Lütfen bekleyiniz...

Sinema Alanında Amerika Üniversiteleri
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Sinema Alanında Amerika Üniversiteleri

Sinema Alanında Amerika Üniversiteleri

Sinema alanında Amerika üniversiteleri, hakikaten en fazla istek alan, en fazla talep gören üniversitelerden. Başarıları dünyaca kanıtlanmış filmler, üstelik Oscar Academy ödüllü filmleri, sinema alanında kendini kanıtlamış Amerika üniversiteleri bünyesindeki stüdyolarda çekildiği biliniyor. Üstüne, No Country for Old Men isimli şaheser de Amerika üniversiteleri bünyesindeki kampüslerde çekildi. Sinema alanında yurtdışı eğitim sağlayan Amerika üniversiteleri, bazısında 65,000 metrekare bazısında da 47,000 metrekarelik bir alana yayılmış olan prodüksiyon merkezlerine  sahipler.

Bu olanaklara ek olarak, sinema alanında akademik eğitimler sağlayan Amerika üniversiteleri,  şehre yakınlığı ile bilinen  üniversite tesisleri öğrencilerin iyi vakit geçirmelerine ve kendilerini geliştirmelerine yardımcı olan pekçok olanağa sahiplerdir. Bulunduğu konum itibariyle akademik eğitimlerinin dışında öğrencilerinin kendilerini geliştirebileceği bir çok sanatsal platforma yakındır. Sayısız sanat galerisi, müze ve opera binaları bölgeyi uluslararası öğrenciler için çekici hale getirmektedir. Kampüs civarındaki ünlü kafeleri, gösteri merkezleri, sanat galerileri ile sanattan bir an bile olsun uzaklaşmayacaksınız.

Amerika Üniversiteleri, Sinema Alanında ve Sahne Sanatları Alanlarında Hangi Müfredatları İşliyorlar?

Bazı üniversiteler, bünyesinde hem stüdyo alanları hem çeşitli workshop’lar, hem de animasyon ve film tasarımı bölümleri yer alıyor. Elbette sadece bu değil; Sinema alanında eğitim sağlayan Amerika üniversiteleri ayrıca oyunculuk ve müzikal oyunculuk eğitimleri de sağlıyorlar. Amerika’nın en önemli sanat çevrelerini ağırlayan bu üniversiteler,  zaman zaman yapımlara ve tiyatro çalışmalarına ve bununla birlikte çeşitli sanat aktivitelerine yapımcılık desteği sağlıyorlar

Uluslar arası düzeyde öğrencilerin yanısıra Türkiye’den de bir çok öğrencinin tercih ettiği Amerika üniversiteleri, oyuncu olmak, sinema tasarımı işleri içerisinde olmak, animasyon film geliştirmek isteyen ya da oyunculuğunu geliştirmek isteyen herkes için önemli imkanlar sunan popüler sinema ve sanat okullarına ev sahipliği yapıyorlar. Çoğu sinema alanında eğitim sağlayan Amerika üniversiteleri, 198 ile 1992 yılından beri hizmet sunuyor ve ağırlıklı olarak New York, Washington DC ve bununla birlikte  California’da çeşitlilikleriyle bulunuyor. Yurtdışı eğitim alanında ismini duyuran bu üniversiteler, sinema ve görsel sanatlar alanında,  dünyaca kabul gören iş örgütlerinin akreditasyonuna sahiptirler.

Sinema Alanında Amerika Üniversiteleri Tüm Alanlarda Yurtdışı Eğitim Sağlıyor

En kısa 1 hafta en uzun 2 yıl eğitim alabileceğiniz okulda oyunculuk, senaryo yazarlığı, sinema, film ve animasyon gibi bir çok dalda sertifika programları ve workshoplardan, master programlarına uzanan geniş bir akademik program yelpazesi bulunur. Sunduğu teknolojik altyapısı sağlam ve yenilikçi ders içerikleri dolayısıyla her akademik yılda dünyanın bir çok yerinden öğrenci çeker. Ayrıca öğrencilerine Harvard Üniversitesi deneyimi kazanmalarına olanak tanır. Yaz aylarında açılan workshop programlarına katılarak sizde bu deneyimin bir parçası olabilirsiniz.

Amerika üniversiteleri, sadece teoride değil sahalarda ve pratik alanlarda da pekçok eğitim sağlayabiliyor. Yani, teorik eğitimden çok pratik uygulamalarla öğrencilerine altyapı kazandırmayı hedefler. Eğer sinema alanında Amerika üniversiteleri ile ilgili bir tercih sunacaksanız; eğitim standartlarının geniş olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Buna paralel olarak bünyesinde binlerce öğrencinin kullanımına sunduğu ekipmanlar diğer sinema okullarına oranla çok daha zengindir. Öğrenciler yazarlıktan yapımcılığa prodüksiyonların her aşamasında aktif rol alır.

Sinema alanında eğitim alacağınız Amerika üniversiteleri daha da önce belirttiğimiz gibi, film altyapısının yanısıra televizyon ve tiyatro oyunculuk eğitimleri vermektedir.1980 yılından bu yana, sinema alanında Amerika üniversiteleri her zaman sinema trendlerini ve teknolojilerini belirleyen ülkelerden oldu.

Amerika üniversiteleri,  yapısı gereği bütün öğrenciler platform denen ilk yıllarında genel bir eğitim görürler. Sonrasında tiyatro veya sinema-televizyon olarak uzmanlaşmak istedikleri alanda yani kendi alanlarında 4 yılsürecek eğitimlerine devam ederler. Buna ek olarak yaz döneminde hem pratikte hem de teorik alanlarda 3’er haftalık çeşitli yaz okullarından geçecekler. Zengin içerikli ders programlarının yanında öğrenciler okul bünyesindeki tiyatro, kamera, dans stüdyoları ile kendilerini geliştirme fırsatı bulurlar. Teknik ve performans olarak farklılaştırılmış eğitimlere tabi tutulurlar.

Amerika Üniversiteleri, Sinema Alanında Hangi Eğitimleri Sağlar?

 Platform yılında işlenen konular şöyle sıralanabilir; ses ve konuşma, doğaçlama, film türleri ve tarihi, kameraya giriş, film teknolojileri tekniği. Tiyatro alanlarında ise öğrenciler tiyatro tarihi ve stilleri üzerine de çalışıyorlar ve aldıkları eğitim sonucunda jüri karşısında dönem dönem tiyatro oyunu hazırlayıp sunuyorlar. Eğer film ve televizyon alanında eğitiminize devam ederseniz, kamera karşısında oyunculuk süreci ve sahne çalışmalarına dayalı eğitimler alırsınız. Derslerde komedi, oyunculuk atölyeleri, dramaturji, monologlar ve ses konularının üzerinde durulur. Öğrencilere ait çalışmalar eğitmenler tarafından yakından takip edilip değerlendirilir ve yılı sonunda öğrenciler, sanat yönetmeni tarafından seçilen bir performansı sergilerler.

Bunların dışında, başka programlarda en az 2 yıllık eğitim alan öğrenciler Amerika’da bir yıllık çalışma iznine sahip olurlar. Bu konu, eğitim esnasında hem de vize sürecinde takip edilmesi gereken bir konu.

Sinema, tiyatro, sinema teknolojileri ağırlıklı olarak güzel sanatlar alanı ve fakülteleri adı altında çalışıyorlar. Dolayısıyla bu bölümler öğrencilere ayrıca mülakata alabiliyorlar. Böylece başarılı olabilmeniz için, SAT veya TOEFL sınavları sonrasında muhakkak buna yönelik hazırlıklar gerçekleştirmeniz gerekir.

Eklenme Tarihi: 2018-05-03 17:25:07