Lütfen bekleyiniz...

Mesleki Dil Eğitimi Hangi Sektörler Açısından Önemli?
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Mesleki Dil Eğitimi Hangi Sektörler Açısından Önemli?

Mesleki Dil Eğitimi Hangi Sektörler Açısından Önemli?

Meslek odaklı İngilizce ya da dil eğitim programları, son günlerde ağırlıklı olarak kurumlara toplu halde verilen eğitim programları halini aldı.  Artan globalleşmeyle birlikte şirketler, mesleki İngilizce terimlere ve uluslar arası trendleri yakından takip ediyorlar ve  modernleşen iş çevresi, dijitalleşen iş süreçleri nedeniyle ihtiyaçlarına yanıt verebilecek seviyede İngilizce ve yabancı dil eğitimi gereksinimini artırıyor. Bunun yanısıra  kurumsal dünyadaki rekabetin artmasıyla ve iş jargonunun değişimiyle bireyler iletişimde zorlanabiliyorlar. Kişisel ihtiyaçlar, kurumsal ihtiyaçlara dönüştü ve mesleki dil eğitimi her alanda gerekli hale geldi.

Mesleki dil eğitimi, geniş bir mecra olsa da kendi içerisinde çeşitli iş alanlarıyla daha spesifik başlıklar altında gruplandırılmasıyla biraz daha kolay hale geldi. Kişilerin bulunduğu, çalıştığı veya odaklanmak istediği sektörlere yönelik düzenlenen mesleki dil eğitimleri, doğru mesleki dil seçimiyle daha avantajlı hale geldi.

Mesleki İngilizce eğitimi, genellikle kurlar halinde ve sertifika programları ile gerçekleşiyor. Son dönemlerde, yurt dışı sertifika programları popülerleşirken mevcut haldeki ‘usta-çırak’ ilişkisinin yerini almaya başladı.

 

Yurt Dışında düzenlenen sertifika programları ve dil eğitimi programları hangi ülkelerde rağbet görüyor?

Kurlardan veya dönemlerden oluşan sertifika ve dil eğitimi programları, 1 ay ile 9 ay arasında değişen süreçte gerçekleşiyor. Popüler ülkeler, Malta, Kanada, İngiltere olarak ön planda. Bununla birlikte Finans sektörü için gerçekleştirilen sertifika programları ve mesleki dil eğitimi programları, son dönemlerde ABD’de oldukça yaygın ve itibarını gün geçtikçe artırıyor. Son olarak İrlanda da bu dönemlerde yükselen trendlerin içerisinde yerini aldı.

Mesleki dil eğitimi için düzenlenen sertifika programları çerçevesinde, staj imkanı da göze çarpıyor. Böylece kariyer sırasında veya kariyer öncesinde oluşturulacak portfolyo ve CV için büyük farklılık yaratacaktır.  Bununla birlikte, bu sertifika programları çerçevesinde çeşitli meslek eğitimleri de bu programların müfredatında yer alıyor.

 Ülkelere göre ana akım sertifika programları ve bulunduğu okullar

ABD:

Stafford House ABD Dil Okulu

Yılın, Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim dönemlerinde faaliyet gösteren bu dil okulu, ABD’nin çeşitli bölgelerinde; Boston, San Diego, San Francisco’da aktif olarak faaliyet gösteriyor. Bu dil okulunda, reklamcılık, işletme, proje müdürü gibi alanlara yönelik mesleki dil eğitimi sağlanıyor.  3 aydan kısa süreyle eğitim sağlayan Stafford House Dil Okulu, genellikle 4 haftalık süreçlerle aktif.

Kanada:

Vancouver’ın amiral gemisi olduğu Kanada mesleki dil eğitimi ve sertifika programları, ağırlıklı olarak üniversite kampüslerinde gerçekleşiyor. Popüler okullardan biri ise; Kaplan Kanada Dil Okulu.

Uluslar arası bir kurum olan Kaplan dil okulu, Toronto’da eğitim imkanlarını sunuyor. En önemlisi, Kaplan Kanada Dil Okulu sadece ‘Business Communication’ sektöründe katılım kabul ediyor. Kaplan Kanada Dil Okulu’^nda 8 hafta ile 36 hafta arası sertifika programları yürütülüyor.

İngiltere:

London Holland Park

Uluslar arası bir okul olan Holland Park, İngiltere’nin merkezi okullarından bir tanesi. Özellikle konaklama ve ulaşım açısından sağladığı olumlu yönleriyle tercih ediliyor.

 

Hangi sektörler, mesleki İngilizce eğitimine ve sertifika programlarına ihtiyaç duyuyor?

Teknololoji sektörünün yanısıra turizm, ticaret, finans,fin-tech, pazarlama sektörü, tıp, havacılık, lojistik, telekom, spor sektörü ve son olarak sürdürülebilir enerji sektörü, mesleki yabancı dil programlarına ihtiyaç duyan sektörler arasında en popülerleri.  Ayrıca bu alanlar arasında varyasyonlara dağılan sektörler de mesleki İngilizce dil eğitimi ile ilgili eğitimleri zorunlu tutuyor. Eczacılık, otomobil, mühendislik, futbol İngilizcesi gibi kategoriler, kendi içlerinde ayrılarak mesleki İngilizce dil eğitimi isteyebilir.

 

Şu günlerdeki şartlar göz önünde bulundurulduğunda; mesleki İngilizce dil eğitimi kurlar halinde gerçekleşebiliyor. Uluslar arası standartlar yaklaşık 30 saat veya 90 saatlik kur saatlerini gerekli gördü ve yurt dışında dil eğitimi alacak kişiler, kurlarını buna göre seçmeleri gerekli.

 

Workshop’lar Daha Popüler ve Dil Okulları Sadece İngilizceye Odaklanıyor

Mesleki dil eğitimi alacak olan kişiler, seçimlerini ya yurt dışı workshoplardan ya da dil okulları seçeneklerinden seçecekler. Workshop çalışma prensipleri kişilerin mesleki özelliklerini de ön plana çıkarmayı amaçlarken, bunun yanısıra dil okulları sadece İngilizce, yani sektörlerde kullanılacak olan İngilizce diline ağırlık veriyor. İş dünyasının sertifikalara verdiği önem, workshop ve dil okulları arasında karar verilecekse iki farklı sertifikaların değeri de aynı. Ancak son günlerde workshoplar halen popülerliğini korumaya devam ediyor.

 

 

 

 

Eklenme Tarihi: 2018-04-11 11:43:45

2018-04-11 08:43:45