Lütfen bekleyiniz...

Malta’da Yaşam Masrafları ve Malta Hakkında Pratik Bilgiler
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Malta’da Yaşam Masrafları ve Malta Hakkında Pratik Bilgiler

Malta’da Yaşam Masrafları ve Malta Hakkında Pratik Bilgiler

Dil eğitimi için Malta’yı seçen öğrencilerimizin en çok merak ettiği şeylerden biri de Malta’da yaşam masrafları oluyor. Ne yerim? Neler yapabilirim? Ne zaman giderim? Nerde kalırım? ve tüm bunlar ne kadara mal olur? Hepsinin cevabını bu yazıda derledik. Malta’da eğitim görmek ve yaşamak için nelere ihtiyacınız var ve bunların maliyeti nedir ayrıntılı olarak anlattık.

Öncelikle Eğitim ve KonaklamaAkdenizin kıyılarında yer alan Malta Adası, yurt dışında eğitime ve dil okullarına gitmek isteyen gençler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Tercih sebeplerinin arasında ise hem yakın olması, hem sakin olması, hem de yazların Malta’da masal gibi geçmesi yer alıyor diyebiliriz. Fakat tabi bir de maliyet konusu var. Malta özellikle yaz aylarında tercih etmeniz durumunda size ekonomik fırsatlar sunabiliyor. 2017 yılına girmemiz ile malum döviz kurları da epey değişti. Para birimi olarak euro kullanan Malta bu durumdan elbette etkilendi. Fakat yine de yurt dışı eğitim için gidilebilinecek en uygun Avrupa ülkelerinden biri. Öncelikle Malta’da eğitim almanın maliyeti ortalama olarak nedir ondan bahsedelim.

Malta’da pek çok bölgede çeşitli dil okulları bulunur. Akredite ve kaliteli pek çok kurum vardır ve dünyanın dört bir yanından öğrenci ağırlar. Çoğunlukla genel İngilizce programı tercih edilir fakat yoğun İngilizce, iş İngilizcesi, akademik sınavlara hazırlık ve birebir gibi pek çok program seçeneği bulunur. Malta’da dil okullarının fiyatları ortalama olarak haftalık 150 € ile 300 € arasında seyreder. Fiyatlar kurumların kalitesi ve imkanlarına göre şekillenir. Bu fiyat sadece eğitim giderlerini kapsar. Dönemsel olarak bazı dil okulları paket programlar düzenleyerek belli bir süre için uçak bileti, havaalanı transferi ve konaklamanın dahil olduğu uygun seçenekler sunabilmektedir. Yurt dışında dil okuluna katılan öğrencilere minimum 1 ay süre ile gitmelerini tavsiye ediyoruz. Malta’da bir aylık eğitim masrafınız ortalama olarak 600 € ile 1400 € civarında olacaktır.

Eğitim için gereken bütçeyi hallettik. Öyleyse bir diğer önemli unsur olan konaklamadan bahsedelim. Malta’da dil okulları kapsamında konaklama seçenekleri genellikle öğrenci yurtları, öğrenci evleri, okulla anlaşmalı otellerde konaklama ve Malta’da daha seyrek tercih edilen aile yanı konaklama seklindedir. Diğer ülkeler için aile yanı konaklama daha ekonomik olsa da Malta’da yurt konaklaması bazı durumlarda daha uyguna gelir. Aile yanı konaklama haftalık olarak 160 € ile 240 € arasında seyreder. Tek ve çift kişilik ya da kahvaltı ve tam pansiyon seçenekleri vardır. Yurt konaklaması ise; 130 € ile 330 € arasındadır. 1 aylık dil eğitimi için ödeyeceğiniz ücrete ek olarak konaklama içinde yaklaşık 650 € ile 1300 € arasında ödeme yapmanız gerekir.

Hazırlık Aşaması; Vize, Uçak Bileti ve Diğer GiderlerYork Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı olarak Malta için danışmanlık hizmeti sunuyoruz. Eğer ki bir acente aracılığı ile dil okuluna katılıyorsanız hazırlık aşamasında size tam destek sunulur. İhtiyaçlarınız doğrultusunda okul, program ve konaklama bulmak, kayıt işlemleri, vize başvuru süreci danışmanlar tarafından ek ücret talep edilmeden yürütülür. Dilerseniz uygun uçak bileti bulmak ve havaalanı transferi gibi konularda da yardım alabilirsiniz. Fakat kayıt ve vize süreci dışındaki kısmı kendiniz halletmeyi planlıyorsanız ya da pasaport başvurusu gibi ekstra bir durum söz konusuysa bunlar ne kadara mal olur bir de ona bakalım.

Pasaport başvuru sürenize bağlı olarak pasaport harç bedeli için ödeme yapmanız gerekir. Pasaport harç bedeli ise; 300 lira ile 600 lira civarındadır. Kısacası ne kadar uzun süre için başvurursanız o kadar uyguna gelir. Malta’ya uçak biletleri ise yaz döneminde biraz daha pahalıdır. Türkiye’den direk uçuşla yaklaşık 1 buçuk saatlik yolculuk ile gidilir. 1000 TL ile 2100 TL arasında gidiş-dönüş uçak bileti bulabilirsiniz. Malta’ya giderken yanınıza almanız gerekenler için ekstra harcama yapabilirsiniz. Kısacası Malta’da dil okuluna gidene kadar sizi bekleyen süreç bu şekilde. Peki, Malta’ya gittikten sonra yaşam masraflarımız nasıl olur şimdi de onlardan bahsedelim.

Malta’da Yaşamak Ne Kadara Mal Olur?Malta’da bir ay dil okulu hayali gerçekleşti ve Malta’ya geldik. Bu süreçte bizi neler bekliyor? Neler yaparız? Ne kadar harcarız?

Eğitim ve konaklama konusu zaten çözüme kavuştu. Bir diğer önemli konu ise ulaşım, eğer yurt ve okul yakın ise ulaşıma daha az ihtiyaç duyarsınız. Zaten Malta ulaşım konusunda sıkıntısız bir ülke, çünkü küçük bir yer. Malta’nın farklı noktalarına ulaşmak için kullanacağınız ulaşım çeşidi otobüs olacaktır. Malta’da şehir içi ulaşım için 50’lerden kalma nostaljik otobüsler kullanılıyor. 2 saatlik, 1 günlük ve bir haftalık biletler var. Fiyatları ise; 2 saatlik bilet için 1.20 € haftalık ise; 6.50 € tutarındadır. 3 aydan uzun süre eğitime giden öğrenciler 1 aylık biletleri 21 €’ya alabiliyorlar.

Malta’da ne yer ne içeriz? Yiyecek içecek konusuna geldiğimizde kahvaltı ya da tam pansiyon konaklıyor olmanızın önemi büyük fakat her halükarda yeni bir ülkeye gitmişken mutfağını keşfetmek gerekecektir. Malta’da dışarıda yemek için ortalama ödeyeceğiniz tutar; 5 € ile 15 € civarındadır ve pek çok alternatif bulunur. Varsayalım ki apart tercih ettiniz ve paylaşımlı odalarda kalıyorsunuz. Diğer öğrenciler ile birlikte süper marketlerden alış-veriş yaparak ciddi anlamda tasarruf yapabilirsiniz. Pizza ve makarna kültürü çok yaygın, hem ucuz hem de her yerde bulabiliyorsunuz. Kısacası yiyecek ve içecek için günlük giderinizi 10-15 € civarında hesaplayabilirsiniz.
Malta’da çeşme suyu temizdir ve içmeye uygundur fakat tadından hoşlanmama ihtimaliniz yüksek ya da güvenmeyebilirsiniz o halde dışarıdan alacağınız 1 litre şişe su için; 0.75 € ödemeniz gerekir.

İletişim konusuna gelecek olursak wi-fi aracılığı ile cep telefonlarınızı kullanabilirsiniz. Arama yapmak için ise Malta’da en uygun yöntem hala faal olan telefon kulübelerini kullanmak. Yakınlarınıza ulaşmak için yanınızda telefon kartı bulundurmanız yeterli olur. Telefon kartları 5 € ile 13 € civarındadır.

Peki gelelim sosyal aktivitelere gittiğiniz süre ve yapmak istedikleriniz bütünü ile kişisel tercihleriniz ile doğru orantılıdır. O nedenle yapmak isteyeceğiniz etkinlikleri tahmin ederek size ortalama fiyatlar sunmaya çalışacağız. Örneğin boş zamanlarınızda sinemaya gitmek isterseniz bilet için 7 € ödemeniz gerekir. Belki araba kiralamak istersiniz bu durumda 1 litre benzin fiyatının 1.44 € olduğunu bilmenizde fayda var. Kafeler, barlar, eğlence alanları ve plajlara giriş genellikle ücretsizdir. Tarihi yerleri gezmek ve keşfetmek isterseniz öğrencilere uygun fiyatlar ile satılan günlük biletlerden satın alabilirsiniz. Malta’da keşfetmeniz gereken bir diğer alan ise kliseler. Pek çok tarihi ve geleneksel klise mevcut. Çoğuna giriş ücretsiz fakat bazı özel ve tarihi kliseleri ziyaret için az miktarda ödeme yapmak gerekebiliyor.

Kısacası özel giderlerinizi de göz önüne alırsak Malta’da 1 gün boyunca gideriniz ortalama olarak 25-50 € arasında olacaktır. Malta’da 1 ay geçirmek için ihtiyacınız olan cep harçlığı yaklaşık olarak 800 € civarında olacaktır. 800 € ile 1 ayı rahatça geçirebilirsiniz.

Malta hakkında pratik bilgiler kapsamında ise; döviz bozdurmak için pek çok alternatif mevcut. Fakat Malta’da ülke genelinde çalışma saatleri hafta içi öğlen 12.30 Cumartesi günü ise öğlen 11:30’a kadardır. Bu saatler dışında döviz bozdurmak için 7/24 açık olan Malta Havaalanını kullanabilirsiniz. Malta saat farkı olarak Türkiye’den bir saat geridedir. Yani jetlag gibi bir durum söz konusu değil. Geceleri ulaşım için taksi dolmuşlar var ve öğrenciler 3 € ödüyorlar. Resmi tatillerde ve Pazar günleri dükkanlar kapalıdır. Sadece Bay Street hariç. Acil ihtiyaçlarda orayı ziyaret edebilirsiniz.

Malta’da ya da kısacası yurt dışında eğitime giderken her ihtimale karşı yanınıza kredi kartı almak ya da bankada ekstra para bulundurmak gibi bir ek önlem almakta fayda var. Acil bir durum ve ihtiyaç ya da sağlık için ek olarak bazı giderlerde bulunmanız gerekebilir. Yurt dışında uzun dönem eğitime ya da dil okuluna katılan öğrenciler için belirttiğimiz şartlar farklılık gösterebilir. Bazı ek giderler gerekebileceği gibi eğitim ve konaklama masrafları ise daha ucuza gelecektir.

Yurt dışı eğitim ve yaşam masrafları hakkında ya da diğer seçenekler ile ilgili merak ettikleriniz konusunda ücretsiz olarak bilgi almak için bize danışabilirsiniz. Yine danışmanlarımızın size uygun eğitim programını tasarlaması için web sitemizden form bırakabilir ya da Nişantaşı’nda ki York Yurt Dışı Eğitim ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.


 

Eklenme Tarihi: 2017-12-05 16:33:37

2017-12-05 13:33:37