Lütfen bekleyiniz...

Kanada Dil Okulu Tavsiye İrem Ünal EC Vancouver
Danışmanlarımız tarafından ücretiz olarak bilgilendirilmek isterseniz, iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. En kısa sürede danışmanlarımız sizleri arayacaklardır.

* ile işaretli alanların doldurulması zorunludur.

Kanada Dil Okulu Tavsiye İrem Ünal EC Vancouver

Kanada Dil Okulu Tavsiye İrem Ünal EC Vancouver

İrem Ünal 

EC Kanada Dil okulu Tavsiye Vancouver

 Bu yazıya; çok sevdiğim ve her gün özlediğim Kanada’ya selam ederek başlamak istiyorum. Kanada’yı özlüyorum çünkü hayatımın şu ana kadar ki en mutlu, en huzurlu günlerini orada geçirdim.

Bir dil okulu macerasıyla başladı bütün bir hikaye…

Kariyerime yön vermeye çalıştığım bir dönemdi ve ne yapacağıma bir türlü karar veremiyordum. Hemen araya not düşeyim; güzel bir okuldan mezun ve mesleğini icra etmeye başlamış bir avukatım. Yerel işlerle uğraşıp günün birinde kendi ofisimi açmak mı yoksa İngilizcemi geliştirip uluslararası işler yapan kurumsal yerlerde çalışmak mı?

Kanada Dil Okulu için nasıl bir yol çizmeliyim?

Seçeneklerden ağır basanı, uluslararası bir firmada çalışmaktı ve bunun için İngilizcemi geliştirmem şarttı. İngilizce eğitim almak için yurt dışına çıkmanın en doğru yöntem olduğunu düşünüyordum. Ancak ne kadar sürede İngilizcemi istediğim seviyeye getirebileceğimi ve bunu hangi ülkede yapacağımı; bu eğitim için ne kadar bütçe ayırmam gerektiğini bilmiyordum.

 

Kanada Dil Okulları için en iyi danışmanlık firması hangisidir?

Bir gün bütün bu soruların yanıtını bulmak için araştırmaya başladım. Ve karşıma York Education çıktı. Ofislerine görüşmeye gittim ve kafamdaki her şeyi sordum. Onlar da büyük bir ilgiyle sorularımı tek tek yanıtladılar. Bu sayede ben de içime sinen kararlar verdim. Desteklerinden dolayı York Education ekibine özellikle teşekkürlerimi iletiyorum.

Ülke seçimine karar verirken biraz zorlandım. Ancak topladığım bilgiler sonunda Kanada’ya karar verdim. Kanada dolarının değerinin diğer ülke dövizlerine göre düşük olması, oradaki dil okullarının ve eğitimlerinin kaliteli olması, kullanılan aksanın temiz ve anlaşılır olması başlıca nedenlerimdi.

Kanada dil okulları için hangi şehri tercih etmeliyim?

Ülkeye karar vermekle iş bitmiyor tabi ki; bir de şehir ve okul seçmek gerekli. Ben tercihimi Vancouver’dan yana kullandım. Orayı seçmemdeki tek sebepse, ülkedeki  en ılıman şehir olmasıydı. Çünkü ben soğuktan hiç hazzetmem. Farklı bir ülkeye gidecekseniz, böyle detayları da düşünmeniz gerekiyor.

Okula gelirsek; ben EC English School’da eğitim aldım. Çünkü programı en çok içime sinen okul orasıydı. Ancak genel hatlarıyla okulların hepsi eş değerdeler. Hem iyi eğitim veriyorlar hem de bir sorun yaşadığınızda sizinle mutlaka ilgileniyorlar.

Ülke ve şehir her şey tamamdı. Şimdi eğitim programımı ve yaşama süremi planlamam gerekiyordu. Intermediate seviyedeki İngilizcemi geliştirmek için en az 6 aylık bir sürece ihtiyacım olduğunu ön görüyordum. Planlarımı bu şekilde yaptım ve 6 buçuk ay kadar bir süre Kanada’da yaşayıp eğitim aldım.  Eğitim ve yaşam bir araya gelince, süre sonunda İngilizce seviyem Pre Advanced oldu. Yani; haberleri takip ediyor, günlük ihtiyaçlarımı karşılamak adına konuşabiliyor ve pek çok konuda takılmadan sohbet edebiliyordum.

En iyi Kanada dil okulları hangileri?

Tabi, dil eğitiminin pek bir sınırı yok. Pre Advanced seviyesine gelince de durmamak gerek. Ancak bu seviye, gelmek istediğim noktada benim için gayet yeterliydi ve bunu kısa sürede halletmemin sebebi, Kanada’ya gitmemdi.

Sıcaklık açısından Vancouver doğru bir tercihti. Çünkü genellikle İstanbul’dan 6-7 derece daha soğuk oluyor. Havası genelde yağmurlu ve kapalıydı ama tertemizdi.

Etrafta yeşil rengi yoğunlukta görmeniz kaçınılmaz. Burada herkes doğayla iç içe yaşar; kamp yapar, dağa çıkar, kayak yapar, bisiklete biner. Yani, mutlaka bir doğa sporuyla ilgilenirler. Mesela Vancouver’daki Whistler dağı kış olimpiyatları düzenlenen ve mutlaka görülmesi gereken bir dağ. Uzak gibi gelebilir ama yolda birbirinden güzel kumsalları ve ağaçlık alanları seyrederek giderken mesafeyi fark etmeyeceksiniz bile!

Vancouver mutlu bir şehir ve bu, size de yansıyor. Canlı, güvenli, huzurlu bir yer. Sosyalleşme açısından da zengin bir yer; asla sıkılmazsınız. Konserler, sanat etkinlikleri, galeriler, müzeler, eğlence mekanları, hokey maçları, kısacası ne ararsanız var! Özellikle hokey seviyor ve Canucks takımını destekliyorsanız, Kanadalılar sizi çok sevecek demektir! :)

Kanadalılar demişken; ne kadar sıcakkanlı ve kibar olduklarından bahsetmeden edemeyeceğim. İletişime açık biriyseniz, sokakta aynı yöne yürüdüğünüz biriyle bile sohbete başlayabilirsiniz. Çok konuşkan ve nezaket kurallarına özen gösteren insanlardır.

Kanada dil okulları konaklama seçenekleri nasıldır?

Ben eğitim sürem boyunca  “Homestay” adı verilen, aile yanında konaklama seçeneğini tercih ettim. Bu karardan fazlasıyla memnun kaldım. Ancak şunu belirteyim;  Kanada çok göçmen alan bir yer ve odalarını kurs öğrencilerine kiralayanlar  da genelde göçmen statüsündeki Asya yahut Avrupa kökenli insanlar oluyorlar.

Asyalı bir aileye düşerseniz bol bol pilav yiyeceksiniz demektir. : ) Ben Hırvat bir aileye denk geldim ve takdir edersiniz ki, şanslıydım. 65 yaşlarında ton ton çiftle yaşadım ve beni bal börekle beslediler. Aynı evde, benden başka iki öğrenci daha vardı ve ben de ekstra ücret ödeyerek kendime özel banyo kullanıyordum. Fakat maliyetinin fazla olduğunu farkettim ve başka bir kız öğrenciyle  ya da aileyle banyoyu paylaşmamın sorun olmayacağını düşündüm. Bu sebeple evimi değiştirdim. Bu arada Kanada’da farklı cinsiyetli öğrencilerin aynı banyoyu kullanması kesinlikle yasak!

Kanada Dil okulları ücretleri ve maliyetleri nelerdir?

Evimi değiştirirken okuldaki görevliler benimle gerçekten çok ilgilendi. Bu değişim için ekstra bir ücret de ödemedim. Eğer; evin temizliği, yemeklerin yetersizliği, rahat ders çalışma ortamının sağlanmaması gibi konularda sorun yaşarsanız, eviniz hemen değiştiriliyor.

Kanada dil okulları maliyetleri ve okul fiyatları için York Yurtdışı Eğitimin fiyatlar tablosunu daha önce de detaylıca incelemiştim.

Kanada Dil Okulları Fiyatları

İkinci ailem ise biraz da okuldaki danışmanlarımın çabalarıyla Kanadalı şeker bir aile oldu. Bu konuda da şanslıydım. Yemek, ulaşım ve insan ilişkileri bakımından hiç bir sorun yaşamadım. Her daim yardımcı olan, sevecen insanlardı. Bütün aile kutlamalarında birlikteydik; beni aileden biri gibi görüyor ve ayırmıyorlardı.

Lafı uzatmadan bitirmek istiyorum; çünkü anılarım beni duygulandırıyor. Gitmek isteyenlere tavsiyem; cesaretli olmaları ve dünyanın sadece yaşadıkları yârden ibaret olmadığını görmeleri. Dünyanın dört bir yanından dostlar edinin; ben hala ilk evimdeki arkadaşımı ve ikinci ailemi çok özlüyor ve görüşüyorum. Bunlar harika duygular; siz de tadın! Ayrıca, İngilizceyi öğrenin ve bu sayede karşınızda bambaşka kapıların açılabileceğini keşfedin. Prosedürleri hiç düşünmeyin; zaten bunları acenteniz halledecek ve sizinle daima irtibatta olucaklar. York Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı, beni bu yolculukta hiç yalnız bırakmadı.

Kanada maceramı kısaca sizlerle paylaştım. Bu mektubun sizi cesaretlendirmesini ve isteklerinizi gerçekleştirmeniz için yol açmasını temenni ediyorum.

 

Esen kalın…       

 

İrem Ünal

 

Eklenme Tarihi: 2018-01-02 16:36:34

2018-01-02 13:36:34