Lütfen bekleyiniz...

Simple Present Tense Konu Anlatımı ve Örnekleri
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Simple Present Tense Konu Anlatımı ve Örnekleri

Simple Present Tense Konu Anlatımı ve Örnekleri

İngilizce dersler ile incelenen simple  present tense aynı zamanda İngilizce geniş zaman olarak adlandırılır  ve günlük konuşmalarda oldukça sık kullanılan bir kural. Konunun, cümlenin daha anlaşılabilir ve  daha kolay bir şekilde cümleler kurulması için bu Simple present tense konu anlatımı 3 ana başlık altında incelenebilir.

Simple Present Tense Konu Anlatımı: Temellendirme

Simple present tense konu anlatımı, genellikle negatif ve pozitif cümle yapılarıyla başlar. Verb  + Özne kombinasyonlarıyla oluşturulan negatif cümle yapılarının yanısıra dikkat etmeniz gereken diğer detaylar ise every, most, usually, every day gibi zaman zarfları ile oluşturulan cümleler diyebiliriz. Yani, eğer cümlenin simple present tense özelliği kazandığını ilk olarak, bunlar gibi zarflar aracılığı ile anlayabiliyoruz. Elbette; en önemli detaylardan bir tanesi olumlu, yani pozitif cümle yapılarıdır. Bunları da alt başlıklarla birlikte aşağıdaki gibi inceleyebiliriz.

Simple Present Tense Olumlu Cümle Örnekleri ( Pozitive )

Olumlu cümle yapısı ile birlikte olumlu cümleler oluşturmak için yapmamız gereken tek şey subject artı fiil kombinasyonunu kullanmak. Buna karşın, He, She, It ‘den sonra gelen tüm fillere –s- takısı eklenir. Bunların haricindeki tüm filler yalın halde kullanılırlar. Örneklendirmek gerekirse; He never plays football.

Ya da şöyle bir örnek de verilebilir; “ Murat goes to Mersin every weekend” ile “My brother goes to movie every day” gibi örnekler, bu detayları daha rahat anlaşılabilir kılacaktır.

Simple Present Tense Olumsuz Cümle Örnekleri

Simple present tense konıu anlatımı programlarında ve derslerinde ağırlıklı olarak dikkatinizi çeken olumsız cümle örnekleri, İngilizce’nin bir diğer temellerinden bir tanesidir. Negatif cümle yapısı olarak ön planda olan present tense örnekleri ise Olumsuz cümle oluşturmak için yapmamız gereken tek şey I, you, we, they öznelerinden sonra do not, yani derslerde sizlere don’t olarak verilen ve he, she ve it öznelerinden sonra does not, yani does’nt getirmek olacaktır. Don’t ve doesn’t  dan sonra gelen tüm filler yalın haldedir. Diğer bir deyişle s, es, ies takıları asla kullanılmıyor! Ezcümle şöyle verebiliriz; doğasında olan –s- takısı zaten do’ya does olarak yansıyor. Bununla birlikte, zaman zarfları cümlenin başında ortasında ve sonunda gelmeleri gerekiyor. Diğerleri ise büyük çoğunlukla cümlenin ortasında yer alabiliyor.

Not: Yukarıda yer alan sıklık zarflarına ilave olarak day, week, month ve year kelimelerinin önlerine “once, twice, three times ve every” gibi kelimeler getirerek de zaman zarflarını kuvvetlendirebilirsiniz ve bu şekilde ifade edebilirsiniz.

Yurt dışında eğitim alanında Türkiye’nin en iyi portfolyösünü sunan York Education Solutions, ingilizce öğrenen ve de yurt dışında eğitim almak isteyen herkese alternatifleriyle eğitim programları sunuyor. York Education Solutions ile birlikte  sadece avrupa’da ve Amerika’da lise, üniversite ve dil okulu programlarına katılım sağlamaz; aynı zamanda TOEFL ve IELTS ve SAT gibi sınavlara hazırlık ve deneme sınavları, bire bir İngilizce formatı olarak ile her seviyeden alınan katılımlara, sınavlara hazırlananlar için sınav kelimeleri öğrenim programı, ingilizce kurslar, gerekli yönlendirmeler ve yurt dışında eğitim ile ilgili makaleler, yurtdışı eğitim danışmanlığı sunuyor

Eklenme Tarihi: 2018-06-29 13:55:14

2018-06-29 10:56:56