Lütfen bekleyiniz...

Kullanmak İçin Fırsat Kollayacağınız Yeni Trend 10 İngilizce Kelime
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Kullanmak İçin Fırsat Kollayacağınız Yeni Trend 10 İngilizce Kelime

Kullanmak İçin Fırsat Kollayacağınız Yeni Trend 10 İngilizce Kelime

Dünya üzerinde milyonlarca insan İngilizce konuşuyor ve yine milyonlarca insan İngilizce öğrenmeye çalışıyor. Gelişen ve değişen dünya düzeni ile birlikte tüm dillerde yeni kelime akımları oluşmaya başlıyor. Bizde bu konuya kısaca değinmek ve sizi yeni trend İngilizce kelimelerden haberdar etmek istedik. Eminiz ki; bu kelimeler dilinize dolanacak ve mutlaka kullanmak isteyeceksiniz.

Yakınlarınızda deneyin; ‘GESTURE’İlk sırayı İngilizce’de jest anlamına gelen ‘gesture’ kelimesinden türetilen gestrue kelimesine vermek istedim. Bu kelime beklenmedik anda gelen iyi bir davranışın yarattığı hayranlık karşısında kullanılır. Kısacası jest yapan kişiye ‘hakikatli jest doğrusu’ demenin kestirmesidir. Hemen bir yakınıza jest yaparak kelimeyi hızlıca hayatınıza sokabilir ve yaygınlaşmasını sağlayabilirsiniz :)

Özçekim akımı uzun süre devam edecek; ‘PHOTOBOMB’Hepimizin bildiği fotoğraf anlamına gelen ‘photo’ ve bomba anlamına gelen ‘bomb’ kelimelerinin birleşimi olan bu kelime, aslında sosyal medyanın yaygın olarak kullanılması ile İngilizceye girmeye başladı. Hepimizin çok sevdiği selfie çekimi sırasında arkanızda tuhaf biri ya da bir durum oluşmuşsa bu kelime ile nitelendiriliyor. Kısacası ‘photobomb’ lanmış oluyorsunuz.

Doğa ve konforun buluşması; ‘GLAMPING’Bu kelime İngilizce’de lüks anlamına gelen ‘glamorous’ kelimesi ile kamp yapmak anlamına gelen ‘camping’ kelimesinin birleşiminden türetilmiş. Yeni türeyen lüks tarzda kamp anlayışını nitelendirmek için gerçekten güzel bir İngilizce kelime. Dileriz bu yaz herkes ‘glamping’ usulü bir tatil yapma şansı bulur.  

Sonra uykusuz kalıyoruz; ‘BINGE-WATCH’Bu kelime bence kesinlikle yabancı dizi tutkunlarının kullanması için üretilmiş. Severek takip ettiğimiz ‘Game of Thrones’ ya da ‘Fi’ gibi dizilerin bir sezonunu ya da bölümünü ard arda defalarca izlemek anlamına geliyor. Bu durumda Fi dizisinin 3. bölümünü 4 kez izlerseniz ‘binge-watching’ yapmış oluyorsunuz.

Tüketim çılgınlığına son verenler; ‘FREEGAN’‘Freegan’ kelimesi tüketim çılgınlığı ve israfın artması ile İngilizceye giren kelimelerden biridir. Kaynakların tasarruflu şekilde kullanılması gerektiğini savunan ve geri dönüşüm için mücadele eden kişilere ‘freegan’ deniyor. Bu kişilerden bir araya gelen topluluk ve gruplar ise ‘freegans’ olarak anılıyor.

Her bölüm yeni bir heyecan; ‘WEBISODE’‘Web’ ve bölüm anlamına gelen ‘episode’ kelimelerinin birleşiminden türetilen ‘webisode’ sadece web platformlarından ulaşıp görüntüleyebildiğimiz kısa videolar ve web dizilerinin her bir bölümüne verilen addır. Örnek verecek olursak sadece internette yayınlanan olan ‘Fi’ dizisinin her bir bölümü ‘webisode’ anlamına gelir.

Modanın yeni ismi; ‘SKORT’Artık önden etek arkadan ise şort gibi görünen rahatlığı ve tarzı ile moda haline gelen şort-etekleri internette nasıl aratacağınızı düşünmenize gerek yok. Çünkü artık ‘skort’ kelimesi var. İngilizcede etek anlamına gelen ‘skirt’ kelimesinden türeyen ve özellikle kadınların sıkça kullanmaya ihtiyaç duyacağı İngilizcedeki yeni kelimelerden biri.

Artık ‘ne kadar?’ kalıbını unutun; ‘BUKO’İngilizcede sıkça kullanılan ve gramer derslerinden çok iyi hatırladığımız ‘many’ ve ‘much’ kelimeleri önemini yavaş yavaş yitirmeye başladı. Son zamanlarda bu kelimelerin yerine ‘buko’ tanımı kullanılıyor. Örneğin; fazladan mesai ile aldığınız ekstra bahşişten bahsederken sadece ‘buko cash’ demeniz yeterli olacak.

Gönlünce turist olmak; ‘VOLUNTOURISM’Gönüllü anlamına gelen ‘volunteer’ ve turizm anlamına gelen ‘tourism’ kelimelerinin hayat verdiği ‘voluntourism’; Farklı yerleri ve kültürleri keşfetme merakının yaygınlaşması ve dünyanın her yerinde karşılaştığımız gezginlerinin sayısının artması ile İngilizceye yerleşen kelimelerden biri. Kısacası, gittiğiniz ülkede hayır kurumları için çalışmak, doğal yaşam destek projelerinde yer almak ve nesli tükenen hayvanları korumak adına gönüllü olarak gerçekleştirdiğiniz işler karşılığında kalacak yer ve yiyecek sağlama durumu diyebiliriz. Aynı zamanda ‘voluntourism’ dünyadaki yeni yerleri keşfetmeye de olanak tanıyor.

‘Bart Simpson’ sayesinde; ‘MEH’‘Meh’ kelimesi aslında İngilizcede eskiden beri yer alan fakat yeni yeni kullanılmaya başlanan bir kelimedir. İngilizceye ise ünlü ‘The Simpsons’ çizgi filmi ile girmiştir. Belli bir anlam karşılığı olmayan ‘meh’ kelimesi; ilgilenmediğinizi ve etkilenmediğinizi ifade etmenin kısa yolu diyebiliriz. Örneğin; vitrinde bir ceket görüp çok beğenirsiniz fakat denediğinizde ‘meh’ olabilirsiniz.

Bu da bonus olsun; ‘TEXTPACTATION’Hani atıktan sonra cevabını uzun uzun beklediğimiz o mesajlar ve mailler var ya, işte hepsi ‘textpactation’ kelimesi ile anlam buluyor. Mesaj anlamına gelen ‘text’ ve beklenti anlamına gelen ‘expactation’ kelimeleri birleşiyor ve bekleyiş halimizi bir çırpıda tanımlamaya yeter hale geliyor. Yanıt beklentisi içinde olduğunuz zamanı tanımlamak için gayet havalı bir kelime doğrusu. :)

Hazır İngilizceyi öğreniyorken yeni kelimelerden haberdar olmak da bir hayli önemli tabi ki. İngilizce öyle muazzam bir dil ki, birbirinden bağımsız iki kelimeyi pekiştirerek farklı anlamda kelimeler üretmek mümkün. Gelişen teknoloji ile farklı eylemlerin hayata geçmesi de bu durumu bir hayli destekliyor. İngilizcedeki yenilikleri sizle paylaşmaya devam edeceğiz. Bizi takipte kalın.

York Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı olarak yılların tecrübesi ile hizmet sunuyoruz. Yurt dışı eğitim, İngilizce öğrenmek ve diğer seçenekler ile ilgili merak ettikleriniz konusunda ücretsiz olarak bilgi almak için bize danışabilirsiniz. Yine danışmanlarımızın size uygun eğitim programını tasarlaması için web sitemizden form bırakabilir ya da Nişantaşı’ndaki York Yurt Dışı Eğitim ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.


 

Eklenme Tarihi: 2017-12-05 16:32:40

2020-06-04 03:26:38