Lütfen bekleyiniz...

Proficiency Sınavı İçin Hazırlık Aşamaları: Nasıl Hazırlanmalı?
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Proficiency Sınavı İçin Hazırlık Aşamaları: Nasıl Hazırlanmalı?

Proficiency Sınavı İçin Hazırlık Aşamaları: Nasıl Hazırlanmalı?

Proficiency, yani hazırlık atlama sınavı, Türkiye’deki üniversitelerde verilen İngilizce hazırlık kurlarını atlamak isteyen öğrencilerin gireceği sınavlara yönelik düzenleniyor. Oldukça basic seviyede bir sınavdır ve farklı farklı okullarca uygulansa da uygulanıış biçimi açısından aşağı yukarı IELTS’ye benzetilir. Bununla birlikte  bazı vakıf üniversitelerinde hazırlık atlama derecesi olarak TOEFL sonuçları kabul edilirken bazı üniversitelerin de kendi bünyelerinde seviye belirleme sınavı yaparak buna göre öğrencileri İngilizce hazırlık sınıflarına alır ya da öğrencinin İngilizce hazırlık sınıfına ihtiyacı olmadığına, bu kademeyi geçmesine ve İngilizce’den muafiyetine karar verebiliyorlar. Zaman kaybetmek istemeyen öğrencilerimizin bunu elde edebilmesi için teknik yeterliliğe sahip en iyi hazırlık atlama eğitimini alması gerekir.

Bununla birlikte bazı öğrenciler, lisans eğitimleri esnasında görecekleri İngilizce derslere daha iyi hazırlnabilmek ve lisansa hazır bir halde başlayabilmek adına hazırlık kurlarını okumayı kabul edebiliyorlar

Proficiency Sınavı Ne İçeriyor? Neler Sorulur ve Zorluk Seviyesi Nedir?

Proficiency sınavı için sürece alınan öğrenciler dil bilgisi ağırlıklı bir hazırlık sürecine girer. Elbette, bir taktik yönü de olan Proficiency’de, performansı artırmayı amaçlayan bir hazırlık sürecinde kendilerini geliştirirler. Eğitmenler öğrencilere, sınav sistemi ve stratejileri doğrultusunda uygulama içerikli eğitimleri ve genel İngilizce eğitim çalışmalarına ağırlık vermezler.

Proficiency sınavının formatı genelde okuma, dinleme, dilbilgisi ve yazma sınavı olmak üzere dört bölümden oluşuyor ve elbette sınav hazırlık süreci buna karşın gerçekleştirilir.7

Proficiency Sınavı Hazırlık Aşamaları Ne Zaman Başlar? Proficiency Sınavları Ne Zaman Düzenleniyor?

Üniversite hazırlık atlama, yani Proficiency  sınavlarının ne zaman yapılacağına kurumlar kendileri karar veriyorlar. ÖSYM tarafından öğrencilere duyurulan yerleştirme süreci sonuçları açıklandıktan sonra, her üniversite kendi sınav tarihini açıklar. Sınavlar genellikle üniversitelerin eğitim müfredatına bağlı olarak sonbahar mevsiminin başları ya da yaz ayının, yani ağustos sonunu tercih ediyorlar.

Öğrencilerin çoğunluğu Proficiency sınavı hazırlık sürecini kazasız belasız atlatabilmek adına İngiltere, Malta, İrlanda gibi çeşitli ülkelerdeki yaz okulları ile hazırlık süreci geçirebiliyorlar. Okunan bölümün dil rengine göre de öğrenciler Almanya yaz okulları veya İsviçre yaz okulları programlarından yana kendi eğitim programlarını çizebilirler. Avrupa yaz okulları çerçevesinde eğitim sağlayan eğitimciler, alanında uzman sertifikalı eğitmen kadrosuyla ve uluslar arası düzeyde ismini duyuran üniversitelerdeki eğitimcilerden oluşuyor ve böylece katılımcılara standartların çok dışında bir eğitim sunar ve hayatınızı etkileyecek bu sınavda başarılı olmanızı size garanti eder.

Proficiency Sınavı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler: Neden Geçmek İstiyorum?

Proficiency sınavı, özellikle İngilizce eğitim sağlayan üniversite bölümleri için uygulanır. Dolayısıyla öğrencilerin İngilizce yeterliliğini kanıtlanması ve lisans eğitiminde sıkıntı yaşamamaları için kesinlikle bu sınava karşı doğru karar vermek zorundalar. Öğrenciler, daha iyi bir İngilizce pekiştirmeleri için, Proficiency sınavı öncesi hem dil kurslarına, yaz okulları programlarına katılım sağlayarak sınava giriş yapıyorlar.  lk olarak, diliniz yeterince iyi ise ve siz hazırlığı gereksiz olarak görüyorsanız veya dışarıdan kısa süreli alacağınız bir yurt dışı programı ile dilinizi kısa sürede geliştirme şansınız var ise hazırlık sınıfı sizler için vakit kaybı olabilir.

Hazırlık sınıflarının atlatılması üzerine her üniversite kendi kriterlerini belirler. İstenilen kriterleri sergileyen her aday mutlaka başarılı sayılır. Hazırlık atlama sınavları yani Proficiency'e hazırlık aşamasında gayret gösterilmesi gerekir. Alanınızın gerektirdiği yabancı dil ile ilgili eğitimleri almak adına tercih edebileceğiniz en iyi kurslar genel itibari ile İstanbul da yer alır. Fakat İstanbul’daki kurslar her anlamda sizlere uymayabilir. O nedenle yabancı dil eğitimlerinizi yurt dışında gerçekleştirilmeyi de tercih edebilirsiniz. Eğer alanınızı ilgilendiren hazırlık atlama sınavı için yurt dışı eğitimleri ile hazırlıklar yaparsanız hem hızlı sonuç alırsınız, hem de lisans süresi boyunca rahat edebilirsiniz.

 

Oxford Street olarak katılımcılarımızı Proficiency sınavına uzman kadromuzla hazırlamaktayız. Programlarımızı her üniversitenin farklı tip sınavı olduğunun bilinciyle hazırlıyor, her üniversitenin sınavı için ayrı çalışmalar oluşturuyoruz. Derslerde temel kaynak olarak ilgili üniversitenin eski sınavlarını kullanmaktayız. Bu da katılımcılarımızın gireceği sınavın tekniğine tam anlamıyla hakim olmalarını sağlıyor.

Proficiency Sınavı Hazırlık öncesi İngiltere Yaz Okulları Tavsiye Ediliyor

Proficiency sınavına hazırlanan öğrenciler, hem konuşma İngilizcesi hem de okuduğunu anlama yeteneklerini geliştirmek zorundalar. Bununla birlikte, sadece konuşmak ve anlamak değil kalıpsal cümle ve gramerin yanısıra spontane bir İngilizce de Proficieny sınavını uygulayan kişilerce artı değerde yer alır.

İngiltere yaz okulları ile Proficiency’e hazırlanmak istiyorsanız; listemizdeki akademik programlar, yoğun programlar ve yoğun İngilizce odaklı yaz okulları uygun bir seçenek olabilir. Ya da, her seviyede eğitim sağlayabilen SAT sınav hazırlık İngilizce yaz okulu programı çerçevesinde, Proficiency sınavı ile birlikte gelecekteki SAT hazırlık sürecine de bir şekilde başlayabilirsiniz.  rogram öğrencilerin birebir ilgilenilmeleri adına küçük sınıflarda öğretilir. Ders başları ve  sonlarında SAT sınavlarına özgü sorular ile testler yapılır. Aslında Proficiency’e nazaran pek de farkı olmayan bir müfredatı var.

Eklenme Tarihi: 2018-05-01 12:50:27