Lütfen bekleyiniz...

Kanada Dil Okulunu Tercih Etmeniz İçin 7 Geçerli Sebep
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Kanada Dil Okulunu Tercih Etmeniz İçin 7 Geçerli Sebep

Kanada Dil Okulunu Tercih Etmeniz İçin 7 Geçerli Sebep

York Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı olarak dil okulu düşünen danışanlarımızın ülke seçme konusunda yaşadıkları kararsızlığı bir nebze olsun aydınlığa kavuşturmak için Kanada’ya bir göz attık. Araştırdık, inceledik ve fark yaratan 7 nedeni kaleme aldık. Umarım yazımızı okuduktan sonra karar vermeniz kolaylaşır. Bakın bakalım Kanada ruhunuza dokunuyor mu?

Dünya’da Yeri Büyük!Kanada’yı Kuzey Amerika’nın en kuzeyindeki ülke olarak tanıyoruz. 9.98 milyon kilometre karelik çapı ile dünyanın en uzun kara sınırını oluşturan Kanada, gezegen ters-düz olmadığı sürece en büyük 2. ülke unvanını elinden bırakacağa benzemiyor. Kanada 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşur. Bilinenin aksine Kanada’nın güneyindeki alanlar yaz aylarında oldukça sıcaktır ve nüfusun 5’te 4’ü ülkenin bu kısmında yaşamaktadır. O nedenle seçeceğiniz dil okulunun güneyde olması size sıcak bir eğitim süreci sunabilir. (ki muhtemelen öyle olacaktır.) :) Kanada'da en az 10.000 yıl boyunca ‘İlk Halklar’ olarak tanınan yerliler yaşamıştır. O nedenle ülke ekonomisi büyük oranla ‘doğal kaynaklara’ dayalıdır. Kısacası natürellik konusunda ellerine su dökemeyiz. Bunların yanı sıra 2 resmi dili vardır; Fransızca ve İngilizce, her iki dilde eşit kabul edilir. Bu durum Kanada'nın kendisini federal düzeyde çift dilli ve çok kültürlü bir ulus olarak tanımlamasına olanak tanır. Yani kısacası şunu diyebiliriz; Büyüğümüzsün Kanada!

Madem Konumuz Eğitim Bir De Buradan Bakalım!Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü 'nün (OECD) 2012 raporlarına göre Kanada, vatandaşların eğitim seviyesinin en yüksek olduğu ülkedir. Kanadalı yetişkinlerin %51'i en az kolej (yüksekokul) ya da üniversite derecesinde eğitime sahiptir. Bundan dolayı ülke, yetişkinlerin yükseköğretim düzeyinde eğitim alması bakımından dünya genelinde birinci sıradadır. Kanada yurtiçi hâsılatının %5,3’ünü eğitime harcıyor ve ağırlıklı olarak yükseköğretime yatırım yapıyor. Bu da öğrenci başına neredeyse 20. 000 USD ediyor. Eğitim kalitesi yüksek bir ülke olmasına ısrarla parmak basıyoruz. Çünkü siz değerli danışanlarımızın kaliteli ve yüksek standartların olduğu bir ülkede eğitim görmesini önemsiyoruz. Kanada’nın bu konuda sizi hayal kırıklığına uğratmayacak nadide lokasyonlardan biri olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz. Tabiri caizse, Kanada dil okuluna giderseniz ‘Hadi yine iyisiniz.’ :)

Çünkü Sizin Damak Tadınız, Bizim Damak Tadımız!Yurt dışına çıkmak üzere analizler yaparken seçimimizi şekillendiren konulardan biri de mutfak oluyor.  O nedenle sizin de pizzayı yerinde tatmak için İtalya’yı ziyaret eden insanlardan biri olma ihtimalinizi göz önüne aldık. Aslında yemek konusuna değinmemizin temel nedeni de bu. Kültür ve gelenekler, gezilecek yerler, iklim koşulları vs. hepsi iyi hoş, peki yemekleri de yeterli derecede ilgimizi çekiyor mu? Yapılan istatistiklere göre Kanada, dünya üzerindeki diğer ülkelere oranla çok daha fazla peynir ve makarna tüketiyor. Yani bize hiçte yabancı olmayan bu iki ürünü kendi kültürel tatları ile harmanlayarak tüketmekten keyif aldıklarını söyleyebiliriz. Peynir ve makarna! Eğer bu ikisine zaafınız var ise Kanada damak tadınızda yeni ufuklar açmak için en doğru tercih olacaktır.

Kutup Ayıları Konusunda Endişelenmeyin!Kanada kuzeyde yer alan bir ülke olduğu için kutup ayılarına ev sahipliği yapma nezaketini göstermektedir. Dünyanın kutup ayısı başkenti Churchill’de kutup ayılarına rastlamak gayet doğal karşılanıyor. Eğer nesli tükenmek üzere olan bu dostlarımızı yakından tanımak isterseniz şansınız yüksek. Tabi ki bu beyaz devler size pek sıcak gelmiyor olabilir. Karşılaşmayı hayal bile etmek istemiyor olabilirsiniz. ‘Haydaa dil eğitimi alalım derken bir de av mı olacağız’ gibi endişeleriniz olabilir. Bu durumda şunu bilmenizde fayda var. Kanada’nın Churchill şehrinde araç sahipleri kutup ayılarından kaçan insanların sığınması için araç kapılarını açık bırakıyorlar. Yani saklanacağınız aracı iyi seçmeniz ve atik davranmanız durumunda kutup ayılarından endişe etmenize hiç gerek yok. Ayrıca bu özverilerinin suiistimal edildiğine dair herhangi bir suç raporlanmamış. ‘Cana geleceğine, mala gelsin’ diyen Churchill halkı bizden tam puan alıyor. Belki sizin de kalbinizi ısıtıp dil okulu için Kanada’yı tercih etmenize neden olabilirler.

Göller, Şelaleler, Sahil Kıyıları Bana Gelsin Diyenler Buraya!Konuya direk göllerle girebiliriz. Kanada dünyanın geri kalanının toplamından daha fazla göle sahiptir. Gez gez bitmez o derece. Bunlardan Ontario şehrindeki Muskoka gölü ise en muazzam olanlardan biridir. Ayrıca dünyada en uzun sahil şeridine sahip ülkelerin başında yine Kanada geliyor. Atlantik okyanusuna ev sahipliği yapan bu sonsuz kıyılar oldukça ilgi görüyor. Ayrıca Newfoundland şehrinde soğuk kış aylarında okyanus donarak buz hokeyine meraklı binlerce insanı bir araya getiriyor. Hele ki Montmorency Şelalesi yok mu? ‘Doğa harikası’ tanımı oradan geliyor olsa gerek. Gürleyen suların etrafında oluşan sayısız gökkuşakları görülmeye değer. Niagara Şelalesi’ni ise sona sakladım. Niagara Şelalesi'nden 30 saniyede 168.000 m³ su akar. Kuzey Amerika'nın en büyük şelalesi olan Niagara, 10.000 yıl önce Kuzey Kutbu'ndan gelen buz kütlelerinin yol açtığı çöküntülerden meydana gelmiştir. Oldukça rağbet görmektedir ve bot turları ile ünlüdür. Doğa ve macera sevenlere duyurulur.

Yılbaşında Kanada Bir Başka!Bu başlık dil eğitimini yılsonuna denk getirmek isteyenlere gelsin. Yeni yıla girerken ‘hem yeni bir dil öğreneyim, hem de yeni bir ülkede kutlama yapayım’ diyenler Kanada’ya. Çünkü, Noel Baba’nın adresi Kanada. Bu ülkede her yılın başında ‘Noel Baba’ adına 1 milyon mektup postalanıyor. Ayrıca bu mektuplar ‘Hoh Oho’ şeklinde kendi özel posta koduna ve posta kutularına sahip. Noel Baba’ya mektup yollamak dil konusunda pratik yapmanız için en keyifli yollardan biri olabilir. Hem Noel Baba’dan daha sevimli bir mektup arkadaşı olabilir mi? Dil konusunu halletmişken bakarsınız dileklerde aradan çıkar. Ne dersiniz?

İşin Bir De ‘Pozitif Bilet’ Kısmı Var.Kanada’nın en keyifli mesleklerinden biri polislik olsa gerek. Kanada’da polislerin görevi; vatandaşlık görevlerini özveri ile yerine getiren insanlara ‘Pozitif Bilet’ dağıtmak. Bilete sahip olmanız için trafik kurallarına uymanız, kaldırımdan yürümeniz ya da yaşlılara yardım etmeniz yeterli. Yaptığınız her hareket izleniyor diye endişelenmenize hiç gerek yok. Hem sokaklarda güvenle gezebiliyor hem de sıradan bir kuralı dahi yerine getirdiğinizde kibar polis memurları tarafından ödüllendiriliyorsunuz. Yani, gönül rahatlığıyla okula gidip gelebilir, gezip dolaşabilir, gönlünüzce sosyalleşebilir ve bunların karşılığında bol bol ‘Pozitif Bilet’ biriktirebilirsiniz. İnsanları özverili davranmak konusunda teşvik eden bu kanunu ile Kanada güvenlik konusunda da bizden geçer not alıyor.

BONUS# Kanada’ya kışın gitmeyi düşünüyorsanız bilmenizde fayda var. Kanada’da bugüne kadar kaydedilmiş en düşük sıcaklık 1947 yılındaki -63 derecedir. Yani son 70 yıldır pekte soğuk olduğu söylenemez. Şanslısınız! :)

Sonuç olarak; Neden Kanada'da dil eğitimi? sorusuna, yüksek eğitim standartlarına sahip olması cevabını verebiliriz. Seçkin ve tam kapsamlı dil eğitim kurumları, tam kapsamlı ve verimli eğitim metodlarını uygulaması nedeni ile Kanada eğitim görmeye değer ülkelerden biri olduğunu kanıtlıyor. Kanada dil okulunda eğitimler nasıl olur? diye merak ediyorsanız, York Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı’nın bünyesinde yer alan Kanada dil okullarında maksimum 10 kişilik son teknoloji sınıflarda, her ihtiyaca yönelik İngilizce ve Fransızca dil eğitim hizmeti sunulduğunu söyleyebiliriz. Bu kurumlar aynı zamanda tecrübeli ve akredite kurumlardır. Peki Kanada'da ulaşım ve konaklama nasıl olur? Zaten okullar genellikle merkezi lokasyonlarda yer alıyor. Konaklama seçenekleri arasında aile yanında ve yurtlarda konaklama imkanları mevcut. Yurtlar genellikle okula yakın oluyor ve aileler de yakın lokasyonlardan seçiliyor. Ulaşım konusu genel olarak kolay olmasının yanı sıra bugüne kadar öğrencilerimizden sıkıntı yarattığına dair bir duyum almadık. Ayrıca endişelenmeyin, konaklama seçenekleri ve özellikleri oldukça çeşitli ve her bütçeye uygun, bunların yanı sıra en ufak sıkıntınızda özenle ilgileniliyor ve oldukça güvenli bir ortamda oluyorsunuz. Peki Kanada'da dil eğitimi için Vancouver mı Toronto mu hangisi daha iyi? diyenlere şunu söyleyebiliriz ki; Toronto ve Vancouver şehirlerinin ikiside tercih önceliğine sahip. İkiside metropol ve gelişmiş şehirler olması nedeniyle yoğunlukla tercih ediliyorlar. Bu şehirlerde sosyal ve akademik anlamda pek çok imkan ve kolaylık mevcut. Kanada'da dil okuluna gitmek sizi asla yormaz ve bu şehirler sizi kesinlikle tatmin eder diye düşünüyorum. Birde maliyet kısmı var tabi. Kanada dil okulları ne kadar? Pahalı mı? Ucuz mu? Her yıl dünyanın dört bir yanından insanların dil okullarında buluştuğu Kanada ülkesi, sanılanın aksine dolar kurunun diğer ülkelere oranla daha düşük olması sebebi ile oldukça ekonomik fırsatlar sunabilmektedir. Haftalık 130 CAD'dan başlayan fiyatlar yine haftalık 180 CAD'a kadar seyredebilmektedir. Yani aylık ortalama 6000-7000 TL 'den başlayan fiyatlarla dil eğitimi ve konaklamayı karşılayabilirsiniz. Fiyatları genellikle okulların kalitesi, yeterliliği ve lokasyonları belirler. Hangi okullar daha iyi? diye sorarsanız, Embassy, ELS, EC, Kaplan ve St. Giles gibi güçlü ve tecrübeli kurumları sayabiliriz. Türkiye'den Kanada'ya yolculuk süresi ise ortalama 12 saate tekamül etmektedir. Sizde Kanada’yı keşfetmek ve farklı deneyimler ile buluşmak isteyen özellikle doğasever insanlardan biri iseniz size uygun eğitim programını tasarlamaları için danışmanlarımızdan ücretsiz destek alabilirsiniz.


 

Eklenme Tarihi: 2017-12-07 13:47:31

2017-12-07 10:47:32