Lütfen bekleyiniz...

Kodlama Devri Bitiyor, Yerini Yapay Zeka Alacak: Ne Yapmalı?
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Kodlama Devri Bitiyor, Yerini Yapay Zeka Alacak: Ne Yapmalı?

Kodlama Devri Bitiyor, Yerini Yapay Zeka Alacak: Ne Yapmalı?

Yurtdışında kodlama eğitimleri alabileceğinizi ve bu programlara 12 yaş ile 17 yaş aralığı çocukların katılım sağlayabileceğini daha önceki blog yazımızda belirtmiştik. Teknoloji dünyasını her saniye şekillendiren yazılım dünyası da her geçen gün, üstelik her geçen saniye kendiliğinden değişime uğruyor. Ekosistemimizde bulunan teknoloji ve branş odaklı yaz okulları, özellikle Android, Linux ve Microsoft platformlarına yönelik oldukça güncel veriler tutuyor ve en güncel teknolojilerle, teknoloji üretimini öğreniyorlar. Elbette, çabanızın karşılığı alması açısından, bu yaz okulları için bazı ipuçlarını da sizlere belirtmek gerekiyor.

Programlama İçin Yurtdışı Yaz  Okulları

Çocuklarını, yurtdışında programlama, yazılım ve bunun gibi teknoloji alanlarında eğitime yollayacak olan ebeveynler, listelerde Android programlama, mobil programlama gibi içerikleri göreceklerdir. Android sistemler, şu günlerde sadece televizyon ya da telefonlara değil, uydu alıcılarından GPS sistemlerine kadar, üstelik ATM’ler de Android teknolojisini barındırıyor. Dolayısıyla, çevremizde yer alan, çalışan cihazların pek çoğu Android ile çalışır. Elbette, Android’in temel prensiplerini öğrenmekle birlikte, websitesi tasarlama, HTML öğrenimi gibi eğitimlerin yanısıra Android uygulama geliştirme gibi pekçok alanda da, çocuklarınız eğitimlerini alacaklar.

Bu yaz okullarında, çocuklarınız oyun kodlama, HTML ve websitesinin yanısıra şu içerikleri de öğrenecekler:

Cloud tabanlı mobil uygulamaların geliştirilciliği, XML ve Layout tasarımları ve bunun kodlamaları Realm veri tabanı uygulaması ve bu platformu kullanmayı öğrenecekler, Kütüphanelerdeki view elementlerini ayrıntılı ve detaylı bir şekilde, uygulamalı olarak öğrenecekler. Bunlar elbette çocuklarınızın, yurtdışı eğitim çerçevesinde eğitim alacağı alanlar ve aslında tamamiyle piyasa odaklı bir eğitimden geçecekler. Güncel, bugünlerde şirketlerin milyon dolarlaca yatırım yaptığı konular. Peki, bu günden sonra ne yapacaksınız? Daha da ileri görüşlü olmak gerekirse; çocuklarınız, bu eğitimlerden geçtikten sonra hangi eğitimleri alırsa başarı şansları çoğalacaktır? Şimdi de buna değinelim!

Yapay Zeka Geldi, Geliyor: Yapay Zeka Nasıl Yönlendirilebilir?

Televizyonda, radyoda, internet gazetelerinde sık sık yapay zekadan bahsediliyor. Peki, nedir bu yapay zeka?

Çok basit bir deyimle, makinenin öğrenmesi üzerine kurulmuş bir ütopya. Böylece yapay zeka ile birlikte kodlama prensipleri tamamiyle değişecek. Yani bilgisayar sistemleri, her şeyi veriler ve sunucular aracılığıyla şekillenecek, verilerle beslenecekler ve tüm mimarisi internet olacak. Yani, açık kaynak kodlama, yazılımlar kısmen tarihe karışarak, bilgisayarlar internetten kendisi öğrenerek kendilerini güncel tutacaklar. Basit olarak, yapay zeka yaygarası budur. Robotlar, makineler, veri merkezleri, bilgisayarlar hepsi birbirine bağlı olarak çalışıyor ve böylece, bilgisayar sistemlerinin başında sürekli yazılım yapan kişiler, mühendisler de tarihe karışacak.  

Veri Madenciliği, Büyük Veri, Network Engineering

Yazılım mühendisliği, bilgisayar mühendisliği gibi alanlar evrim geçirecek, peki hangi alanlarda çocuklarınızı aktifleştirebilirsiniz? Daha doğrusu; yapay zekaya nasıl yön verebilirsiniz?

Yukarıda sıraladığımız 3 meslek, şu sıralar hemen hemen en fazla kazanan iş alanları içerisinde ve yapay zekanın teknoloji üzerinde kontrolünü artırmasıyla daha da etkili olacak ve kar payı da artış gösterecek.

Veri Madenciliği Nedir?

Yurtdışında da çocuklarınızın eğitimini alacağı ve pekçok sefer haşır neşir olacağı veri madenciliği, verilerin artması ve veriyi depolayan alanların gittikçe daha da küçülmesi ve kompakt hale gelmesiyle daha da değerli hale geldi. İçeriğinde, ‘machine learning’ gibi bir yapay zeka temeli barındıran veri madenciliğinin yanısıra neural networks alanlarında da veri madenciliği sık sık aktif olarak görülür. çok bilinen temellendirilmiş özelliklerinden biri araştırmacının analizi yönlendirmesinden öte; datanın analiz edilmesi ve data analistini yönlendirmesi gibi bir tanımlama yapabiliriz. Biraz daha spesifikleştirirsek; veri kümelerinde bulunan ve insan algısının çok uzun zaman ve klasik yöntemlerle çok fazla çaba gerektirerek farkedebileceği faydalı data paternlerinin bu kümelerden daha da hızlı bir şekilde ve daha da pratik bir şekilde ayıklanması da denebilir.  Parametreler ve doğrusallarla kalıpları/varsayımları bulundurmaması dolayısıyla klasik regresyon ve zaman serisi analizlerinin yerini alması nedeniyle, ‘makine öğrenmesi ile’ bağdaştırabiliriz. Buna karşın zaman zaman ise iç içe geçmiş ve kendiliğinden belirli olay kurgusu gibi durumlar ortaya çıkabiliyor ki bu da verilerin ayıklanmasında önemli rol oynuyor.

Büyük Veri

Kodlama yetmez, veri alanında aktif olmak gerekiyor deyimimizde en büyük rolü oynayan büyük veri internet of things, Endüstri 4.0 gibi yüksek kar sağlayabilecek prensiplerin temelidir. İşin içerisinde sanayi ve internet de olmasıyla birlikte geleneksel veri yönetimi çerçevesinde giderler aşırı artış gösterdi, analitik teknikler yetersiz kaldı ve özellikle ABD’den avrupa’ya doğru bir büyük veri dalgası vurdu. Big Data sosyal medya paylaşımları, fotoğraf arşivlerimiz gibi dosyaları farklı kaynaklardan elde ettiğimiz tüm bu verilerin anlamlı ve işlenebilir hale dönüştürülmüş biçimidir.  Yani, internette depolanan, endekslenen her bir bilgi veri olarak depolanır ve 3. tarafın bu veriyi işleyip leyhlerine kullanmasının bir parçasıdır, büyük veri. Yakın zaman öncesinde Cambridge Analytica, Facebook örneklerinde de büyük veri ifadelerini sık sık duyduk. Günlük binlerce terabyte’larca aktarılan veriler, 3. tarafça kullanılan veriler ve çeşitlilik ile üretilen veriler... Eğer yurt dışında eğitiminizi, kodlama ve teknoloji üzerinden gerçekleştireceksiniz; kesinlikle büyük veri’ye biraz daha yaklaşmanız gerekiyor.

 

 

Eklenme Tarihi: 2018-05-16 12:42:28