Lütfen bekleyiniz...

Malta’da Üniversite Eğitimi ve Master Programları
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Malta’da Üniversite Eğitimi ve Master Programları

Malta’da Üniversite Eğitimi ve Master Programları

Malta resmi dilin İngilizce olduğu bir ülke olsa da nüfusunda İtalyanca dilini kullananlar da görülebilir. Lakin resmi eğitim dili İngilizce ve bunun için de dersler İngilizce olarak veriliyor. Derslerin İngilizce veriliyor olmasından kaynaklı olarak dil gelişiminize de katkı sağlamış olacaksınız. Tüm bunların yanı sıra Malta’da hayatın ucuz olması ve okul ücretlerinin de maliyetinin uygun olması nedeniyle tercih sebebi oldu.

Malta Üniversite Eğitim Sistemi Nasıl? Malta’da Üniversiteye Girmek Kolay Mı?

Öncelikle başlangıç ve bitiş tarihlerine bakalım. Malta üniversite eğitim sistemine göre akademik yıl eylül ayında başlayarak, temmuza ayında sonlanıyor. Resmi tatil dönemiyse temmuz, ağustos ve eylül ayları olur. Malta üniversite eğitiminde lisans eğitimi genellikle 3 yıl sürerken, yüksek lisans eğitimi, yani Malta’da master eğitiminden bahsediyoruz; 1 yıl sürüyor. Malta’da üniversite eğitimi, pekçok ülkeye kıyasla eğitim süreleri daha kısa olan malta üniversitesi eğitim sistemi olarak İngiltere eğitim sistemine de benzerlik gösteriyor. Zira, Malta uzun dönemlerce İngiliz sömürgesi altında kaldı ve dolayısıyla İngiliz sömürgesi altında olduğu için İngiliz eğitim sistemini de benimsemişler. İngiliz eğitim sistemine göre de lisans eğitim 3 yıl, yüksek lisans eğitim 1 yıl sürüyor.

Malta’da Üniversite Ücretleri Ne Kadar?

Üniversite ücretleri elbette euro cinsiyle ölçümlenir. Malta’nın fiyat aralıkları genel olarak yıllık 12.000 Euro ile 17,0000 Euro arasında değişkenlik gösteriyor. Buna karşın özel programlar olan Malta’da  tıp, diş hekimliği gibi üniversite bölümlerinin ücreti daha da farklı bir şekilde şekilleniyor. Bu bölümlerin ücretinin daha fazla olmasının sebebi, bölümlerin oldukça ağır laboratuvar çalışmaları gerektiriyor olmasından kaynaklandığı belirtilir. Bölümler yoğun labarotuvar çalışması gerektirdiğinden uygulanacak olan eğitim sistemi de farklılaşmakta ve bölümlerin üniversite ücretleri de doğal olarak artıyor. Yani tıp, diş hekimliliği gibi ağır labarotuvar ile ders alan öğrenciler için okul ücreti 25.000 Euro olarak listelenir. Elbette bu fiyat aşağısı da olabilir, yukarısı da olabilir.

Üniversite eğitimi alınacağı zaman bir maliyet belirlenirken yalnızca üniversiteye ödenecek ücret bakılmamalı, aynı zamanda üniversite eğitimi görürken harcanılabilecek paralarda hesaba katılmalıdır.  Malta’da üniversite eğitimi ücretlerinin yanısıra onaklama ücreti, yeme içme ücreti, ulaşım ücreti gibi ücretler hesaplanarak eğitim maliyeti çıkarılabilir. Malta da konaklama ücreti genel olarak 335 Euro ile 435 Euro arasında gidip gelir. Malta’da eğitim esnasında konaklama ücreti tercih edilecek konaklama tipine göre değişkenlik gösterebiliyor. Örnek vermek gerekirse; yurtta konaklamalar daha uygun maliyetli bir tablo çizerken apart otel ve ev tipi konaklama daha yüksek maliyetli hale gelebiliyor.

Malta’da  üniversite eğitimi gören öğrencilerin genel olarak aylık yemek masrafı 280 Euro ile 383 Euro arasında değişkenlik gösteriyor. Tekrar hatırlatmakta fayda var; bu fiyatlar elbette aylık oranlardır. Buradan anlaşılıyor ki, Malta da üniversite eğitimi alacak olan öğrenciler yalnızca okul ücreti ödemeyip bunun yanısıra okul ücretleri ile birlikte Malta’da konaklama ücreti, yemek ücreti ve ulaşım ücreti de, sizlerin bütçenize eklenir. Ulaşım ücretleri Malta da ortalama olarak 35 Euro ile 48 dolar arasında değişkenlik gösterebiliyor.

Malta Üniversite Eğitimi Kabul Koşulları Nedir?

Malta üniversite eğitimi içinde lisans ve yüksek lisans programları yer almaktadır. Lisans programının süresi 3 yıl, yüksek lisans programının süresiyse 1 yıl olmaktadır. Malta üniversite eğitimine kabul olmak için en az 4 yıllık bir lise mezunu olmak gerekmektedir. Liseyi başarıyla tamamlayan adaylar İngilizce dil bilgilerini de TOEFL ve IELTS sınavlarıyla mutlaka belgelemeleri gerekiyor. Bununla birlikte okul ortalamaları da çok büyük önem taşımaktadır. Hazırlık programına dâhil olmak için 5,5 not ortalamasına, lisans için 6,0 not ortalamasına sahip olunması da gerekiyor.

İngilizce’nin Yeterli Olmadığı Durumlarda Ne Yapılması Gerekiyor?

Elbette, Malta aynı zamanda dil okullarıyla da yoğun olarak tercih edilen bir ülke. Malta küçük bir yüzölçümü olmasına rağmen pekçok dil okulunu bünyesinde barındırır ve yoğun olarak tercih edilir Bu küçük ülkede sadece 50’nin üzerinde dil okulu var. Ana dil tercihi olarak İngilizce’nin konuşulduğu ülkelere kıyasla çok daha uygun fiyatlara sahip olması ülkeyi ön plana çıkarıyor. Malta’da dil okulu programlarının yelpazesi oldukça gelişti ve ülkenin başlıca gelir kaynakları olarak biliniyor. Bu sebeple eğitim kalitesi devlet tarafından kontrol edilmektedir. Malta uygun fiyatlara eğitim seçenekleri sunarken bir yandan da eğitim standartlarını en üst seviyede tutabilmek için çaba sarf ediyorlar. Nedeni ise, genellikle üniversite hazırlığındaki kişilerin, Malta’yı tercih ediyor olmaları.

Hangi Programlarla Malta’da Üniversite Eğitimine Hazırlanabilirim?

Ülkede; Genel İngilizce, Yoğun İngilizce, Birebir İş İngilizcesi, Cambridge Sınavları, IELTS, TOEFL, İş İngilizcesi, Yaz Okulu programlarına katılınabilir. Malta, öğrencilere dil eğitimi konusunda sınırsız seçenek sunuyor. Öğrenciler kendilerine en uygun programı en uygun tarihler aralığında seçebilir. Eğitim kurumları her seviyeden ve her yaş grubundan öğrenci için esnek başlangıç saatlerine sahipler.

Eklenme Tarihi: 2018-06-19 17:47:30