Lütfen bekleyiniz...

Polonya’da Üniversite Okumak İçin Gerekli Şartlar
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Polonya’da Üniversite Okumak İçin Gerekli Şartlar

Polonya’da Üniversite Okumak İçin Gerekli Şartlar

Polonya’da üniversite okumak için katıtlım sağladığınızda; dünyadaki önemli bilimsel projelere imza atmış, bilimsel çalışmalara katılmış, ödül kazanmış yerli-yabancı profesörler, dallarında uzman akademisyenler, üniversitelerin yelpazesinde yerini aldı. Yurtdışında eğitim için gittiğiniz bu ülkede de dünyadaki önemli üniversiteleriyle birlikte Polonyada üniversite eğitimi alan öğrenciler kariyer odaklı bir yurtdışı üniversite eğitimiyle , uluslar arası şirketlerle de ortak projeler vasıtasıyla radarlarına giriyorlar.

Polonya’da Üniversite Eğitimi Sırasında Çevre Etkenler

Polonya, bir şekilde AB ülkesi olmasına rağmen yaşam giderleri açısından oldukça ekonomik bir ülke olduğunu muhakkak duymuşsunuzdur. Polonya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler konaklama, ulaşım ve okul maliyetleri çok uygun ve de hesaplı bir rutine girebiliyorlar. Polonya, aynı zamanda dünya çapında da sadece üniversite eğitimi için tercih edilmesiyle, bu bölgeyi bir üniversite şehri haline getirdi. Şehirlerde muhteşem bir kültürel ve sosyal bir hayatı var. Polonya, Avrupa’nın en hızlı büyüyen ekonomisi olarak görünmesinin sonucunda Polonya’da üniversite eğitiminiz sonrasında özellikle ‘yurtdışında üniversite’ okumuş bir birey olarak pek çok iş imkanına da kavuşacaksınız.

Polonya’da Üniversite Okumak İçin Gerekli Şartlar

Avrupa’nın en hızlı büyüyen ve en genç nüfusuna sahip ülkelerinden biri olan Polonya’da üniversite eğitimi almak istiyorsanız, üniversite sınavında başarılı olmanız ya da bir üniversiteye yerleşmiş olmanız gerekmez. YKS ve TYT sınavı olmadan lise mezuniyeti ile Polonya’da üniversite eğitimi almak için başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak Türkiye’de denklik için ise YKS ve TYT’ye girmeniz gerekir. Elbette pek çok kişi, Polonya’da Üniversite eğitimi alacak olan kişilerin kafalarında yatay geçiş sorusu da vardır. Yatay geçiş planı olan üniversite öğrencileri ve ön lisans okuyan öğrenciler lisans tamamlamaya yönelik olarak Polonya’da üniversite eğitimi için üniversitelere başvuru da yapabilecekler.

Eğitim Süreleri ve Gerekli Sınavlar

Polonya’da üniversite eğitimlerinde lisans bölümlerinin eğitim süresi 3 yıldır. İngilizce dil seviyenizi belgeleyen ielts, TOEFL  gibi akademik sınav sonuç belgeniz ile ya da İngilizce dil eğitimi veren bir okuldan mezun olmuşsanız yapılacak mülakatla, olumlu izlenim bırakabilirseniz, hazırlık okumadan doğrudan Polonya’da üniversite eğitimine 1. Sınıfta devam etmeniz mümkün olmaktadır.

Polonya’da üniversite eğitim süresinin kısalığı, yaşam maliyetinin çok hesaplı olması, okul fiyatlarının Türkiye’deki vakıf üniversitelerine göre oldukça düşük olması, disiplinli ve kaliteli eğitim programları Polonya’da üniversite eğitimi almayı çok cazip hale getirmiştir.

Polonyada üniversite eğitimi sadece bir fırsat değil, aynı zamanda yabancı bir ülkede size unutulmaz bir yaşam deneyimi de katacaktır.

York Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı; tüm öğrencilerin Polonyada üniversite eğitimi tercihlerinde, A’dan Z’ye eksiksiz bir şekilde danışmanlık servisi sağlayarak, öğrencilerin Polonya’ya sorunsuz olarak varmasında etkili oluyor.

Rakamlarla Polonya’da Üniversite Okumak!

Tüm dünyanın referans olarak kabul ettiği; Times Higher Education raporu, göre dünya sıralamalarında ilk 1000 üniversite içerisinde 23 okulu bulunan bir ülke olduğunu duyurmuştu. Dolayısıyla Polonya’nın iyi bir üniversite ülke olduğunu söylemekte fayda var. Ayrıca bu üniversitelerin hepsi YÖK tarafından denkliği olan üniversitelerdir.

Polonya Üniversiteleri Fiyatları

Polonya’nın değinilmesi gereken en büyük avantajlarından biri dövizin yükseldiği şu günlerde ülkede gerek üniversite harçlarının gerekse yaşam giderlerinin düşük oluşudur. Bir öğrencinin eğitim aldığı şehre göre konaklama dahil aylık harcamaları 400-500 Euro aralığındadır. Özel üniversitelerde senelik harçlar yaklaşık 1500 Euro’dan, devlet üniversitelerinde ise harç bedelleri 2700 Euro’dan başlayan fiyatlar söz konusu. Branşlara göre okul harçları farklılıklar göstermektedir. Mühendislik dallarında ortalama 3500 Euro civarında olan okul harçları sağlık branşlarında da farklı bir ücret ilişkisi yürütülür.

Diğer detaylara bakıldığında; mezuniyetin ardından elinizde bir AB ülkesinin diploması olacak! Yurtdışında Eğitim denilince özellikle Mühendislik, ekonomi ve işletme alanlarında Polonya'nın akla ilk gelen ülkelerden bir tanesi olması tesadüf değildir. Belki en iyi eğitimi almak istiyorsunuz belki de İngilizcenizin yanında başka bir dili de (Lehçe) mükemmel düzeye getirip kariyer çalışmalarınıza hız vererek alanınızdaki profesyonellerle çalışmak istiyorsunuz. Sebebiniz her ne olursa olsun Polonya, dünyanın en çok tercih edilen prestijli eğitim lokasyonlarından biridir ve eğitim standartları oldukça yüksektir.

Üniversite kurumları, yüksek öğrenim kurumları ve teknik okulların sayısının 150 rakamına  yaklaştığı Polonya'da, sadece İngilizce eğitim veren yaklaşık 400 den fazla bölüm bulunuyor. Lehçe ve diğer dillerde eğitimler de alabileceğiniz düşünülürse eğitim alabileceğiniz bölüm sayısı 1,000 kadardır. Daha önce de belirttiğimiz gibi Polonya, üniversite içerisinde MBA konusunda da oldukça tercih edilebilir bir ülke haline geldi.

Eklenme Tarihi: 2018-07-06 16:11:45