spotify alternatifiniz var. Yetişkinler, çeşitli İngilizce derslerine işitsel olarak Spotify podcast’lerinden ve Spotify kullanıcılarının oluşturduğu çalma listeleri ile kendi dil eğitim paketlerini oluşturabiliyorlar. Daha kısıtlı bir kullanım alanına sahip olan Spotify ile İngilizce öğrenme, YouTube’a nazaran daha sınırlı olsa da daha kolay ulaşılabilir bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz.

 

Eklenme Tarihi: 2018-04-10 16:54:56

2018-04-10 13:54:56