Lütfen bekleyiniz...

Kanada Üniversite Eğitimi için Gerekli Belgeler
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Kanada Üniversite Eğitimi için Gerekli Belgeler

Kanada Üniversite Eğitimi için Gerekli Belgeler

Kanada’da büyük çoğunluğu devlete ait olmak üzere çeşitli alanlarda eğitimler alabileceğiniz ve pekçok progrmalardan oluşan üniversiteler yer alıyor. Kanada üniversite eğitimi bu kadar popülerken; muhakkak istenen belgeler de bir o kadar da geniş yelpzededir. Not dökümanları, geçmiş ve özgeçmiş bilgileri, meslek ön görüleri ve meslek bakış açıları, Kanada üniversite eğitimi için gerekli belgeleri etkileyen detaylar. Kanada üniversite eğitimi,  birçoğu araştırma ve eğitim alanında uluslararası saygınlık kazanmış üniversitelerdir. Dünya sıralamasında ilk yüzde olan 5 tane Kanada üniversitesi yer alıyor. Ayrıca Kanada'daki üniversitelerden alınan derecelerin Türkiye’de YÖK denklikleri de bulunuyor. Ancak yönetmelikler sık sık değiştiği için Kanada üniversite eğitimi araştırmaları esnasında YÖK denkliklerini de araştırmaları gerekiyor.

Çeşitlilikleriyle Kanada Üniversite Eğitimi ve Varyasyonları

Öğrenciler, yurtdışı eğitim programları çerçevesinde çeşitli alanlarda Kanada üniversite eğitimi çerçevesinde lisans eğitimlerinin yanısıra çeşitli alanlarda da eğitimler görebilirler.

Örneğin,  Kanada’daki üniversitelerde lisans, yüksek lisans veya doktora eğitimi gibi programlar oldukça popüler ve faydalı eğitim programlarıdır. Kanada üniversite programları altında birleşen eğitim kurumları öğrencilere yarı zamanlı (part-time) veya tam zamanlı (full-time) sertifika ve diploma programları da sunabilirler. Kanada’nın resmi dili hem İngilizce hem Fransızca olduğu için öğrenciler Kanada'da bu iki dilde de üniversite eğitimi alabilirler.

Kanada Üniversite Eğitimi İçin Gerekli Olan Sınav Çeşitleri Ve Geçme Kriterleri

Kanada’da Türkiye’den farklı olarak tek bir merkezi üniversite sınavı yapılmamaktadır. Buna karşılık her üniversitenin kendi belirlediği öğrenci kabul şartları bulunur. Bunlar arasında yabancı öğrenciler için en önemlileri İngilizce yeterlilik seviyesi ve not ortalamasıdır. Kanada’da üniversite okumak isteyen yabancı öğrenciler ingilizce yeterlilik seviyelerini belgelemek zorundadırlar. Bunlar TOEFL, IELTS veya CAEL sınavlarını içeriyor. Bu amaçla üniversite kabul grupları, öğrencilerin bazı standart testleri almalarını isteyeceklerdir. Her okulun kabul ettiği standart testler ve istenilen minimum skorlar üniversitelerin kabul koşullarında belirtilir. Fransızca yeterlilik için Kanada’daki üniversitelerin öğrencilerden talep ettiği standart bir test tipi bulunduruluyor. Fransızca eğitim veren her okulun kendi belirlediği Fransızca yeterlilik kriterleri geçerlidir.

2 yıllık ön lisans proğramı veren kolejleri ve 4 yıllık üniversiteleri ile hemen hemen tüm alanlarda eğitim imkanı sunabilmektedir.  Eğitim ücretleri yıllık 11.000 CAD ile 16.000 CAD arasında değişmektedir. Daha fazla detaylı bilgi için York Yurt Dışı Eğitim Danışmanlarımızdan bilgiler alabilirsiniz.

Kanada Üniversiteleri, Yaşam Standartlarını ve Yaşam Olanaklarını Nasıl Belirledi?

Kanada üniversiteleri çerçevesinde, öğrencilerine dönem içerisinde rahat ulaşım sağlanması için daha olanaklı yol imkanları çerçevesinde; üniversitelere yakın yurtlar geliştirildi. Eğitim dönemi  sonrasında ise öğrenciler eğer yaz okulu veya dil okulu gibi çeşitli ek eğitim programlarına katılmak istiyorlarsa yine aynı okulların yaz okullarına başvurabilirler. Bu şekilde öğrenciler yaşam masraflarını çok daha rahat karşılayabilir ve kaliteli bir eğitim hayatı geçirebilirler. Ayrıca, yaz okulları sayesinde ve dil okulları sayesinde de dönem içerisinde sıkıntı yaşadıkları dersleri daha iyi atlatabilirler.

Ayrıca eğitim bitiminde de Kanada Devleti tarafından full-time çalışma izni almak isteyenöğrenciler, şirketlerinin referansı neticesinde başvurdukları yerlerden bu konuyu soruşturmaları gerekiyor

Kanada Üniversite Eğitimi İçin Gerekli Olan Ögrenci Vizesi

Kanada'da 6 aylık veya daha kısa süreli eğitim programlarına katılmak için ziyaretçi vizesine ihtiyaç vardır.6 aydan daha uzun bir süre eğitim görecekseniz veya kısa süreli programınızın bitiminde farklı bir programa devam edecekseniz öğrenci vizesine başvurmanız gerekir. Öğrenciler Kanada vizesinin 4-6 hafta sürebileceğini bilerek vize başvurularını önceden yapmalıdırlar. Quebec eyaletinde okumaya karar veren öğrencilerin ayrıca Quebec'den gelen bir kabul belgesini de Kanada Konsolosluğuna sunmaları gerekir. Kanada konsolosluğu vize işlemlerinde öğrencinin katılmasını istemeyebilir. Evraklar posta yolu ile konsolosluğa gönderilip birkaç hafta içerisin de sonuç alınabilir.

Üniversite İçin Başvuru Şartları Neler?

6 aydan fazla eğitim alacak öğrenciler için, Vize Formu,Kalacağınız sürece geçerli olacak pasaportunuz, Son altı ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz olan 35-45mm 2 adet vesikalık fotoğraf, bankaya yatırılmış vize ücreti dekontu, gideceğiniz eğitim kuruluşundan kabul mektubu, Türkiye’deki son diplomanızın fotokopisi ancak ağırlıklı olarak aslı tercih edilir, geçiş veya transfer söz konusu ise not çizelgesi ve geçilmiş olunan derslerin listeleri, bunun yanısıra yurt dışında kalacağınız sürece geçiminizi karşılayabileceğinizi kanıtlayan belgeler

Kanada’da seçtiğiniz okulun eğitim ve meslek hayatınızın hedeflerine uygunluğunu dile getiren ve Kanada sonrası için yaptığınız planları açıklayan bir niyet mektubu da oldukça önemli bir kriter. Son olarak, 18 yaş ve üzerindeki herkes için Cumhuriyet Savcılığından alınmış orijinal iyi hal kağıdı, kendi başına seyahat edecek 18 (bazı eyaletlerde 19 yaş olarak belirtilmiştir) yaşından küçük çocuklar için Kanada’da noter onayı ile hazırlanmış, anne, baba ve Kanada’da çocuğun mesuliyetini üstlenen kişi tarafından imzalanmış yazılı belge. Bu belge İngilizce veya Fransızca olarak hazırlanmalı veya noter tasdikli tercümesi ile birlikte sunulması gerekiyor.

Eklenme Tarihi: 2018-05-03 18:27:40