Lütfen bekleyiniz...

SAT Sınavı Hakkında Detaylar ve Öneriler
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

SAT Sınavı Hakkında Detaylar ve Öneriler

SAT Sınavı Hakkında Detaylar ve Öneriler

Yurt dışında eğitim almak isteyen ve dünya üniversitelerine hazırlanan gençlerin önündeki basamaklardan biri de SAT sınavıdır. SAT sınavı nedir? SAT sınavına nasıl hazırlanılır? Başarılı sonuçlar elde edebilmek adına nelere dikkat etmeniz gerekir?

SAT Sınavı Nedir?

Scholastic Aptitude Test olarak adlandırılan SAT sınavı, ABD ve Avrupa ülkelerinde üniversite okuyabilmeniz adına başarı göstermeniz gereken akademik bir sınavdır. Türkiye’de üniversitelerinde eğitim almak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin de aynı şekilde SAT sınavına girmeleri gerekir. SAT sınavı Amerika’da yılda 7 kez, Türkiye’de ise yılda 6 kez 2 aylık periyotlar ile yapılır. 2 aşamalı olarak uygulanan sınavın ilk aşamasını SAT 1 (Reasoning Test) ikinci aşamasını ise SAT 2 (Subject Test) oluşturuyor. Sınavın temel amacı ise; öğrencilerin öğretim hayatı boyunca edindiği bilgi ve becerilerinin düzeyini ölçmek ve akademik başarı adına önemli olan analitik yeteneklerinin yeterliliğinden emin olmak. Kısacası seçtiğiniz alana yönelik aldığınız eğitimler sonucunda yeterli bilgi birikimi oluşturabildiyseniz geriye sadece akıcı şekilde İngilizceye hakim olmak ve sınav süresini uygun şekilde değerlendirebilmek kalıyor. Öyleyse, sınav başarımızı garantilemek adına dikkat etmemiz gerekenlere birlikte göz atalım.

Sat Sınavına Nasıl Nerde Hazırlanabilirim?

Sat sınavına hazırlanmaya en az 1 yıl önceden başlamanızı tavsiye ederiz.Sat sınavı danışmanlığı için uzman kadromuzdan bilgi alabilirsiniz 0212 231 6954 Nişantaşı

2020 SAT Sınav Tarihleri ve Ücretleri

Sat 2020 sınav ücreti 100 Dolar olarak açıklanmıştır.


SAT sınavı ve Akademik Hazırlık Programları ile ilgili merak ettikleriniz konusunda ücretsiz olarak bilgi almak için bize danışabilirsiniz. Yine danışmanlarımızın size uygun eğitim programını tasarlaması için web sitemizden form bırakabilir ya da Nişantaşı’nda ki York Yurt Dışı Eğitim ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Agustos 29, 2020 Sat sınavı

Eylül 26, 2020 Sat Sınavı

Ekim 3, 2020 Sat Sınavı

Kasım 7, 2020 Sat Sınavı

Aralık 5, 2020 Sat Sınavı

Mart 13, 2021 Sat Sınavı

Mayıs 8, 2021 Sat Sınavı

Haziran 5, 2021 Sat Sınavı

 

 

SAT Sınavının İçeriği Nasıldır?

SAT sınavı 3 saat sürer. İsteğe bağlı olan Essay kısmı için ise 50 dakika süre verilir. Eleştirel okuma ve yazma, Matematik ve Essay isteğe bağlı olarak girilen bölümlerdir. Essay yazma kısmı yeni sınav sistemine göre zorunlu değildir. Sınavın Essay kısmında verilen bir metni okuyarak yorumlamanız istenir. Eğer kayıt sırasında Essay’in dahil olduğu SAT’yi seçmeyi atlamış olsanız bile endişelenmeyin, sonradan ekleyebilirsiniz.

STA Subject Test, öğrencilerin bazı alanlardaki bilgilerini test etmek üzere hazırlanır. Bu alanlar; Matematik kısmı, 60 dakikadır ve 50 sorudan oluşur. Fizik sınavı 60 dakikadır ve 75 sorudan oluşur. Kimya sınavı 60 dakikadır ve 85 sorudan oluşur. Biyoloji bölümü Ekolojik Biyoloji ve Moleküler Biyoloji olarak ikiye ayrılır. Her sınav 60 dakikadır ve 80 sorudan oluşur. İngilizce, 60 dakikadır ve 60 sorudan oluşur. Tarih kısmı ise Amerikan Tarihi ve Dünya Tarihi olarak ikiye ayrılır. Amerikan Tarihi sınavı 60 dakikadır ve 90 sorudan oluşur. Dünya tarihi sınavı 60 dakikadır ve 95 sorudan oluşur.

Diğer diller için, İspanyolca, Fransızca, Almanca, Latince vb. sınavlar 60 dakika sürmekle beraber soru sayısı dillere göre değişiklik gösterir. Bazı dil sınavlarında dinleme kısmı da yer alır. Alanlarla ilgi sorulara göz attığımızda ise;

* Uzun paragrafların temel alındığını söyleyebiliriz.
* Yanlışlar doğruyu götürmüyor ve cevaplar 4 şıklı.
* Eski SAT sınavları sadece yazılı formatta yapılıyordu fakat yeni SAT sınavına hem yazılı formatta hem de dijital ortamda girebiliyorsunuz.

Peki, SAT Sınavına Girmek İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

SAT sınavına eğitim hayatına yurt dışında devam etmek isteyen, özellikle Amerika’da üniversite okuma hayali kuran, lise mezunu ya da genellikle lise son sınıftaki gençlerin katılımı ile gerçekleştirilir. Yurt dışında eğitim alabilecek yeterliliğe sahip olduğunu ölçmeye yönelik yapılan bu sınav için en önemli kriter ise ‘upper intermediate’ seviyede dil bilgisine sahip olmaktır. Eğer bu niteliklere sahipseniz sınava katılmanız için bir engel yoktur. Sınav başvurunuzu ve kaydınızı başvuru merkezlerinden ve internet üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca sınava girmekle ilgili bir sınırlama yoktur. Yıl boyunca dilediğiniz zamanda ve defalarca sınava girerek şansınızı deneyebilirsiniz.

2016 yılına kadar aynı müfredat ile uygulanan sınava 2016 yılında bir takım değişiklikler yapıldı. SAT sınavının süresi; SAT 1 “Reasoning Test” için 3 saat, SAT 2 “Subject Test” ise 50 dakika olarak belirlendi.

Öncesinde aynı sınav günü içinde 2 bölümde birden sınava katılabiliyordunuz fakat yeni uygulama ile ayrı günlerde katılmanız gerekiyor. Sınavdan aldığınız başarılı sonuçlar ise; yurt dışındaki üniversiteler için 5 yıl geçerliliğe sahip.

Amerika dışındaki çoğu ülkede yılda 6 kez yapılan SAT sınavı genellikle; Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Mayıs ve Haziran aylarında yapılır.

Başvurular için sınavın resmi sitesi olan http://sat.collegeboard.com/home adresinden online işlem yapılabilir.

Unutmayın ki; Yurt dışında eğitim hayalinizi ve kariyer hedeflerinizi gerçekleştirebilmeniz adına SAT sınav başarınızın yüksek olması önemli rol oynamaktadır. Özellikle Amerikan üniversitelerinde eğitim alma hayalinizi gerçekleştirmeniz için SAT sınavını sorunsuz olarak ve mümkün olan en yüksek puan ile tamamlamanız gerekiyor. Peki eğitim almak istediğiniz bölüm için gerekli olan SAT sınavı hangisidir? Kısaca buna da değinelim.

Öncelikle SAT 1 Reasoning Test kısmı tüm okullar ve bölümler için zorunludur. 2. kısım olan Subject Test ise isteğe bağlı olarak yapılır. O nedenle hedeflediğiniz üniversitelerin SAT 2 için zorunlu olup olmadığını araştırmanız gerekir.

1. kısım özellikle sayısal alanı kapsayan bölümler; İstatistik, Matematik, Biyokimya, Diş Hekimliği, Eczacılık, Fizyoterapi, Moleküler Biyoloji, Mimarlık, Tıp Fakülteleri, Bilgisayar Mühendisliği, Endüstri ve İşletme gibi önemli rol oynar.

2. kısım ise genellikle sözel, yabancı dil ve eşit ağırlık çıkışlı öğrencilerin seçecekleri bölümleri kapsar. Arkeoloji ve Sanat Tarihi, Aşçılık, Basın ve Yayın, Coğrafya, Gazetecilik, Görsel İletişim Tasarımı, Medya ve İletişim Sistemleri, Radyo Sinema ve Televizyon, Reklamcılık, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, İletişim alanlarında eğitim görmek isterseniz SAT 2 Subject Test sizin için zorunlu olacaktır.

SAT Sınav Puanlaması Nasıl Yapılır?

Her bölüm 800 üzerinden puanlanır ve toplamda 2400 puan üzerinden derecelendirilir. Toplam skora Essay kısmı etki etmemektedir ve bu durumda sınav 1600 puan üzerinden değerlendirilmektedir.

SAT Sınavına Hazırlık İçin Neler Yapmak Gerekir?

Öncelikle en önemlisi SAT sınavında başarılı olabilmek için upper intermediate ya da daha üst seviyede İngilizce bilgisine sahip olmaktır. SAT sınavına hazırlanmak için ise pek çok alternatif mevcuttur. Online yardım, ders kitapları, deneme sınavları ve özel kurslar yardımı ile hazırlanabilirsiniz. Öncelikle dil yeterliliğinizden emin olmak adına İngilizce seviyenizi tespit edebileceğiniz bir deneme sınavına katılabilirsiniz. Böylelikle dil seviyenizden emin olursunuz. Hazırlık sürecinde eksiklerinizi bilmek size fayda sağlayacaktır.

Eğer SAT sınavına hazırlanmak için dışarıdan yardım almayı düşünüyorsanız iyice araştırmanızı tavsiye ederiz. Profesyonel ve tam kapsamlı hizmet sunan kurumları seçmeniz size fayda sağlayacaktır. Akademik sınavlara hazırlık kısmında her ne kadar dil becerisine sahip olsanız da bu konuda kendinizi daha da geliştirmekten çekinmeyin. Dil hâkimiyetiniz ile başarınız doğru orantılıdır. Sınav içeriğine ve konulara adapte olmanın yanı sıra İngilizce bilginizi de taze tutmaya özen göstermelisiniz.

York Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı olarak akademik SAT sınavlara hazırlık için özel destek programlarımız bulunmaktadır. York bünyesinde sunulan özel destek programları kapsamında öğrencilerimizi yabancı uyruklu ve uzman hocalar ile SAT sınavına hazırlarız. 2012’den bu yana akademik sınavlara hazırlık konusunda öğrencilerimizin başarısını %90 oranında garantiliyoruz. Tam kapsamlı programımız dahilinde öğrencilere deneme sınavları ve örnek sorular hazırlayarak, sınav sorularına aşina olmalarına yardımcı oluyoruz. Sınav süresini doğru değerlendirmelerine yardımcı olmak için gerçek zamanlı deneme sınavları yapıyoruz. Kısacası; SAT sınavı zor ve ciddiye alınması gereken bir sınavdır.

Ayrıca SAT sınavına yurt dışında hazırlanmanızda mümkündür. Yurt dışında SAT sınavlarına hazırlanmak için yaz okulları bulunur. Yaz okulu programlarına katılmanız aynı zamanda yurt dışı eğitimi tecrübe etmeniz açısından da önemli rol oynar. Özellik üniversite eğitmi almak istediğiniz ülkede örneğin; İngiltere yaz okulu, Amerika yaz okulu, Kanada yaz okulu gibi seçenekleri değerlendirebilir ya da Amerika üniversitelerine her hangi bir ülkenin yaz okulu programları ile başarılı şekilde hazırlanabilirsiniz. İşte SAT sınavına kısa sürede tam kapsamlı olarak hazırlanabileceğiniz yurt dışı yaz okulu programlarından bazıları;

SAT SINAVINA YURTDIŞINDA HAZIRLANABİLİR MİYİM?

EN İYİ SAT YAZ OKULLARI VE KURSLARI HANGİSİDİR?

Le Rosey İsviçre SAT Yaz Okulu

Le Rosey dünya çapında üne sahip seçkin kurumlardan biridir. İsviçre yaz okulu kapsamında lise son sınıf öğrencileri için 3 ve 4 haftalık periyotlar ile SAT sınavına hazırlık çalışmaları sunmaktadır. 15 ve 18 yaş aralığındaki öğrencileri kabul etmektedir. Müfredatı Matematik, eleştirel okuma-yazma ve akademik bilgilere yatırım yapmak için uzman kadro tarafından özel olarak tasarlanmıştır. Programa katılım sağlayan öğrencilerin ileri düzeyde İngilizce biliyor olmaları istenmektedir. Matematik ve Sözel sınıfları, kişisel stratejiler ve ders içerikleri sınıfın ilerlemesine göre optimize edilir.

SAT hazırlık programı, 3500 SAT sınıfında ders vermiş iki Amerikan SAT uzmanı tarafından uygulanır. Yoğunlaştırılmış SAT programı, SAT sınavının detaylı çalışmasının yapıldığı 52 saatlik dersler ve 4 tam süreli SAT pratik sınavı içermektedir ve böylelikle toplamda 70 saatlik tam bir SAT hazırlığı sağlamaktadır. Katılan her öğrenci program bitiminde SAT sınavının her kısmını anlamış olarak ayrılır.
Ayrıca öğrenciler Le Rosey yaz okulu bünyesinde yapılan eğitim çalışmaları ile SAT sınavında çıkabilecek sorulara yönelik teknik ve stratejik hazırlıklarını tamamlama şansı bulurlar. Özellikle yurt dışı eğitim hedefleyen gençler için tam kapsamlı program sunan Le Rosey yaz okulunda gençler en üst düzey verimliliği sağlayan eğitim çalışmalarında disiplinle yer alma konusunda desteklenirler.

İsviçre yaz okulu SAT sınavına hazırlık programına Temmuz ve Ağustos tarihleri arasında 3 ve 4 haftalık dönemler şeklinde katılabilirsiniz. 4 haftalık tam program ücreti ise; 18.000 CHF’dir. İsviçre yaz okulu fiyatına konaklama, yeme içme ve tüm okul imkanları ile organizasyonları dahildir.

Fisher College Amerika SAT Yaz Okulu

Amerika’nın Boston şehrinde yer alan Fisher College FLS dil okulu organizasyonu ile hazırlanan bir programdır. FLS dil okuluna yürüme mesafesinde olan Fisher College’da 15 yaş üzeri öğrencilerin Amerikan üniversitelerine hazırlanmaları ve yurt dışı eğitimi deneyimlemeleri için tasarlanmıştır. Uluslararası lise öğrencileri İngilizce akıcılığı, standart test puanları ve Birleşmiş Devletler eğitim sistemi hakkında bilgi sahibi olmak gibi pek çok konuda deneyim sahibi olurlar.

Amerika yaz okulu SAT hazırlık programında; dersler, work-shoplar ve kolej ziyaretlerinden oluşan yoğun çalışmalar gerçekleştirilir. Öğrenciler haftalık kolej work-shoplarında doğru koleji seçme, başvuru yazısı yazma ve yüz yüze görüşmelere hazırlanma gibi konularda eğitim alırlar. Program boyunca haftada 18 saat İngilizce eğitimi, 10 saat sınav hazırlık dersi ve haftada 1 kolej hazırlık konusunda workshop’a katılırlar. Ayrıca ünlü ve seçkin Amerikan üniversitelerine geziler organize edilir.

26 Haziran ve 6 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen SAT hazırlık yaz okulunun süresi 3 haftadır. Amerika yaz okulunda konaklamalar Fisher College yurdunda tek ya da çift kişilik olarak gerçekleştirilir.
3 haftalık yaz okulu ücreti ise; 3555 USD’dir.

Oxford Royale İngiltere SAT Yaz Okulu

Oxford Royale yaz okulunun bünyesinde yer verdiği seçkin programlar kapsamında SAT sınavına hazırlık programı da yer alır . Bu program İngiltere’nin en seçkin üniversitelerine ve kurumlarına ev sahipliği yapan Cambridge şehrinde gerçekleştirilir. 14 ve 18 yaş aralığındaki öğrenciler katılım sağlayabilir.

SAT yaz okulu programı öğrencilere eleştirel okuma, matematik ve yazma gibi ana SAT konularında eğitim verir. İngilizce dil eğitimi içermemektedir bu nedenle katılım sağlayan öğrencilerin ileri düzeyde dil bilgisine sahip olmaları gerekir. Program öğrencilere bireysel ilgi gösterebilmek için az mevcutlu sınıflarda sunulur. Öğrenciler bir yandan SAT becerilerini geliştirirken aynı zamanda kendi bireysel çalışma becerilerini de ilerletirler.

Her dönem başı ve sonunda SAT deneme sınavı yapılır. Pratik testler ve mini testler ise program boyunca uygulanır Sınavın elementleri; matematik, kelime bilgisi, okuma anlama, gramer ve makale yazma becerileri tek tek ele alınır. Okulun sınav başarı garantisi %80 civarındadır.

Oxford Royale İngiltere yaz okulu SAT hazırlık kursunun süresi 2 haftadır. Haftada 21 saatlik eğitim çalışmaları yapılır. Kurs süresince konaklamalar öğrenci yurtlarında gerçekleştirilir. SAT sınav hazırlık kursu 7 Haziran ve 15 Ağustos tarihleri arasında yapılır. Cambridge’de düzenlenen, Amerika üniversitelerine hazırlık yaz okulunun 2 haftalık fiyatı ise; 3895 GBP’dir.

 

Peki Hangi Amerika Üniversiteleri SAT’den Kaç Puan İstemektedir?

Yurt dışında üniversite eğitimi almak isteyen gençlerin hayalini süsleyen en iyi 24 üniversitenin SAT sınavı puan ortalamalarının listesi;

Princeton University 1470-1600

Harvard University 1480-1600

Yale University 1480-1600

Columbia University 1460-1580

Stanford University 1450-1580

University of Chicago 1500-1590

Massachusetts Institute 1470-1580

Duke University 1440-1590

California Institute 1530-1600

Johns Hopkins University 1430-1550

Dartmouth College 1440-1580

Northwestern University 1450-1570

Brown University 1410-1570

Cornell University 1390-1550

Vanderbilt University 1470-1580

Washington University 1480-1580

Rice University 1440-1570

University of Notre Dame 1410-1550

University of California 1320-1540

Emory University 1370-1510

Georgetown University 1320-1520

Carnegie Mellon University 1410-1530

University of California 1280-1510

Eklenme Tarihi: 2018-01-06 12:43:03

2020-06-04 03:23:21